Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30997
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Pe mine ma intriga si oarecum amuza partea asta: "toti circulam mai rau ca acum 15 ani de la pieton, biciclist, tren, microbuz, etc, desi suntem mai putini"  Problemele majore de trafic sunt in Bucuresti si in orasele mari din tara, unde NU suntem mai putini, ci mult mai multi si inca pe trend crescator dpdv locuitori.

#30998
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

View Postpaultt, on 22 mai 2023 - 19:32, said:

Pe mine ma intriga si oarecum amuza partea asta: "toti circulam mai rau ca acum 15 ani de la pieton, biciclist, tren, microbuz, etc, desi suntem mai putini"  Problemele majore de trafic sunt in Bucuresti si in orasele mari din tara, unde NU suntem mai putini, ci mult mai multi si inca pe trend crescator dpdv locuitori.
Iesi putin din orasul mare...Cel mai prost nu se circula in Bucuresti, odata intrat in Bucuresti se mai gasesc solutii mai e un pui de metrou, un jeg de tramvai, un uber etc. In Bucuresti, o sa va sochez, se circula bine daca nu mergi mai mult de 10 km pentru ca trasportul in comun prost asa cum e, inca mai e.  Circulat rau nu insemna numai blocaj, insemna si sa nu ai alternativa!
LE
Care vrea cu masina personla prin Bucuresti..n-are decat, e masochist.
LE
Eu in Bucuresti nu circul cu masina mea; o bag in parcare la un supermaket si apoi plec cu taxi/uber troleu in functie de cat de tare ma grabesc

In 2023 automobilul personal nu mai este o chestiune de statut cu care sa fii vazut. Pe cine mai impresioneaza un automobil?! Pe mine nu. Ma poate impresiona negativ daca e vreo marca germana; de diesel nici nu mai vorbesc.

Edited by echoshoworacle, 22 May 2023 - 19:44.


#30999
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Disparitia masinii cu motor termic este un soc cultural pentru multi dintre noi, face parte din cultura noastra, am crescut visand la automobil, filmele se intampla in si in jurul lui, dar acum...

#31000
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007

View Postechoshoworacle, on 22 mai 2023 - 19:29, said:

Tu nu intelegi ca in anul 2023 sunt localitati, unele mari, de unde nu mai poti iesi la anumite ore daca nu ai masina personala pentru ca nemaifiind cerere nu mai exista intres?! Esti sinistrat! Trebuie sa pleci cu o zi inainte pentru o distanta de 200 km sau chiar mai putin! In anul de referinta 2005 aveai frecventa transportului in comun si viteza din anii 90 fara a mai avea inghesuiala aia. Ultima data am mers cu trenul in 2013-2014 si mi s-a parut un lux! Apoi s-a degradat totul; vagoane mai putine, apoi automotoare, au crescut timpii enorm si apoi mai nimic! Acum ce sa zic...poate cui pe cui se scoate...Daca ar fi dupa mine as importa doua milioane de diseluri si le-as da gratis si as lasa si permisele sa fie obtinute lafel de usor ca pentru motocuter! Na ma, circulati! Sa va saturati de automobile! Care e solutia?! Autostrazi, pasaje si parcari?! Ajungi cu 80 de masini la 100 de oameni si tot blocat stai.
LE
O intrebare punctuala; ce vedeti in fotografia asta este o solutie?! Vi se pare ca astia sunt "liberi"?! Asta vreti?! Poate si cate o pusca?!
cer scuze, credeam ca vorbim serios. chestii foarte vagi, amintiri cu ce bine era odata si ce nasol e acum. pe bune?

#31001
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Oarecum la subiect, va recomand canalul https://youtube.com/@AdamSomething, are multe videouri referitor la transport/masini/planificare urbana
P. S dacă iese o mașină electrica cu baterie bună și ieftina atunci da, putem canta prohodul diaelului și benzinei, pana atunci dai dublu sau triplu pe o autonome jumate "at the best" fata De o benzinara

Edited by Anonymous1986, 22 May 2023 - 22:23.


#31002
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
AdamSomething e un dreptaci care a descoperit ca are mai mult sens sa fii stangist si s-a reorientat dar mie imi place de el ca are unele idei bune si face ceva documentatie pentru video-urile sale. (cum ar fi ala cu Dubai si ce a sapat cu Ceausescu si metroul din Bucuresti)

Oricum masinile electrice sunt de porc:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V1kOLhhSjl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Autobuzele electrice (pe baterii) sunt de porc (a facut si follow-up video ca sa-si confirme parerea):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqHsXv7Umvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Camioanele electrice sunt si alea tot de porc:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w__a8EcM2jI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirronkcuhc, 23 May 2023 - 03:39.


#31003
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

View Postkato1, on 22 mai 2023 - 21:11, said:


cer scuze, credeam ca vorbim serios. chestii foarte vagi, amintiri cu ce bine era odata si ce nasol e acum. pe bune?
Pe bune mâine la 4;30 dimineață dacă vrei să ieși de la mine din oraș n-ai cu ce altfel decât cu mașina personală. Tren nu mai e, autocar nu, microbuz e la 5 dar dacă n-are clienți nu pleacă și oricum e prea târziu pentru anumite destinații, taxi pirat nu mai este deloc decât dacă-l găsești cu o zi înainte. Bla-bla pe ruta asta e aproape 0, la ocazie nu te ia nimeni. Ești sinistrat. Ai lăsat 50%+ din populație în urmă

Edited by echoshoworacle, 23 May 2023 - 13:11.


#31004
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu are legatura cu topicul dar ieri am primit email cu noua politica IMO 2023 EExi.
Pana pe 30 octombrie trebuie sa reducem puterea fiecarui motor al propulsiei  electrice de la 17 la 13 MW ! Pana in 2030 trebuie reduse emisiile la nivel mondial cu 40 %  si  cu 70 % pana in 2050 !

Deci nepotii nostri vor astepta 6 luni un pachet din China care vine cu vaporul :)

Edited by csi1, 06 June 2023 - 19:57.


#31005
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcsi1, on 06 iunie 2023 - 19:50, said:

Deci nepotii nostri vor astepta 6 luni un pachet din China care vine cu vaporul Posted Image
Pai o sa mai fie voie cu vapoare ?

#31006
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Da, nucleare.

#31007
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View PostFord4, on 07 iunie 2023 - 09:18, said:

Da, nucleare.
Poate cu panze ca si nucleara polueaza !

#31008
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Si sa sufle unii de pe aici in ele ...

#31009
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
In luna mai dieselul doar 14,3% iar electricele 13,8% deja. Tic tac, tic, tac

https://www.acea.aut...8-market-share/

Mai va incerca sa bage cineva bani in motoarele diesel pentru a incerca sa le faca conforme cu EURO7 cand cota lor de piata e in continua scadere iar a electricelor in urcare rapida ? Mai ales ca a incerca sa ai emisii de NOx la fel ca la benzinare, asa cum cer aceste norme, pare misiune imposibila

Vad ca si dieselarii inraiti sunt pe cale de disparitie nu numai motorizarile lor, ca nu mai comenteaza nimeni nimic pe aici Posted Image

Edited by Ford4, 21 June 2023 - 21:50.


#31010
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu ma bucur, am 2 masini diesel , deja motorina a coborat la pret sub benzina.
daca ar fi sa cumpar o masina noua in 2035 cand teoretic ar fi ultima sansa ICE ,tot diesel as lua. benzina merge la motorizari & masini mici.

uite consum la 3l diesel , masina de 2 tone cu 4x4 permanent. pe benzina era dublu !


Attached File  Screenshot_20230520_145326_We Connect.jpg   61.93K   34 downloads

Edited by csi1, 21 June 2023 - 23:12.


#31011
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Noroc ca nu sunt multi ca tine Posted Image

https://observatorne...ice-524106.html

Edited by Ford4, 21 June 2023 - 23:31.


#31012
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022

View Postcsi1, on 21 iunie 2023 - 23:04, said:

eu ma bucur, am 2 masini diesel , deja motorina a coborat la pret sub benzina.
daca ar fi sa cumpar o masina noua in 2035 cand teoretic ar fi ultima sansa ICE ,tot diesel as lua. benzina merge la motorizari & masini mici.

uite consum la 3l diesel , masina de 2 tone cu 4x4 permanent. pe benzina era dublu !


Attachment Screenshot_20230520_145326_We Connect.jpg
ai mers pe asfalt, presupun ca da la viteza aia medie. deci cu o masina normala, fara 2 tone si 4x4=0 inutile, iesea consumul mai mic.

View PostFord4, on 21 iunie 2023 - 21:48, said:

In luna mai dieselul doar 14,3% iar electricele 13,8% deja. Tic tac, tic, tac

20% as zice, ca plug-in tot electric merge in oras cel putin, deci majoritatea timpului. plus restul de hibride benzinare! 50% electrificare..

#31013
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostPunter, on 22 iunie 2023 - 04:08, said:

ai mers pe asfalt, presupun ca da la viteza aia medie. deci cu o masina normala, fara 2 tone si 4x4=0 inutile, iesea consumul mai mic.

Mergi in aceleasi conditii cu o benzinara si vorbim dupa aia ! Tot diesel am un Duster folosit la padure. Inaintea lui aveam o benzinara aspirat 2l, consuma vreo 20 l/100 km :)  
Eu am revenit la diesel dupa ce am avut 5 ani un 2T awd de 260 cai.

Am electrica de 3 ani, +60 mii km. De 1 decembrie am fost cu ea in minivacanta la Brasov. Am lasat familia la shoping iar eu am stat vreo 3 ore plecat sa o incarc.
Topicul asta nu e creat de ecologisti ci de cei frustrati ca nu au avut bani sa-si cumpere diesel. Da, is mai scumpe in prezent fata de benzina/ hibride iar termenul de livrare e dublu. In aceleasi conditii ar fi avut alta cota de piata( inutil procentul de vanzari pentru un utilizator final) . Tu esti mai fericit la volanul unei Dacii stiind ca e prima la vanzari ?  :)

Edited by csi1, 22 June 2023 - 07:47.


#31014
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Motivele pentru care se vand mai putine diesel sunt urmatoarele 2 :
- s-a redus foarte mult oferta de variante diesel ;
- alea care sunt, sunt ori in echipari de baza, fara macar cutie automata, sau din contra, in echipari de top, foarte scumpe (lipsesc deci echiparile medii, acelea care se cumpara in general).

Plus desigur ce zice colegul de mai sus, cu termenele de livrare.

Asa ca nu mai aveti unii impresia ca oamenii nu isi iau diesel pentru ca nu le place!

Parerea mea insa ca dupa experienta de utilizare de 5-10 ani a unei masini pe benzina sau hibride, se vor intoarce la diesel cu orice cost.
Ca atare producatorii vor fi OBLIGATI sa reintroduca diesel in ofertele lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate