Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Consum curent telecomanda TV

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
ia o telecomanda noua. e vreo 13 lei pe mivarom.ro una  compatibilă ,identica.are si iluminare taste.
referitor la descarcarea bateriilor la telecomanda smart(magica),se descarcă mai repede ptr ca functioneaza pe bluetooth.
numai butonul power e pe ir.

#20
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
Am desfacut telecomanda, am masurat din nou dupa ce am curatat placa cu alcool tehnic, dar acelasi comportament. Nu stiu ce/cum am masurat initial, dar acum am observat 15mA in stand by si 400mA la apasare Posted Image

La apasarea butoanelor am observat lumina rosie (cu camera telefonului) doar cand apasam butoanele, nu si in stand by... Tind sa cred ca e facuta prost pur si simplu Posted Image

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tot am timp de pierdut.
15mA in std-by e enorm. La fel si 400mA la apasare.In Tc e doar un led..Asa ca la 0.4A prin els-ar duce dupa doar cateva flash-uri..
Eu am ars leduri la doar mai putini mA, pt ca am fost netent si am pus o rezistenta cu un 0 mai putin..100Ohmi in loc de 1K..Si la 12V..
Sigur masori bine?
Altfel, daca in standby ledul nu emite,hai s avedem ce mai e pe acolo.
1) Integratul cu quartz-ul si conzi lui..Daca cineva din grupul asta era aiurea, cand apasai emisia ledul nu se aprindea..Asa ca ii scoatem din calcul..
2) Pe placa a mai rams doar condul de "filtraj". asa ca e logic ce mai poti schimba ..
Valoarea lui nu prea conteaza. asa ca daca nu ai exact cat e originalul, pune unul cu o capacitate mai mare
Atentie la marimea fizica, altfel nu poti "capacii" capacul, hi, hi

Edited by Prien, 24 August 2016 - 10:11.


#22
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

 Prien, on 24 august 2016 - 10:09, said:

Tot am timp de pierdut.
15mA in std-by e enorm. La fel si 400mA la apasare.In Tc e doar un led..Asa ca la 0.4A prin els-ar duce dupa doar cateva flash-uri..
Eu am ars leduri la doar mai putini mA, pt ca am fost netent si am pus o rezistenta cu un 0 mai putin..100Ohmi in loc de 1K..Si la 12V..
Sigur masori bine?
Altfel, daca in standby ledul nu emite,hai s avedem ce mai e pe acolo.
1) Integratul cu quartz-ul si conzi lui..Daca cineva din grupul asta era aiurea, cand apasai emisia ledul nu se aprindea..Asa ca ii scoatem din calcul..
2) Pe placa a mai rams doar condul de "filtraj". asa ca e logic ce mai poti schimba ..
Valoarea lui nu prea conteaza. asa ca daca nu ai exact cat e originalul, pune unul cu o capacitate mai mare
Atentie la marimea fizica, altfel nu poti "capacii" capacul, hi, hi
Sigur masor bine, pot spune ca stiu sa folosesc un multimetru... Mai desfac azi o data telecomanda si mai arunc o privire pe la condensatori, desi nu vad cum ar putea consuma curent un condensator, fie el si defect Posted Image

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"desi nu vad cum ar putea consuma curent un condensator, fie el si defect.."
Corect, teoria spune ca valoarea rezistentei unui condensator normal, adica bun,  in curent continuu pe romaneste e 00, adica infinita.. Deci practic un cond bun nu "consuma" curent.
Dar daca din motive serioase, precum ca i-a sunat ceasul, sau de ex pt ca au fost folosite materiale ieftine, dupa un timp i-a scazut rezistenta de curent continuu la ...100 Ohmi?
Cat curent va trece prin cond in acest caz? Nu stiu cate baterii ai in telecomanda dumitale, dar sa zicem ca ai 2 baterii de 1,5V.
Deci 3V/100 Ohmi=.?mA.. Acest curent trece incontinuu prin condensator si "usuca" bateriile..
Dar de condensatoare in scurt ai auzit? Sincer, nu mai stiu cati am gasit. Foarte multi..
Iar de condensatori electrolitici, care aveau  rezistenta, de ex de 10KOhmi, care normal aparea in paralel cu rezistenta de polarizare a tranzistorului, si normal arunca totul in balarii, nu mai povestesc..
Erau "specialitatea" bolsevicilor..Cine a reparat aparate sovietice, Selena, Majak, stie si cunoaste..
Eu cand deschideam un "rusesc", preventiv ii radeam pe toti. Si aia romanesti erau mai buni..
Acuma dta faci cum crezi. Nu e telecomanda mea..

#24
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Discuția nu are sens. Chiar dacă C-ul de pe alimentare ar avea pierderi și ar contribui la consumul în stand-by de 15 mA, asta nu explică nicicum de ce telecomanda aia consuma 400 mA (deci aproape jumătate de amper!!!) când se apasă un buton.
Alta și gata!

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pierdeam si eu vremea pt ca asteptam sa ma sune seful ca sa plecam la treaba..
Pe de alta parte, initiatorul vad ca nu mai scrie..

#26
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

 Prien, on 24 august 2016 - 20:15, said:

"desi nu vad cum ar putea consuma curent un condensator, fie el si defect.."
Corect, teoria spune ca valoarea rezistentei unui condensator normal, adica bun,  in curent continuu pe romaneste e 00, adica infinita.. Deci practic un cond bun nu "consuma" curent.
Dar daca din motive serioase, precum ca i-a sunat ceasul, sau de ex pt ca au fost folosite materiale ieftine, dupa un timp i-a scazut rezistenta de curent continuu la ...100 Ohmi?
Cat curent va trece prin cond in acest caz? Nu stiu cate baterii ai in telecomanda dumitale, dar sa zicem ca ai 2 baterii de 1,5V.
Deci 3V/100 Ohmi=.?mA.. Acest curent trece incontinuu prin condensator si "usuca" bateriile..
Dar de condensatoare in scurt ai auzit? Sincer, nu mai stiu cati am gasit. Foarte multi..
Iar de condensatori electrolitici, care aveau  rezistenta, de ex de 10KOhmi, care normal aparea in paralel cu rezistenta de polarizare a tranzistorului, si normal arunca totul in balarii, nu mai povestesc..
Erau "specialitatea" bolsevicilor..Cine a reparat aparate sovietice, Selena, Majak, stie si cunoaste..
Eu cand deschideam un "rusesc", preventiv ii radeam pe toti. Si aia romanesti erau mai buni..
Acuma dta faci cum crezi. Nu e telecomanda mea..
Multumesc pentru explicatiile detaliate! Nu am mai raspuns pana acum pentru ca nu am mai avut timp sa desfac din nou telecomanda, sa scot condensatorul si sa il masor. Am reusit acum sa izolez condensatorul (16V, 47uF) si vad ca are o rezistenta de 215kOhmi => 13.95mA consum (cu 3V, 2 baterii de 1.5V), destul de apropiat de masuratorile initiale. Voi cumpara altul de aceeasi capacitate, il montez si revin cu noutati Posted Image

 Dobrin_M, on 24 august 2016 - 21:34, said:

Discuția nu are sens. Chiar dacă C-ul de pe alimentare ar avea pierderi și ar contribui la consumul în stand-by de 15 mA, asta nu explică nicicum de ce telecomanda aia consuma 400 mA (deci aproape jumătate de amper!!!) când se apasă un buton.
Alta și gata!
Daca voiam sa iau alta, faceam asta din prima, dar sa zicem ca imi place sa repar lucruri si sa investighez eu tot felul de probleme Posted Image

#27
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
OK, care e finalul?

#28
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

 Prien, on 28 august 2016 - 21:20, said:

OK, care e finalul?
Abia ieri mi-am facut timp sa schimb acel condensator. Rezultatul e acelasi - consum la fel de mare. Cred ca ma voi resemna si imi voi lua alta... Macar am incercat Posted Image

 Dobrin_M, on 28 august 2016 - 21:41, said:

Cred că încă caută pe youtube informații despre cum să demonteze și să repare integratul ăla din ea! Posted Image
Util comentariul, multumesc pentru suport!

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mai am de stat la job si astept sa imi sune telefonul ....
Sa inteleg ca dta ai scos C-ul de pe placa si tot ai consum? Daca scoti rezistenta care vine in baza trz de emisie iti cade consumul?
Chiar, cum vezi dta ca ledul emite? Eu unul stiu 2 metode clare si al dracului de eficinte..Prima si a 2-a..
Dta pe care o folosesti? Da amanunte, ca sa stiu cum te ajut..
Referitor la comentariul lui Dobrin_M,
Asa e, aici pe SP, sunt uni care se si distreaza. De ex eu. Uneori fac si glume.
Cine se basica, asta e. "Nu papi ciorapel, nu papi nici mohair" spune mama molie catre fiul ei..

#30
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

 Prien, on 20 septembrie 2016 - 13:53, said:

Mai am de stat la job si astept sa imi sune telefonul ....
Sa inteleg ca dta ai scos C-ul de pe placa si tot ai consum? Daca scoti rezistenta care vine in baza trz de emisie iti cade consumul?
Chiar, cum vezi dta ca ledul emite? Eu unul stiu 2 metode clare si al dracului de eficinte..Prima si a 2-a..
Dta pe care o folosesti? Da amanunte, ca sa stiu cum te ajut..
Referitor la comentariul lui Dobrin_M,
Asa e, aici pe SP, sunt uni care se si distreaza. De ex eu. Uneori fac si glume.
Cine se basica, asta e. "Nu papi ciorapel, nu papi nici mohair" spune mama molie catre fiul ei..
L-am scos si l-am inlocuit cu altul identic, de aceeasi capacitate, iar consumul este acelasi. In afara de condensatorul respectiv, nu mai sunt alte componente la care pot umbla, decat acel integrat, la care nu prea am ce sa ii fac.
Am verificat si LED-ul folosind camera video a telefonului (e sensibila la infrarosu) si e functional (emite doar cand apas un buton), lucru normal de altfel - telecomanda functioneaza.

Da, ai dreptate cu comentariul, m-am intepat eu prea tare... Posted Image

Edited by andy92, 20 September 2016 - 17:29.


#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Metoda camerei din telefon este metoda nr 2. Si functioneaza perfect si impecabil. Felicitarile mele.
Oameni buni, vedeti ca omul s-a descurcat singur, desi nu i-am dat mura in gura? Asa as vrea si de la restul.
Metoda 1 era osciloscopul si extrem de sincer ma asteptam sa nu ai acces la asa ceva.
Ok. Concluzia mea.
Rezultatul e clar. Integratul consuma si cand nu il comanzi 14mA. Dzeu sa il odihneasca RIP..
Pe romaneste, extren de elegant spus, a la Esca, "se futu'" ..Deci alta telecomanda...
Ma repet, felicitari pt ideea cu camera de la telefon. Nu conteza daca o stiai, sau ai auzit-o si ai "furat-o". Ideea e ca ai aplicat-o.
Sincer, asa ma bucur cand mai intalnesc pe cineva care are idei bune si le aplica..
Diseara daca o sa sughiti e din cauza ca EU voi ridica o halbera in sanatatea dumitale. Ai condus o depanare asa cum trebuie, chiar daca nu ai avut bafta..
Oameni buni, mai vreau sa laud. Oferiti-mi ocazia...
Adevarul e ca si eu sunt acid si sarcastic..Si deseori exagerez...Si normal sa fiu bagat..Dar meseria e una..

#32
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

 Prien, on 20 septembrie 2016 - 17:53, said:

Metoda camerei din telefon este metoda nr 2. Si functioneaza perfect si impecabil. Felicitarile mele.
Oameni buni, vedeti ca omul s-a descurcat singur, desi nu i-am dat mura in gura? Asa as vrea si de la restul.
Metoda 1 era osciloscopul si extrem de sincer ma asteptam sa nu ai acces la asa ceva.
Ok. Concluzia mea.
Rezultatul e clar. Integratul consuma si cand nu il comanzi 14mA. Dzeu sa il odihneasca RIP..
Pe romaneste, extren de elegant spus, a la Esca, "se futu'" ..Deci alta telecomanda...
Ma repet, felicitari pt ideea cu camera de la telefon. Nu conteza daca o stiai, sau ai auzit-o si ai "furat-o". Ideea e ca ai aplicat-o.
Sincer, asa ma bucur cand mai intalnesc pe cineva care are idei bune si le aplica..
Diseara daca o sa sughiti e din cauza ca EU voi ridica o halbera in sanatatea dumitale. Ai condus o depanare asa cum trebuie, chiar daca nu ai avut bafta..
Oameni buni, mai vreau sa laud. Oferiti-mi ocazia...
Adevarul e ca si eu sunt acid si sarcastic..Si deseori exagerez...Si normal sa fiu bagat..Dar meseria e una..
Meh, am incercat tot ce se putea. Am osciloscop la munca (sa zicem ca lucrez intr-un domeniu tangent), dar nu cred ca m-ar fi ajutat prea mult - concluzia e deja trasa...
Multumesc inca o data pentru suport si incurajari! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate