Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Kit extra canale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Am luat respectivul kit dar nu stiu ce setari ar trebui facute. Ma poate ajuta cineva?

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Depinde cum vrei să-l folosești, pe STB-ul Orange sau prin tunerul DVB-S2 al televizorului (dacă ai așa ceva)...
În primul caz, te poți folosi de manualul aflat în cutia kit-ului, explică pas cu pas ceea ce trebuie făcut pentru a recepționa canalele FTA de pe Astra 19.2. În al doilea caz, cablul de pe LNB-ul orientat spre Astra 19.2 trebuie dus direct în spatele televizorului, iar apoi, din meniul acestuia, se face scanarea completă pe satelit (probabil cu încă o scanare pe DVB-C, dacă o ai activă), alegînd Astra 19.2 E din lista sateliților.

P.S. Mi-am găsit postarea în care am pus manualul: http://forum.softped...4#entry16209247
Baftă!Posted Image

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Instalatorul nu mi-a lasat manualul, deasta intreb.
Da, am tuner dvb-s dar din motive obiective nu pot folosi decat stb-ul org

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca este montat corect, trebuie doar sa treci Orange pe disecq 1 si nemtii pe disecq 2... scanezi si vezi ce intra (posibil ca unele frecvente cu nemti sa intre cu semnal mai slab)

Edited by rz, 17 September 2016 - 08:54.


#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
rezolvat
merci

#6
BogdanDorin

BogdanDorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 02.10.2010
Cum fac sa pun kitu pe ambele televizoare pe decodorul lor? Acum imi merge doar pe un tv sau pe celalalt depinde unde vreau. Dar vreau sa mearga pe ambele tv-uri. Oare la cel de pe astra trebuie cu iesire dubla ? Multumesc

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Ambii sateliți sînt Astra...Posted Image  Și da, ai nevoie de LNB dublu pe Astra 19.2, plus Diseqc pentru cel de-al doilea televizor (bănuiesc că ai două decodoare de la ei, nu?).

#8
BogdanDorin

BogdanDorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 02.10.2010
Deci am 2 decodoare 2 tvuri 2 lnb pe orange cu 2 iesiri pe celalalt cu o iesire. Satelitul celalalt merge pe un singur tv. Ce trebuie schimbat? Diseq e cu 2 iesiri diseq 1 si 2 si mai e intrarea unde scrie riceiver

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
În primul rînd, mai pune și tu niște virgule, ceva, să se înțeleagă din prima ce vrei să zici...
În al doilea rînd, Diseqc-ul nu are două ieșiri, ci două intrări (LNB 1 și LNB 2), iar ieșirea e cea pe care scrie Receiver. Deci, așa cum ți-am scris mai sus, ai nevoie de un LNB dublu (cu două ieșiri) pe satelitul secundar (Astra 19.2) și încă un Diseqc. Montajul e identic ca la primul receiver, cîte un cablu din fiecare LNB merge în Diseqc-uri, iar de aici cîte un singur cablu spre fiecare receiver. E clar acum...?

#10
BogdanDorin

BogdanDorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 02.10.2010
Da multumesc :). Nu am inteles o chestie 1. iesirea 2 la lnb unde o leg? 2.Trebuie tras prin casa alt cablu ?

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Man, e greu... Hai s-o luăm de la început:
- LNB cu două ieșiri, pe Astra 31.5 (principal). LNB cu două ieșiri, pe Astra 19.2 (secundar)
- două Diseqc-uri
- două receiver-e
- două televizoare
Pînă acum e clar?Posted Image
Deci, iei un cablu din LNB-ul principal și îl legi la intrarea LNB 1 din primul Diseqc. Mai iei un cablu din LNB-ul secundar și îl legi la intrarea LNB 2 din același Diseqc. Din ieșirea Receiver a Diseqc-ului te duci în primul reciever și de aici, cu HDMI în primul televizor. Bun? Bun, primul televizor e rezolvat!
Ok, pentru al doilea televizor montajul respectă exact aceleași reguli: din LNB-ul principal iei cel de-al doilea cablu și îl legi la intrarea LNB 1 din al doilea Diseqc (cel nou). Al doilea cablu din LNB-ul secundar în intrarea LNB 2 a aceluiași Diseqc. De aici, din ieșirea Receiver, te duci cu un cablu în cel de-al doilea receiver și din acesta la al doilea tembelizor.
În concluzie, da, trebuie tras încă un cablu, în speță de la a doua ieșire a LNB-ului secundar pînă în locul în care montezi cel de-al doilea Diseqc. Hai, că io am transpirat deja...Posted Image

#12
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015

 crislacor, on 31 octombrie 2016 - 15:33, said:

Man, e greu... Hai s-o luăm de la început:
- LNB cu două ieșiri, pe Astra 31.5 (principal). LNB cu două ieșiri, pe Astra 19.2 (secundar)
- două Diseqc-uri
- două receiver-e
- două televizoare
Pînă acum e clar?Posted Image
Deci, iei un cablu din LNB-ul principal și îl legi la intrarea LNB 1 din primul Diseqc. Mai iei un cablu din LNB-ul secundar și îl legi la intrarea LNB 2 din același Diseqc. Din ieșirea Receiver a Diseqc-ului te duci în primul reciever și de aici, cu HDMI în primul televizor. Bun? Bun, primul televizor e rezolvat!
Ok, pentru al doilea televizor montajul respectă exact aceleași reguli: din LNB-ul principal iei cel de-al doilea cablu și îl legi la intrarea LNB 1 din al doilea Diseqc (cel nou). Al doilea cablu din LNB-ul secundar în intrarea LNB 2 a aceluiași Diseqc. De aici, din ieșirea Receiver, te duci cu un cablu în cel de-al doilea receiver și din acesta la al doilea tembelizor.
În concluzie, da, trebuie tras încă un cablu, în speță de la a doua ieșire a LNB-ului secundar pînă în locul în care montezi cel de-al doilea Diseqc. Hai, că io am transpirat deja...Posted Image
Crislacor sa stii ca apreciez foarte mult modul cum ai explicat.Nustiu cu ce te ocupi dar se vede ca ai o rabdare de fier!Daca as fii avut o rabdare ca a ta..probabil eram departe:))

#13
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009

 XeNonX89, on 31 octombrie 2016 - 20:41, said:

Crislacor sa stii ca apreciez foarte mult modul cum ai explicat.Nustiu cu ce te ocupi dar se vede ca ai o rabdare de fier!Daca as fii avut o rabdare ca a ta..probabil eram departe:))

hm..si nici macar nu-i ardelean!  Posted Image  Eu as prefera mai degraba hotbird decat magaria asta...

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

 XeNonX89, on 31 octombrie 2016 - 20:41, said:

Crislacor sa stii ca apreciez foarte mult modul cum ai explicat.Nustiu cu ce te ocupi dar se vede ca ai o rabdare de fier!Daca as fii avut o rabdare ca a ta..probabil eram departe:))
Mă bucur că ai înțeles!Posted Image  Și să știi, a treia oară n-aș mai fi explicat...Posted Image

P.S. Inginer mecanic...Posted Image

 kondratov, on 31 octombrie 2016 - 20:53, said:

hm..si nici macar nu-i ardelean!  Posted Image  (...)
Tovarășe, te rog!Posted Image  Mi-s ardelean get-beget, din Cugir, Alba, și-n plus cu niște sînge de oșan prin vene (de la maică-mea)...!Posted Image  Deci, cum ar veni, pălinca la mine mere ca unsă...Posted Image

#15
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Putin off topic(scuze) : Cica un ardelean la o petrecere dupa 2 litri de tuica:
mno,da-mi te rog palinca aia ca m'am umflat in burtaPosted Image

#16
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Salut!

Am kit extra canale instalat, l-am instalat singur si merge ok fara probleme.
Vin cu urmatoarea intrebare: pot sa ma cuplez si la Eutelsat Hot Bird 13 (acesta apare in setari LNB in receiver Orange).

Solutia la care m-am gandit: am inca o antena tot dreptunghiulara insa putin mai mare (tot de origine Orange, insa nebranduita) + un LNB dual nou-nout tot de la Orange. Am aplicatia Eutelsat pe Android plus inca doua app de back-up.
Ce trei sateliti vreau sa fie receptionati pe un singur TV (cei doi actuali de la Astra 1G si Astra 1KR///... + Hot Bitd 13).

Am sanse sa fac receptionez Hot Bird. De asemeni, cum sa fac legatura, sa adaug inca un Diseqc cum si unde?

Multumesc anticipat!

#17
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Cum se văd canalele FTA din kitul suplimentar fata de cele transmise de Orange?

#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
N-ar trebui să se vadă altfel decît s-ar vedea cu o antenă proprie direcționată pe 19.2E. Cînd am avut eu kit-ul, îl trăsesem direct pe tunerul tembelizorului și a fost absolut în regulă!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate