Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Randare Nunta Premiere CC .. Ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
slavicwebmaster

slavicwebmaster

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2016
Salutare prieteni ,

Sunt nou aici pe forum si deschid acest topic in speranta de a gasi un raspuns la intrebarea mea , nu stiu daca sa mai discutat acest subiect pentru ca am cautat dar nu am gasit discutii despre problema mea .

Sunt amator de montaje video si folosesc Pemiere pro CC

Am lucrat intr-un studio de muzica unde ma ocupam pe partea video , clip-uri si diferite prezentari scurte maxim 10 minute .

Deci nu meam facut nici o data probleme in privinta randatul Full HD avand in vedere ca faceam doar clip-uri scurte

Dar acum mi sa propus sa fac montaje pentru evenimente tip Nunta / Botez  - Full HD

Imi explicati si mie va rog mult de tot cei care folositi Premiere CC cum exportati aceste tipuri de filmari ?

Am incercat sa impart filmarea pe ore si am exportat cate 1.ora partea  in calitate 100% Full HD  , iar fisierul are o marime imensa Posted Image

Exemplu : ( export 1.ora Full HD 17gb ) si sa nu mai spun ca dureaza foarte mult randatul mai ales atunci cand aplic corectie culori

Este vreo modalitate de a exporta la un timp mai rapid de randare fisierul de 1.ora in Full HD pe o marime cat sa incapa pe un DVD de 4.7gb ?

Daca e posibil scrieti-mi ce setari faceti la export , sau cum procedati voi la randat evenimente

Va multumesc si sper in ajutorul vostru Posted Image

Edited by slavicwebmaster, 21 August 2016 - 14:56.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Ce aparatura ai la indemana? Pune aici configuratia pc-ului.

#3
slavicwebmaster

slavicwebmaster

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2016

 tigerheart, on 21 august 2016 - 14:40, said:

Ce aparatura ai la indemana? Pune aici configuratia pc-ului.

Intel Core i7 860  2.80GHz   /  Ram 8gb  /  Placa video AMD Radeon HD 5570  2gb

Mersi de interes !

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 slavicwebmaster, on 21 august 2016 - 14:54, said:

Intel Core i7 860  2.80GHz   /  Ram 8gb  /  Placa video AMD Radeon HD 5570  2gb
Mersi de interes !
Ce codec video folosesti pentru comprimare ? Acceleratia hardware video este activata din Pemiere pro CC ? (presupun ca are asa ceva si softul e compatibil cu placa ta video)

Edited by stlk, 21 August 2016 - 15:08.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exista. Mai ales ca tu tragi in AVCHD iar DVD-ul este MPEG2. Il bagi direct in Encore si ii faci meniuri. Avantajul este ca produsul finit va fi compatibil cu playerele externe. Dar nu inteleg de ce tragi in HD daca finalul va fi SD...

PS: mie unul nu imi place cum codeaza Premierul asa ca export la DNxHD (150gb ora) si recomprim cu alt soft unde am pierderi de calitate mult mai mici.

HD pe dvd...nu merita, Un Blu-Ray media de 25Gb a ajuns la 3 lei bucata.

PPS: vezi ca la nunta nu merge sa ii dai omului un fisier aruncat asa pe un DVD/Blu-Ray....

Edited by bumpocbum, 21 August 2016 - 15:20.


#6
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Comprimă fișierul în HEVC (H.265)

How to Encode HEVC: The Set-Up and Test Files

Edited by Syneweap, 21 August 2016 - 16:55.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai trebuie si un blu-ray player extern 4k, ca alea stiu de h265...

#8
slavicwebmaster

slavicwebmaster

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2016

 bumpocbum, on 21 august 2016 - 15:11, said:

Nu exista. Mai ales ca tu tragi in AVCHD iar DVD-ul este MPEG2. Il bagi direct in Encore si ii faci meniuri. Avantajul este ca produsul finit va fi compatibil cu playerele externe. Dar nu inteleg de ce tragi in HD daca finalul va fi SD...

PS: mie unul nu imi place cum codeaza Premierul asa ca export la DNxHD (150gb ora) si recomprim cu alt soft unde am pierderi de calitate mult mai mici.

HD pe dvd...nu merita, Un Blu-Ray media de 25Gb a ajuns la 3 lei bucata.

PPS: vezi ca la nunta nu merge sa ii dai omului un fisier aruncat asa pe un DVD/Blu-Ray....

Salut , eu nu fac meniuri la dvd ca nu mi sa cerut . vrea sa le fac doar filmarea , sa o pun pe dvd cate 1 ora Full HD si sa fie compatibila cu toate playerele externe

 stlk, on 21 august 2016 - 15:04, said:

Ce codec video folosesti pentru comprimare ? Acceleratia hardware video este activata din Pemiere pro CC ? (presupun ca are asa ceva si softul e compatibil cu placa ta video)

Salut , spunemi tu ce codec video trebuie sa folosesc pentru a randa nunta cate 1 ora partea in Full HD , sa intre pe un dvd fiecare parte si sa fie compatibila pentru toate playerele externe

Mersi

 slavicwebmaster, on 22 august 2016 - 10:04, said:


Salut , eu nu fac meniuri la dvd ca nu mi sa cerut . vrea sa le fac doar filmarea , sa o pun pe dvd cate 1 ora Full HD si sa fie compatibila cu toate playerele externe



Salut , spunemi tu ce codec video trebuie sa folosesc pentru a randa nunta cate 1 ora partea in Full HD , sa intre pe un dvd fiecare parte si sa fie compatibila pentru toate playerele externe , eu nu fac meniuri la dvd pentru ca nu mi sa cerut . clientul vrea doar filmarea si atat

Mersi

explicatimi si mie prin pasi demo  , voi cum randati o nunta spre exemplu ? ca sa incerc si va anunt ce a iesit . Mersi tuturor de interes

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrei neaparat 1h de filmare HD pe  DVD micsoreaza bitstreamul de la 28mb/s sau in cat filmezi  la 4-5 mb/s. O sa ai o filmare HD la rezolutie mai buna un pic de SD....

Referitor la compatibilitate, nu prea ai cum, trebuie ca playerul extern sa aiba acelas codec cu care comprimi tu filmul.

Apropo vezi ca unitatile de DVD externe  merg cam la 5mbps..... daca folosesti bitstreamuri ridicate o sa vezi doar frame by frame.... Din cauza asta s-a inventat blu-ray player extern...

Edited by bumpocbum, 22 August 2016 - 11:06.


#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă vrei export fără probleme menţine rezoluţia, codecul şi rata de compresie (bitrate) cît mai aproape de ce scoate camera.
În cazul în care ai material comprimat h264/avc filmat cu aparat foto vei avea un bitrate mai mare decît specificaţiile unui disc bluray şi atunci micşorezi VBR pînă la max 40 mbps.
Nu trebuie să te limitezi la bucăţi de cîte 1 oră ca să dai discuri fără număr, de ex. pe un disc BD pot încăpea fără probleme 2-3 ore.

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-DVD playerele nu redau material HD(poti sa pui pe DVD meterial HD in orice format si structura rezultatul va fi acelasi)
2-Pe PC si unele Blu-Ray playere mai destepte se pot reda file HD la bitrate mai scazut arse pe DVD.
3-Singurul format HD care este acceptat de toate playerele BD de pe piata este formatul BD-Video(structura disc BD VIDEO cu authoring; poate fi si fara meniuri si alte chestii) arsa pe un disc BluRay.
4-Pentru FullHD formatul BD Video nu accepta decat 24p(23,976p) Trebuia sa precizezi in ce format si parametri ai fisierele trase cu, camera.Daca nu sunt 24p e mai complicat.
Bineinteles ca sunt solutii:
-Daca sunt 25p pot fi conformate la 23,976 cu o usoara decelerare de doar 4% care este aproape insesizabila.(Asa se procedeaza si la casele de productie)
-Daca sunt 50/60i merg direct interlace cu pastrarea motionului.
-Daca sunt 50-60p le duci in interlace 50-60i  sau faci scaledown in 720p @50/60p cu sacrificarea rezolutiei si pastrarea progresivului.Pentru filele 50p mai ai si varianta cu, conforming la 48p(decelerare 4%),apoi bagate intr-o secventa 24p si reducerea FPS-ului la jumatate.Ajungii din 1080 50p in 1080 24p compatibil BD Video (se sacrifica doar motionul).
-Daca sunt 30p nu ai cum sa pastrezi progresivul.Din 30p le le poti duce doar in 60i.
5-Cine recomanda h265 sa se abtina
6-"Apropo vezi ca unitatile de DVD externe  merg cam la 5mbps....." Vezi ca, confuzi mb cu MB.
7-Premiere stie accelerare Hardware adevarata atat in timeline cat si in render, dar cu placi video acceptate.Placa ta nu este suportata.Cel mai bine cu premiere functioneaza Placile Nvidia Quadro,GTX-uri din gama de sus si FirePro de la AMD
8-Sunt si BD-uri Dual Layer de 50GB. Eu personal din astea folosesc si dau tot evenimentul pe 1 singur Disc cu authoring profesional in Scenaris BD.
9-Folosesc doar codarea in H264 HL (High Level) deoarece este mult peste Mpeg 2 si ofera calitate mult peste la un bitrate inferior.Pentru chesii pretentioase folosesc Frameserver si codez in H264 cu encodor extern ca Cinevision sau CC HD encoder.
In rezulatatul final conteaza sa ai si material sursa de calitate foarte buna.
Pentru dimensiune si mai mica a fisierului cu pastrarea calitatii se recomanda caodarea Multipass VBR cu parametri si matrici custom dar necesita cunostinte foarte solide in domeniu.Daca-ti bag cativa termeni de encoding te-am pierdut.

Vino cu detalii despre camera cu, care filmezi si formatul fisierelor si mai vorbim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate