Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Expertiza eronata? Problema de fizica la un accident.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postadisz, on 09 septembrie 2016 - 11:39, said:

Efectele teribile a unei coliziuni tind sa fie asociate unei viteze mari.Cu cat este sange mai mult,cu atat mai repede se vor gasi martori (habarnisti) care sa afirme ca viteza de deplasare a fost de peste 100 de km/h,cu siguranta.
Asta asa e. Am vazut pe viu treaba, cum toti erau martori si se jurau ca avea viteza peste 80-90km/h (unii chiar plusau la 100km/h) si victima traversa pe trecere pe verde si a aruncat victima peste 50 de metri (fata de trecere).
Insa eu fiind fix in dreptul trecerii (asteptam sa se faca verde) stiam ca masina avea maxim 50km/h si victima nici nu fusese pe trecere, ci la cel putin 25 de metri de ea si trecea ca o caprioara tasnind dintre masini in timp ce era rosu la trecere.
Insa cei ce s-au intors dupa ce au auzit buf, au inceput sa dezvolte teorii care sa explice ce s-a intamplat, si vazand ca pietonii incepusera sa traverseze (ca intre timp s-a facut verde) si victima era la 50m de trecere, au construit aceasta poveste... uite asa ajungi la puscarie nevinovat fiind, din cauza unora care desi nu au vazut nimic, inventeaza ca sa capete atentie.

Edited by truet, 09 September 2016 - 12:16.


#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ma intereseaza datele problemei, dar ipoteza e de-a dreptul stupida rau. Adica sa spui ipotetic ca un copil a fost lovit de o masina. Puteai simplu sa spui 2 obiecte, unu stationa si unul era in miscare...Doamne ce minte au unii.

#21
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Posttehnics, on 09 septembrie 2016 - 12:13, said:

Nu ma intereseaza datele problemei, dar ipoteza e de-a dreptul stupida rau. Adica sa spui ipotetic ca un copil a fost lovit de o masina. Puteai simplu sa spui 2 obiecte, unu stationa si unul era in miscare...Doamne ce minte au unii.
Nu e nimic ipotetic, amice. Masina mea, in care a fost proiectat copilul, parcata fiind, e zob. Politia a stabilit ca viteza soferului a fost cea pe care am spus-o. Voiam sa stiu daca este posibil ca un corp sa fie aruncat 20 de metri, lovit fiind cu viteza aia. Asta-i tot, golanasului nici macar nu i s-a ridicat permisul dupa ce l-a omorat pe copil. Mai are si un invalid pe constiinta si inca patru evenimente in trafic. Scarbele astea circula libere printre noi, pentru ca sunt acoperiti de politie, din varii motive. Daca mai ramane toicul, o sa va informez si despre rezultatele contraexpertizei, daca le aflu.

Edited by qawHaq1, 09 September 2016 - 12:33.


#22
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Deci copilul traversa neregulamentar... si probabil si invalidul.
Tu ce vrei sa faca puscarie ca sar oamenii neregulamentar in fata lui cand el circula regulamentar?

Tie daca iti sare unul in fata de nebun si il lovesti si moare iti pare normal sa faci puscarie?

Edited by truet, 09 September 2016 - 12:45.


#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 10:56, said:

vreau un calcul competent, nu pareri.

Mai putin si dai cu pumnul in masa.

#24
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Posttruet, on 09 septembrie 2016 - 12:43, said:

Deci copilul traversa neregulamentar... si probabil si invalidul.
Tu ce vrei sa faca puscarie ca sar oamenii neregulamentar in fata lui cand el circula regulamentar?

Tie daca iti sare unul in fata de nebun si il lovesti si moare iti pare normal sa faci puscarie?
Nu m-as hazarda, in locul tau. Nu cunosti imprejurarile si nici personajul. Dar nu despre asta e vorba aici.

View PostIon_de_la_Raion, on 09 septembrie 2016 - 12:48, said:

Mai putin si dai cu pumnul in masa.
Dap. Stiam ce va urma. Din douazeci de raspunsuri, unul singur e on topic.

Edited by qawHaq1, 09 September 2016 - 13:30.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 12:31, said:

Asta-i tot, golanasului nici macar nu i s-a ridicat permisul dupa ce l-a omorat pe copil. Mai are si un invalid pe constiinta si inca patru evenimente in trafic. Scarbele astea circula libere printre noi, pentru ca sunt acoperiti de politie, din varii motive. Daca mai ramane toicul, o sa va informez si despre rezultatele contraexpertizei, daca le aflu.

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 13:29, said:

Dap. Stiam ce va urma. Din douazeci de raspunsuri, unul singur e on topic.

Sigur. Asa cum ai prezentat datele ai primit si raspunsurile. Nici macar comentariile tale nu tin de on-topic.
De la fizica ai ajuns la cele de mai  sus.
Bafta la contraexpertiza.
La datele initiale expuse de tine un corp oarecare poate fi plasat si pe orbita dar va ateriza fix la 20m fata de punctul de impact/lansare.

Edited by bumpocbum, 09 September 2016 - 13:56.


#26
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 13:29, said:

Nu m-as hazarda, in locul tau. Nu cunosti imprejurarile si nici personajul. Dar nu despre asta e vorba aici.
Detalii daca tot ai inceput povestea, in principiu viteza este undeva intre 50-55 doar ca este viteza din momentul impactului, asta daca el nu a mai franat, daca exista urme de frana se poate estima si viteza din momentul in care s-a actionat frana, acea viteza este de fapt viteza cu care rula automobilul, si ea este luata in calcul in cercetari.

Edited by takemeintoyourskin, 09 September 2016 - 14:10.


#27
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postbumpocbum, on 09 septembrie 2016 - 13:51, said:

La datele initiale expuse de tine un corp oarecare poate fi plasat si pe orbita dar va ateriza fix la 20m fata de punctul de impact/lansare.
Pai vezi? De-aia ceream o parere competenta, ca sa nu primesc asemenea pareri.

View Posttakemeintoyourskin, on 09 septembrie 2016 - 14:08, said:

Detalii daca tot ai inceput povestea, in principiu viteza este undeva intre 50-55 doar ca este viteza din momentul impactului, asta daca el nu a mai franat, daca exista urme de frana se poate estima si viteza din momentul in care s-a actionat frana, acea viteza este de fapt viteza cu care rula automobilul, si ea este luata in calcul in cercetari.
Nu a franat, nu exista urme. Se pare ca a accelerat chiar, dar eu nu pot sustine asta. Nu am vazut accidentul, am auzit doar busiturile.

Edited by qawHaq1, 09 September 2016 - 14:20.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 14:17, said:

Pai vezi? De-aia ceream o parere competenta, ca sa nu primesc asemenea pareri.
Eu unul pana acum nu am vazut o parere care sa confirme ca viteza respectiva ar fi 52km/h. Doar o formula de baza.
Vezi ca sunt programe de simulare avansate, daca ai cum sa ajungi la ele.
Poti sa te informezi si pe aici.
http://www.academia....cidentelor_auto

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si aici.
http://www.avocatnet...eceleratie.html

Plus comentariile.

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu inteleg lucrurile cam asa..
Initiatorul a vrut o chestie maximala, sa vada daca e posibila stiintific in conditii ideale, in speranta ca nu este posibil. Ar fi fost o dovada pe care s-o foloseasca... habar n-am unde.
Fiindca a facut scoala acum zeci de ani, a apelat la un forum de fizica teoretica.
Asa cum e normal.
Asta e unul din scopurile forumurilor, sa afli lucruri pe care nu le stii de la persoane care ar putea sa stie.

Numai ca forumul de fizica teoretica e plin de carcotasi.
Asta-i nivelul nostru, asta este cartea noastra de vizita.

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postbumpocbum, on 09 septembrie 2016 - 15:49, said:

Eu unul pana acum nu am vazut o parere care sa confirme ca viteza respectiva ar fi 52km/h. Doar o formula de baza.
Eu am confirmat ca viteza respectiva e foarte posibila si verifica usor datele initiatorului topicului (poate verifica oricine in formula pusa de mine anterior).

In fond asta e fizica simpla (mecanica) care poate fi abordata in doua moduri: cel descris de mine cu aruncarea corpurilor (conteaza numai viteza initiala si unghiul) si cel legat de ciocnirea plastica/elastica (conteaza masele si acceleratiile, dar include si deformarea materialelor, calitatea suprafetelor, temperaturi, etc).

#32
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postmaccip, on 09 septembrie 2016 - 21:51, said:

Eu inteleg lucrurile cam asa..
Initiatorul a vrut o chestie maximala, sa vada daca e posibila stiintific in conditii ideale, in speranta ca nu este posibil. Ar fi fost o dovada pe care s-o foloseasca... habar n-am unde.
Fiindca a facut scoala acum zeci de ani, a apelat la un forum de fizica teoretica.
Asa cum e normal.
Asta e unul din scopurile forumurilor, sa afli lucruri pe care nu le stii de la persoane care ar putea sa stie.

Numai ca forumul de fizica teoretica e plin de carcotasi.
Asta-i nivelul nostru, asta este cartea noastra de vizita.
Ai inteles exact. Multumesc. :)

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 10:56, said:

Evenimentul:
Se cere:
1. viteza reala la impact, sau
2. distanta la care ar fi putut fi aruncat biciclistul daca viteza ar fi fost 52 km/h

View PostQuantum, on 09 septembrie 2016 - 11:24, said:

Formula este cunoscuta: X = V*2 x sin 2alfa : G
unde:
X= bataia
V= viteza initiala (*2 inseamna la patrat)
alfa= unghiul de aruncare
G= acceleratia gravitationala (g)
Pune numai unitati internatinonale cand faci calcule: m, m/s, grade (scala de 360), m/s*2 - astfel iti va iesi bataia in metri.
La o simpla calculatie cu 52 km/h si bataie de 20 m se cam verifica calculul... (apare un unghi de 10-15 grade).
Expertii folosesc si vreo 16 corectii (frecari, deformari, mase in miscare, etc).

La raspunsul 1 ai folosit 2 variabile nespecificate de initiator, respectiv V si alfa.
La rasunsul 2 ai folosit X si alfa

Poate gresesc eu dar fara date complete nici macar o estimare nu e corecta.

PS: abia in postul 17 apare prima referinta despre unghi ca s-ar proba, dar orice grad inseamna (cred) diferente destul de mari in privinta vitezei initiale.

Edited by bumpocbum, 10 September 2016 - 12:37.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostqawHaq1, on 09 septembrie 2016 - 12:31, said:

Masina mea, in care a fost proiectat copilul, parcata fiind, e zob.

Ca tot ii dai inainte cu teoria, intreb si eu asa de curiozitate, ce viteza avea copilul in momentul in care ti-a lovit masina de a ajuns zob (masina ta) ? Daca e sa o luam cu teoria copilul putea sa aiba si 70km/h +- X cand ti-a demolat masina.

Nimic din datele initiale nu poate stabili viteza initiala. Doar expertul la fata locului, martori, camere, dinamica accidentului.

Apropo ai bagat in ecuatie o variabila incorecta. Distanta !

"Distanta la care a fost aruncat copilul- 20m".

De fapt corect era "la 20m de locul impactului copilul a lovit masina mea pe care a facut-o zob...."

Edited by bumpocbum, 10 September 2016 - 13:23.


#35
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008

View Postbumpocbum, on 10 septembrie 2016 - 13:00, said:

"Distanta la care a fost aruncat copilul- 20m".

De fapt corect era "la 20m de locul impactului copilul a lovit masina mea pe care a facut-o zob...."
Corect, daca nu era masina, poate se mai ducea vreo 5m. Se poate tine cont de asta la contra-expertiza.
Treaba e... Cine iti repara tie acum masina. Ca banuiesc ca vrei sa il scoti pe sofer vinovat sa ti-o faca el. Daca nu...

#36
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Din cate povesteste paguba o va plati familia victimei si e normal din moment ce actiunile sale au provocat daunele.

Edited by truet, 10 September 2016 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate