Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Unicredit Bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4024 replies to this topic

#2413
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Stai liniștit.

ING îți ia 2€/lună administrare, RFZB 3€/lună... nu e Singura.

#2414
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013

 dark, on 27 ianuarie 2022 - 13:12, said:

… singura bancă pentru care trebuie să plătești comision 3 euro pe lună, dacă vrei să ai cont curent denominat în euro! Posted Image
Nu e singura. La BCR administrarea conturilor in valuta este standard 20LEI/luna, deci mai mult. Insa este adevarat ca poti scapa de acest comision pentru contul in EUR la pachete daca indeplinesti conditia de gratuitate a pachetului (de exemplu la George Standard este sa ai incasare venit recurent de minim 1000LEI/luna + sa faci macar o plata cu cardul sau prin web/app banking).

Cea ce cred ca are insa unic este comisionul la platile in LEI, inclusiv cele nationale, ca procent din suma. Vorbesc de comisionul standard, ca la pachete poti scapa de el.

 dark, on 27 ianuarie 2022 - 12:51, said:

… singura bancă care îți ia comision 0,5% din suma pe care vrei să o depui în cont, chiar dacă ești titular!
Nici aici nu e chiar singura. La BCR depunerile de numerar la ghiseu, chiar in contul propriu, se taxeaza cu 20LEI. Ce-i drept nu e % din suma si poti scapa de el depunand la robotei (dar pentru asta trebuie sa ai fie card, fie un cartonas cu un cod de bare).

#2415
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007
La BT comisionul este 3 EUR/an.

#2416
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

 vik19, on 28 ianuarie 2022 - 02:23, said:

La BT comisionul este 3 EUR/an.

Dacă vrei card atașat contului?

#2417
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

 vik19, on 28 ianuarie 2022 - 02:23, said:

La BT comisionul este 3 EUR/an.

Așa da, mai merge!
Pe an! nu pe lună!

Edited by dark, 28 January 2022 - 08:07.


#2418
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă Banca Transilvania îți oferă cont curent denominat în Euro, cu doar 3 euro pe an comision, de ce și-ar mai face un român cont curent la Unicredit sau Raiffeisen, care percep de 12 ori mai mult? Ce-ți oferă în plus Unicredit pentru diferența asta colosală? Doar ”numele”, adică ”brandul” european?Posted Image  Iată, BT a ajuns nr.1!

#2419
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

 sftpdt, on 28 ianuarie 2022 - 07:50, said:

Dacă vrei card atașat contului?
Da.

#2420
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

 dark, on 28 ianuarie 2022 - 08:43, said:

Dacă Banca Transilvania îți oferă cont curent denominat în Euro, cu doar 3 euro pe an comision, de ce și-ar mai face un român cont curent la Unicredit sau Raiffeisen, care percep de 12 ori mai mult? Ce-ți oferă în plus Unicredit pentru diferența asta colosală? Doar ”numele”, adică ”brandul” european?Posted Image  Iată, BT a ajuns nr.1!

La BT nu se comisioneaza administrarea contului in euro, ci doar cardul (daca vrei unul atasat contului).

Referitor la UniCredit/Raiffeisen:
1. Au optiune de schimb valutar eur-ron la cursul BNR.
2. Contul in euro este inclus fara comisioane la ambele banci in cadrul unor pachete.

#2421
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005

 dark, on 28 ianuarie 2022 - 08:43, said:

Dacă Banca Transilvania îți oferă cont curent denominat în Euro, cu doar 3 euro pe an comision, de ce și-ar mai face un român cont curent la Unicredit sau Raiffeisen, care percep de 12 ori mai mult?
Tu de ce ai platit de 12 ori mai mult? :)

Pe romani nu prea ii intereseaza comisioanele. La general vorbind, as spune ca nu apreciaza banii.
Am vazut de multe ori oameni in Unicredit care erau departe de a fi bogati ... le spunea casiera de comisioane etc. Nici nu ii interesa.

#2422
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

 pavelescu, on 28 ianuarie 2022 - 09:42, said:

Tu de ce ai platit de 12 ori mai mult? Posted Image

Când am creat eu contul, comisionul era 1 euro, la fel ca la BRD sau Raiffeisen.

#2423
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006

 dark, on 28 ianuarie 2022 - 08:43, said:

Dacă Banca Transilvania îți oferă cont curent denominat în Euro, cu doar 3 euro pe an comision, de ce și-ar mai face un român cont curent la Unicredit sau Raiffeisen, care percep de 12 ori mai mult? Ce-ți oferă în plus Unicredit pentru diferența asta colosală? Doar ”numele”, adică ”brandul” european?Posted Image  Iată, BT a ajuns nr.1!

Pentru că banca Transilvania e aproape singura banca din România care mai are comision de încasare 5 ron la fiecare sumă ;)

Primești salariu? 5 ron
Îți trimite bani un prieten? 5 ron
Îți trimiți tu din unicredit ca să nu plătești comision la cont euro? 5 ron

#2424
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

 daddypuff, on 27 ianuarie 2022 - 15:44, said:

RFZB 3€/lună

S-ar putea să mă înșel, dar totuși, în timp ce Unicredit îți ia 3 euro lunar, chiar dacă îți blochează contul, Raiffeisen, după 6 luni de inactivitate pe cont, îl ”declară” inactiv și nu mai percepe niciun comision.

#2425
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Nu știu asta, ține de fiecare bancă în parte, cu condițiile ei.

Condiții contractuale ce trebuiesc urmărite în detaliu, de către fiecare, în funcție de nevoi.

Variante sunt destule.

Aruncă un ochi și la pachetul de la OTP. ai 0 comision de administrare la orice cont în orice valută, cu condiția să încasezi 1200lei lunar. (poate fi din conturi personale de la alte bănci).

#2426
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

 daddypuff, on 28 ianuarie 2022 - 22:49, said:

Nu știu asta, ține de fiecare bancă în parte, cu condițiile ei.

Condiții contractuale ce trebuiesc urmărite în detaliu, de către fiecare, în funcție de nevoi.

Variante sunt destule.

Aruncă un ochi și la pachetul de la OTP. ai 0 comision de administrare la orice cont în orice valută, cu condiția să încasezi 1200lei lunar. (poate fi din conturi personale de la alte bănci).
Da, dar la OTP ai comision la transferurile in euro... La LibraBank nu ai...

#2427
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Până la 10k Euro, nu.

Cum am zis, aia e o variantă. Sunt destule.

#2428
andrei80

andrei80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 15.09.2005
Salut!
Se percepe comision la topup Revolut? Citisem ca tot timpul da, ca nu la card Visa, nu mi-e clar inca...Urmeaza sa intru in randul utilizatorilor Revolut pentru ca fac o excursie departe...Multumesc!

#2429
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am card de debit Visa la Unicredit si nu este nici un comision la top-up pe Revolut. Mai demult faceau dubla conversie, dar de pe la inceputul lui 2018 s-a schimbat si de atunci nu mai e problema la top-up de pe card de debit.

#2430
andrei80

andrei80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 15.09.2005
Multumesc de raspuns! Din pacate, eu am carrd de credit Visa. Voi vedea in curand, am facut cont si am cerut cardul fizic. Oricum, spre surprinderea mea, chiar si cu invitatie, costa 29.99 lei trimiterea cardului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate