Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Unicredit Bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3967 replies to this topic

#2395
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Citeste topicul acesta. Eu am facut doar catre raiffeisen si nu am platit nimic, dar la altii au aparut spetele swift.

#2396
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 27.11.2008
Unicredit - Raiffeisen in USD la fel fara comisioane. Nu ar trebui sa fie catre alte banci in Romania, dar e greu de inteles prin care banci intermediare trimit unii

#2397
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O informatie pentru cei interesati,

Cand veti retrage numerar de la un ATM din afara tarii cu card de euro, suma va fi decontata la cursul Unicredit, adica un curs dezastruos. BT de exemplu, decontarea se realizeaza la cursul Mastercard (cursul mastercard este ~la fel cu cel BNR, nu vei pierde mare lucru).


1. De curiozitate, acelasi curs de rahat se aplica si la platile cu cardul,  nu?
2. Daca retrag euro de la ATM, se face dubla conversie? Sau vor fi retrasi din cont fix cat am scos de la atm?

#2398
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Nu mi-e clar ce decontare la curs mastercard daca retragi euro cu un card atasat contului euro.

Conversia valutara intervine cand moneda platii/ATM-ului difera de cea a cardului.

Poate ATM-ul de la care ai incercat retragerea EURO te-a intrebat daca vrei sa-ti faca el decontarea direct in lei, caz in care s-a aplicat cursul mastercard.

#2399
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postx_veb, on 10 ianuarie 2022 - 23:42, said:

Nu mi-e clar ce decontare la curs mastercard

Faceam referire la o alta valuta dect cea a cardului.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 23:45.


#2400
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Daca cardul e in altă monedă decât banii retrași/ plătiți la pos,atunci o să ai tranzacțiile via euro, adică Lei - Euro - moneda cerută la plată, la cursul băncii sau cel visa/Mastercard

#2401
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2022 - 23:44, said:

Faceam referire la o alta valuta dect cea a cardului.

Daca retrage banii in alta moneda decat euro, atunci se face schimb valutar intre acea moneda si euro la cursul VISA la care unicredit aplica. in plus 1%.
Informatiile se regasesc in CGU.

Daca retragi euro cu cardul in euro nu se mai aplica niciun comision sau schimb valutar.

#2402
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postx_veb, on 11 ianuarie 2022 - 09:18, said:



Daca retrage banii in alta moneda decat euro, atunci se face schimb valutar intre acea moneda si euro la cursul VISA la care unicredit aplica. in plus 1%.
Informatiile se regasesc in CGU.

Unicredit zice altceva


"pentru retragerile ATM efectuate in afara tarii la moementul autorizarii suma de blocheaza la cursul Visa din ziua respectiva iar decontarea se va realiza la cursul bancii UniCredit din ziua decontarii"

#2403
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Nu stiu de unde ai textul acesta.
Eu in CGU am:


6.5��Valuta de decontare.
(1) Valuta de decontarea tranzac��iilorefectuate cu cardurile Visa ��i MasterCard este:
(i)��LEI pentru tranzac��iile ale caror chitan��e au fost emise în LEI ��i
(ii)��EUR pentru tranzac��iile ale c��ror chitan��e au fost emise în alt�� moned�� decât LEI. În cazul tranzac��iilor online, prin chitan���� se va ��n��elege
afi��area de c��tre comerciant a valorii tranzac��iei, în etapa corespunz��toare finaliz��rii tranzac��iei, pe site-ul acestuia. Pentru conversia
monedei din chitan���� ��n valuta de decontare se aplic�� cursul de schimb Visa/ MasterCard (ce poate fi consultat pe pagina de internet
a B��ncii) precum ��i valuta de referin���� utilizat�� de Visa/ MasterCard, dup�� caz. ��n situa��ia ��n care banca acceptatoare/ comerciantul
ofer�� Clientului un serviciu op��ional de conversie valutar�� în LEI, acest serviciu poate fi comisionat suplimentar de c��tre entitatea care
îl ofer��.
(2) În cazul tranzac��iilor efectuate de Client ��i decontate în alt�� valut�� dec��t valuta contului ata��at cardului, Banca va efectua schimbul
valutar utilizând cursul de schimb al B��ncii practicat la momentul efectu��rii conversiei.

#2404
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Cu noul card Visa emis in decembrie (cel vechi Mastercard expirase), nu pot sa activez plata recurenta la Digi.
Incerc sa platesc factura, trec de verificare push, in aplicatie apare tranzactie finalizata, dar pe site (digi/ING) imi arata tranzactie refuzata. Am incercat sa platesc fara sa activez plata recurenta si a functionat perfect.

Ar trebui sa ma adresez Digi sau Unicredit?

#2405
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
La Unicredit.... sa verifice de ce se intampla faza cu tranzactie refuzata....

#2406
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Cred că este singura bancă care îți ia comision 0,5% din suma pe care vrei să o depui în cont, chiar dacă ești titular!

#2407
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Și este singura bancă pentru care trebuie să plătești comision 3 euro pe lună, dacă vrei să ai cont curent denominat în euro! Posted Image

#2408
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
daca ai genius gold, incasari de 5000 lei lunar, comisionul de administrare pentru contul in euro este 0

#2409
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Aceasta banca e "prietenoasa" doar cu cei din ligiile superioare: Golden League....

#2410
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEagle Raider, on 27 ianuarie 2022 - 13:15, said:

daca ai genius gold, incasari de 5000 lei lunar, comisionul de administrare pentru contul in euro este 0

N-am decât un cont cu o mică sumă de euro, de mai demult lăsată acolo, și culmea, am găsit contul blocat, cică ”inactivitate”...Posted Image

#2411
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Vă spun sincer, primul gând a fost să mă bucur, crezând că prin acea blocare, comisionul a fost suspendat. Ți-ai găsit! Lună de lună, banca mi-a înhățat 3 euro! Posted Image

#2412
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Acum, stau și mă gândesc, bine că mi-au luat doar 3 euro pe perioada cât a fost contul blocat, ăștia ar fi fost în stare să perceapă...mult mai mult, nu știu, 10 euro!!! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

rromcic

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate