Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Huawei Nova

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
491 răspunsuri în acest subiect

#127
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
Eventual P10 Lite vs Nova. Cu P10 normal greu de comparat...

#128
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 01.12.2007

 Alexutu2201, on 16 aprilie 2017 - 20:29, said:

Pai depinde ce vrei de la un telefon. As cota Nova la categoria "best mid-budget phone". Raspunde foarte bine la comenzi. Scoate poze bune, etc. Dar este destul de complicat de comparat cele doua telefoane, huawei P10 fiind un flagship abia aparut. Personal as merge pe P10. Imi place designul care se imbina foarte frumos cu sticla 2D si metal. Vorbim de doua procesoare diferite, cel de pe p10 este ultimul procesor kirin 960 de la huawei care are un raspuns al comenzilor super rapid. 3GB vs 4GB RAM, iar camerele foto diferite 12 vs 20 mp care sunt facuti cu cap, iar huawei in general scoate terminale cu camere foto performante. Decizia e la tine, este o diferenta de pret de aproximativ 1200 lei. Nu stiu cat e de justificata dar orice alegere ai face nu vei regreta.
Multumesc de raspuns. Ce inseamna best mid budget phone? Eu mai roman si nu le am cu englezismele. Flagship ce inseamna?

 chris_t, on 16 aprilie 2017 - 20:45, said:

Eventual P10 Lite vs Nova. Cu P10 normal greu de comparat...
Da, intradevar eu m-am uitat la pretul lui P10 Lite. Nu am stiut ca sunt doua telefoane cu nume asemanatoare.
Momentan folosesc Samsung Galaxy Young S6310, deci va dati seama ca sunt pe langa cu tehnologia. Mai ales de cand au aparut atatea procesoare cu atatea nuclee si acum conteaza tehnologia, nu frecventa sau nr. de nuclee sau asa ceva. Au aparut UltraPixeli. S-au schimbat multe in cativa ani.

Deci P10 Lite vs Nova = Se pot compara? Exista altceva mai bun de la orice firma, in bugetul de 1500 lei? Dar sa nu fie mai mare de 5 toli diagonala?

#129
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
best mid-budget = cel mai bun din gama medie de preț
flagship = vîrf de gamă
La comparație nu mă bag, deocamdată am avut pe mînă doar P8 Lite și P9 Lite...

#130
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
N-am avut pe mână P10 Lite, așa că e greu de comparat. Pe mine mă satisface spatele metalic de la Nova, cele cu spate de sticlă nu îmi plac în mod deosebit, sunt puțin obsedat de amprentele de pe telefon. De asemenea, 5" de la Nova e ok pentru mine, încape bine și in jeans, și in sacou, are multe plusuri din punctul meu de vedere.

Un avantaj pe care l-ar putea avea P10L ar fi faptul că vine cu Android 7 gata instalat, deci șansele să primească 8 ar putea fi mai mari decat la Nova.

#131
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Pai ca si comparatie puse pe hartie as alege clar Huawei Nova pe care il detin , ecran mai mic de 5" unde p10 lite are 5,2". Procesorul snapgragon 625 care se tine bine in orice conditii de utilizare si nu am intalnit vreun fel de lag( blocari) in vreo sarcina. Update-ul a venit la android 7 pentru nova. Memoria ram este aceeasi. As alege Nova si pentru camera foto doar pentru ca ai inregistrare 2K. Si materialul mai rezistent pe spate, metal vs. Sticla.

#132
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 01.12.2007
Ma uit pe GSMArena la comparatia dintre cele doua telefoane, insa am impresia ca lipsesc anumite detalii din specificatii. Si mie imi este greu sa ma decid. Telefonul o sa il iau peste 3 saptamani si din Romania.

-P10Lite este mai nou - proabil o sa aibe suport mai indelungat. Am terminat cu, cumparatul de SH si schimbatul telefoanelor la 6-12 luni.
-Nova este usor mai mic - Imi place! Parca Nova are sticla 2.5D sau asa ceva? Nova vad ca are si o densitate a pixelilor mai mare. Ceea ce banuiesc, ca este un plus.
-Procesoare - 0/ - total pe langa, ma depaseste.
-P10Lite - +1GB RAM - conteaza? Se simte?
-Camera - P10LIte 1080P @ 60 FPS si Nova 2160p @ 30fps. Nu stiu ce inseamna asta. Desi camera principala (cea de pe spate) conteaza pentru mine, imi place sa fac poze. Dar nu este criteriul principal. Imi doresc ceva echilibrat, un raport pret calitate bun.

Din  ce vad in specificatii cam acestea ar fi cele care m-ar interesa pe mine si nu stiu ce sa aleg. As lua Nova, dar... este mai vechi si are -1GBRAM. Ma descurajeaza chestia asta. Nu stiu daca este ca la autoturisme :)

#133
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
Cred că P10L pentru EU are tot 3GB, poate mă înșel.

Diferența la camera e că P10L filmează fullHD la 60 frame-uri pe secundă, in timp ce Nova filmează 4K la 30 frame-uri pe secundă. Avantaj mare pentru Nova.

#134
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Huawei P10 lite nu il vei gasi in Romania cu 4GB memorie ram, defapt cred ca este o greseala pe site-ul celor de la GSMArena, caci peste tot il vei gasi cu 3GB . Da, ambele au sticla 2.5D, inregistrarea 2k este un avantaj din punct de vedere al calitatii rezolutiei.

Editat de Alexutu2201, 17 aprilie 2017 - 10:49.


#135
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
Și da, Nova are sticlă 2.5D. Asta înseamnă că e puțin curbat pe margini, adică îl simți puțin mai bine în mână.

#136
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Fps-sunt cadre pe secunda, cu cat sunt mai multe, cu atat miscarile din videoclipuri sunt mai reale. Dar in realitate nu se va simti atat de mult diferenta de la 30 la 60.

Editat de Alexutu2201, 17 aprilie 2017 - 10:54.


#137
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 01.12.2007
OK. Deci Nova sa fie!

Va multumesc pentru ajutor, domnilor!

Aveti vreo recomandare de site sau magazin fizic de unde sa il cumpar? Orice in afara de CEL @ ro. Politica lor de trimitere in garantie ma dezgusta. Mi s-a stricat un produs la 3 zile de cumparare, nu am reusit sa il trimit la garantie din cauza procedurii idioate si complicate (anul trecut in vara).

L.E. Pentru protectie ceva sticla? Fara huse, va rog. Nu am purtat niciodata asa ceva si nu imi plac deloc. Doar folie de sticla le-am pus.

Editat de scrisit, 17 aprilie 2017 - 10:55.


#138
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Emag, daca nu iti place, il poti returna in 30 de zile.

#139
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 01.12.2007
In general sunt un tip practic. Muncesc mult pe bani putini, deci mofturile nu prea exista :) .  Daca imi permiteam mofturi imi luam un iPhone 5. Returnat nu o sa fie :).

Va multumesc inca o data!

#140
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
Găsești folii de sticlă care se pun pun pe tot ecranul - asta e o problemă la telefoanele cu ecran curbat. Vezi pe mobiledirect.ro

#141
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.797
  • Înscris: 17.01.2012

 scrisit, on 17 aprilie 2017 - 10:54, said:

Aveti vreo recomandare de site sau magazin fizic de unde sa il cumpar?
evoMag sau PCGarage. Pretul de la emag este ceva mai piperat.

#142
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 01.12.2007
OK. Multumesc de recomandari :)/ Va anunt cand o sa il cumpar (peste 3 saptamani).

#143
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
Grijă la EvoMag, au foarte multe modele importate de QuickMobile. Dacă vrei de la ei, întreabă inainte dacă e import oficial sau nu ;)

#144
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.797
  • Înscris: 17.01.2012
Grija la majoritatea site-urilor de acest gen. Telefonul de pe emag, de exemplu, este vandut de o firma din Valcea... Deci, zero posibilitati de verificare a garantiei.
Macar de la evoMAG si PCGarage il ridica din showroom, daca poate. Un apel la Huawei Ro (verificarea IMEI) si afla daca beneficiaza de garantie oficiala sau va depinde exclusiv de garantia oferita de magazin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate