Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

<help>am nevoie de jocuri foarte vechi!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.206
  • Înscris: 30.11.2001
salutare,

a venit vecinu` si mi-a zis ca i-a luat lu` ala micu` un jaf de computer (parca la 200Mhz, dar nu mai tin minte!) Baiatul, ca e vorba de un copilas, nu are decat vreo 5-6 ani si vrea si el sa se joace pe computer, cum i-a vazut pe altii.

Evident, aici sunt probleme, ii plac la nebunie jocurile cu masini, dar e FOARTE neindemanatic, si PUR si simplu NU stiu de unde sa iau niste jocuri pt el. Ma intereseaza unele veci de DOS (orice motociclete, masini ...) , jocuri care ar putea fi jucate de acst copilas.

si daca tot e vorba de jocuri pentru copii, altele , in general mai stiti ? (pe orice sistem!)

ASTEPT PM si email la big_phantom(at)k.ro ()

idei? link-uri? sugestii? ^^^^^^^^^^^^^^^^^^

ASTEPT PM si email la big_phantom(at)k.ro ()

#2
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.702
  • Înscris: 28.02.2002
de preferat, cei care pot da un raspuns, sa il dea pe forum, ca intereseaza pe mai multi!!

#3
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 07.12.2001
pai parca era lotus, grand prix-ul & co de la accolade,etc

am io un prieten care are vreo 3 cd-uri cu oldies gen dune 1, kgb, x-com 1... daca te intereseaza, o sa iau lista completa

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Stunts, Test Drive 1, 2 si 3.
Mai era pe HC un joc care l-am jucat la greu la vremea sa ( ~ 1987 - 89 ), numit Death Chase. Cu un emulator, sigur o sa-i placa. Tot aici ar mai merge Turbo Esprit, Jugger Naut.

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
io caut Descent 2 de'mi vine sa behai :)

#6
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 06.02.2002
tot cu emulator de spectrum: CrazyCars 1,2, Paris-Dakar (la asta trebuie sa si gandesti un pic :))

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.206
  • Înscris: 30.11.2001
eXecu7or te rog, da o lista completa!

eu am jucat multe din aceste jocuri, le aveam pe dischete, dar s-au cam bulit cu trecerea vremii, si pe CD nu am apucat sa le scriu!

VAD ca prinde subiectul :)

mersi de raspunsuri , SI VA rog sa CONTINUATI !

o sa revin, ca acum nu am timp :(

#8
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
arty..descent 2 era ala cu nava...in care erai pilot si te invarteai prin labirinturi si trageai cu rachete ? :)

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
yup... ala

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
ah... pentru amintirea alui cred ca mi-am luat eu joystick...numai ca nu a mai aparut descent3 si nu am mai gasit alt joc care sa-mi convinga lenea ca trebe cautat si scos din cutie, de pe undeva de prin dulapuri. Asa ca am un joystick utilizat doar o data... calibrat in windows..sa vad daca functioneza :)

#11
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.317
  • Înscris: 16.08.2002
Ba exista Descent 3, cred ca il am pe un CD antic.
Iar pentru pustiul de care zicea BIGphAntom, ar mai fi jocuri de genul Jazz Jackrabbit (prinde de la 3 la 8 ani verificat), arcade-uri de astea simple. Ma mai uit pe acasa si revin maine cu detalii.

#12
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 503
  • Înscris: 02.05.2002
http://www.the-underdogs.org/
Joace vechi si bune.
Ai grija la download. Numai pe un singur thread ca altfel te baneaza pe o perioada de timp

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
exista ? inseamna ca l-am ratat eu..oricum acum nu mai gust jocurile ca atunci. Cred ca fac cadou joysticku' ala cuivapana la urma :)

#14
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 794
  • Înscris: 10.12.2002
incearca arcade-uri ca Tarzan sau Hercules ca astia micii se dau in vant dupe ele si nici nu cer cine stie ce sistem

#15
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Am un cd prafuit cu niste vechituri foarte nostime (Duke Nukem 3D, Earthworm Jim 2, Speed Haste, Destruction Derby etc. ), cine doreste sa spuna. Problema este ca m-am apucat si eu sa le joc si n-am sonor. Au niste setup-uri d-alea batranesti pentru Sound Blaster, Gravis, AudioMan, Tandy etc. dar cu placa mea (Yamaha DS-XG) nu vor sa mearga. Are cineva idee cum sa rezolv problema? Jocurile sunt foarte haioase si e pacat ca nu am sunet.

#16
aliviu

aliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 08.07.2002
Dupa cum zicea cineva pe alt thread
(http://www.softnews....&threadid=10874), jocuri vechi free gasesti la http://www.oldgames.nu.
Acuma nu stiu sa zic care sunt bune pt copii de 6 ani, te orientezi la fata locului.
Pentru copii mai vezi la http://www.kidsdomain.com/, http://www.funkidsgames.com, http://www.gzkidzone.com/.
Io lu' fiu-meu de aproape 6 ani i-am adus tot felul de demo-uri. Tare incantat a fost de cateva cu Scooby-Doo, parca 3 la numar. Pacat ca originalele sunt destul de scumpe si altfel  ;aaa;  nu gasesc.
Am mai incercat niste asa-zise "povesti interactive", la care singura faza interactiva era un joculet cat se poate de stupid. In rest, ti se deruleaza povestea, dupa care copilul m-a intrebat "Tati, da' io cand ma joc ?" si n-am stiut ce sa-i raspund. Noroc ca au primit "jocul" inapoi la magazin.
DukeNukem3D mi-a placut si mie, dar, sincer, nu i l-as recomanda la varsta asta /fire/.

#17
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.206
  • Înscris: 30.11.2001
ok, mersi de raspunsuri! Am rezolvat problema cu ajutorul vostru!

Totusi, daca mai vine vreunul nou pe aici si mai stie vre-un site, il rog sa-l posteze :)

bye

#18
Supr3m3

Supr3m3

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 04.10.2002

Citat

Jazz Jackrabbit (prinde de la 3 la 8 ani verificat)
si pe la 21... :)
incearca si la www.dosgames.com parca asa era :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate