Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Bucuresti, Transalpina, Salina Turda, Sibiu, 3 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Vreau sa plec 3 zile cu masina (Citroen C4 - deci garda joasa) prin tara si sa merg pe Transalpina, sa ajung la Salina Turda si sa merg spre Sibiu prin Șugag > Jina > Poiana Sibiului > Saliste > Gura Raului > Rasinari > Sibiu. Ma gandeam ca prima zi sa fac Transalpina, a doua zi Salina Turda + drumul spre Sibiu si a 3-a zi intoarcerea.

Puteti sa imi recomandati ce sa vizitez pe acest traseu, poate si niste cazari f frumoase / pitoresti? Suntem 4 persoane si doar 1 singur sofer (eu) :)

Pe Transalpina ma gandeam sa fac un popas la Lacul Gâlcescu. Am timp? Pot sa ajung cu masina acolo?

Multumesc anticipat pt ajutor.

#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
De Sibiu vă săturati in 4 ore. Catedrala Evanghelica + vizita in turnulețe pentru o vedere de sus a orașului. Acolo mi s-a părut cel mai interesant.

Au si gogoși bune, la Donuterie.



#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View PostVillefort, on 04 septembrie 2016 - 09:19, said:

De Sibiu vă săturati in 4 ore. Catedrala Evanghelica + vizita in turnulețe pentru o vedere de sus a orașului. Acolo mi s-a părut cel mai interesant.

Au si gogoși bune, la Donuterie.
In Sibiu mergem mai mult ca sa avem unde ne caza dupa Salina Turda. Plus ca au drumuri frumoase in zona (de aceea am ales si acel traseu.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbrusli, on 04 septembrie 2016 - 09:09, said:

Salut,

Vreau sa plec 3 zile cu masina (Citroen C4 - deci garda joasa) prin tara si sa merg pe Transalpina, sa ajung la Salina Turda si sa merg spre Sibiu prin Șugag > Jina > Poiana Sibiului > Saliste > Gura Raului > Rasinari > Sibiu. Ma gandeam ca prima zi sa fac Transalpina, a doua zi Salina Turda + drumul spre Sibiu si a 3-a zi intoarcerea.

Puteti sa imi recomandati ce sa vizitez pe acest traseu, poate si niste cazari f frumoase / pitoresti? Suntem 4 persoane si doar 1 singur sofer (eu) Posted Image

Pe Transalpina ma gandeam sa fac un popas la Lacul Gâlcescu. Am timp? Pot sa ajung cu masina acolo?

Pai nu e mai simplu sa mergi intai la Sibiu ? O sa te cam plimbi in directii opuse pt ca Turda e in partea opusa de unde vi tu, banuiesc ca ai vazut pe harta.

Apropode salina, nu aveti voie cu mancare inauntru + ca e foarte rece.. 10-12 grade. E recomandat o bluza sau geaca de primavara la purtator si cu burta plina la intrare. Daca nimeresti in weekend, ai mari sanse sa urci la scari de te saturi.

Edited by A10, 04 September 2016 - 09:29.


#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salina e ok, dar sa luați scările, nu liftul.

#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Lacul Galcescu este cam la 2 - 2 ore si jumatate de mers de la Transalpina, mers pe jos. Nu se poate ajunge cu masina si ma bucur pentru asta.

Edited by dcr, 04 September 2016 - 09:40.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostVillefort, on 04 septembrie 2016 - 09:19, said:

De Sibiu vă săturati in 4 ore. Catedrala Evanghelica + vizita in turnulețe pentru o vedere de sus a orașului. Acolo mi s-a părut cel mai interesant.

Au si gogoși bune, la Donuterie.
Ai uitat de multe altele pe acolo...Dumbrava Sibiului e una. Iti ia o zi poate, nu 4 ore numai.

Edited by arab, 04 September 2016 - 09:46.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pentru salina,sa aveti haine groase,ca in salina e frig...10 grade,dar merita.E superb in interior.Sunt 2 cai de acces (galerii),una mai scurta,alta mai lunga.Noi am intrat pe una si am iesit pe cealalta.
La Galcescu nu se poate ajunge cu masina.Altfel,Transalpina e asfaltata si ...daca nu sunt lucrari sau alte probleme,se parcurge fara probleme.
Drumul prin Marginimea Sibiului e superb.Plimbare placuta!

Si eu sunt de parere ca de pe Transalpina,sa mergeti mai intai la Sibiu-prin Jina,Poiana Sib,Rod,Tilisca,etc.Apoi Sibiu-Turda.

Edited by danpet, 04 September 2016 - 09:53.


#9
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View PostA10, on 04 septembrie 2016 - 09:27, said:

Pai nu e mai simplu sa mergi intai la Sibiu ? O sa te cam plimbi in directii opuse pt ca Turda e in partea opusa de unde vi tu, banuiesc ca ai vazut pe harta.

Apropode salina, nu aveti voie cu mancare inauntru + ca e foarte rece.. 10-12 grade. E recomandat o bluza sau geaca de primavara la purtator si cu burta plina la intrare. Daca nimeresti in weekend, ai mari sanse sa urci la scari de te saturi.
Ideea era ca sa mergem de la Vest la Est dupa Transalpina. O alta solutie ar fi fost Bucuresti, Sibiu, Turda si apoi intoarcerea in a 3-a zi pe Transalpina, dar nu stiu de ce, mi se pare cam trist sa inchei mini-vacanta cu ceea ce imi doresc cel mai mult sa vizitez.

View Postdcr, on 04 septembrie 2016 - 09:39, said:

Lacul Galcescu este cam la 2 - 2 ore si jumatate de mers de la Transalpina, mers pe jos. Nu se poate ajunge cu masina si ma bucur pentru asta.
Deci il scot din lista :( 2 ore dus-intors poate ar fi meritat, dar 4 ore doar mers + 1 ora acolo e prea obositor.

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postarab, on 04 septembrie 2016 - 09:45, said:

Ai uitat de multe altele pe acolo...Dumbrava Sibiului e una. Iti ia o zi poate, nu 4 ore numai.

M-am referit strict la Centrul Vechi. Acolo am vizitat cam tot, am zis ce mi s-a parut mai frumos. Intr-adevar, in Dumbrava n-am fost.

Brasovul mi s-a parut dintotdeauna cu mult peste SB.

#11
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
mie mi se par putine 3 zile pentru acest traseu. veti fi mai tot timpul pe fuga si nu veti vedea mai nimic
ajunsi in zona ar fi pacat sa nu vizitati castelul corvinilor, cetatea deva, sarmizegetusa, cetatea alba carolina, scarisoara, cetatea poenari pe transfagarasan, etc

#12
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postz_e_n_i_t_h, on 04 septembrie 2016 - 10:05, said:

mie mi se par putine 3 zile pentru acest traseu. veti fi mai tot timpul pe fuga si nu veti vedea mai nimic
ajunsi in zona ar fi pacat sa nu vizitati castelul corvinilor, cetatea deva, sarmizegetusa, cetatea alba carolina, scarisoara, cetatea poenari pe transfagarasan, etc
Corvini am vizitat (frumos pe afara, trist rau pe dinauntru). Scarisoara nu vreau: pot sa vad ghetari murdari in Bucuresti cand vine primavara...
Cetata Deva, Sarmisegetusa, Cetatea Poenari: nu imi plac locatiile daramate. Imi plac castelele intretinute, in toata splendoarea lor.
Cetatea Alba Carolina pare interesanta si o vom vizita inainte sa ne cazam la Pensiunea Speed House din Alba.

#13
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
in cazul asta as renunta la sibiu in favoarea sighisoarei (+brasov)

#14
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postz_e_n_i_t_h, on 04 septembrie 2016 - 10:27, said:

in cazul asta as renunta la sibiu in favoarea sighisoarei (+brasov)
La Sighisoara am fost. Dar de la Brasov spre Bucuresti e vreun drum mai frumos (asta luand in calcul cazarea in/pe langaBrasov)?


Exista TIROLIANA pe langa Brasov? Ce recomandati?
Am inteles ca ar exista in Fun Parcul de la Busteni o instalatie de cobori pe sine (asemanatoare cu cea din Alpi). As dori tare mult sa ma dau in asa ceva! Stie cineva mai multe informatii?

Edited by brusli, 04 September 2016 - 11:16.


#15
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
in sinaia as face dreapta si as trece prin transbucegi pana la pestera ialomitei apoi as vizita orasul targoviste

#16
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007

View Postbrusli, on 04 septembrie 2016 - 11:05, said:

La Sighisoara am fost. Dar de la Brasov spre Bucuresti e vreun drum mai frumos (asta luand in calcul cazarea in/pe langaBrasov)?


Exista TIROLIANA pe langa Brasov? Ce recomandati?
Am inteles ca ar exista in Fun Parcul de la Busteni o instalatie de cobori pe sine (asemanatoare cu cea din Alpi). As dori tare mult sa ma dau in asa ceva! Stie cineva mai multe informatii?
Parc Aventura langa Gradina Zoologica din Noua care a fost de curand renovata, deci merita vazuta.

#17
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Din tot ce ți-ai propus, să nu ocolești cetatea Alba Iulia. E una dintre bijuteriile ascunse ale zonei. Mulți se bulucesc la Sibiu, dar cetatea aia e superbă. Mă aștept ca în câțiva ani, după ce va fi gata și autostrada, Alba Iulia să ia fața Sibiului.

#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View Postinius, on 04 septembrie 2016 - 12:49, said:

Din tot ce ți-ai propus, să nu ocolești cetatea Alba Iulia. E una dintre bijuteriile ascunse ale zonei. Mulți se bulucesc la Sibiu, dar cetatea aia e superbă. Mă aștept ca în câțiva ani, după ce va fi gata și autostrada, Alba Iulia să ia fața Sibiului.
Nu prea are cu ce. Iti spune unu nascut si crescut in Alba.
Cetatea e frumoasa dar per ansamblu nu ai cum sa compari Alba, Cetatea Carolina cu ceea ce gasesti la orice ora in Sibiu la capitolul istorie, cultura, manifestari culturale, spectacole, zone de distractie etc.
Daca mergi doar asa sa gura casca, da, e posibil sa ai mai multe ziduri de vazut in Alba decat zonele istorice din Sibiu.  A nu se intelege ca as fi suparat pe alba :) da' chiar nu are sansa sa se compare cu sibiul la niciun capitol

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate