Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

preoți farisei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Păi eu am citit că Isus este Preotul.

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu credeam că Isus este Dumenzeu Fiul.

Dar,poate greșesc eu.

#21
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 dark, on 15 septembrie 2016 - 08:33, said:

Păi dacă nu face ce trebuie, scoateți-l de acolo !
Păi nu, că popa îi de gaşcă.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 ASCENDED, on 15 septembrie 2016 - 09:41, said:

Eu credeam că Isus este Dumenzeu Fiul.

Dar,poate greșesc eu.

Ca să vedem cine greșește și cine spune corect, deschidem Noul testament, acolo găsim că Isus este Preotul, primii creștini nu aveau clasă clericală preoțească (asta a fost instituită mai târziu, de către un anume Ciprian care a schimbat slujba unui presbiter cu cea a unui preot), iar sintagma ”Dumnezeu Fiul” nu am găsit-o deloc.

#23
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu-s toti farisei. Era unu viral pe net care zicea ca nu trebuie sa lingi toate icoanele din biserica,ca D-zeu nu-i chior. Te vede ca esti acolo..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W6x26DrQHqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 dark, on 15 septembrie 2016 - 09:31, said:

Păi eu am citit că Isus este Preotul.

Isus preot? serios?! asta devine interesant, unde ai citit pe discovery trinitas? Mai dezvaluie te rog.

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 Kevlar111, on 15 septembrie 2016 - 12:01, said:

Isus preot? serios?! asta devine interesant, unde ai citit pe discovery trinitas? Mai dezvaluie te rog.
În biblie, fiule.
Acolo apare informația. (Evrei 6:20)
Nu e nevoie să plătești niște oameni pentru o slujbă care este a lui Isus. Acesta este Mijlocitorul la Dumnezeu - 1 Tim. 2.5. Nu ia niciun ban.

#26
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

 mariovrs, on 15 septembrie 2016 - 11:22, said:

Nu-s toti farisei. Era unu viral pe net care zicea ca nu trebuie sa lingi toate icoanele din biserica,ca D-zeu nu-i chior. Te vede ca esti acolo..


nu-l muai laudati pe preotu ala atat, a spus si el mai multe  adevaruri printre  multe alte pacate/greseli pe care le face biserica, inclusiv el,posibil fara sa inteleaga dogma ortodoxa si  Biblia... lumea toata este limitata in gandurile bune si nelimitata in cele proaste.(eu unul ma simt calcat in picioare si aruncat la ghena)

aia cu facutul  crucii e de rasul lumii cu adevarat sfinte...

Edited by leul_tau, 15 September 2016 - 14:56.


#27
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 a3e6u9, on 15 septembrie 2016 - 08:20, said:

Bănuiesc că ați observat că mulți preoți slăvesc banul, nu pe Isus. Totuși, comportamentul preoților, mai ales cei ortodocși, Ă®mi amintește de fariseii din biblie.



De ce nu Ă®ncurajează preoții pe oameni să se roage Ă®n cămara lor?


De ce nu zic preoții unde e paradisul de fapt?

Acu' sa te iei tocmai de ortodocsi mi se pare prea cu directie.
Auzi, tu stii ca in biserica ortodoxa dai bani DOAR cand te duci acolo cu casatorie, botez, inmormantare, acatiste, etc? Dar in bisericile, baptist, catolic, protestant etc ai un bir pe luna, luna de luna?
Ia sa vedem daca stii sau daca minti ca sa faci propaganda doar impotriva bisericii otodoxe. Ma gandesc ca poate "iti iese si tie de.o ciunga" din asta.
Nu de alta, dar am si cunostinte catolice, baptiste, islamice, etc.
Nu mai manca bors ca ortodoxia ia bani.
Ca sunt cei mai multu ortodocsi, da. Si daca ar fi catolici sau protestanti ar deveni o super afacere acele biserici, da.
Eu iti zic ceva: daca populatie Romaniei ar fi catolica sau protestanta nu ar fi suficiente toate bisericile din tara asta. Si stii de ce? Pt ca ortodocsii nu merg duminica la biserica. Daca ar fi numai catolici si protestanti unde au baga fratzioare, doar in Bucuresti, vreun milion de oameni de la 9 la 12 in fiecare duminica? A?

 overseas, on 15 septembrie 2016 - 08:49, said:



de ce, fiindca nu alearga dupa bani ?!
Stai tu linistit...

 Hider141, on 15 septembrie 2016 - 09:00, said:


In realitate n-a ramas. Mai mult, a avut si alti copii (fete si baieti) in afara de Isus.
Dar popii, cu a lor Bibile modificata dupa ureche pretind ca de fapt ea a ramas fecioara toata viata ei (ceea ce e mai mult decat stupid si hilar).
Imi poti da niste detalii unde scrie? As vrea sa citesc. De vreun an ma preocupa tot ce tine de religie.
Pt ca cica, daca secolul acesta nu va fi religios, nu va mai fi deloc.
Merci!

 ASCENDED, on 15 septembrie 2016 - 09:30, said:

Ce importanță are pentru un credincios cum sunt preoții?
Apropo de preoți,care preoți(că nu este specificat)?

Un credincios Ă®l poate avea pe Isus alături și fără preot,nu doar cu preot.
Adică se poate ruga la Dumnezeu nu doar alături de preot,ci și fără preot.

Corect, perfect, ascendent!

Edited by Travertin, 15 September 2016 - 19:49.


#28
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Travertin, on 15 septembrie 2016 - 19:55, said:

Dar in bisericile, baptist, catolic, protestant etc ai un bir pe luna, luna de luna?
Ia sa vedem daca stii sau daca minti ca sa faci propaganda doar impotriva bisericii otodoxe. Ma gandesc ca poate "iti iese si tie de.o ciunga" din asta.

Nu este bir, ca nu sunt otomani Posted Image
Bisericile ortodoxe traiesc de pe urma statului, altfel si ele ar cere bir de la enoriasi. Ce cer ei acum pentru diverse evenimente, e doar asa, de un ciubuc.
Bisericile neoprotestante nu se pot intretine decat cu ajutorul enoriasilor, si acest lucru este normal si perfect biblic (curentul si gazul nu se platesc singure).

7. Cine merge la razboi pe cheltuiala sa? Cine sadeste o vie, si nu mananca din rodul ei? Cine paste o turma, si nu mananca din laptele turmei?
8. Lucrurile acestea le spun dupa felul oamenilor? Nu le spune si Legea?
9. In adevar, in Legea lui Moise este scris: "Sa nu legi gura boului care treiera graul!" Pe boi ii are in vedere Dumnezeu aici?
10. Sau vorbeste El inadins pentru noi? Da, pentru noi a fost scris astfel; caci cine ara trebuie sa are cu nadejde, si cine treiera graul trebuie sa-l treiere cu nadejdea ca va avea parte de el.
11. Daca am semanat printre voi bunurile duhovnicesti, mare lucru este daca vom secera bunurile voastre vremelnice?
12. Daca se bucura altii de acest drept asupra voastra, nu ni se cade cu mult mai mult noua? Dar noi nu ne-am folosit de dreptul acesta; ci rabdam totul, ca sa nu punem vreo piedica Evangheliei lui Hristos.
13. Nu stiti ca cei ce indeplinesc slujbele sfinte sunt hraniti din lucrurile de la Templu si ca cei ce slujesc altarului au parte de la altar?
14. Tot asa, Domnul a randuit ca cei ce propovaduiesc Evanghelia sa traiasca din Evanghelie.

Pe de alta parte, desi in privinta zeciuielii in anumite biserici se mai pot naste discutii, cu siguranta nimeni nu te poate obliga sa dai ceva daca nu vrei. Chiar mai sus Pavel spune ca rabda si lipsa castigului material de pe urma propovaduirii pe care o face, asta ca sa nu ajunga cineva sa considere ca lucrarea de evanghelizare pe care o face e doar pentru un castig material.  

 Travertin, on 15 septembrie 2016 - 19:55, said:

Imi poti da niste detalii unde scrie? As vrea sa citesc. De vreun an ma preocupa tot ce tine de religie.
Pt ca cica, daca secolul acesta nu va fi religios, nu va mai fi deloc.
Merci!

"47. Atunci cineva I-a zis: "Iata, mama Ta si fratii Tai stau afara si cauta sa vorbeasca cu Tine."
"3. Nu este Acesta tamplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda si al lui Simon? Si nu sunt surorile Lui aici intre noi?" Si gaseau o pricina de poticnire in El."

Iacov din versetul de mai sus, fratele trupesc al lui Isus, este cel care se intalneste cu Pavel in Ierusalim:

"19. Dar n-am vazut pe niciun altul dintre apostoli decat pe Iacov, fratele Domnului."

#29
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 mariovrs, on 15 septembrie 2016 - 11:22, said:

Nu-s toti farisei. Era unu viral pe net care zicea ca nu trebuie sa lingi toate icoanele din biserica,ca D-zeu nu-i chior. Te vede ca esti acolo..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W6x26DrQHqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stai linistit ca si lui asta ii place banu de numa numa

Nu exista patriarhie sau cum io zice unei zone acoperita de un popa care sa nu fie luata cu spaga si nici un popa care sa ramana pe felie fara sa produca lovele

#30
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 SILIKA, on 15 septembrie 2016 - 20:36, said:



Nu este bir, ca nu sunt otomani Posted Image
Bisericile ortodoxe traiesc de pe urma statului, altfel si ele ar cere bir de la enoriasi. Ce cer ei acum pentru diverse evenimente, e doar asa, de un ciubuc.
Bisericile neoprotestante nu se pot intretine decat cu ajutorul enoriasilor, si acest lucru este normal si perfect biblic (curentul si gazul nu se platesc singure).

7. Cine merge la razboi pe cheltuiala sa? Cine sadeste o vie, si nu mananca din rodul ei? Cine paste o turma, si nu mananca din laptele turmei?
8. Lucrurile acestea le spun dupa felul oamenilor? Nu le spune si Legea?
9. In adevar, in Legea lui Moise este scris: "Sa nu legi gura boului care treiera graul!" Pe boi ii are in vedere Dumnezeu aici?
10. Sau vorbeste El inadins pentru noi? Da, pentru noi a fost scris astfel; caci cine ara trebuie sa are cu nadejde, si cine treiera graul trebuie sa-l treiere cu nadejdea ca va avea parte de el.
11. Daca am semanat printre voi bunurile duhovnicesti, mare lucru este daca vom secera bunurile voastre vremelnice?
12. Daca se bucura altii de acest drept asupra voastra, nu ni se cade cu mult mai mult noua? Dar noi nu ne-am folosit de dreptul acesta; ci rabdam totul, ca sa nu punem vreo piedica Evangheliei lui Hristos.
13. Nu stiti ca cei ce indeplinesc slujbele sfinte sunt hraniti din lucrurile de la Templu si ca cei ce slujesc altarului au parte de la altar?
14. Tot asa, Domnul a randuit ca cei ce propovaduiesc Evanghelia sa traiasca din Evanghelie.

Pe de alta parte, desi in privinta zeciuielii in anumite biserici se mai pot naste discutii, cu siguranta nimeni nu te poate obliga sa dai ceva daca nu vrei. Chiar



"47. Atunci cineva I-a zis: "Iata, mama Ta si fratii Tai stau afara si cauta sa vorbeasca cu Tine."
"3. Nu este Acesta tamplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda si al lui Simon? Si nu sunt surorile Lui aici intre noi?" Si gaseau o pricina de poticnire in El."

Iacov din versetul de mai sus, fratele trupesc al lui Isus, este cel care se intalneste cu Pavel in Ierusalim:

"19. Dar n-am vazut pe niciun altul dintre apostoli decat pe Iacov, fratele Domnului."
Tocmai ce.ti spuneam. De exemplu,in Suedia, desi am mai dat acest exemplu ti se ia DIRECT din salariu pt biserica lor. Apare direct pe fluturasul de salariu. Stiai? Si sunt majoritate atei.

Despre mai multi frati ai lui Iisus credeam ca sunt alte scrieri. De aceea am intrebat.



#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Ți se ia din salariu, dacă tu decizi asta, nu oricum.

#32
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Travertin, on 15 septembrie 2016 - 22:30, said:

Tocmai ce.ti spuneam. De exemplu,in Suedia, desi am mai dat acest exemplu ti se ia DIRECT din salariu pt biserica lor. Apare direct pe fluturasul de salariu. Stiai? Si sunt majoritate atei.

Nu te supara, dar repetarea acestui exemplu da dovada ori de ignoranta ori de rea vointa.

E de ajuns sa dai un search pe Google ca sa afli ca in Suedia 65% din populatie este membra a Bisericii Suedeze iar prin anii '70 procentul era de 95%.

Nici in Suedia, nici in Danemarca si nici prin alte tari nu iti ia nimeni bani din salariu special pentru biserica fara acordul tau. Acele taxe se iau numai de la cei care sunt inscrisi ca membri.

http://www.pewresear...ing-more-taxes/

Tare as vrea sa se bage o taxa din asta si in Romania, sa vedem cati din aia care mor de dragul bisericii or sa o plateasca. Nu ar mai face BOR nici o biserica pe an din banii aia, nu mai zic de o catedrala cat casa poporului.

Quote

Eu iti zic ceva: daca populatie Romaniei ar fi catolica sau protestanta nu ar fi suficiente toate bisericile din tara asta. Si stii de ce? Pt ca ortodocsii nu merg duminica la biserica. Daca ar fi numai catolici si protestanti unde au baga fratzioare, doar in Bucuresti, vreun milion de oameni de la 9 la 12 in fiecare duminica? A?

De unde esti tu asa sigur ca protestantii si catolicii se duc toti la biserica regulat?!

Ca tot vorbeai de Suedia: Less than 4% of the Church of Sweden membership attends public worship during an average week; about 2% are regular attendees.

In Italia sunt ~26.000 de biserici si ~55.000.000 de catolici. Aia unde incap?!

Edited by oMariusRO, 19 September 2016 - 09:16.


#33
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
bun, si de ce nu se dau o lege din asta? ca sunt preotii farisei?
cand o societate e cu fundul in sus, preotii nu pot fi ingeri

Edited by Ayami, 19 September 2016 - 09:14.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 Ayami, on 19 septembrie 2016 - 09:12, said:

bun, si de ce nu se dau o lege din asta? ca sunt preotii farisei?
Deoarece în România, BOR și alte culte, are o influență mare în guvern.

#35
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
doamna, te informez ca parlamentul Romaniei nu e BOR
inca are putere sa faca ce vrea, nu dicteaza preotii legile
si chiar daca ar dicta ar insemna ca suntem toti bolnavi

Edited by Ayami, 19 September 2016 - 09:15.


#36
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@ayami, esti naiv(a).

Nu trebuie sa fi in parlament ca sa faci legile. Trebuie doar sa fi mana in mana cu aia de acolo iar BOR e agentul electoral numarul unu in Romania (nu neparat pentru un partid anume).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate