Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Honda civic 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#73
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009

View PostKazmer, on 27 mai 2017 - 22:27, said:

Megane, Talisman sunt praf la fiabilitate. Focus 1.5 ecoboost nu se compara, final de cariera, plus e inghesuita de-abia incap la volan.
nu as zice. Renault Megane sta mai bine ca civicul de exemplu:

https://www.adac.de/...m68C5X3xLE4HeE_

#74
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Apropo de mult mai interesante, în toate testele comparative Megane prinde penultimul sau ultimul loc.

#75
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009

View PostKazmer, on 27 mai 2017 - 23:02, said:

Apropo de mult mai interesante, în toate testele comparative Megane prinde penultimul sau ultimul loc.
in asta, megane iese peste civic. Si fiind din uk, nu ii poti banui de prea multa dragoste fata de frantuzi:

http://www.autoexpre...-renault-megane

si in testul asta bate Peugeot 308

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LcN0SSdKfnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vanitty, 27 May 2017 - 23:28.


#76
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Din multimea de reviews citite se mine, atat comparative cat si single, Civicul are note medii in single si e batut in general de Golf, Megane, Ford etc pe majoritatea site-urilor britanice.

In reviews si comparatii din Statele Unite iese in general primul si are note de top. Nu sunt sigur de motiv (poate e diferenta mare intre motoare, in US exista doar cel de 180 de cai, dar asta e valabil pentru toate acolo, nu prea exista motoare sub 160 pe compacte).

Megane arata poate mai bine pe dinauntru, dar este semnificativ mai mic ca spatiu si nu m-a impresionat in niciun fel (am fost la test drive pe cel cu motor diesel si dublu ambreiaj).

In general cam toate compactele sunt mai mici decat Civic, unele semnificativ. Varianta cu motor mic de la Civic are portbagaj de 480 de litri, semnificativ mai mare decat orice hatchback (exclus Estate sau break in general, buneinteles).

Ca o concluzie, eu am comandat Civicul cu 180 de cai si CVT (care personal mi s-a parut peste EDCul de la Renault, cel putin in oras, desi in general CVTurile nu sunt vazute prea bine in reviews si de catre 'entuziasti'). Care Civic, ca tot vorbeam de portbagaj mare, are numai 420l din cauza de tevi de esapament centrale.

Obiectiv, probabil nu e alegerea perfecta si nu e nici ieftin (23500 pret lista, 22700 final), dar personal eu am fost impresionat de masina. Ca puncte slabe ii gasesc tapiteria scaunelor si unele bucati din bord, dar faptul ca are cruise control adaptiv, auto-hold, autonomous braking plus cam toate chestiile pe care le voiam ca echipare, mai mult decat compnseaza minusurile.

Si ar mai fi si faptul ca mie imi place la culme cum arata. Singura compacta care imi place (putin) mai mult ar fi Mazda3.

Edited by tatalor51, 28 May 2017 - 06:37.


#77
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postvanitty, on 27 mai 2017 - 23:10, said:


in asta, Megane iese peste civic. Si fiind din uk, nu ii poti banui de prea multa dragoste fata de frantuzi:

http://www.autoexpre...-renault-megane

si in testul asta bate Peugeot 308

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LcN0SSdKfnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai nu ți-am spus penultimul sau ultimul loc. Penultimul cand e comparat cu Peugeot. Citroen nici nu intra în reviewuri ca e porcarie.



View Posttatalor51, on 28 mai 2017 - 06:28, said:

Din multimea de reviews citite se mine, atat comparative cat si single, Civicul are note medii in single si e batut in general de Golf, Megane, Ford etc pe majoritatea site-urilor britanice.

In reviews si comparatii din Statele Unite iese in general primul si are note de top. Nu sunt sigur de motiv (poate e diferenta mare intre motoare, in US exista doar cel de 180 de cai, dar asta e valabil pentru toate acolo, nu prea exista motoare sub 160 pe compacte).

Megane arata poate mai bine pe dinauntru, dar este semnificativ mai mic ca spatiu si nu m-a impresionat in niciun fel (am fost la test drive pe cel cu motor diesel si dublu ambreiaj).

In general cam toate compactele sunt mai mici decat Civic, unele semnificativ. Varianta cu motor mic de la Civic are portbagaj de 480 de litri, semnificativ mai mare decat orice hatchback (exclus Estate sau break in general, buneinteles).

Ca o concluzie, eu am comandat Civicul cu 180 de cai si CVT (care personal mi s-a parut peste EDCul de la Renault, cel putin in oras, desi in general CVTurile nu sunt vazute prea bine in reviews si de catre 'entuziasti'). Care Civic, ca tot vorbeam de portbagaj mare, are numai 420l din cauza de tevi de esapament centrale.

Obiectiv, probabil nu e alegerea perfecta si nu e nici ieftin (23500 pret lista, 22700 final), dar personal eu am fost impresionat de masina. Ca puncte slabe ii gasesc tapiteria scaunelor si unele bucati din bord, dar faptul ca are cruise control adaptiv, auto-hold, autonomous braking plus cam toate chestiile pe care le voiam ca echipare, mai mult decat compnseaza minusurile.

Si ar mai fi si faptul ca mie imi place la culme cum arata. Singura compacta care imi place (putin) mai mult ar fi Mazda3.

Felicitari și mie imi place masina chiar mai mult decat Mazda.

Cica nici mamei lui civic nu i-ar placea. Auzi civicul vechi era mai frumos. Handicapati.

#78
HMiller

HMiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.04.2006
Sunt posesor de Honde de ani buni. Pana sa apara noul HR-V chiar incepusem sa cred ca japonezii astia sunt seriosi, nu se tin de prostii. Insa, cand am vazut cum arata HR-V-ul la interior si (mai ales) ce motorizari au ales galbejitii pentru acea masina am inceput sa am dubii serioase cu privire la capacitatile lor. Acum, cu noul Civic, nu m-au surprins: au reusit o struto-camila, caci au incercat sa acapareze si ceva clienti ai clasei medii cu acest model european 2017 (in America e din 2016 pe piata), si, in acelasi timp, au neglijat aspecte care tin de detalii (cel mai rau fiind acela privind materialul folosit pentru tapiterie). Cum gusturile nu se discuta, nu o sa comentez parerea altora despre aspectul general al masinii, insa trebuie sa spun ca mie nu imi place Civicul (fie el sedan sau hatch) nici la exterior, nici la interior. Nu imi face placere sa o spun, dar la interior este (dpdv calitativ - materiale si asamblare, dar si ca design - chestiune subiectiva) mult sub VW Golf si chiar sub Octavia (si asta in varianta de echipare Style, nu Laurin&Klement). Daca Honda o tine tot asa, cred ca o sa dispara incet-incet de pe piata europeana, pe care, de altfel, o neglijeaza crunt.
PS: Ar trebui sa se uite si in curtea celor de la Mazda, caci exemplarele astora arata a masini.

Edited by HMiller, 31 May 2017 - 17:15.


#79
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Probabil ridic masina vineri sau sambata, revin cu impresii.

#80
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
La ce dealer ai dat comanda? In romania?

#81
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postsonyc16, on 08 iunie 2017 - 18:52, said:

La ce dealer ai dat comanda? In romania?
Asko. Romania, da.

#82
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am vazut azi unul pe Maniu, negru, nr rosii. Varianta prestige cu piele bej.

Mie imi place cel mai mult sport plus cu cutie automata. Daca s-ar putea configura cu piele la interior m-as duce maine sa dau avansul.

#83
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
https://m.facebook.c...100000419415117

#84
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am vazut-o azi!
E o masina draguță, dar nu dupa criteriile europenilor, ci dupa criteriile americanilor si japonezilor!
E extrem de joasa, nu urci in ea, ci cobori! Habitaclul nu mi s-a parut mai lat decat al unei masini compacte obisnuite, dar sigur e mai lung pentru ca in spate, cu scaunul soferului reglat pentru mine, se sta foarte bine, chiar relaxat as putea spune, nu-i nici o asemanare cu vechiul Civic, totusi pe lățime nu stau confortabil trei persoane, doar doua!
Mie mi se pare ca au mizat pe o masina cu un look sportiv si foarte spatioasa pentru o compacta!
Daca ar fi avut si o varianta break, as fi fost interesat de un drive test, dar fiind sedan si foarte joasa, nu ma intereseaza pentru achizitie!

#85
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Dacă nu mă înșel, ampatamentul e mai mare decât al unei compacte și mai scurt cu doar 1cm față de Passat, de exemplu. Vor sa fure clienți din ambele tabere.

#86
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Exact asta-i menirea ei. Din câte am înțeles vor sa renunțe la Acord.

#87
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Cu ce motorizari este in Europa?

#88
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Cu 1.0 de 129 CP si 1.5 de 182 CP

#89
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postfortzoso, on 11 iunie 2017 - 21:59, said:

Cu 1.0 de 129 CP si 1.5 de 182 CP
Motorizari decente.Deci pana la urma si Honda a trecut la cilindree mica, turbo.

#90
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Trebuie sa te adaptezi la trend. Dar cel mai mult au de pierdut cei care doresc fiabilitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate