Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Reguli noi la vânzarea mașinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 cobi1, on 31 august 2016 - 11:19, said:

Intotdeauna a fost asa :
Samsarul cumpara masina x o inregistreaza la finante in decurs de max 30 zile ; apoi sa zicem ca vinde masina dupa 6 zile , la eliberarea certificatului fiscal , platea impozit pe cele 7 zile cat a fost el in posesie = asa a fost si este normal . Ca nu s-a respectat , e alta treaba !

Masina de spalat si de tocat carne nu e un vehicul ... citeste legea si o sa-ti dai seama ca aberezi .
La fel si casa , e un bun personal ( ca nu ti-a cumparat-o statu ) si platesti impozit pe ea desi doar tu ai bagat bani la cumpararea/construirea ei ) .
LEGEA S-a schimbat la inceputul anului. cone e proprietar la 31 decembrie plateste impozit pe anul urmator.
tu daca cumperi o masina la 1 ianuarie si o vinzi pe 30 decembrie, de exemplu, nu ai de platit impozit.

#56
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 bladhaund, on 31 august 2016 - 11:23, said:

Habar nu aveti de noul cod fiscal. Cine are masina in proprietate la 31 decembrie plateste impozit pe tot anul urmator.

La ce te referi ca nu am inteles legatura cu ce am spus eu despre samsari ?

 slai, on 31 august 2016 - 11:26, said:

LEGEA S-a schimbat la inceputul anului. cone e proprietar la 31 decembrie plateste impozit pe anul urmator.
tu daca cumperi o masina la 1 ianuarie si o vinzi pe 30 decembrie, de exemplu, nu ai de platit impozit.
S-o crezi tu ca asa este , in momentul in care ceri certificat fiscal ti se calculeaza lunile in care ai fost proprietar si platesti impozit

#57
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 cobi1, on 31 august 2016 - 11:29, said:

La ce te referi ca nu am inteles legatura cu ce am spus eu despre samsari ?
Da-ti seama ca obsesia asta cu "samsari" e introdusa tot de stat, pentru ca exista impozit. Zero impozit, nu te mai roade grija de "samsari". Tot in tarile normale din lume, adica nu la noi, mica activitate comerciala facuta pe persoana fizica nu este taxata.

 cobi1, on 31 august 2016 - 11:29, said:

S-o crezi tu ca asa este , in momentul in care ceri certificat fiscal ti se calculeaza lunile in care ai fost proprietar si platesti impozit
Putina documentare inainte de a fi atat de sigur nu ar strica. (Indiciu: Art. 471 cod fiscal)
Daca vrei sa spui ca e o tampenie monumentala, atunci sunt de acord.

#58
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 bladhaund, on 31 august 2016 - 11:12, said:

Stiti ca exista tari care nu au impozite auto? La noi de ce nu se poate?

Stiti ca exista tari care au impozit auto 180%? La noi de ce nu se poate? si Danemarca este sigur o tara civilizata
Stiti ca exist tari in care parcul auto are un numar fix de masini? Si daca vrei sa iti inregistrezi iti iei un numar si astepti sa radieze altul masina? si Singapore este sigur o tara civilizata

Fii multumit ca traiesti in Romania, o tara frumoasa dar locuita si necivilizata.

#59
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am o intrebare, sunt in cautare de o masina de cateva luni, si toti cei care aduc masini din Germania, vor sa fac eu contract direct cu neamtul, samsarul nu apare pe acte, nu scoate fiscal nimic, el nu are treaba. O sa figurez ca si cum eu am fost in Germania cu platforma si am luat masina. Aici cum se mai procedeaza?

#60
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 bladhaund, on 31 august 2016 - 11:23, said:

Pot sa citesc legea, dar am si abilitatea - aparent "extraordinara" - de a discerne cand legile sunt tampite.

Legile nu vin din ceruri.

Daca tie nu iti place o lege nu inseamna ca ea este tampita.
Daca insa ai sesizat ceva gresit, ceva ilegal, ceva neconstitutional, ceva care poate fi imbunatatit ... foloseste si abilitatea ta de a face ceva in plus. Orice lege poate avea norme de aplicare in care se pot corecta, amenda sau inlatura sa zicem .. greselile si inabilitatile.
Totusi daca legea iti displace tie personal si doar atat.Posted Image

#61
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 cristalqw, on 31 august 2016 - 12:21, said:

Daca tie nu iti place o lege nu inseamna ca ea este tampita.
Daca insa ai sesizat ceva gresit, ceva ilegal, ceva neconstitutional, ceva care poate fi imbunatatit ... foloseste si abilitatea ta de a face ceva in plus.
Chiar in aceste momente fac. Ii informez pe altii ca exista si alte metode decat cele aplicate la noi. La fel cum si colegii care traiesc in alte tari ne informeaza ca se poate si altfel.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 12:21, said:

Orice lege poate avea norme de aplicare in care se pot corecta, amenda sau inlatura sa zicem .. greselile si inabilitatile.
Poti sa nu vezi padurea din cauza copacilor si sa te chinui sa carpesti un sistem incorect sau poti sa vezi ca sistemul e gresit si sa ceri schimbarea lui intr-unul care nu isi chinuie si isi taxeaza cetatenii mai putin.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 11:58, said:

Stiti ca exista tari care au impozit auto 180%?
Stiti ca exist tari in care parcul auto are un numar fix de masini?
Aceste doua tari isi chinuie cetatenii care vor sa detina o masina si sub acest aspect sunt profund totalitare.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 11:58, said:

Fii multumit ca traiesti in Romania, o tara frumoasa dar locuita si necivilizata.
Nu sunt multumit, se pare ca am abilitatea "extraordinara" (pe care ar trebui sa o aveti si voi) de a vedea ca legile sunt proste si trebuie schimbate.

Nici nu trebuie sa te duci prea departe pentru inspiratie. Poti sa te uiti cum este sistemul in Cehia.

Edited by bladhaund, 31 August 2016 - 12:42.


#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 Fantasy89, on 31 august 2016 - 11:59, said:

Am o intrebare, sunt in cautare de o masina de cateva luni, si toti cei care aduc masini din Germania, vor sa fac eu contract direct cu neamtul, samsarul nu apare pe acte, nu scoate fiscal nimic, el nu are treaba. O sa figurez ca si cum eu am fost in Germania cu platforma si am luat masina. Aici cum se mai procedeaza?
asta e, faci contract cu neamtul.

#63
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 cristalqw, on 31 august 2016 - 11:58, said:


Stiti ca exista tari care au impozit auto 180%? La noi de ce nu se poate? si Danemarca este sigur o tara civilizata


Danemarca si in general tarile nordice nu sunt un bun exemplu. Acolo functioneaza de minune sistemul capitalistocomunist.
Statul te frige cu impozite, taxe insa te si sustine atunci cand ai nevoie. Este un sistem care ar functiona destul de greu in restul Europei.

Eu zic ca tehnic este mai usor poti urmari evaziunea in declaratiile depuse in format electronic decat sa stai sa lingi hartiile din dosare. Insa cum au zis colegii, trebuie si armata de functionari sa traiasca si sa voteze din 4 in 4 ani.

#64
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 costel78, on 31 august 2016 - 08:51, said:


Daca gandim asa mai avem de tras. Nu vad de ce nu ar merge pe mail...in toate tarile normale nu te duci personal la institutii sa depui documente.
Eu in UK am infiintat firma si cumparat masina fara sa fac vre-un drum pe undeva. Nici nu cred ca astia mai au vre-un ghiseu pe undeva deci se poate.
Confirm si eu, cumparat vandut vreo 10 masini in UK si totul dureaza 5 min, se trimite prin posta un singur formular si de catre o SINGURA persoana (vanzator).
Atat. Nimic mai mult.

#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 costel78, on 31 august 2016 - 12:53, said:

Eu zic ca tehnic este mai usor poti urmari evaziunea in declaratiile depuse in format electronic decat sa stai sa lingi hartiile din dosare. Insa cum au zis colegii, trebuie si armata de functionari sa traiasca si sa voteze din 4 in 4 ani.

Discuția s-a dus de la schimbarea legislativă la sistemul de impozitare din alte state și a ajuns la bugetarii lingători de hârtii :)

Quote

Art. 3
(4) Conectarea UAT/SAT va fi asigurată de Serviciul Telecomunicaţii Speciale (STS) prin intermediul reţelei acestuia până în nodul de conectare extern la Reţeaua de Comunicaţii Voce - Date (RCVD) din sediul DRPCIV. Condiţiile tehnice de acces în nodul de conectare extern la RCVD sunt furnizate de către Direcţia generală pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei (D.G.C.T.I.) din Ministerul Afacerilor Interne (M.A.I.). Condiţiile tehnice şi de securitate privind suportul de comunicaţii până în nodul de conectare extern la RCVD sunt asigurate de STS şi sunt prevăzute în anexa nr. 5. Eventuale costuri generate de implementarea soluţiei tehnice de conectare vor fi suportate de către UAT/SAT.

Schimbul de date privind înmatricularea vehiculelor
1. Motoare de căutare
1.1. Aplicaţia "Dispecer 3" permite interogarea după următoarele criterii:
- elemente de identificare titular (cod numeric personal/nume şi/sau prenume, respectiv cod unic de identificare persoană juridică/nume persoană juridică);
- elemente de identificare vehicul (certificat de înmatriculare, număr de înmatriculare, serie de şasiu).
1.2. "Serviciile web" permit interogarea după următoarele criterii:
- elemente de identificare titular (cod numeric personal, respectiv cod unic de identificare persoană juridică);
- elemente de identificare vehicul (certificat de înmatriculare, număr de înmatriculare, serie de şasiu).
2. Setul minim de date
etc.
Tot din ordinul ăla care are doar 2 pagini.

#66
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 bladhaund, on 31 august 2016 - 12:40, said:

Chiar in aceste momente fac. Ii informez pe altii ca exista si alte metode decat cele aplicate la noi.

Nu sa scrii  pe forumuri. asta inseamna doar sa dai din degete pe tastatura.
Contacteaza parlamentarul din circumscriptie, organizeaza o petitie, aduna oameni nemultumiti ca tine intr-un grup, sunt multe posibiliati. Alege una si tine-te de ea.
Tu iei ce iti place dintr-o tara si vrei sa se aplice in Romania. Lucrurile nu merg asa, din pacate pentru cei care doar se plang pe forumuri.

Iar chinuitul cu taxele e doar o lozinca care nu se potriveste in Romania unde de exemplu taxele pe proprietate sunt mici, amenzile sunt mici, poti sa faci gratar une vrei, sa parchezi unde ai chef si tot asa. Este o discutie lunga iar pentru moment tu ai vrea ca in Romania sa fie totul doar cum iti place tie. In nici o tara nu este asa.

Danemarca si Singapore nu sunt totalitare si au facut asta din ratiuni ecologice. atat danezii cat si singaporezii nu se simt deloc chinuiti, stii asta nu ? Tu te-ai simti la inceput chinuit daca ai trai acolo, dupa ce ai intelege totul la fata locului, probabil ti-ai schimba parerea.

Tot nu vad de ce consideri ca legile sunt tampite si proaste. Direct si pe cazul care se discuta in acest topic care sunt motivele de prostie si tampenie?

Ai vorbit de Cehia. As vrea ceva concret legat de vanzarea masinilor, ce cunosc eu se refera la condusul in Cehia si daca te rastesti la un politist din Cehia ti se ia carnetul pentru un an si platesti si amenda.

#67
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 cristalqw, on 31 august 2016 - 13:35, said:

Contacteaza parlamentarul din circumscriptie, organizeaza o petitie, aduna oameni nemultumiti ca tine intr-un grup, sunt multe posibiliati. Alege una si tine-te de ea.
Tu iei ce iti place dintr-o tara si vrei sa se aplice in Romania. Lucrurile nu merg asa, din pacate pentru cei care doar se plang pe forumuri.
Unul face putine. Cat mai multi informati fac mai multe.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 13:35, said:

Iar chinuitul cu taxele e doar o lozinca care nu se potriveste in Romania unde de exemplu taxele pe proprietate sunt mici, amenzile sunt mici, poti sa faci gratar une vrei, sa parchezi unde ai chef si tot asa. Este o discutie lunga iar pentru moment tu ai vrea ca in Romania sa fie totul doar cum iti place tie. In nici o tara nu este asa.
Impozitul la motoare > 3l probabil este cel mai mare din lume (taxa din Danemarca e de "prima inmatriculare" si se plateste odata). Pana sa ajungi la sperieturi cu "imi place mie" mai este mult.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 13:35, said:

Danemarca si Singapore nu sunt totalitare si au facut asta din ratiuni ecologice. atat danezii cat si singaporezii nu se simt deloc chinuiti, stii asta nu ? Tu te-ai simti la inceput chinuit daca ai trai acolo, dupa ce ai intelege totul la fata locului, probabil ti-ai schimba parerea.
Printre primele lucruri pe care le fac danezii cand se muta in alta tara (desigur, nu Romania Posted Image ) este sa isi cumpere o masina cu motor mare.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 13:35, said:

Tot nu vad de ce consideri ca legile sunt tampite si proaste. Direct si pe cazul care se discuta in acest topic care sunt motivele de prostie si tampenie?
Contract in 5 exemplare depus nu stiu unde (personal) este un exemplu de tampenie. Registrul auto la nivel local, care dubleaza baza de date de la circulatie este o metoda de a urmari populatia ca isi plateste bine impozitele. La altii pur si simplu nu e necesar, pentru ca nu exista impozite.

 cristalqw, on 31 august 2016 - 13:35, said:

Ai vorbit de Cehia. As vrea ceva concret legat de vanzarea masinilor
Nu exista impozite auto pentru masinile personale. Exista doar un fel de taxa de prima inmatriculare care are o valoare decenta, maxim 300 euro. Vezi? Erai neinformat, acum ai aflat ceva nou de pe forum. Poate iti va folosi data viitoare, cand te vei gandi mai mult daca in Romania este chiar asa de bine sau nu cumva ar trebui altfel.

Edited by bladhaund, 31 August 2016 - 13:53.


#68
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bladhaund, on 31 august 2016 - 13:42, said:

Contract in 5 exemplare depus nu stiu unde (personal) este un exemplu de tampenie. Registrul auto la nivel local, care dubleaza baza de date de la circulatie este o metoda de a urmari populatia ca isi plateste bine impozitele.  
Probabil nu știi ce probleme au proprietarii care au vândut unora care n-au înregistrat mașina la ANAF, altfel chiar nu înțeleg de ce tot aduci în discuție doar colectarea impozitelor.

#69
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 althea, on 31 august 2016 - 13:58, said:

Probabil nu știi ce probleme au proprietarii care au vândut unora care n-au înregistrat mașina la ANAF, altfel chiar nu înțeleg de ce tot aduci în discuție doar colectarea impozitelor.
Au probleme pentru ca trebuie inregistrata masina undeva. De ce trebuie si nu e de ajuns la circulatie si atat?

(De altfel, ca unul care inmatriculat masini, ma intreb ce anume trebuie inregistrat despre o masina la ANAF. Singurul lucru ar fi timbrul de mediu, dar nu inteleg cum face asta probleme fostilor proprietari. Doar eram curios.)

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu de probleme de-astea vorbesc:
http://www.clujust.r...n-avocat-patit/
http://www.jurisprud.../speta-iuol7u4/
Am pus câte un exemplu, primele pe care le-am găsit că e plin netul de ele.  Sper să ai răbdare să citești cât să înțelegi că de-acum înainte nu se mai poate întâmpla asta.

#71
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Si eu tot despre acest tip de probleme spun ca ar fi anulate prin regandirea sistemului. Ele nu sunt generate de oameni sau necesitatile lor, ci de "necesitatea" statului de a impozita masinile. Pot sa carpeasca sistemul sau pot sa-si puna pofta-n cui. Tu care dintre solutii zici ca e mai echitabila fata de cetateni?

#72
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bladhaund, on 31 august 2016 - 14:13, said:

Si eu tot despre acest tip de probleme spun ca ar fi anulate prin regandirea sistemului.
Nu pot să discut despre pere într-un topic despre mere, te rog să nu te superi. Nici n-aș vrea să crezi că laud sistemul sau îl consider minunat sau orice altceva de genul Trăim într-o țară perfectă, pur și simplu nu văd rostul acestor discuții aici și nu într-un topic separat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate