Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#31969
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Deci ai ales corect pentru nevoile tale.

#31970
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Asa facem toti de fapt.

#31971
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

View Postkato1, on 23 martie 2024 - 17:50, said:

am inteles, daca sufera altii, pe care nu-i stim, nu-i vedem, nu conteaza. singura diferenta intre poluarea ICE si cea produsa la EV-uri, este ca pe unii ii stim si pe altii nu.

faci din exceptii regula... sa ai 3 - 5 masini la venit sub medie (banuiesc ca vorbim de rable) sa platesti impozit pentru toate, rca si ITP plus costurile inerente (consumabile, combustibil) cam da cu virgula. mult
   Eu platesc impozit pentru 4 masini 1295 ron, doar doua dintre ele au ITP si RCA, Multi nu iau in calcul ca un sofer nu poate sa conduca mai multe masini in acelasi timp.        Ca sa mi le permit, intra in categoria rable ca varsta ca au perste 20 ani ca sa le pot repara singur.
          Ma distreaza ca majoritatea care sufera ca sunt multe rable pe strada sufera mai mult din cauza violului pe care il vad cand au de achitat masinuta aia noua sau mersul la serviceul autorizat ca sa pastreze garantia.

#31972
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Problema nu e cu mașinile vechi, ci cu rablele. O mașină poate fi bine întreținută chiar dacă este veche.
Întreținerea unei mașini noi nu e neapărat costisitoare. Pe mine m-a costat doar un set de ștergătoare de parbriz după un an și jumătate (luat de pe net și schimbat acasă) și un set de plăcuțe de frână față după 4 ani (schimbat la un service de cartier), restul lucrărilor (cele prevăzute la reviziile periodice) au fost gratuite (superoferta de la achiziția mașinii). Pe hârtie figurau cu 3200 lei pentru primele 5 revizii, iar doar la revizia la 4 ani au schimbat ulei, filtre, bujii, set accesorii, lichid de frână, completat agent aer condiționat.

Edited by alin2pas, 25 March 2024 - 06:56.


#31973
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
1.5 ani un set de ștergătoare? Erau de hârtie? La i3 le am pe cele originale,  4 ani and still counting. Dar aplic soluție hidrofobă în fiecare toamnă. Plăcuțele sunt pe la jumătate după 87k km.

Life with an EV...

#31974
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postaxxel4you, on 24 martie 2024 - 20:13, said:

Ma distreaza ca majoritatea care sufera ca sunt multe rable pe strada sufera mai mult din cauza violului pe care il vad cand au de achitat masinuta aia noua sau mersul la serviceul autorizat ca sa pastreze garantia.
Cred ca e doar in imaginatia ta. Tine de venituri, pentru unii 100.000€ reprezinta mai putin decat 1.000€ pentru altii. "Rablele" sunt parcate pe domeniul public dar nefolosite si afecteaza toti soferii. De asta in tari mai civilizate ele sunt ridicate. Poti parca oricate autovehicule doresti pe proprietatea ta, nu se supara nimeni.

View PostCRG, on 25 martie 2024 - 08:28, said:

1.5 ani un set de ștergătoare? Erau de hârtie? La i3 le am pe cele originale,  4 ani and still counting. Dar aplic soluție hidrofobă în fiecare toamnă. Plăcuțele sunt pe la jumătate după 87k km.
Avem pretentii diferite privind stergatoarele. In mod normal la 1-2 ani maxim le cam schimb si eu chiar mai repede daca apare vreun sunet sau macar o singura linie la trecerea lor pe parbriz. Costul celor Bosch e suficient de mic ca sa nu deranjeze. Pentru majoritatea probabil ca nu ar fi o problema folosirea lor inca 2-3 ani.

#31975
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

View PostCRG, on 25 martie 2024 - 08:28, said:

1.5 ani un set de ștergătoare? Erau de hârtie? La i3 le am pe cele originale,  4 ani and still counting. Dar aplic soluție hidrofobă în fiecare toamnă. Plăcuțele sunt pe la jumătate după 87k km.

Solutia hidrofoba nu iti strica stergatoarele? Ca mie mi s-a parut ca da ca pe uscat si dupa cateva luni s-au stricat si stergatoarele, stergatoare care ma tineau de obicei 2 ani si le schimbam sa fiu sigur ca nu se strica mai tarziu, adica nu erau defecte. Te intreb serios, poate am avut eu alta problema, nu iti vibreaza urat cand stergi parbrizul? Acum la mine a trecut solutia si ma gandesc daca sa mai pun sau nu, era foarte misto pe ploaie, dar ma stresa zgomotul scos de stergatoare si nu stiu ce sa fac.

#31976
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

 CRG, on 25 martie 2024 - 08:28, said:

1.5 ani un set de ștergătoare? Erau de hârtie? La i3 le am pe cele originale,  4 ani and still counting. Dar aplic soluție hidrofobă în fiecare toamnă. Plăcuțele sunt pe la jumătate după 87k km.

Life with an EV...
Ștergătoarele erau originale Renault. Actualele Bosch au 3 ani și nu au probleme. Plăcuțele originale față "ecologice" Renault (Galfer - TRW) le-am schimbat după 49.000 km. La EV schimbi plăcuțele de frână mult mai rar pentru că frânele mecanice sunt folosite doar pentru frânări bruște sau la oprirea totală.

#31977
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

Vizualizare mesajtest_driver, pe 25 martie 2024 - 09:47, a scris:


Solutia hidrofoba nu iti strica stergatoarele? Ca mie mi s-a parut ca da ca pe uscat si dupa cateva luni s-au stricat si stergatoarele, stergatoare care ma tineau de obicei 2 ani si le schimbam sa fiu sigur ca nu se strica mai tarziu, adica nu erau defecte. Te intreb serios, poate am avut eu alta problema, nu iti vibreaza urat cand stergi parbrizul? Acum la mine a trecut solutia si ma gandesc daca sa mai pun sau nu, era foarte misto pe ploaie, dar ma stresa zgomotul scos de stergatoare si nu stiu ce sa fac.

Nu, merg perfect. Iar solutia e chiar una iefina de la Dedeman, nu Aquapel cum aplicam in trecut pe Ford Focus. Deci fara dare, zgomote suspecte, aspect uleios parbriz etc. Dar un aspect la care tin destul de mult e ca masina mea nu prea sta in soare. Acasa sta sub carport, iar la birou am parcare subterana.

#31978
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
După ce Ford a anunțat că nu mă pune motorizare diesel nici pe Kuga, Volvo anunță că miercuri a produs ultima mașină cu motor diesel

https://economie.hot...ilor-diesel.htm

Numai vesti bune in acest an :) !

#31979
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFord4, on 28 martie 2024 - 10:06, said:

Vremurile s-au schimbat enorm și sunt departe anii în care mașinile diesel erau prezentate ca fiind ecologice, iar taxele erau mai mici pentru ele, în unele țări, inclusiv în Suedia.

... oare cind se mintea ... atunci sau acum ?

#31980
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View PostFord4, on 28 martie 2024 - 10:06, said:

După ce Ford a anunțat că nu mă pune motorizare diesel nici pe Kuga, Volvo anunță că miercuri a produs ultima mașină cu motor diesel

https://economie.hot...ilor-diesel.htm

Numai vesti bune in acest an Posted Image !
Da, asteptam si disparitia motoarelor cu benzina in 2030 la Volvo. Vedem pana atunci cat cresc preturile diesel SH. Poate ar trebui sa fac stoc?! Posted Image
"Schimb diesel pe 2 EV". Posted Image

#31981
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Volkswagen pare ca nu se lasa asa usor, din cele 28 de modele de pe site pot fi cumparate 12 cu motorizare diesel, 14 benzina si 6 electric.

https://www.volkswag...neType=Diesel"}

Edited by lexraz, 28 March 2024 - 11:34.


#31982
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postadrian_r5, on 28 martie 2024 - 10:21, said:

... oare cind se mintea ... atunci sau acum ?
https://hermiene.net...y_of_wrong.html

#31983
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

View Postlexraz, on 28 martie 2024 - 11:27, said:

Volkswagen pare ca nu se lasa asa usor, din cele 28 de modele de pe site pot fi cumparate 12 cu motorizare diesel, 14 benzina si 6 electric.

https://www.volkswag...neType=Diesel"}

Numele VW va fi intotdeauna legat de diesel chiar si daca renunta la ele Posted Image

#31984
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 lexraz, pe 28 martie 2024 - 11:27, a scris:

Volkswagen pare ca nu se lasa asa usor, din cele 28 de modele de pe site pot fi cumparate 12 cu motorizare diesel, 14 benzina si 6 electric.

https://www.volkswag...neType=Diesel"}
Băieți destepti

#31985
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Ceea ce nu inteleg baietii nedestepti, care insista cu ev-urile, e ca trebuie sa vina cu ceva mai eftn si mai bun decat "afumatorile" actuale.Se pare ca doar chinejii producatori de ev-uri e un pic mai nedestepti. :)

#31986
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
EV este ceva de nisa care se incearca a fi impus tuturor. Dar nu va ramane decat o nisa mai mare. Anumite tari care au conditii speciale (gen Norvegia exces de energie Hidro) pot adopta pe scara larga bateriile pe roti, dar peste tot va fi imposibil, tot termicele si hibridele vor fi la putere.

Diesel mi-as mai lua dupa actuala masina dar ma incurca Ad Blue, deci cred ca o sa merg pe GPL ca nu-mi place benzina.

Se doreste oricum reducerea parcului auto, asa ca din masinile mai putine (teoretic, hartia suporta orice) se vrea ca o parte mai mare sa fie EV, adica EV+renuntare la masina personala, gen sa ramana doar masinile de serviciu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate