Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Serbia - Televiziunea terestră.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#217
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Cele 6 programe ale RTS-ului sunt transmise pe satelitul Astra 4A / SES-5 @ 4.8° East pe frecventa 12699 H 12936 3/5 !

#218
satbigman

satbigman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.10.2013
Din 30.1.2018 in MUX1 emite şi radio Beograd 1, 2 şi 202.
http://etv.rs/Ă„...

RTS a lansat aplicatie de android (RTS Planeta) pentru receptie programe RTS
https://play.google....reens.rts&hl=sr

Edited by satbigman, 03 February 2018 - 12:33.


#219
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

Quote

Din 30.1.2018 in MUX1 emite şi radio Beograd 1, 2 şi 202.


Tocmai am scris despre acest lucru cu patru postari mai sus...




View Postmarshall54, on 02 februarie 2018 - 13:29, said:

Multumiri pentru informatii miile.
Am vazut programul canalelor RTS-ului care sunt codate...putin mai bune decat RTS 3...adica slabe.


Discutia despre calitatea programelor este una pur subiectiva...RTS 3 este oarecum sinonim cu fostul TVR Cultural care din pacate a disparut din peisajul media romanesc...Ma mir ca inca avem Radio Romania Cultural pe care adesea il ascult cand lucrez in schimbul 3...
Pe de alta parte stim amandoi (si nu numai noi) cum era cand aveam doua ore de program la TVR inainte de '89....Acum avem cateva sute de programe TV la nivel national pe CATV...Ambele situatii, si cea de dinainte de '89 si cea de acuma, sunt situatii extreme (oarecum) iar extremele nu sunt bune niciodata...Din aceste motive o cale de mijloc este cea mai sanatoasa...
Ca atare, programele tematice ale RTS-ului nu vor fi niciodata atat de "bune" ca programele tematice venite din vest in care se pompeaza sume importante de bani si care programe sunt intrerupte extrem de des in ultimii ani de reclame, deci o alta sursa de venit pentru acele televiziuni...Sau, daca vrei programe tematice fara multe reclame, scoti bani mai multi din buzunar...

Prin urmare, programele tematice ale RTS-ului nu sunt intrerupte in nestire de reclame (nici nu stiu daca au reclame?!) si sunt dedicate aproape in totalitate culturii sarbe, respectiv literaturii, obiceiurilor, muzicii de toate genurile, filmelor si emisiunilor documentare, emisiunilor educative si de cultura generala atat pentru copii cat si pentru adulti, etc.,...Si toate astea la preturi decente. In consecinta aceste programe nu pot fi atractive pentru intreaga planeta si nici nu se pot compara cu documentarele care se adreseaza intregii planete...
Iata si numele celor sase canale tematice: RTS Drama, RTS Viata, RTS Hora, RTS Tezaur (Arhiva), RTS Muzica, RTS Poletarac (Junior) (Puisor mot-a-mot in sarbeste - program pentru copii)...Pana si numele lor spune exact despre ce se "ocupa" fiecare....



Pe de alta parte cred ca titlul acestui topic nu este unul corect. Pe mine cel putin ma duce cu gandul la discutii despre televiziunea terestra, respectiv despre DVB T, despre muxuri si incarcarea pe ele, despre frecvente si canale, si nicidecum despre emisiuni din cadrul programelor, fie ele si sportive sau LIVE de importanta deosebita, mai ales ca ne aflam in subforumul DVB T si nu in emisiuni TV sportive in direct....
Daca am inteles gresit, mea culpa!...

Edited by RMC Info, 18 April 2018 - 14:46.


#220
marshall54

marshall54

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,864
  • Înscris: 23.06.2013
Parerea mea este desigur subiectiva dar respect parea ta,,,miile''...

In replica cu ceea ce ai spus,este clar ca ne situam pe pozitii total diferite...in privinta asteptarilor si preferintelor televiziunii terestre sarbe.
Pentru inceput reafirm ca,canalele tv sarbe de stat,in privinta emisiunilor transmise,sunt in regres fata de acum 30-35 de ani...astfel,numai un exemplu...noaptea,filmele difuzate de RTS1 si RTS 2 sunt intrerupte de stiri (?!),despre cultivatorii de legume din Serbia,reportaje despre intreprinderi sau concerte ale unor orchestre simfonice din orasele necunoscute !
In general,programe slabe,departe de vigoarea emisiunilor de acum cateva decenii.
RTS 3 este foarte slab,emisiunile sale anoste si plictisitoare sunt departe de 3K-ul indepartat...este incredibil sa transmiti 90% concerte simfonice si sa denumesti postul drept un canal cultural.
Celelalte canale libere,sunt slabe sau foarte slabe (telenovele,reportaje sau seriale nationale),semn ca regresul fata de emisiunile trecute,sunt evidente.
Salvarea a venit din partea canalelor tv cu plata,care,mai cresc nota de divertisment si atractie,evident diferite de emisiunile batranesti,neatragatoare ale canalelor libere.
Nota atragatoare,o formeaza canalele sportive,evidentiata de ARENA SPORT,un grup de canale sportive de clasa premium,cum mi-as dori sa fie si la noi...cand a venit SPORT KLUB la noi (un alt grup de canale sportive,de clasa premium),nu a fost bun.....
Discutiile despre televiziunea terestra sarba,sunt mai putin importante (gen,ce emitator au mai facut sarbii sau plansetele despre infrastructura distrusa...),ma intereseaza ce pot vedea la canalele de televiziune sarbesti,orele de incepere ale unor programe sportive,filme sau muzica...de aceea mi-am instalat antenele,pentru a privi,canalele tv (in Banat pot receptiona si canale tv terestre unguresti) si nu pentru a discuta problemele ce privesc strict,infrastructura sau politica lor.
Din pacate,pe acest topic (dar si pe celelalte topice destinate tv terestre din alte tari),majoritatea ma fac sa cred ca nu privesc deloc la canalele de televiziune ce le receptioneaza,ci numai discuta (la infinit),receptiile DX,ridicarea de emitatoare sau dorinta de a vedea cat mai multe canale tv regionale,care sunt,nu slabe (in privinta continutului),ci foarte slabe.
In concluzie,ca privitor,indeosebi ale programelor sportive (fotbal,la ARENA SPORT),filme (PINK,filme indeosebi,vechi,dar bune,pentru cele mai noi,am NETFLIX si HBO GO) si muzica (cantata de MONI,MILE KITIC,JULIA BIKOVA,JANA TEODOROVICI,ZLATA PETROVIC,ZEJKO JURIC,DRAGANA JEREMIC...),as dori colegi care sa informeze despre un film bun,un meci atractiv,o ora de incepere a unui program muzical antrenant...

no offense


* acesta a fost postul cu numarul 15000...si 15 ani de forum

Edited by marshall54, 08 February 2018 - 10:00.


#221
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Probabil ca este greu de inteles aceasta pasiune, de receptii DX, de discutii "interminabile" pe aceasta tema, de receptii in DVB T si T2, de dezvoltarea acestor sisteme, de stadiul implementarii acestor sisteme la noi, la vecinii nostri, in alte tari europene, de comparatii intre tari, etc.,...

Am mai spus cu alte ocazii ca am aceasta pasiune de pe la 13-15 ani cand ai mei (mai ales tata) apelau la unii altii pentru un sistem de receptie terestru pentru televiziunea sarba din Timisoara...Aveam ghinionul ca locuiam intr-un bloc cu 4 etaje situat in spatele unui bloc de 10 etaje fata de emitatoarele sarbesti...Din acele momente am inceput sa ma implic in acest domeniu prin confectionarea de diferite tipuri de antene iar mai tarziu cu amplificatoare si convertoare pentru UIF...Toate astea se intamplau intre '73-89...N-am ajuns la rezultate performante in acea locatie insa undeva dupa anul 1980 au aparut antene colective in Timisoara, montate pe blocuri de 4 etaje, antene inalte de 15-20 m (peste bloc) pentru a depasi blocurile de 10 etaje...
Anul marilor schimbari (1989) m-a prins cu domiciliul in alta parte a orasului unde aveam antene in balcon la etajul 3 si aveam camp deschis catre emitatoare...Nici in aceste conditii nu am avut receptii permanente insa si aici antena colectiva a fost salvarea (3 programe sarbesti si doua unguresti pana in '92 cand a venit CATV-ul cu super-imagini de la nemti si italieni...

Probabil ca fiecare dintre pasionatii de receptii terestre (sau satelit-fta) are povestea lui despre cum a ajuns la acest hobby...


In concluzie n-am nimic impotriva "pasiunii" tale de-a urmari continutul programelor ci spun ca titlul topicului este incorect fata de tema pe care doresti s-o expui, s-o dezbati...
Pe mine m-ai pacalit cu acest titlu!...Si probabil ca si pe altii de pe aici...


PS Comparatia intre oferta televiziunii publice sarbesti si NETFLIX si HBO GO este neavenita...Am un SONY smart cu buton de NETFLIX pe telecomanda si nici nu ma sinchisesc sa-mi fac abonament, si nici macar nu accesez nici acea luna gratuita (daca mai exista in oferta)...Nu sunt ahtiat dupa ultimele noutati din domeniul cinematogarfiei si nici a serialelor...Mi-as risipi aiurea timpul liber...Posted Image...

Edited by miile, 08 February 2018 - 19:27.


#222
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 08 februarie 2018 - 19:16, said:


In concluzie n-am nimic impotriva "pasiunii" tale de-a urmari continutul programelor ci spun ca titlul topicului este incorect fata de tema pe care doresti s-o expui, s-o dezbati...
Pe mine m-ai pacalit cu acest titlu!...Si probabil ca si pe altii de pe aici...

Mi-a fost greu prima data cu genul acesta de informatii dar ,vorba aceea ,decat sa nu se scrie nimic de dvb-t intr-o zi, e bine si asa !

#223
marshall54

marshall54

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,864
  • Înscris: 23.06.2013
Am fost inteles gresit,sunt un pasionat al receptiilor DX terestre,de prin anii 70,am construit cateva antene,cea mai buna,o antena cu vibratori logaritmic periodici,care a costat ceva si mi-a luat vreo doua luni pana a fost montata.
Apoi am construit multe antene in banda UIF,cu nr diferit de elementi...chiar acum am 2 antene construite anul trecut,pentru canalele 21-25 si 41-45.
_____________________________________________________________________________________________________________________________

Flota personala este compusa din :

in zona de sud : locatia,casa,antena la 10 metri inaltime de pamant,rezultate excelente,pentru sarbi.

-antena TELEVES DAT HD BOSS149740,foarte performanta...cumparata de la Antech...cinci stele (nota 10)
-antena ENGEL AN 606...pe locul doi ca performanta...cumparata de la Micromedia System...patru stele (nota 8)
-antena ATX91,...cu performante medii...Dipol...patru stele (nota 8)
-antena pentru CANALELE 21-25...construita acum 2 ani...este construita 100% din aluminiu...
-antena pentru CANALELE 41-55...construita acum 2 ani...este construita 100% din aluminiu...
-antena pentru CANALELE 21-35...performanta,cumparata de la Traiect...patru stele (nota 8)
-antena de BANDA LARGA...performanta,cumparata de la Traiect...trei stele (nota 7)
______________________________________________________________________________________________________________

in zona de vest : locatia,bloc cu patru etaje...nu stiu cati metri are inaltimea blocului (20-30 metri ?)...antenele sunt pe tevi de 6 metri.

-antena TELEVES DAT HD BOSS149740,foarte performanta...cumparata de la Antech...cinci stele (nota 10)
-antena ENGEL AN 606...pe locul doi ca performanta...cumparata de la Micromedia System...patru stele (nota 8)
________________________________________________________________________________________________________

Dupa testele din sud,cele mai performante le-am cumparat din nou...anul trecut am facut teste in Timisoara,cu rezultate bune.

* Avantajati pentru receptiile DX sunt cei care stau la blocuri cu 9-10 etaje,orice antena,cea mai performanta,nu poate egala inaltimea.
Acum,prin impartirea pe zone,este o situatie foarte avantajoasa,receptionez perfect,DELI JOVAN (90-100%) si VRSAC (90-100%).

** nemultunirea mea referitoare la receptiile DX este faptul spus mai sus,una este sa ai locatia pe un bloc (unde castigi multi metri,imposibil de castigat la casa) si alta sa ai locatia la casa unde trebuie sa ridici antena,lucru dificil...si aici,cei care obtin performante,se impauneaza cu receptia cat mai multor zone,neimportant,caci,in afara de cateva regionale in plus,nu prea ai ce vedea),nu au depus un efort mare,fiind ajutati de inaltimea castigata prin norocul de a stea la bloc.

Asa ca la DX sunt avantajati,fara drept de apel cei de la blocurile inalte,intrecerea este inegala iar performantele evidente,deci DX ar trebui despartit in doua clase,casa si bloc.

*** Sunt pasionat si de DX antene parabolice,acolo,cei cu antene mari sunt avantajati de cei cu antene mici,pe toate forumurile,cei cu antene mari,si-au luat denumirea de maestrii ?!)...si asta doar pentru ca au antene mai mari si receptioneaza canale DX mai multe,decat ceilalti.
Nu mai spun si numarul de antene parabolice (de ordinul zecilor,in ambele locatii),foarte mari,mari,mijlocii si mici),pentru ca pe forum sunt tot felul de tiriplici care abereaza si te denigreaza mereu (cu acceptul unor moderatori,evident)...postez,performantele prin satelit pe alte forumuri,straine la categoriile,canale noi aparute pe diferiti sateliti,dx sau discutii civilizate,despre teste sau programele canalelor tv,de pe diferiti sateliti.

Edited by marshall54, 09 February 2018 - 12:08.


#224
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmarshall54, on 09 februarie 2018 - 12:05, said:

[size=3]Am fost inteles gresit,sunt un pasionat al receptiilor DX terestre,de prin anii 70,am construit cateva antene,cea mai buna,o antena cu vibratori logaritmic periodici,care a costat ceva si mi-a luat vreo doua luni pana a fost montata.

_____________________________________________________________________________________________________________________________


De ce ai renuntat la aceasta antena ?

#225
marshall54

marshall54

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,864
  • Înscris: 23.06.2013
Iata un tabel cu calitatea si performantele antenelor mele :

Attached Files



#226
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
@marshall54: https://forum.softpe...6#entry22505469

#227
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmarshall54, on 09 februarie 2018 - 12:05, said:

[size=3...
-antena ATX91,...cu performante medii...Dipol...patru stele (nota 8,fiind ajutati de inaltimea castigata prin norocul de a stea la bloc...

Sint trei modele de atx comercializate de-a lungul timplului,doar primul model are elementii de dimensiuni diferite si cistigul se spune ca corespunde cu cel specificat,eu am modelul de mijloc cu izolatori galbeni si acum exista la comercializare modelul ci izolatori negrii.Ai grija la dipol sa nu fie montat invers si astfel sa nu corespinda la dimensiuni.Si @marsel e patit si cunoaste problema.Au invadat copile ieftine piata noastra.De modelul cu izolatori negrii care se comercializaeaza acum nu cunosc detalii intrucit nu detin antena,banuiesc ca tot nu corespunde cu originalul.

#228
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
De circa un an de zile incoace nu s-au intamplat lucruri deosebite in domeniul televiziunii digitale terestre din Serbia...

Va reamintesc doar ca in urma cu un an de zile, mux-ul 2 (cel cu televiziuni regionale si locale) a fost "golit" de continut iar programele respective au fost comasate in mux-ul 1 impreuna cu cele nationale...

Tot in aceasta perioada unele televiziuni locale si regionale au fost suspendate temporar sau definitiv datorita neachitarii taxelor aferente de emisie catre ETV ("radiocom"-ul lor) iar alte televiziuni locale/regionale au crescut calitativ sub aspectul tehnic sau de continut...


Iata ca urmeaza in perioada urmatoare un alt pas marisor in domeniu...


Inca de prin 2006 (in preajma acordului de la Geneva, cel cu digitalizarea la nivel european) s-a stabilit printr-un cadru legal ca in Serbia sa existe cinci retele de televiziune privata cu emisie in eter (terestra) la nivel national si doua retele publice nationale (RTS 1 si 2)...

Cele 5 retele private care si-au adjudecat aceste pozitii au fost Pink TV, B 92, Prva, Happy si Avala TV...Aceasta din urma (Avala TV) si-a intrerupt emisia in noiembrie 2012 (fiindu-i retrasa licenta) in urma datoriilor acumulate in timp dar si a unor frecusuri intre asociati, unul dintre acestia fiind si patronul de la Pink care se banuieste ca avea alte interese (citisem ca Avala TV a devenit pana la urma Pink 2 cu emisie pe cablu si eventual DTH)...

Astfel una din cele 5 frecvente a devenit libera...S-a organizat un concurs prin 2013 la care au candidat doua televiziuni (Kopernikus si TV Nova) insa niciuna n-a fost declarata castigatoare...

Amanarea termenului de implementare a DVB T la nivel european stabilit initial pentru 2012 pana in iunie 2015 a dus intr-o oarecare masura si la amanarea organizarii unui concurs pentru ocuparea acestei retele nationale ramasa libera...Intre timp au fost numeroase discutii pro si contra...la nivelul autoritatilor daca a cincea retea nationala este sa nu este necesara intr-o tara relativ mica (sub 8 milioane locuitori)?...

Pana la urma s-a ajuns in faza de organizare a unui nou concurs luna viitoare iar rezultatul concursului va fi anuntat pana in 30 septembrie 2018...
De data aceasta s-au inscris patru candidati...Este vorba de BK TV, Studio B, RTL (gigantul german cu filiala in Croatia) si Kopernikus (care prin frecvente locale/regionale detinute sau preluate de la alti titulari emite deja terestru insa nu pe intreg teritoriul tarii)....


Prin informatiile de mai sus nu spun ca va veni un program TV care sa rupa gura targului ci vreau sa scot in evidenta ca la vecinii sarbi exista in continuare preocupare din partea autoritatilor pentru televiziunea digitala terestra dar si televiziunile sunt dornice sa vina in ETER...


Sursa (daca ajuta):http://informer.rs/v...java-1531418709




Comparativ cu situatia de la noi, unde de curand Antena 1 (cu intregul trust) a iesit de pe lista must carry urmand exemplul PRO TV-ului, sansele unui mux 1 care sa aibe in continut televiziuni private cele mai cotate (in mod necodat), sunt minime la aceasta ora, chiar zero as spune...

Daca in mux-ul 1 romanesc aveam pe langa cele 3-4 TVR-uri (TVR 1, 2, 3 si HD) si PRO TV, Antena 1, Kanal D si Prima, acesta devenea mult mai atractiv pentru multe persoane carora nu le trebuie 150 de programe si sa se uite in mod constant la 10 ....

Edited by miile, 14 July 2018 - 16:36.


#229
ArthurSRB

ArthurSRB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.07.2017
MUX3 PAY TV, Antena Plus

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fKTyiqHtVUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#230
Ben1982ciprian

Ben1982ciprian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018
Recent am achiziționat o antena Atx 91 împreună cu preamplificator lna 188. Antenă este orientată înspre direcția Novi Sad Serbia, iar din comuna Macea jud Arad până în Novi Sad sunt aproximativ 132 km .problema e că prind posturile sârbești de pe canalul 24 și 41 noaptea după ora 12 și până dimineața în jurul orei 8. Pe timpul zilei pe nu este semnal deloc

#231
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Nu ai facut o alegere inteleapta in privinta antenei !

#232
Ben1982ciprian

Ben1982ciprian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018
Dar care antena pentru banda UIF ar fi mai buna?


#233
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Daca vrei sa prinzi posturile sarbesti, scaneaza canalul 32 de la Kikinda...Este pe aceeasi directie a antenei...Pe ch 29 Kikinda ai payTV (mux 3 - programe codate) la fel ca pe ch41 Novi Sad

Din masuratorile mele ai pana la emitatorul de langa Novi Sad (Crveni Cot) circa 180 km (si nu 132) iar pana la emitatorul de la Kikinda ai circa 88 km... Deci kikinda este substantial mai aproape...

Edited by miile, 05 August 2018 - 20:19.


#234
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Nici de la Kikinda nu cred ca va avea receptie permanenta. Curbura pamantului il impeidica sa aibe vizibilitate directa catre Kikinda


Attached File  kikinda.jpg   302.34K   26 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate