Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Minor cu avionul

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
althea - Iar vorbim despre lucruri diferite: tu despre declaratia de la compania de transport, eu despre declaratia fara de care politia de frontiera nu-i permite iesirea din tara.
Nu aia de solicitare a serviciului de insotire, ci aia de permitere a iesirii minorului din tara.
Daca legea spune ca trebuie cazier si ca declaratia trebuie sa contina "datele de identitate ale insotitorului respectiv", tu de ce spui ca nu trebuie ?

Asta spune in linkul pe care l-am postat mai sus despre declaratia ceruta pentru permiterea iesirii din tara a minorului:

Conținutul și forma declarației
Declaratia parintilor, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor sau a reprezentantului legal trebuie sa cuprinda:
- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor;
- scopul deplasarii;
- ruta urmata pana in statul de destinatie;
- statul sau statele de destinatie;
- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
- datele de identitate ale insotitorului respectiv;
- indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
Declaratiile trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961.

Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului.
Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se pastreaza, in copie, de catre Politia de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care s-a efectuat iesirea din tara.

Repet, indiferent ce servicii de asistenta ofera compania de transport, Politia de Frontiera nu va permite iesirea din tara a minorului daca nu sunt indeplinite conditiile legale din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.
Ba mai mult "Daca minorul nu este insotit de cel putin unul dintre parinti si nu sunt indeplinite conditiile mentionate mai sus, se informeaza acestia, punandu-le in vedere sa il preia de indata ce este posibil. In cazul in care nu este posibila informarea parintilor, politistii de frontiera anunta Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului, care initiaza procedura aplicabila minorilor neinsotiti, potrivit legii." Riscati ?
Iar initiatorul asta a cerut: ce acte sunt necesare, daca stiti, si care ar fi procedura (n.b. pentru plecarea unui minor din Romania in Germania).
Astea-s actele. Ce spuneti voi este un serviciu de insotire oferit de compania de transport. Atat. Serviciul acesta permite calatoria minorilor neinsotiti pe cursele interne.
In cazul in care cursa este externa, intervine legea care pune niste conditii - insotitor nominalizat in declaratia parintilor si care are cazierul la el.
Daca o companie aeriana ofera acest serviciu, daca are insotitori cu caziere la purtator si poate sa va comunice din timp unul pe care sa-l nominalizati in declaratie ... bravo lor.
Dar cand solicitati acest serviciu sa le comunicati ca este vorba despre un minor care calatoreste in afara Romaniei.
Sper ca ne-am lamurit Posted Image
Succes !

Edited by misusumi, 12 September 2016 - 20:56.


#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Am trimis eu minor neinsotit de 8 ani, cu avionul, in Elvetia, cu Swiss Air, la niste prieteni care mi l-au trimis dupa 2 saptamani de vacanta inapoi. Am mai povestit pe forum.

Ce am avut de facut:
- citit pe site-ul companiei aeriene actele necesare
- cumparat bilet de avion pentru minor neinsotit (este o suprataxa)
- pregatit actele

Ce s-a intamplat la fata locului:
- am mers la ghiseul check in, am predat copilul impreuna cu actele, bagajul de cala si bagajul de mana; copilul a primit un fel de gentuta (portocalie pe care scria minor neinsotit) cu acte, in care s-au pus actele de la noi si au ce mai pus ei de ghiseul check in; ne-am luat la revedere, un angajat al aeroportului/companiei a trecut cu copilul pe la controlul de securitate si apoi  de politie de frontiera, a stat cu copilul pana s-a facut imbarcarea moment in care l-a preluat, cu tot cu gentuta cu acte, persoana de la imbarcari apoi insotitorii de zbor; noi am fost rugati sa nu parasim aeroportul pana la decolarea avionului
- pe parcursul zborului insotitorii i-au oferit mancare, lichide, o jucarie cadou Posted Image,
- la sosire a fost predat unui alt angajat de acolo, care l-au trecut prin control pasapoarte, au luat bagajul, s-au intalnit cu prietenii pe care i-au identificat cu acte (eu a trebuit sa completez datele lor de identificare)

La intoarcere la fel, am preluat copilul incantat de la sosiri. Totul a mers snur.

Nu trebuie specificat niciun insotitor cu niciun cazier. Totul se face prin compania aeriana, actele sunt specificate pe site. Nu se pierde prin aeroport pentru ca este in permanenta insotit de un adult.

Edited by mdt, 12 September 2016 - 21:54.


#21
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Inseamna ca legile in RO nu-s facute chiar pe intelesul cetatenilor :)
Adica in lege este precizat ca "poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane", fara exceptie de la avea cazier si a fi nominalizata.
In acelasi timp n-am gasit pe net o astfel de autorizare, macar ca o confirmare a celor spuse de agentiile de transport. Probabil ca o astfel de autorizare contine si o lista cu personal deja verificat.
Mea culpa :)
Drum bun.

PS: e importanta si varsta minorului, se pare ca pentru cei intre 2 si 5 ani se plateste bilet dus - intors pentru insotitor, in timp ce pentru cei intre 6 si 18 se plateste doar o taxa - https://blog.paravio...pil-cu-avionul/

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mdt, on 12 septembrie 2016 - 21:44, said:

Ce am avut de facut:
- citit pe site-ul companiei aeriene actele necesare
- cumparat bilet de avion pentru minor neinsotit (este o suprataxa)
- pregatit actele
În cazul inițiatorului e nevoie și de declarația acord cu precizarea că minorul va fi însoțit de o persoană etc. (ce am scris pe pagina cealaltă) pentru că părinții nu sunt în țară. Mircea 231 e fratele minorului care pleacă, el îl va duce la aeroport în România.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate