Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Primul teren 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Salutare tuturor!

Lansez astazi un proiect care din cunostintele mele este unic in Romania.

Initiez dezvoltarea unui proiect rezidential de 400 loturi de casa. Pe un teren in suprafata totala de 400.000 mp!

Constitui grupul de cumparatori care vor achizitiona direct de la vanzator terenul.

Loturi intre 450mp si 600 mp.
Important: terenul este intravilan, categoria de folosinta curti constructii. Adica se poate construi fara nicio alta formalitate suplimentara. Exista PUZ aprobat care include si schita loturilor (o atasez mai jos).

Pret exceptional (in opinia mea este la 50% fata de orice lot similar din zona)! Cititi mai jos si veti vedea ce este inclus in acest pret! 7,5 eur/mp. Ex. 7.430 euro pt un lot de 600 mp net (suprafata exclusiva). Se achita 990 mp, diferenta fiind reprezentata de participatia la strazile interioare (aprox 70.000 mp) si terenuri care vor ramane in administrarea asociatiei de proprietari: terenuri sport 14.000 mp, parc, spatii verzi, etc.


Din cei 7,5 euro/mp 1,5 euro vor fi directionati (virati de cumparator direct) catre asociatia de proprietari ce urmeaza a fi constituita. Acesti bani vor fi utilizati pentru imprejmuirea exterioara (gardul) intregului proiect si drumurile interioare (pietruit drumuri cu simt de raspundere).


Locatia: Gulia, Tartasesti, 300 metri de la DN7. Inconjurat de 3 paduri.
Deschidere peste 600 metri la drum asfaltat. Utilitati: gaz si curent la limita proprietatii.

60 de loturi sunt rezervate. 340 asteapta doritori incepand de azi. Imi rezerv dreptul de a selecta participantii la grup. Nu este o figura de stil, este un proiect la care lucrez de foarte mult timp si pentru care ini voi aloca care foarte mult timp de anii urmatori.

Sunt foarte multe informatii suplimentare de oferit, este greu sa le cuprind pe toate aici. Proiectul este de foarte mare amploare.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ai atasat nimic.
Un link catre Google Maps cu locatia, poate fi de ajutor.

#3
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
E legat de asta ?
http://www.olx.ro/of...html#3802d2f0a8

#4
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015
Nustiu dar cred ca ai inceput oarecum cam prost cu aceasta prezentare... Deocamdata deci, ceea ce poate intelege lumea, este ca, tu ai un teren probabil intravilan in mica parte si extravilan in majoritatea sa(mai mult ca sigur) de vreo 40 ha (cu pret initial de achizitie ce-l poate estima, cred, toata lumea) si ca ceea ce propui concret este de fapt incercarea de a vinde acest teren, parcelat, cu de minim vreo 10-14 ori mai mult decat investitia ta initiala, aducand argumentul "forte" precum ca preturile prin ...Gulia... sunt oricum la cel putin 100% mai mari... In rest doar niste vorbe, niste promisiuni generalistice... Succes.

Ps: Asta mi-a amintit cum un dezvoltator imobiliar facea tot posibilul sa ma convinga ce oportunitate as avea eu daca i-as da vreo 57k euro pentru ca el imi ofera un pret "promotional" de doar 950 euro/mpu la un viitor apartament ce se va construi intr-o locatie pentru care el n-avea nici autorizatie de constructie, nici PUZ, nimic!

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmircea114, on 28 august 2016 - 09:39, said:

.........Pret exceptional (in opinia mea este la 50% fata de orice lot similar din zona)! Cititi mai jos si veti vedea ce este inclus in acest pret! 7,5 eur/mp. Ex. 7.430 euro pt un lot de 600 mp net (suprafata exclusiva)..........

stiu ca nu-ti place asta, dar realitatea e ca pretul tau e de ~12.5 E/mp, nu de 7.5
cei cu care te compari vand doar terenul, nu te obliga sa mai platesti si vreo bucata folosita la comun.

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
A mai fost un turc cu aceeasi schema la Fundulea, 400 case prima faza, apoi inca 3000, 10k euro parcela doar la primii 400 care cumpara, si casa la cheie la 50k promotional. Rezultatul a fost ca dupa ce a vandut parcelele a plecat inapoi in Turcia cu banii

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Acum serios....cine naiba se muta la Tartasesti.....eu m-am uitat pe Google ca sa vad unde e......Nici la 7 Euro/mp nu se misca.....

http://www.olx.ro/of...html#d4aff435df

Edited by Clovis, 28 August 2016 - 10:46.


#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ca prostii aia de pe la stiri,care plangeau pe langa fundatia viitorului bloc pe care l-au achitat integral.. Dezvoltatorul nu mai era de gasit...

Incredibil cat de prosti sunt unii..  Mie imi place sa pun mana,ca Toma necredinciosul. Vad,imi place, platesc.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ideea în sine nu e rea, dar...

1. Proiectul e prea mare și nu există precedent. Deci vor fi prea puțini care se vor ralia la așa ceva sau va dura prea mult timp până când va fi ocupat tot lotul. Sparge-l în mai multe proiecte asemănătoare de mici dimensiuni. Pentru început 20-30 de proprietari. Sau cei 60 care sunt deocamdată.
2. Poziția nu e chiar bună față de oraș.
3. Prețul. În plus nu multora le convine să plătească o suprafață din care să rămână cu doar 2/3.
Și alte daruri.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
de fapt exista precedent :). topicul asta ar trebui sa se numeasca "al doilea teren 2016", pentru ca mircea114 a mai deschis un topic similar si prin ianuarie : http://forum.softped...omplex-de-case/
nu a spus ce s-a intamplat cu cele 8-10 familii, dar ceva imi spune ca fie n-a gasit nici un doritor, fie i-a lasat cu ochii in soare.

#11
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
https://goo.gl/maps/nvPAkWzpj572
Link cu locatia
@aroundyou terenul este intravilan integral
Nu are legatura cu niciunul din linkurilesugerate in postarile de mai sus

Spre deosebire de multi altii care doar isi dau cu parerea, eu pot arata realizari concrete in zona.
Nu sunt cel mai priceput dpdv tehnic. Revin cu schita si poze

#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Smiley_, on 28 august 2016 - 13:54, said:

de fapt exista precedent Posted Image. topicul asta ar trebui sa se numeasca "al doilea teren 2016", pentru ca mircea114 a mai deschis un topic similar si prin ianuarie : http://forum.softped...omplex-de-case/
nu a spus ce s-a intamplat cu cele 8-10 familii, dar ceva imi spune ca fie n-a gasit nici un doritor, fie i-a lasat cu ochii in soare.

Din 13 ianuarie 2016 nu s-a mai postat nimic acolo. E cam ciudat.

#13
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Detin in continuare acel teren impreuna cu alti coproprietari. Proiectul este in stand by din alte motive. Cei interesati vor primi toate detaliile. Nu este niciun secret.

Edited by mircea114, 28 August 2016 - 18:38.


#14
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
https://drive.google...sp=docslist_api

https://drive.google...sp=docslist_api


Multumesc Adm

#15
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmircea114, on 28 august 2016 - 18:34, said:

Detin in continuare acel teren impreuna cu alti coproprietari. Proiectul este in stand by din alte motive. Cei interesati vor primi toate detaliile. Nu este niciun secret.

Pai se putea posta un mesaj in acest sens pe acel topic, nu ?

#16
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Ai dreptate. Mea culpa.
Insa avand in vedere ca nu "am incurcat" pe nimeni din cei care au citit pe acest forum acea postare, nu am revenit asupra ei

https://drive.google...sp=docslist_api

Cu dedicatie pt Clovis care se intreba de ce s-ar muta cineva in zona asta.  Poza de azi din curte.

De 7 ani locuiesc aici, job in bucuresti, copii, etc. Am facut aceasta alegere si ca mine sunt multi altii. Sigur ca sunt plusuri si minusuri, as fi ipocrit sa spun ca nu as dori sa am casa de aici in Domenii... Dar ar trebui sa mai pun doua zerouri la cei 7,5 eur/mp...
Cele bune



#17
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Dezvoltarea ... cartierului, se va baza doar pe cei 1.5 eur/mp ?

De la terenul tau in stanga, sub DN7 este o padure.
In stanga padurii daca privesti atent inca se mai vad drumurile unde ar fi trebuit sa fie ceva asemanator...... vise.

#18
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
chestia asta cu un intreg cartier privat, cu asociatie de proprietari, cu drumuri comune, etc, s-a realizat si in Iasi, cunoscut sub numele de cartierul lui Fenechiu (da, fostul ministru).
doar ca din scandalurile aparute periodic prin presa inteleg ca lucrurile nu sunt deloc roz pentru proprietari. mai exact vanzatorul (aka Fenechiu) conduce din umbra asociatia de proprietari si impune tot felul de reguli si taxe proprietarilor (de ex. bariere montate la intrare, unde esti oprit la fiecare intrare si iesire din cartier) si face in continuare bani pe spinarea cumparatorilor.
cine e interesat sigur poate afla mai multe, dar concluzia mea este ca un ansamblu de genul asta trebuie evitat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate