Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

o dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postgrapefruit, on 28 august 2016 - 09:22, said:

Salut, sunt student la facultatea de electronica telecomunicatii si tehnologia informatiei(etti) si vreau sa continui pe ramura de telecomunicatii.Eu trec anul 2.Dupa ce termin facultatea vreau sa lucrez in romania pentru 2-3 ani la o firma mai mare pentru experienta mai mult renuntand si la o parte din salariu.Am de gand sa plec dupa 2-3 ani din tara

calculul meu da cam asa : tu vrei sa pleci din tara peste vreo 5 sau 6 ani. Revin-o peste 5 ani si zi-ne ce spune nevasta-ta despre asta ;)

#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postpierre_de_timp, on 28 august 2016 - 21:01, said:



calculul meu da cam asa : tu vrei sa pleci din tara peste vreo 5 sau 6 ani. Revin-o peste 5 ani si zi-ne ce spune nevasta-ta despre asta ;)

Nevasta il va lasa instant, realizand ca nu are ce sta langa un om care vrea sa isi dea o viata linistita pe una de cacat.

#21
petre81

petre81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.08.2016

View Postcobi1, on 28 august 2016 - 19:20, said:

In Romania te descurci daca ai creier si cum multi romani au capul rotund si creierul sta intr-un colt , sunt convinsi ca daca emigreaza  au totul a picioare si-n 4-5 ani fac casa si masina si apoi taie frunza la caini .... mentalitate de balcanic ! Din 100 de " entuziasti " reusesc doar 2 sa realizeze ceva cat decat .

Am un frate care traieste in Italia de peste 10 ani, niste ani de zile a muncit in Romania si desi "avea creier" nu realiza nimic, isi platea facturile si atat. Dupa ce a plecat in Italia a reusit sa aiba propria afacere in sase ani.

Poate i-a mai crescut creierul...

#22
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 12.10.2015

View PostCatean, on 29 august 2016 - 00:26, said:



Nevasta il va lasa instant, realizand ca nu are ce sta langa un om care vrea sa isi dea o viata linistita pe una de cacat.
De ce spui asta? Poti sa argumentezi?

#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
O ia si pe ea, gaseste loc la un azil sau cleaning.

#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
La cum se preconizeaza treburile, nu mai sunt chiar asa sigur de "plecat in strainatate si muncit" in 2022 sau asa..

Si aici.

#25
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostLukRo, on 28 august 2016 - 19:41, said:

Vezi tu, mulți au idealuri mai mari decât doar să se "descurce". Chiar şi asa, în Romania muncesc o viață să construiesc ceea ce în lumea civilizată îmi ia câțiva ani.
Nu in proportie de 100% , " lumea " de aici sau cei care emigreaza , reusesc sa adune si sa-si faca o situatie mai mult decat buna . Odata ajunsi acolo majoritatea ( nu toti ) vor fi " furati " de mirajul traiului altfel si multi dintre cei din majoritate nu se vor mai intoarce , ca odata intrat in hora , iesi mai greu ( daca esti cinstit ) .

View Postpetre81, on 29 august 2016 - 06:22, said:


Am un frate care traieste in Italia de peste 10 ani, niste ani de zile a muncit in Romania si desi "avea creier" nu realiza nimic, isi platea facturile si atat. Dupa ce a plecat in Italia a reusit sa aiba propria afacere in sase ani.

Poate i-a mai crescut creierul...
Bravo lui . Este unul dintre exceptii , cu siguranta nu e un om chetuitor de fire si cu siguranta  familia lui ( daca are una ) sunt pe aceeasi lungime de unda cu el ; insa sunt convins ca nu ii este usor si trebuie sa traga in continuare ca sa supravietuiasca . Adica nu poate pune pusca jos si sa intre la pensie ...

#26
petre81

petre81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.08.2016

View Postcobi1, on 29 august 2016 - 12:53, said:

Bravo lui . Este unul dintre exceptii , cu siguranta nu e un om chetuitor de fire si cu siguranta  familia lui ( daca are una ) sunt pe aceeasi lungime de unda cu el ; insa sunt convins ca nu ii este usor si trebuie sa traga in continuare ca sa supravietuiasca . Adica nu poate pune pusca jos si sa intre la pensie ...

Nu se pune problema sa puna pusca jos, are o afacere mica dar este a lui, chiar are un angajat care este italian. Este cu familia, fata lui tocmai a intrat la facultate (a crescut si invatat in Italia), ideea e ca are un nivel de trai occidental si este cunoscut si respectat in bransa lui pt ca de ani de zile a dat dovada de competenta si seriozitate. Ce a realizat in Italia erau sanse mici sa realizeze in Romania pt ca aici competenta si onestitatea nu mai sunt de mult timp niste valori care sa-ti asigure un trai decent.

#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpetre81, on 29 august 2016 - 18:49, said:

Nu se pune problema sa puna pusca jos, are o afacere mica dar este a lui, chiar are un angajat care este italian. Este cu familia, fata lui tocmai a intrat la facultate (a crescut si invatat in Italia), ideea e ca are un nivel de trai occidental si este cunoscut si respectat in bransa lui pt ca de ani de zile a dat dovada de competenta si seriozitate. Ce a realizat in Italia erau sanse mici sa realizeze in Romania pt ca aici competenta si onestitatea nu mai sunt de mult timp niste valori care sa-ti asigure un trai decent.

Chiar de Italia te legi? Unde destui prim ministrii au fost dovediti ca mafioti, unde recent berlusconi era prim ministru?!

#28
petre81

petre81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.08.2016

View Postavenirv, on 29 august 2016 - 19:03, said:

Chiar de Italia te legi? Unde destui prim ministrii au fost dovediti ca mafioti, unde recent berlusconi era prim ministru?!

Amice, coruptie exista peste tot. Italia are ceva ce nu are multe tari: industrie puternica, acesta este motorul ei. Chiar daca este o tara mai slaba in comparatie cu Germania sau Franta (SUA, Canada, samd) ea este totusi o putere industriala cu toate beneficiile care provin de aici.

Edited by petre81, 29 August 2016 - 19:50.


#29
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Am si eu o intrebare , salariu pe an reprezinta brutul sau netul  ? Daca reprezinta brutul ,cat la suta din el iti mai ramane ? (netul)

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postgrapefruit, on 31 august 2016 - 14:32, said:

Am si eu o intrebare , salariu pe an reprezinta brutul sau netul  ? Daca reprezinta brutul ,cat la suta din el iti mai ramane ? (netul)

http://www.thesalarycalculator.co.uk/

#31
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpetre81, on 29 august 2016 - 19:49, said:

Amice, coruptie exista peste tot. Italia are ceva ce nu are multe tari: industrie puternica, acesta este motorul ei. Chiar daca este o tara mai slaba in comparatie cu Germania sau Franta (SUA, Canada, samd) ea este totusi o putere industriala cu toate beneficiile care provin de aici.

pai industrie puternica are si china...

#32
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013

View PostCatean, on 31 august 2016 - 16:02, said:


Deci sa inteleg ca salariu exprimat pe an reprezinta brutul..

#33
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Pot spune ca sunt ceea ce descrii tu. Am absolvit ETTI - Retele de calculatoare, am lucrat 4 ani in Romania, 2.5 in alta tara si de 1 an in UK. Salariile pt experienta ~5 ani sunt 40k - 60k pt ingineri 'de rand', adica fara sa fii manager, team leader etc... Dupa facultate lucreaza 2-3 ani minim in tara, invata meserie, da-ti niste certificari (HR-ul se uita dupa Cisco desi am invatat mai multe de la alti vendori) si abia apoi cauta sa pleci. Daca pleci imediat dupa o sa iei 20-30k si te chinui...

Bafta!

#34
petre81

petre81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.08.2016

View Postavenirv, on 31 august 2016 - 18:07, said:

pai industrie puternica are si china...

Are si nu are, italianul are pib per capita de 35.000 euro iar chinezul de 6000 euro. Sau ca sa intelegi mai bine 10 romani pot avea cumulat impreuna o avere de 200.000 euro in timp ce un singur englez poate avea singur o avere de 125.000 euro.

Cine e mai bogat, englezul sau romanul?

Edited by petre81, 31 August 2016 - 19:15.


#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postgrapefruit, on 31 august 2016 - 18:17, said:



Deci sa inteleg ca salariu exprimat pe an reprezinta brutul..

Da, in vest se negociaza pe brut, de exemplu 45000£ pe an , ramai cu 2800£ pe luna net.

#36
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpetre81, on 31 august 2016 - 19:13, said:

Are si nu are, italianul are pib per capita de 35.000 euro iar chinezul de 6000 euro. Sau ca sa intelegi mai bine 10 romani pot avea cumulat impreuna o avere de 200.000 euro in timp ce un singur englez poate avea singur o avere de 125.000 euro.

Cine e mai bogat, englezul sau romanul?

deci era cu industria. acum, ca nu tine, a fost introdus per capita.
totusi esti sigur ca stii ca multe din cele ce se vand ca italiene sunt produse in china, da ?
vorbesc despre ce cumpara omul normal sau aproape normal: versace, gucci, etc. nu lamborghini, ferrari si masserati (sau cum s-o scrie).

si exact datorita aceastei puternice industrii italia este considerata unul din oamenii bolnavi ai europei ? cum era cu chestiile alea ? italia, grecia, spania, portugalia : PIGS este pt tarile ce "sug" masiv de la EU.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate