Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Notarea antecontractului in cartea funciara

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 rromcic, on 20 septembrie 2016 - 22:53, said:

Si va mai dau o intrebare cum putea nota un precontract la un imobil care inca nu era apartamentat(nu avea numar de apartamente)? Daca il nota bloca toata carta funciara a blocului.

Întâi s-a semnat rezervarea, aceea într-adevăr nu putea fi notată în CF.  În actul adițional apartamentul era identificabil:

 mihaelapatrascu, on 19 septembrie 2016 - 09:37, said:

Acum un an am facut un contract de rezervare pt. un apartament intr-un bloc nou  
..............
Mentionez ca la momentul semnarii actului aditional mi-au aratat extrasul de carte funciara si releveul apt-ului si intabularea pe apartamente.

 rromcic, on 20 septembrie 2016 - 22:53, said:

Cati din cei care posteaza a semnat vreun precontract sau l-au citit cu atentie?  
Pune tu un model de antecontract pentru un imobil în construcție, pare că ai. Sunt curioasă ce conține. Eu n-am semnat un asemenea precontract însă  ce părere ai de clauzele astea?

Quote

Părţile mandatează notarul public instrumentator al acestui Antecontract/Promitentul Vânzător se obligă să noteze promisiunea de vânzare în favoarea Promitentului Cumpărător care decurge din acest Antecontract, precum şi interdicţia de înstrăinare şi grevare a Imobilului în Cartea Funciară la Biroul de Carte Funciară/Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară competent şi să prezinte o dovadă scrisă corespunzătoare Promitentului Cumpărător în termen de maximum________ zile lucrătoare de la încheierea prezentului Antecontract.
........
(1) În cazul în care Promitentul Vânzător refuză să încheie contractul de vânzare-cumpărare ori nu îşi va îndeplini în totalitate sau la timp obligaţiile prevăzute în prezentul Antecontract, acesta se obligă să achite Promitentului Cumpărător dublul avansului primit conform art. 2 alin. 2 în interval de _____zile lucrătoare de la împlinirea termenului prevăzut la art. 1 alin. 2.

(2) În cazul în care Promitentul Cumpărător refuză încheierea Contractului de vânzare-cumpărare în condiţiile prevăzute în prezentul Antecontract, acesta va pierde avansul achitat conform art. 2 alin. 2 în favoarea Promitentului Vânzător. Dispoziţiile de mai sus nu se aplică dacă refuzul Promitentului Cumpărător de a încheia Contractul de vânzare-cumpărare este urmarea neîndeplinirii în totalitate sau la timp de către Promitentului Vânzător a obligaţiilor prevăzute în prezentul Antecontract, în special în cazul neîndeplinirii condiţiei prevăzute la art. 1 alin. 2.
Dacă dezvoltatorul cere un avans mare își scoate pagubele pe care i le-ar face neachitarea în termen, nu crezi? Interdicția de notare de care scrie mihaelapatrascu (cu avantaje doar pentru dezvoltator) e neserioasă iar notarul care a făcut un asemenea precontract aș zice că-i la fel.

Edited by althea, 21 September 2016 - 08:06.


#20
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Notarul doar legalizeaza un act intre 2 parti in conditiile si clauzele negociate de acestea.

Edited by rromcic, 21 September 2016 - 11:43.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Negociate, da...
N-ar trebui să fie atent și la legalitatea clauzelor? Interzicerea exercitării unui drept (acela de notare în CF) plus precizarea aia cu daunele nu mi se par deloc în regulă.

Quote

Noi, părţile contractante, declarăm că nu solicităm notarea în cartea funciară a imobilului a prezentului înscris, fiind interzis în mod expres acest lucru sub sancțiunea plății de daune raportat la prejudiciul cauzat.
Dacă era doar declarăm că nu solicităm notarea în cartea funciară a imobilului a prezentului înscris puteai zice că nu e treaba lui dacă a citit cumpărătorul ce semnează, dar eu cred că partea cu interdicția e abuzivă.
Poate mă înșel.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005
Eu as interpreta ca in actul aditional partile cer notarului sa nu faca notificarea si atat.  Nu ca partile se obliga sa nu faca notificarea.

#23
mihaelapatrascu

mihaelapatrascu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2016
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Declar inchis acest topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate