Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Telefoane codate in reteaua Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DanPloiesti

DanPloiesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.09.2016
Telefoanele cumparate in urma deschiderii sau prelungirii unui contract vin in 99% din cazuri codate in reteaua Orange. Intrebarea, adresata celor care detin astfel de dispozitive, este daca s-au confruntat cu orice fel de probleme (Lag vizibil al telefonului, aplicatii preinstalate care nu pot fi sterse, intarzieri ale update-urilor de soft). Deseamenea am inteles ca au fost cazuri in care unii abonati norocosi au primit un terminal deblocat. Multumesc!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
De obicei terminalale android sunt pline de bloatware Orange. Dar nu toate. Primele loturi a unei noi lansari de obicei nu-s.
Intarzieri de update-uri, fii sigur. Pe langa faptul ca astepti sa scoata producatorii update (si stim bine cat de repede o fac unii...gen samsung) mai astepti inca jumatate de an si operatorul.


La iPhone in schimb nu ai problema update-urilor. Nici a bloatware-ului.

#3
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Aplicatii preinstalate exista, dar pot fi dezinstalate.
Updateul de soft nu are legatura cu faptul ca e blocat sau nu.
In afara de faptul ca au preinstalate niste aplicatii softul ORO e la fel ca cel ROM... eventual mai contine si VoLTE.

#4
DanPloiesti

DanPloiesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.09.2016

 lex404, on 03 septembrie 2016 - 14:31, said:

De obicei terminalale android sunt pline de bloatware Orange. Dar nu toate. Primele loturi a unei noi lansari de obicei nu-s.
Intarzieri de update-uri, fii sigur. Pe langa faptul ca astepti sa scoata producatorii update (si stim bine cat de repede o fac unii...gen samsung) mai astepti inca jumatate de an si operatorul.


La iPhone in schimb nu ai problema update-urilor. Nici a bloatware-ului.
Pf... momentan astept 2 dispositive Note 7 de la Orange si am citit tot pe forum ca au fost utilizatori care, in ciuda faptului ca au comparat telefonul la liber, telefonul era codat. Desamenea, cum am scris in postul intial, au fost si cazuri in care ultilizatorii au primit dispositive deblocate la abonament. Dar daca optezi pentru acea deblocare a telefonului, va disparea si bloatware-ul sau acelasi lucru?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu dispare bloatware-ul prin decodare. Decodarea este la retea, nu la soft.

Dar la Samsung poti pune prin Odin softul de Romania generic si asa scapi de ramele infiltrate de la Orange.


ps. cei care au cumparat la liber si au primit telefonul codat au posibilitatea sa-l decodeze gratuit prin platforma Orange sau in orice Orange Shop. Dar cum am zis, codarea de retea e independenta de soft.

Sunt putine cazuri in care aceasta e facuta in Soft (cum am eu un S5 varianta AU SCL23 care are codarea pe modem, nu pe retea...si din cateva schimbari in meniul de service se decodeaza)

Edited by lex404, 03 September 2016 - 14:39.


#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu, prin deblocare nu se va schimba softul. Doar ca vei putea folosi si SIM din alte retele. Pentru a scapa de aplicatiile preinstalate trebuie sa schimbi softul cu cel generic ROM.

Edited by truet, 03 September 2016 - 14:40.


#7
DanPloiesti

DanPloiesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.09.2016

 lex404, on 03 septembrie 2016 - 14:37, said:

Nu dispare bloatware-ul prin decodare. Decodarea este la retea, nu la soft.

Dar la Samsung poti pune prin Odin softul de Romania generic si asa scapi de ramele infiltrate de la Orange.


ps. cei care au cumparat la liber si au primit telefonul codat au posibilitatea sa-l decodeze gratuit prin platforma Orange sau in orice Orange Shop. Dar cum am zis, codarea de retea e independenta de soft.

Sunt putine cazuri in care aceasta e facuta in Soft (cum am eu un S5 varianta AU SCL23 care are codarea pe modem, nu pe retea...si din cateva schimbari in meniul de service se decodeaza)

Sa inteleg ca there is no way around bloatware... oricum din ce am mai citit pe forumurile din alte tari, mai ales cele din America, noi suntem bine din punctul asta de vedere. Sunt cazuri in care telefonele nici macar nu vin in cutia originala/oficiala.

 truet, on 03 septembrie 2016 - 14:34, said:

Aplicatii preinstalate exista, dar pot fi dezinstalate.
Updateul de soft nu are legatura cu faptul ca e blocat sau nu.
In afara de faptul ca au preinstalate niste aplicatii softul ORO e la fel ca cel ROM... eventual mai contine si VoLTE.
Eu stiam ca merg doar dezactivate, nu dezinstalate definitiv.

Edited by DanPloiesti, 03 September 2016 - 14:56.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de customizarea operatorului.
Si sa nu uitam ca in America e vanduta varianta operatorului, nu cea internationala. Si fiecare iti da ce vrea. Il JP de exemplu toate telefoanele (c-o unica exceptie) au desk dock. Si sunt facute special pentru asta, au conectori laterali. Dar peste 40 de aplicatii bloatware.

In Romania da, stam binisor la capitoulul bloatware. il avem doar pe cel de la retea. Sa vezi prin alte tari cand ai de pe la magazine, reviste, ziare, echipe de fotbal, servicii financiare, etc.

#9
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 DanPloiesti, on 03 septembrie 2016 - 14:46, said:

Eu stiam ca merg doar dezactivate, nu dezinstalate definitive.

Ai optiune de uninstall la majoritatea. La care nu ai oricum nici pe softul generic nu o sa ai ca sunt considerate aplicatii system.
La Orange o sa iti vina preinstalate aplicatiile Orange (Antivirus, Cloud, Contul Meu, MyNetwork, Travel, TVGo, Updates, DailyMotion, Deezer) care pot fi dezinstalate.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Va rog, cum?
Am incercat si nu reusesc decat sa opresc aplicatia, temporar.

LE: am recitit acum discutia si inteleg ca trebuie ceva ROM. Eu am o sticla acasa dar cred ca nu e bun acela, o sa caut pe Gogu...

Edited by crocko.dilul, 03 September 2016 - 15:06.


#11
DanPloiesti

DanPloiesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.09.2016

 lex404, on 03 septembrie 2016 - 14:48, said:

Depinde de customizarea operatorului.
Si sa nu uitam ca in America e vanduta varianta operatorului, nu cea internationala. Si fiecare iti da ce vrea. Il JP de exemplu toate telefoanele (c-o unica exceptie) au desk dock. Si sunt facute special pentru asta, au conectori laterali. Dar peste 40 de aplicatii bloatware.

In Romania da, stam binisor la capitoulul bloatware. il avem doar pe cel de la retea. Sa vezi prin alte tari cand ai de pe la magazine, reviste, ziare, echipe de fotbal, servicii financiare, etc.
Da, si asta este adevarat. Partea cu Japonia nu stiam, interesant si in acelasi timp naspa, stiam in schimb de faptul ca datorita tensiunilor dintre Corea de Sud si Japonia toate terminalele Samsung vin nebranduite, scrie pe telefon/cutie doar modelul, "Galaxy S7" de exemplu.

 crocko.dilul, on 03 septembrie 2016 - 15:00, said:

Va rog, cum?
Am incercat si nu reusesc decat sa opresc aplicatia, temporar.
A ok, fain atunci dar sunt destul de multe aplicatii Posted Image  am ramas cu impresia asta fiindca pe Telekom de exemplu, in ciuda achzitionarii telefonului la liber am avut vreo 2-3 aplicatii de la ei pe care le-am putut dezactiva, dar nu si dezinstala.

 crocko.dilul, on 03 septembrie 2016 - 15:00, said:

Va rog, cum?
Am incercat si nu reusesc decat sa opresc aplicatia, temporar.
Ti apasat pe aplicatia respectiva iar in partea de sus a ecranului ar trebui sa iti apara o inconita sub are scrie "App info". Iti va deschide setarile unde ai optiunea de a da "Disable/Uninstall" sau "Force stop".

Edited by DanPloiesti, 03 September 2016 - 15:07.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu Posted Image
Cutiile de la Samsung is aproape la fel, doar ca mai mari ca sa incapa si dockul.
Si is modele speciale, au conectori de dock.

Insa nu au aceiasi denumire (cum era G900F pentru S5). Is codificari ale operatorului, SCL23 in cazul S5 AU. Si nu mereu scrie Samsung pe ele. La cele AU si Softbank scrie, dar la Docomo scrie NTT Docomo xD. Asta pentru ca pana prin 2010 nu scria producatorul pe niciun telefon. Se stia ca D-urile is Mitsubisi, SH is Sharp, SO is Sony, etc.


ps. Nici pe al meu nu scrie Samsung. Doar Galaxy S au SCL23 si semnul FeliCa.

Edited by lex404, 03 September 2016 - 15:09.


#13
DanPloiesti

DanPloiesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.09.2016

 lex404, on 03 septembrie 2016 - 15:07, said:

Nu Posted Image
Cutiile de la Samsung is aproape la fel, doar ca mai mari ca sa incapa si dockul.
Si is modele speciale, au conectori de dock.

Insa nu au aceiasi denumire (cum era G900F pentru S5). Is codificari ale operatorului, SCL23 in cazul S5 AU. Si nu mereu scrie Samsung pe ele. La cele AU si Softbank scrie, dar la Docomo scrie NTT Docomo xD. Asta pentru ca pana prin 2010 nu scria producatorul pe niciun telefon. Se stia ca D-urile is Mitsubisi, SH is Sharp, SO is Sony, etc.

ps. Nici pe al meu nu scrie Samsung. Doar Galaxy S au SCL23 si semnul FeliCa.

Interesant, vor unii sa fie mai cu mot :D

Edited by DanPloiesti, 03 September 2016 - 15:16.


#14
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Am avut vreo 3 ani un S4 de la orange, luat la fidelizare, deci blocat in retea. Avea destul de multe aplicatii preinstalate, pe langa o gramada Orange. Si singurele ce puteau fi dezinstalate erau doua jocuri, care la orice update de soft apareau inapoi. In rest, doar disable, nu le puteai sterge (decat cu root sau alt soft).

#15
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Asa era pe vremuri... s-au schimbat treburile dupa lansarea KitKat, si telefoanele ce au venit dupa au inceput sa renunte la protejarea aplicatiilor preinstalate pentru a nu mai fi dezinstalate.

#16
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Se poate vedea daca tel. meu e decodat, un S5 4g+ , nu am sim de voda sau alte retele sa verific, as putea sa vad din meniu de undeva, sau un cod secret?

El e luat de pe abonament de la orange, cumparat de la cineva care lucreaza in shop la ei, mi - la vandut, el a spus ca o sa mi-l decodeze cu codul ..oficial dar nu cred ca a mai facuto si nici eu nu am mai intrebat si nic nu am mai avut pretentii deoarece a lasat ceva mai mult din pret .....

Edited by cypryan1, 19 September 2016 - 20:44.


#17
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Am un Note 4 de la ei luat acum 2.5 ani, perioada contractuala a expirat si cand i-am rugat sa-mi dea codul de deblocare mi-au cerut 50 de lei!!!

Nu era gratis deblocarea?

#18
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.04.2015
Nu. Este contracost(50 lei).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate