Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reguli noi la vânzarea mașinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Obligatia de a o inregistra la finante in decurs de 30 de zile a ramas la fel .
Despre ce registru este vorba ?

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
cobi, de unde ai început să citești topicul? Am pus link în primul post:
http://lege5.ro/Grat...hotararea-guver

#39
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postcostel78, on 31 august 2016 - 08:51, said:

Eu in UK am infiintat firma si cumparat masina fara sa fac vre-un drum pe undeva. Nici nu cred ca astia mai au vre-un ghiseu pe undeva deci se poate.

UK este cea mai avansata din punct de vedere al disparitiei birocratiei actelor. Este bine sa ne dorim sa fim ca ei insa Romania - un popor de hoti - mai are enorm sa ajunga la nivelul Angliei si sa poata implementa asa ceva.

Revenind la nivelul nostru : Bulgaria, Albania, Turcia, Ucraina, Moldova, Ungaria  - stam destul de bine asa ca sanse exista.  Cateva sute de ani.

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
:facepalm:
Si cand te gandesti ca in tarile civilizate vanzarea/ cumpararea unei masini dureaza cateva minute iar certificatul de inmatriculare se obtine ulterior de la firma care face inspectia tehnica...

View Postalthea, on 31 august 2016 - 09:55, said:

Aia-s tacaniti, in loc sa simplifice, complica.

#41
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostKarhu, on 31 august 2016 - 10:03, said:

Si cand te gandesti ca in tarile civilizate

tot ce putem face este sa semnalizam birocratia si cozile pana se vo rrezolva ca in tarile civilizate. Chiar si atunci Romanai nu va fi una :)

#42
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

View Postviks, on 31 august 2016 - 09:10, said:


in tările civilizate nu se face evaziune fiscală cum fac bişnițarii ,samsarii la noi,probabil.
stiu unul care face mii de euro pe lună,BANI Negrii,nu impozote,nu angajați etcetc

Si ce sa fac eu om simplu sa mai suport niste birocratie, si niste puhavi redusi mintal care vor sa iasa la pensie de la acelasi loc de munca bugetar, incomptenti, corupti si prosti gramada pe deasupra ?
Mai bine se interzicea prin lege samsarealea. Adica vrei sa vinzi masini SH iti faci firma le cumperi cu acte le vinzi cu acte platesti TVA, ca-n Belgia, Germania.
Eu mi-am luat din Belgia doua masini de la o firma specializata pe SH, am platit la ei tot si am plecat cu masina. Postasul mi-a adus actele in 5 zile lucratoare, iar eu am avut voie sa circul cu masina fara acte ea fiind deja inregistrata in sistem in momentul achizitiei.
A la noi mai trebuie niste jegosi sa aibe locuri de munca in administratia fiscala.
Pai d'aia si eu ii hartuiesc si le strig sa stea drepti in fata mea ca sunt platiti din banii mei, jegosi aroganti si cretini.

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcristalqw, on 31 august 2016 - 10:07, said:

tot ce putem face este sa semnalizam birocratia si cozile
Din pacate birocratia si cozile sunt intentionat intretinute chiar de responsabilii din administratie, eliminarea acestora ar duce la pierderea locurilor de munca pt majoritatea rudelor si prietenilor lor.

View PostKalos14, on 31 august 2016 - 10:11, said:

A la noi mai trebuie niste jegosi sa aibe locuri de munca in administratia fiscala.
Exact!

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostdreaQ, on 31 august 2016 - 08:26, said:

Era greu sa puna si o rubrica "kilometri" (eventual kilometri reali Posted Image )

Daca masina are ITP ai trecuti numarul de kilometri. Trebuie doar sa ceri vanzatorului certificatul ITP care ti se emite la realizarea fiecarui ITP si esti informat sa il pastrezi in masina si pe acela sunt trecuti numarul de kilometrii la data efectuarii ultimului ITP. Eu la una din masini deja am 2 astfel de certificate. Nu pot sa dau inapoi la 180.000 cand pe ultimul imi apare 318.000 km.Attached File  Screenshot_3.jpg   62.61K   53 downloads

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcobi1, on 31 august 2016 - 08:19, said:

O masura buna in sensul ca si samsarii vor plati impozit pe perioada in care un autoturism se afla in posesia lor , altfel nu vor mai putea sa revanda .
unde ai vazut chestia asta, ca cel care tine masina cateva zile in timpul anului o sa plateasca impozit???

#46
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostKarhu, on 31 august 2016 - 10:14, said:

Din pacate birocratia si cozile sunt intentionat intretinute chiar de responsabilii din administratie, eliminarea acestora ar duce la pierderea locurilor de munca pt majoritatea rudelor si prietenilor lor.

asta a fost inceputul ... http://maisimplu.gov.ro/
ai stiut, ai apucat sa scrii acolo?

de noi depinde sa terminam cu birocratia ... doar de noi !
Si asta e singurul lucru bun, restul este o lupta ca un copil mic care invata sa mearga

#47
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postalthea, on 31 august 2016 - 09:40, said:


Obligația de a o înmatricula în 30 de zile de la cumpărare rămâne valabilă, ca și sancțiunile care se dau dacă nu faci asta.



Adica acum vanzatorul este obligat sa treaca pe talon "instrainat catre" dar cumparatorul poate totusi depasi cele 30 de zile cu  speranta ca nu il va controla politia la talon? adica circuli pe barba ta.

#48
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postalthea, on 31 august 2016 - 08:45, said:

Nu știu ce ți se pare chiar atât de greu, ținând cont de avantaje.
Zau, care sunt acelea? Legea e gandita exclusiv din punct de vedere al statului, ca sa incaseze mai bine impozite.
Stiti ca exista tari care nu au impozite auto? La noi de ce nu se poate?

In plus de aceasta, vad ca nimeni nu mai sta sa se gandeasca de ce exista acel registru unde se inregistreaza tot ce misca. Masina e un bun personal, de ce trebuie sa o declar la stat in acest fel?

Masina de tocat carne si masina de spalat pe cand va fi obligatoriu sa le declaram (au "masina" in denumire)?

Edited by bladhaund, 31 August 2016 - 11:12.


#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbladhaund, on 31 august 2016 - 11:12, said:

Zau, care sunt acelea? Legea e gandita exclusiv din punct de vedere al statului, ca sa incaseze mai bine impozite.
Amenzile pentru lipsa rovinietei care vin pe numele fostului proprietar, impozite de plată pentru mașină vândută de când moșu' roșu' ... astea-s primele care-mi vin în minte.
A, și procesele aferente.

#50
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postslai, on 31 august 2016 - 10:40, said:

unde ai vazut chestia asta, ca cel care tine masina cateva zile in timpul anului o sa plateasca impozit???
Intotdeauna a fost asa :
Samsarul cumpara masina x o inregistreaza la finante in decurs de max 30 zile ; apoi sa zicem ca vinde masina dupa 6 zile , la eliberarea certificatului fiscal , platea impozit pe cele 7 zile cat a fost el in posesie = asa a fost si este normal . Ca nu s-a respectat , e alta treaba !

View Postbladhaund, on 31 august 2016 - 11:12, said:

Zau, care sunt acelea? Legea e gandita exclusiv din punct de vedere al statului, ca sa incaseze mai bine impozite.
Stiti ca exista tari care nu au impozite auto? La noi de ce nu se poate?

In plus de aceasta, vad ca nimeni nu mai sta sa se gandeasca de ce exista acel registru unde se inregistreaza tot ce misca. Masina e un bun personal, de ce trebuie sa o declar la stat in acest fel?

Masina de tocat carne si masina de spalat pe cand va fi obligatoriu sa le declaram (au "masina" in denumire)?
Masina de spalat si de tocat carne nu e un vehicul ... citeste legea si o sa-ti dai seama ca aberezi .
La fel si casa , e un bun personal ( ca nu ti-a cumparat-o statu ) si platesti impozit pe ea desi doar tu ai bagat bani la cumpararea/construirea ei ) .

Edited by cobi1, 31 August 2016 - 11:22.


#51
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007

View Postalthea, on 31 august 2016 - 08:45, said:

Copie pe care vânzătorul scrie ''Conform cu originalul'' în fața funcționarului de la ANAF care îi preia formularele.

O explicație e asta cu certificarea copiilor, funcționarul trebuie să verifice identitatea vânzătorului. Nu știu ce ți se pare chiar atât de greu, ținând cont de avantaje.
Care sunt acele avantaje? mie unul mi se pare ca s-a complicat procedura, ai de stat mai mult la coada... total aiurea in opinia mea. Nu vad pentru cetatean niciun castig.

#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postalthea, on 31 august 2016 - 11:17, said:

Amenzile pentru lipsa rovinietei care vin pe numele fostului proprietar, impozite de plată pentru mașină vândută de când moșu' roșu' ... astea-s primele care-mi vin în minte.
A, și procesele aferente.
Dupa cum spuneam, sunt tari care nu au impozite auto. Si nici vinieta. Asa ca rezolvarea acestor chestiuni e facuta in interesul statului, nu al cetateanului.

Ne bucuram - cu naivitate - ca au modificat o prostie si au introdus o alta prostie. Nu vedem ca de fapt rezolvarea normala si fireasca e alta.

Edited by bladhaund, 31 August 2016 - 11:26.


#53
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostSerafim606, on 31 august 2016 - 08:24, said:

Stai calm ca impozitul si-l vor scoate din prețul mărit al mașinii. Ăștia nu suporta ideea de pierdere.
Pai bine fac, daca gasesc cumparatori care sa "puna botul" la preturi mai mari. Pana la urma nu-i prost ala care cere, e prost ala care da.

#54
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcobi1, on 31 august 2016 - 11:19, said:

Intotdeauna a fost asa :
Samsarul cumpara masina x o inregistreaza la finante in decurs de max 30 zile ; apoi sa zicem ca vinde masina dupa 6 zile , la eliberarea certificatului fiscal , platea impozit pe cele 7 zile cat a fost el in posesie = asa a fost si este normal . Ca nu s-a respectat , e alta treaba !
Habar nu aveti de noul cod fiscal. Cine are masina in proprietate la 31 decembrie plateste impozit pe tot anul urmator.

View Postcobi1, on 31 august 2016 - 11:19, said:

Masina de spalat si de tocat carne nu e un vehicul ... citeste legea si o sa-ti dai seama ca aberezi .
Pot sa citesc legea, dar am si abilitatea - aparent "extraordinara" - de a discerne cand legile sunt tampite.

Edited by bladhaund, 31 August 2016 - 11:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate