Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Retezat, trasee și tren

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Drum din Timișoara (cu trenul și în cel mai rău caz cu autocarul)
Microbuze până la Râușor din Hațeg ?
Ce trasee recomandație? Trasee ușoare și de dificultate medie.
Dacă mai este ceva de văzut prin jur în afară de Sarmisegetuza sau orice idee e bine primită, eventual unde v-ați cazat ca să îmi fac o idee.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca mergi cu masina, fa o escala in Poiana Marului. Recomand pensiunea Cara, privelistea de acolo face toti banii.

#3
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nu am maşină şi suntem doar tineri fără permis...
Ştiu de Poiana Mărului şi acolo aş fi obligat să opres la o pensiune a unei foste colege :lol:
La  Poiana Mărului ştiu că drumul e nasol.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
http://www.retezat.r...-turistice.html
http://www.pietrele....muntii-retezat/

Edited by Bursul, 11 September 2016 - 21:08.


#5
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nu găsesc nimica pe internet de vreun microbuz Haţeg/Deva-Râuşor...

#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Acuma înţeleg şi de ce nu e vizitată ţara asta calumea, dacă nici un român nu poate găsi detalii despre un căcat de microbuz ce să te ducă din oraşul cel mai apropiat la o staţiune la poalele unor munţi care sunt printre cei mai fain din ţară şi poate ocupă şi un top european...

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Velaxa, on 11 septembrie 2016 - 21:07, said:

Nu găsesc nimica pe internet de vreun microbuz Haţeg/Deva-Râuşor...
Sunt microbuze Hateg/Deva, dar sunt firme mici, maxi-taxi, si nu cred ca au ei nevoie de reclama pe internet.
E o adevarata isterie in zona, la Prislop, la Arsenie Boca Juniors, deci roiesc microbuzele.

#8
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 ericmario, on 11 septembrie 2016 - 21:30, said:

Sunt microbuze Hateg/Deva, dar sunt firme mici, maxi-taxi, si nu cred ca au ei nevoie de reclama pe internet.
E o adevarata isterie in zona, la Prislop, la Arsenie Boca Juniors, deci roiesc microbuzele.

Eu vreau să ajung la poalele Retezatului, Hunedoara îţi dai seama că tot am văzut-o, Retezat nu am reuşit şi nici bisericile de piatră şi Sarmisegetuza.
Sarmisegetuza romană am văzut-o, cetatea Devei la fel şi am fost şi prin Partea de Nord prin Apuseni/Metaliferi într-un sat de 20 de locuitori şi am dormit acolo, printre cele mai mişto experienţe din copilărie.

#9
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Ca sa ajungi la poalele Retezatului ai nevoie de masina/scuter/bicicleta etc. Nu am vazut nici un microbuz prin zona cand am fost noi si nici nu cred sa fie.Va trebui sa urci pana sus la baraj iar de acolo se plateste o taxa de 10 lei de masina ca sa mergi pe un drum forestier de circa 15-17km.Daca nu ai masina poti face drumul ala pe jos dar dureaza undeva la 2 ore minim zic eu.Ehh dupa ce ai terminat acest drum ajungi direct la poalele Retezatului iar de acolo incep traseele.Cel mai usor si recomandat cred ca ar fii Lacul Bucura.Traseu care dureaza intre 2-3 ore,depinde cum te misti si cat de mult stai la pozat.
Am facut un scurt filmulet de prin tara.Ultimele 2 cadre sunt de la Bucura.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tq5VdNxT1Ys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by todea20, 11 September 2016 - 21:48.


#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nici spre Râuşor?

#11
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Spre Rausor nu am fost..deci nu stiu sa iti zic exact.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Acum 12 de ani cred, am mers cu trenul pana la Ohaba de sub Piatra, iar acolo era un microbuz vechi, antic si de demult care astepta turistii. Ne-a dus pana la Carnic.

Daca va place sa mergeti la munte, luati-va musai permise si masina. Mersul la munte a fost motivul pentru care mi-am luat permis de conducere.

#13
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Bursul, on 11 septembrie 2016 - 22:27, said:

Acum 12 de ani cred, am mers cu trenul pana la Ohaba de sub Piatra, iar acolo era un microbuz vechi, antic si de demult care astepta turistii. Ne-a dus pana la Carnic.

Daca va place sa mergeti la munte, luati-va musai permise si masina. Mersul la munte a fost motivul pentru care mi-am luat permis de conducere.

Mie mi se pare incredibil, de exemplu până la DUrău sunt microbuze şi din Iaşi. Până în Retezat, ciuciu.

#14
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Multi romani nici macar nu stiu unde se afla Retezat..si sper sa ramana asa!

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Ohaba de sub Piatra
si urci la lacul Galesu

#16
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

 Velaxa, on 11 septembrie 2016 - 22:32, said:


Mie mi se pare incredibil, de exemplu până la DUrău sunt microbuze şi din Iaşi. Până în Retezat, ciuciu.
Mai repede ajungi din Ohaba de sub Piatra, unde este gara, inspre Carnic si apoi mai departe spre cabana Pietrele:
Transport: Ohaba de sub Piatra - Carnic: dl. Victor Crudoane; 0722 667511; 0752 089611 si dl. Victor Farcas: 0724 560 403
Traseu: Ohaba de sub Piatra - Salasu de Jos - Salasu de Sus - Malaiesti - Nucsoara - Carnic

#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 mihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 11:17, said:

Mai repede ajungi din Ohaba de sub Piatra, unde este gara, inspre Carnic si apoi mai departe spre cabana Pietrele:
Transport: Ohaba de sub Piatra - Carnic: dl. Victor Crudoane; 0722 667511; 0752 089611 si dl. Victor Farcas: 0724 560 403
Traseu: Ohaba de sub Piatra - Salasu de Jos - Salasu de Sus - Malaiesti - Nucsoara - Carnic

Acei domni au microbuze sau maşini personale?

#18
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

 Velaxa, on 12 septembrie 2016 - 13:32, said:


Acei domni au microbuze sau maşini personale?
Pe sfantul Google apar ca societati cu maxi-taxi, verifica pe scribd.com orar maxi-taxi Carnic-Hateg

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate