Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa nu hasurez nervura ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Am o piesa solida, in ea exista o nervura creata cu Stiffener. Fac o sectiune longitudinala si zona nervurii apare, desigur, hasurata. Ei bine, cum fac sa nu fie hasurata ? Pur si simplu imi scapa..
Attached File  hasura.jpg   128.69K   105 downloads

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fiind sectiune cu un singur plan, iti ramane hasura pt ca este material plin. asadar, nu-ti ramane decat sa folosesti un traseu de sectionare.

astfel eviti nervura

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nervurile in sectiune longitudinala NU se hasureaza. E regula in DT.

Faci piesa fara nervura, o sectionezi/hasurezi si adaugi la final o linie pt nervura.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dorin, ai sarit un spect important, daca al nostru coleg ionut face cumva acele proiectii, ori chiar cubul si apoi doar sectiune, zi si mie cum excluzi nervura si o adaugi tu pe urma.

ionut - e cumva pt cursul din septembrie?

doar ca si cu traseu de sectionare, tot iti ramane o parte hasurata.

Edited by Dany_Darke, 17 August 2016 - 15:25.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ce cub? De cubul proiectiilor vb?
Acolo e o semisfera (vreo articulatie sferica, ceva), pe o talpa cu gauri de fixare. Longitudinal e o nervura. Reprezinta piesa fara nervura. Se face hasura normal. Apoi pune nervura pe desenul gata facut. La racordari apar probleme.

Acum 28 ani la facultate doar cu creionul le faceam. (la foarte multi colegi).
Insa regulile cu nervurile au ramas si acum. Am in biblioteca cartea de baza:Precupetu Paul: DT.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu e nici o aticulatie sferica acolo, ceea ce iti tot repet este faptul ca asta e vederea care ti-a pus-o pt a vedea cum arata din lateral, insa daca face cele 3 proiectii ale piesei, pt a se vedea forma exterioara, nu poate evita nervura, adica nu are cum sa elimine nervura ca si feature, si sa o desenze pe urma, doar ca sa para ca este pe undeva pe acolo,

#7
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca iti hasureaza partea aia ceva nu e in regula cu desenul.
eu lucrez in solidworks si daca e executat bine totul iese ok, pui hasura doar unde vrei tu.
dorin, a trecut vremea desenelor cu creionul, lucram pe cate un proiect la faculta cate 2-3 nopti pana pe la 4 dimineata...

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu o fi ea articulatie sferica, doar daca e un model imaginar pt examen la studenti.
Insa daca piesa exista si are vreun rol, parerea mea este ca ii articulatie sferica.

Daca tot a trecut vremea hartiei ciocan si a creioanelor B si HB, ce imi recomanzi? Tare as vrea sa revin.

AutoCad 2016? Il am pe undeva cu serial valid pe 3 ani cred.

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Deci cum fac ? Nu se poate face desenul fara nervura si apoi sa o adaug eu in Drafting, come on, e un solid reprezentat 3D care imi trebuie asa de la bun inceput. As vrea sa fac cumva click dreapta pe Stiffener in arborele de specificatii si sa ii zic sa nu hasureze...

#10
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
nu se hasureaza nervura!

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Am o idee cum as putea face, daca iese voi face un filmulet si il pun aici.

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Iata o idee, sper ca am gindit-o bine. Sunt foarte interesat si de alte solutii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z6b8zuT0rVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
excelent. cred ca asta e solutia optima.

imi venise si mie in minte o idee de a recontura acel rib dar nu ma gandisem si la metoda. se pare ca ai gasit-o.

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nervura la mine e facuta cu Stiffener, nu cu Rib, dar nu ar conta, CATIA o vede ca element solid, numai bun de sectionat si reprezentat hasurat.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
totusi s-ar putea ca la rib sa nu hasureze, pt ca stie sa ocoleasca

fa un test

#16
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Pe de o parte orice soluție care rezolva problema e acceptabila, pe de alta parte o soluție care presupune mult lucru manual si pierdere de legătura parametrica intre 3D si 2D nu este extrem de fericita mai ales in mediul academic (adica nu sunt convins ca modificând geometria 3D desenul ala se mai updateaza corect, si studenții nu ar trebui învățați sa manareasca 2D-ul ca sa obtina ce vor ei). N-am acum o Catia la indemana, dar ca solutie rapida vad stiffenerul ala adaugat ca si componenta la un ansamblu functional, si atunci vederea respectiva ofera in "overload properties" capabilitatea de a nu-l secționa.

#17
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Atasez fisierul CATPart intr-o arhiva zip, poate fi deschis cu v5R21. As aprecia orice tutorial video/scris cu o solutie la problema. Dar fara a modifica fisierul, e ceva impus.
Attached File  corp lagar.zip   264.42K   8 downloads

#18
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Nu ti-am modificat fisierul, am facut altul Posted Image O solutie care sa ofere rapiditate, repetabilitate si corectitudine procedurala raportata la standarde comune necesita reorganizarea informatiei in fisier; evident ca impusa ar fi identitatea geometrica intre modelul initial si cel reorganizat. De fapt, mai bine de impus ar fi creerea din start a modelului cu stiffenerul ala entitate individuala in cadrul modelului. Din pacate identitatea geometrica nu s-a putut pastra, cand am relocat stiffenerul ala a crapat toata geometria la update, asa ca am pastrat numai baza pentru idee.
Imaginile arata destul de clar zic eu solutia in 3D, apoi in sectiune stiffenerul se selecteaza in "overload properties" si se debifeaza "cut in section view". Nici o linie creata manual, la orice modificare 3D desenul se updateaza corect.

Attached File  3D org.PNG   94.42K   11 downloads

Attached File  Drawing.pdf   22.87K   12 downloads

Attached File  corp lagar mod.zip   490.21K   3 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate