Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
32138 replies to this topic

#3169
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View PostMembruAnonim, on 24 septembrie 2017 - 13:25, said:

Ha? Ford ... mie imi place ford dar e cam aiurea sa iti iei benzina acum. Am avut modelul nou diesel, 1.6tdci de la muncă. O super mașină cand o compari ca pret cu orice altceva. Plus ca la flote ei ofera discounturi bune, iti iei o mașină cinstita cu bani putini si f economicoasa. Mie personal imi scotea 5.9 la suta parca pe stilul meu de condus, mult pe centura si afara atunci.

Eu merg si la consum, ca nici n-am sa unde sa ii dau in goarna.

Am avut si un Ford Focus pe benzina, model pre 2012... rosu Posted Image. Tot 1.6... parca. O pocnitoare Posted Image chiar vorbeam cu colegii mei acum... de ce naiba mi-ati dat masina aia 1 an... si au inceput sa rada ca nu aveau cui sa le dea si pt ca aveau vreo 5 ni le-au bagat pe gat noua. Consuma cam mult, nu mai stiu cat dar atunci nu aveam limitare la card, bagam de 3-4 ori plinul pe luna. Cu tdci faceam cam 2 plinuri si un pic.

Mie din experienta benzina nu imi displace la condus, chiar imi place. Am primit pt o saptamana de mai multe ori un seat, cu motor de 1.4 tfsi... chair ma obisnuisem cu el. Nu mai imi venea sa iau golful înapoi... era usor de condus, avea un consum de putin peste 8 parca la traficul infernal din bucale, mi s-a parut ok. Dar diesel ofera mai mukt decât consum iar motoarele astea noi nici nu iti dai seama ca e diesel. Sunt super silențioase.


Si colegul ford, daca crede ca a greșit cu masina sa incerce un buyback si ia alta. Diesel e inca o optiune f buna

Nu am de ce sa iau alta, vezi consumul postat mai sus :) ! Buyback fac intotdeauna, dar doar dupa 7 ani (la Tiriac Auto in Bacau nu fac buyback decat pentru masini pana in 8 ani vechime).
Tu ai incercat atunci un Ford aspirat care avea un consum mare. Stiu asta fiindca primul Ford cumparat nou (dupa ce am avut 2 sh inainte si am luat teapa cu ele) a fost exact acel 1.6 MPI.  Acesta pe care-l am acum desi nu l-am luat pentru consum are si aceasta calitate, ceea ce este normal ( are cuplu de 1,6 TDCI inca de la 1600 rpm). Poate nu egaleaza inca dieselele de aceeasi categorie dar din ce consumuri ai postat tu, eu le am cam la fel fiind avantajat de greutatea mai mica si puterea mai redusa.
Ce-i drept consumul ala de oras eu il scot prin Bacau, dar miercuri si joi o sa am drumuri prin Bucuresti si o sa fac si acolo un consum. Ideea este ca in cativa ani benzinarele au progresat mult. Iti dai seama ca daca producatorii europeni nu ar fi fost preocupati doar de diesele s-ar fi ajuns si la benzinare la consumuri foarte mici.
Am inteles ca acum Nissan sau Mazda lucreaza la motoare pe benzina in care se va actiona si asupra compresiei nu numai aprinderii ceea ce va duce consumul la fel ca la diesele pastrand avantajul turatiilor ridicate ale benzinarelor.
Din pacate cred ca va fi prea tarziu si pentru benzinare, viitorul fiind pe electric fara doar si poate.

#3170
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postrogedan, on 24 septembrie 2017 - 20:17, said:

Cine are timp si chef il invit sa citeasca aici : http://webpages.char.../emissions.html , iar dupa sa comenteze cum e cu poluarea la diesel versus benzina !
sau asta si mai clar: http://www.automarke...ecta-77261.html

"cinci modele Renault și Nissan au reușit contraperformanța de a dezvolta emisii de NOx de 12 ori mai mari decât normele Euro 6, atingând valori care nu se califică nici măcar în normele Euro 3"

#3171
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postrogedan, on 24 septembrie 2017 - 20:17, said:

Cine are timp si chef il invit sa citeasca aici : http://webpages.char.../emissions.html , iar dupa sa comenteze cum e cu poluarea la diesel versus benzina !

Poate le citeam si eu daca nu vedeam poza aia cu degetul murdar langa numele de hybrid. Asa insa se poate deduce cata credibilitate au chestiile alea  si care e scopul lor Posted Image !

Edited by Ford3, 24 September 2017 - 20:52.


#3172
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFord3, on 24 septembrie 2017 - 20:49, said:

Poate le citeam si eu daca nu vedeam poza aia cu degetul murdar langa numele de hybrid. Asa insa se poate deduce cata credibilitate au chestiile alea  si care e scopul lor Posted Image !
O hybrida scoate levantica pe esapament?

#3173
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postericmario, on 24 septembrie 2017 - 20:56, said:

O hybrida scoate levantica pe esapament?

Particulele sunt generate doar la benzinarele cu injectie directa. Hibrydele nu au asemenea motoare.
Bine cu exceptia hybridelor de la VAG, dar aia din poza nu era de la aceasta faimoasa firma, care oricum va monta si la hybride softuri de trisare a emisiilor deci vor fi OK :) !

View PostRdaneel, on 24 septembrie 2017 - 20:30, said:

Credeam că e lămurită treaba că NOX apare la amestecuri sărace și temperaturi mari,adică fix când apare turbina,mă rog,supraalimentarea,că te cred in stare sa zici si de compresor..., indiferent de combustibil.
Pun și Link,pe tel n am cum.

Incurci emisiile de NOx cu cele de particule. Acestea din urma apar in conditiile spuse de tine.

#3174
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFord3, on 24 septembrie 2017 - 21:07, said:

Particulele sunt generate doar la benzinarele cu injectie directa. Hibrydele nu au asemenea motoare.

Eu n-am zis nimic de particule.

#3175
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Dar de la ce credeai ca provine praful acela de pe deget ?

#3176
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ai glume in program?

#3177
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Da ? Oi mai greși și eu cu emisiile astea....
Sa presupun că zici injecție directă atunci când ai câte un injector per cilindru,da ? Dacă te referi la altceva scuze.
De vreo 15 ani nu se mai fac motoare pe benzina cu injecție in galeria de admisie,sa știi... Aia indirecta adica. Și Supernova avea rampă de injectoare.
Și eu vorbeam de supraalimentare,de sărăcirea amesteculului carburant,de temperaturi de funcționare mai ridicate...

#3178
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View PostRdaneel, on 24 septembrie 2017 - 21:25, said:

Da ? Oi mai greși și eu cu emisiile astea....
Sa presupun că zici injecție directă atunci când ai câte un injector per cilindru,da ? Dacă te referi la altceva scuze.
De vreo 15 ani nu se mai fac motoare pe benzina cu injecție in galeria de admisie,sa știi... Aia indirecta adica. Și Supernova avea rampă de injectoare.
Și eu vorbeam de supraalimentare,de sărăcirea amesteculului carburant,de temperaturi de funcționare mai ridicate...

Se mai fac inca, dar putine. Spre ex. 0.9 TCE de la Renault care este montat si pe Dacia. La fel si multe din motoarele mari de la americani.
Oricum ideea era alta : benzinarele cu sau fara injectie directa emit NOx cam o treime fata de dieselele moderne. Exceptie fac dieselele cu AdBlue.

Edited by Ford3, 24 September 2017 - 21:32.


#3179
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,947
  • Înscris: 31.03.2003
Nu-s sigur vizavi de o,9TCE.

#3180
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,299
  • Înscris: 16.08.2016

View Postoaspetele, on 25 septembrie 2017 - 05:00, said:

Nu-s sigur vizavi de o,9TCE.
http://www.autocobal...Fisa_produs.pdf ai aici fisa tehnica pe ultima pagina ☺

#3181
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://m.automarket....i-s7-79899.html

Bravo. Mult succes.

#3182
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,044
  • Înscris: 29.06.2011
Confundati, daca are rampa de injectore nu inseamna ca este injectie directa. Injectia directa inseamna ca injectorul injecteaza combustibilul direct in capul pistonului pe cand la injectia indirecta combustibilul este injectat in galeria de admisie sau in partea de admisie a chiuloasei, inaintea supapelor.  Supernova are motor cu injectie indirecta.

#3183
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View PostTorquemada-666, on 25 septembrie 2017 - 08:05, said:

pe alea cu Porsche electric de ce nu le pui :) ?
sunt în același context


#3184
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.02.2007

View PostFord3, on 24 septembrie 2017 - 20:49, said:

Poate le citeam si eu daca nu vedeam poza aia cu degetul murdar langa numele de hybrid. Asa insa se poate deduce cata credibilitate au chestiile alea  si care e scopul lor Posted Image !
Tu te uitasi decat la poze si te speriasi de graficele care arata cat de mult polueaza benzinarele ?

#3185
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postzippo123, on 25 septembrie 2017 - 08:20, said:

pe alea cu Porsche electric de ce nu le pui :) ?
sunt în același context

Alea intra la un thread de Porsche electric. Cum ar fi un film nou Need for Speed cu electrice. Făsss făsss făsss, asa ar suna actiunea.

Edited by Torquemada-666, 25 September 2017 - 08:33.


#3186
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 25 septembrie 2017 - 08:33, said:



Alea intra la un thread de Porsche electric. Cum ar fi un film nou Need for Speed cu electrice. Făsss făsss făsss, asa ar suna actiunea.

Pt noi astia bătrânii care am prins motoare mari vor pune, si deja pun, sunet artificial in boxe. :)

Dar tare postul tau!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate