Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Televizor hd si formatul compatibil al filmelor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
calinmmc

calinmmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.02.2008
Salut,
De curand am cumparat un televizor LED Horizon, 80 cm, 32HL737H, HD Ready cu rezolutia nativa 1366 x 768. Problema pe care am constatat-o la vizionarea filmelor de pe stick usb este ca sunt putine filme care se vad normal la rezolutie hd , iar majoritate se vad distorsionat (imaginea este afisata pe tot ecranul dar se vede ingustata) la rezolutie (720p). Este o problema din tv ca nu face scaling corespunzator al imaginii, si daca se poate rezolva aceasta problema prin rularea de filme de pe calculator pe tv folosind un player video care poate corecta acest lucru? Multumesc!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Undeva pe telecomanda trebuie sa ai un buton din care schimbi formatul imaginii.

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Clar rezolvi problema daca rulezi filmele de pe calculator, din playerele de pe calculator faci ce format vrei (aproape...).

#4
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 calinmmc, on 02 septembrie 2016 - 23:50, said:

Salut,
De curand am cumparat un televizor LED Horizon, 80 cm, 32HL737H, HD Ready cu rezolutia nativa 1366 x 768. Problema pe care am constatat-o la vizionarea filmelor de pe stick usb este ca sunt putine filme care se vad normal la rezolutie hd , iar majoritate se vad distorsionat (imaginea este afisata pe tot ecranul dar se vede ingustata) la rezolutie (720p). Este o problema din tv ca nu face scaling corespunzator al imaginii, si daca se poate rezolva aceasta problema prin rularea de filme de pe calculator pe tv folosind un player video care poate corecta acest lucru? Multumesc!

Cauta prin setari imagine,trebuie sa existe ceva gen "format imagine (normal,16:9,etc..)"

#5
calinmmc

calinmmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.02.2008
Din meniul telecomenzii (ca si cel al tv) se pot seta, la filme prin player/tv urmatoarele formate: complet (programele tv wide screen le afiseaza corect cu aceasta functie), zoom (marire) si 4:3, dar nici una dintre aceste functii nu corecteaza imaginea pentru a se vedea corect.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 calinmmc, on 03 septembrie 2016 - 08:50, said:

Din meniul telecomenzii (ca si cel al tv) se pot seta, la filme prin player/tv urmatoarele formate: complet (programele tv wide screen le afiseaza corect cu aceasta functie), zoom (marire) si 4:3, dar nici una dintre aceste functii nu corecteaza imaginea pentru a se vedea corect.
1366 x 768 adica WXGA este un aproximativ 16: 9 insa asta nu e o problema ca nu prea iti dai seama. Ar trebui sa se incadreze bine pe 16: 9 si 720p si 1080p fara probleme. Ce treaba ai tu cu 4:3 ca nu inteleg ?

Edited by stlk, 03 September 2016 - 09:26.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
filmele sunt mai in multe formate, standardu find 1.85:1 sau 2.39:1;
incadrarea in formatu16:9 duce la aparitia benzilor negre orizontale (sus si  jos)

#8
calinmmc

calinmmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.02.2008
problema este ca nu apar benzile negre pe oricare dintre formatele televizorului ce le schimb din meniu, enumerate mai sus. Am incercat si cand rulez filmul de pe calculator le reda automat 16:9. Asta ziceam ca nu stiu de ce nu face tv-ul acest lucru ca-mi era mai simplu atunci. Presupun ca formatul numit " ecran complet" in meniu este formatul wide, dar nici acesta nu schimba cu nimic datele problemei. Cred ca playerul incorporate nu face scalarea automata a fisierelor video astfel incat sa le redea correct 16:9.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate