Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Mancare studenti

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Decat cu resoul mai bine o suni pe mama, te faci ca plangi vreo 2 minute si iti trimite mancarica buna..economie de bani si timp...
...

#20
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
noi am facut si gratare pe resou asa ca posibilitatile sunt nelimitate. am scos 3 resouri pe palier,in fata usii. la unul prajeam cartofii,pe celelalte doua am incins gratarele. a iesit o minunatie  :coolspeak:  . sarmale nu am incercat niciodata. dar omlete,ciorbe,snitele,peste...ce amintiri  :huh:

#21
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 28.04.2004
he he ce vremuri: salata orientala la greu; fasole cu carnati, omleta...si ciorba de la plic

cine-si mai aduce aminte de tigarile carpati fara filtru? mai stiti cat de ud era tunutul in ele? cel mai bine se uscau sub resou tigarile....

#22
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005
Supa de pui la 6.000 lei (ROLTON)  :P

#23
mihaidv

mihaidv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.04.2006
Faceti o miscare inteligenta..

Tot sunteti pe banii statului acolo, si curentul nu il platiti din buzunar.

Mergeti in Carrefour, Cora sau unde vreti voi, puneti mana de la mana si cumparati un grill electric care are si o plita aferenta, adica are gratar cam 70% si restul e ca o plita. Costa aproximativ 150 RON, depinde de magazin, poate sa fie plus sau minus.. dar apoi il pui in camera la camin, se incalzeste extraordinar de rapid, si il folosesti ca un mini aragaz, in sensul de plita..

Eu faceam pe el asa: pui, peste, carne vita prajita, oua (ca si in tigaie), poti sa faci ochiuri, sau prajite simplu.. poti sa pui branza pe gratar, poti sa iti faci si cartofi pe gratar, super super!!

Incercati sa vedeti ca se vor schimba mult lucrurile cu un gratar de acel gen.

#24
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eh... boltaru mult vanat! Alea vremuri bune..

Pe vremea cand eram student, se cam vanau resourile artizanele, si se cam faceau controale...
- odata l-am ascuns in buda, chiar in vasu WC si am lasat capacu...acolo chiar n-o cautat nimeni.
- altadata l-am ascuns in dus, deasupra usii, fixat cu 2 cuie si sarma, dupa ce-o plecat controlu la vreo juma de ora... o cazut ditai boltaru de la 2 metrii de-o tresarit tot modulu  :lol:

Mancare !? Tot ce s-a pomenit mai sus... +ce stiam noi, sau/si/numai fetele!

De mamaliga :naughty:  vad ca n-o pomenit nimeni... oh, si slana prajita, am varsat odata unsoarea din tigaie pe boltar, s-o aprins blotaru, tigaia si slanina, ardea tot, s-o facut un fum negru pe tot palieru, de nu vedeai nimic.

La cantina cred ca am mancat de vreo 20 ori in 5 ani... mancare naspa si scumpa, iar pachete de la mama, cam greu, in 600Km (12 ore cu trenu) facea viermi, mai ales vara. In rest totul HomeMade... sau deloc!

#25
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pe plita electrica, mi-am facut asa:
- copt vinete pentru salata de vinete; nu e inca sezonul lor, dar, sa fim pregatiti.
- pizza semipreparata, in mod normal trebuia gatita in cuptor, dar...direct pe plita si un castron metalic deasupra; a fost chinul naibii, dar am mancat pizza.
- supe la plic
- conserve cu semipreparate (gen fasole iahnie cu pui sau vita, paste...) care trebuiesc doar fierte.
- piure de cartofi
- pilaf
- cartofi prajiti
- oua in toate formele lor, pui prajit....
- paste cu sos  :worthy:
- fiert legume pentru salata (morcovi, brocoli, mazare, fasole verde...)

#26
h3llfire

h3llfire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004

Quote

- conserve cu semipreparate (gen fasole iahnie cu pui sau vita, paste...) care trebuiesc doar fierte.

Aaaaaa.... astea se mai si fierb? =))
Eu nu le-am "preparat" niciodata... Eu doar desfac conserva, iau o lingura, caut niste paine prin camera si ma pun pe mancat... :D

Edited by hellfire.ss, 15 June 2006 - 20:14.


#27
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
ciorba de jumari  :puke:

ehhhh, vremuri apuse

#28
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
asta a fost cea mai..."pretentioasa" mancare pui cu smantana si mamaliga.
fasole & carnati, mazare, orez, in general orice se poate fierbe sau praji in tigai

#29
un_student

un_student

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 31.03.2007
eh, in anul I, cel mai des faceam spaghetti, toate sortimentele... apoi, piureuri, omlete, si sa nu uitam de cana de apa, una inainte si una dupa masa... si mancarea de acasa... si ceva supe instant.. apoi, n-am mai stat la camin...

#30
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Eu nu am gatit niciodata, stateam pe un etaj de fete, nici mancare nu prea primeam si ce primeam se strica drq sau o aruncam inainte, gateau fetele de toate, ne duceam dupa miros :))

#31
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
instalatie de gatit artizanala:
-un BCA
-o rezistenta de minim 2000W
-o surubelnita (foloseste la realizarea canalului in care intra rezistenta)
-cablu electric cu diametrul firului cat mai mare
-"stecher" ceramic

se pot gati cateva MTo de cartofi pe an. mare atentie la carnati: se umfla si explodeaza. la propriu! cei mai buni cartofi prajiti ii puteti gati intr-o tigaie rodata minim 6 luni (se poate vedea dupa stratul de ulei depus pe exteriorul tigaii).

mare atentie la sigurantele caminului!


nu recomand gatirea spaghetelor cu fierbatorul electric (termoplonjon). se lipesc ca naiba de fier...




 tau_xxx, on Feb 9 2006, 13:00, said:

Oricum cea mai buna reteta pt foame este .... somnul :)
Cand ti-e foame bagi somn imediat
zau? sigur ai fost student???
am mari indoieli, pentru ca altfel ai fi stiut ca cea mai buna reteta pentru foame este... BEREA! Gambrinus la 1L!!!!!!!!!!!  :cheers:

#32
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008
In anul I am stat oleaca in camin... Pe langa cartofi prajiti( taiati felii, nu pai) cu delikat si maioneza, oua prajite, mai faceam salate, ciorbe, paste, pilaf... De obicei mergeam la cantina, unde cu 2 lei mancam o portie de cartofi prajiti+salata de rosii si castraveti+bulca paine.

#33
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 kitty2008, on Mar 24 2009, 08:25, said:

Pe langa cartofi prajiti( taiati felii, nu pai) cu delikat si maioneza, oua prajite, mai faceam salate, ciorbe, paste, pilaf...
si mie cand imi faci cartofi, oua prajite, salate, ciorbe, paste si pilaf?  :mellow:

#34
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,093
  • Înscris: 22.06.2004
am vazut unul facut cu rezistenta din span. il lega direct la doua faze. nu puteai sa stai mult langa el

#35
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 conu71, on Mar 24 2009, 08:51, said:

am vazut unul facut cu rezistenta din span. il lega direct la doua faze. nu puteai sa stai mult langa el
si in sigurante ce baga? cuie???

#36
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
La resou :

Cartofi - toate formele/dimensiunile/greutatile  - gateam eu
Oua     - Idem   - gateam eu
CIorba de perisoare - pana s-a facut ciorba asta mi-a trecut si foamea :))  - gatea prietena
Paste - din care mentionam - in rolul principal - paste simple cu kechup picant si multa apa
                                           in rolul secundar - paste simple cu delicat si multa apa
                                           Altele : Paste cu boia, paste cu cascaval, paste cu delicat din ala granule de pus in ciorba.  - bineinteles gateam eu
Ardei umpluti       - gatea prietena
Altele nu imi mai aduc acum aminte...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate