Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Trecere de la windows xp la Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Incearca cu LXLE pe 64 de biti, ai suportul destul de larg de la 'buntu" si merg si aplicatiile creata pentru Debian, este plin net-ul de astfel de programe si programele si trebuie numai sa stii ce sa cauti.
Acum fiecare a fost incepator asa ca nu ar trebui sa iti faci griji....Despre XP ruleaza destul de cursiv cu calculatoare mult mai slabe atata ca si-a cam pierdut suportul Microsoft si este mai vulnerabil la virusi care probabil ca la tine colcaie si din acea cauza iti merge youtube-ul in suturi.
Apropos - orice distributie ai alege citeste intai despre ea, vezi ce si cum iti place fa-ti apoi un stick bootabil si ruleaza-l live de acolo, iti place si te descurci bine - daca nu next!

#20
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Si de ce naiba sa instaleze programe piratate cu Wine...cand poate face la fel pe Windows....

Si sa nu mai zic...

View Postcuriosu_91, on 15 august 2016 - 16:33, said:

Eu nu prea folosesc calculatorul intens ci asa din cand in cand.


View PostTinCup, on 16 august 2016 - 13:27, said:

Mai mult ca sigur problemele tale vin de la un XP ne-original.

E aproape acelasi drac...

- cu original ii poti suna sa te ajute...cu piratat nu
- cu original faci update-uri fara probleme....cu piratat da, dar trebuie sa faci un artificiu...

Daca nu este gamer....si nu face editari foto/video profesionale....de stat pe facebuc, youtube, filme online etc....se poate si pe linux


@Dobrin_M

Normal ca are limite, dar e "moca"...
Ca daca te ocupi...cu programare, editare foto/video...cred ca scoti cat sa-ti iei un windoze...

Edited by xxvirusxx, 16 August 2016 - 17:02.


#21
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Am facut editari video, pentru mine...nu stiu ce preferinte au altii...sau sunt invatati doar cu softurile de windoze...

#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Renuntati va rog la dispute si la off topic!

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcuriosu_91, on 15 august 2016 - 17:10, said:

Multumesc mult de tot OriginalCopy pentru ajutorul tau.
Am sa instalez Virtual Box pe calculator si apoi am sa intsalez Linux Mint pe Virtual Box sa invat despre Linux si cum se instaleaza Linux pe calculator.
Multumesc mult de tot pentru ajutor.
Daca am o problema o sa va intreb aici pe voi.
Ma bucur ca te-am ajutat si te astept cu descrieri concrete ale problemelor intampinate in procesul tau de studiu.

#24
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Am sters mesajele off topic si care contin exprimari jignitoare. Ma astept ca persoane inteligente si bine crescute (asa sunt toti cei ce posteaza pe aria asta, nu?), sa se poata incadra in tema discutiei, sa atace idei si nu persoane, sa-si aleaga cuvintele (nu hipioti habarnisti, winjunk, tre sa fii tampit, faci propaganda mincinoasa in stilul sectantilor)!!!
Unii parca cer o mica pauza...

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pentru initiator...
eu iti recomand Ubuntu, dar nu pentru ca ar fi cea mai buna sau etc, pur si simplu, pentru un incepator, este esentiala documentatia, comunitatea. forumul ubuntu din romania este destul de activ, de fapt, e singurul forum activ profilat pe linux.
iar hardware-ul dumitale este destul de capabil si vad ca este full intel, nu ar trebui sa fie probleme.
dar, inainte de a trece pe alta platforma (linux), trebuie sa stii ce ai de facut cu calculatorul si daca exista soft pentru activitatea respectiva, altfel, daca n-ai bani de licenta, windows 8.1 sau 10 enterprise trial scrie pe dumneata.

#26
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am linux cam de jumate de an, poate ceva mai mult.

Am instalat si mint 17,3 dar acum is pe Kubuntu 16.04

Pt teste si banuiesc ca initiatorul nu stie sa faca un stick cu linux,
cel mai bine descarca cate o versiune de 64 biti Mint Mate sau kde, Ubuntu sau kubuntu si dupa ce scrie imaginea respectiva pe dvd, buteaza live si vede daca ii place.

Edited by c_anicai, 18 August 2016 - 05:57.


#27
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Am impresia ca la ce are nevoie initiatorul plusati prea mult. Un Live Cd l-as vedea cel mai indicat sa vada cum e. Din moment ce a zis ca sta pe calculator din cand in cand eu cred totusi ca va ramane pe Win. Parerea mea...

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
pt nevasta calculator inseamna fb, nu a facut gat ca i-am pus mint.

#29
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Salut !

Am revenit aici sa va spun ca am renuntat la windows XP care il aveam instalat pe calculator.
Nu credeam in viata mea ca am sa reusesc sa pun singur Linux pe calculator ca eu nu stiam cum sa pun windows XP care e mai usor decat Linux.
Dar am urmat sfatul lui OriginalCopy si am citit ce mia dat el si am instalat Linux Mint in Virtual Box pe windows XP si am invatat sa umblu cu Linux Mint.
Sa instalat singur Linux Mint eu doar am scris numele si parola si am dat next si sa instalat singur si in Virtual Box cand testam Linux dar si pe calculatorul meu fara sa ii fac nimica.
Este usor de instalat Linux Mint.
Acuma eu vreau sa va intreb ca nu stiu cu ce Linux sa raman ca am vazut ca sunt mai multe variante de Linux Mint, Cinnamon, KDE, Mate si Xfce.
Xfce mi sa parut mai complicat, are meniul complicat pentru mine, are inca un meniu la butonul click dreapta la mouse nu prea mia placut Xfce.
Mate parca e mai usor sa umbli in el, are meniul ala foarte usor de gasit orice cauti, dar te mai pierzi prin meniu la Mate.
Cinnamon are meniul aproape la fel ca la Mate dar nu ai cum sa te pierzi prin meniu, parca e mai simplu meniu la Cinnamon si arata si mult mai bine ca Mate.
KDE seamana cel mai mult cu windows XP doar ca are meniul ala putin diferit dar gasesti usor lucrurile in meniu, meniul la KDE e frumos dar daca intri adanc in meniu te pierzi ca la Mate.
Dintre toate mie cel mai mult mia placut KDE si Cinnamon !
Acuma nu stiu care varianta sa aleg. Voi care ziceti ca e mai bun ?
Adica unul dintre ele trebuie sa aiba o buba, o bila neagra. Care este mai bun dintre Linux Mint KDE si Cinnamon ?

multumesc

#30
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Tu afli care-i potrivit pentru tine! Eu am folosit Kde si acum folosesc Xfce, imi plac si Lxde, Lxqt, Unity, Openbox, nu suport Gnome si Cinnamon, dar astea-s preferintele mele, tu poate ai altele. Foloseste unul cu care te intelegi, poti incerca mai multe, se pot instala si dezinstala doar interfetele. Fiecare DE are puncte tari si puncte slabe!

Edited by shogun1, 29 August 2016 - 17:30.


#31
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012

Quote

Fiecare DE are puncte tari si puncte slabe!
Asta am intrebat ! care sunt punctele tari si punctele slabe la KDE si la Cinnamon ?

Cum adica se pot instala si dezinstala interfetele ? adica daca am Linux Mint KDE pot sa instalez interfata Cinnamon peste KDE ?
Am sa caut pe internet sa vad cum se face. Si nu se strica interfata KDE daca pun interfata Cinnamon peste ?

#32
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Slabiciunile/ punctele forte tin mai mult de perceptie, sunt subiective!
Poti instala cinnamon in Mint Kde:
sudo apt-get install cinnamon

Delogare- la logare selectezi interfata cinnamon, pui parola de user- Enter.

LE: daca nu-ti place, o stergi:
sudo apt-get --purge autoremove cinnamon


Edited by shogun1, 29 August 2016 - 17:45.


#33
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Multumesc mult ca mai invatat cum sa instalez o interfata.
In legatura cu scrisurile astea in Terminal, e cam dificil de scris si trebuie sa sti codurile sa le scri in Terminal din cate am observat. Dar se instaleaza mult mai repede decat in windows XP !
Dar daca nu sti ce sa scri in Terminal poti sa instalezi cu un program Synaptic parca ii zice.

Te mai rog sa imi spui si mie Slabiciunile/ punctele forte din perceptia ta la KDE si Cinnamon.

#34
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu iti recomand sa incerci maui linux :https://mauilinux.org/

Are interfata grafica tot KDE, dar mi se pare mai reusita, distribuția, ca ansamblu, decat Mint KDE !

Baftă!

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru mine Cinnamon este neintuitiv, parca-i pe dos, la fel Gnome3, tine de perceptie! Ce urasc eu, altii pot iubi...
Plasma5 (ultima versiune a Kde, un fel de Kde 5) este destul de imatura, ii lipsesc unele functii care erau in Kde 4, si uneori e instabila, ma rog era pana acum vreo 6-7 luni, cand am trecut pe Xfce.
Nu pot face o judecata de valoare si de actualitate decat pentru ce folosesc eu acum, Xfce4, o interfata intuitiva, stabila, nepretentioasa, personalizabila!!!

#36
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postcuriosu_91, on 29 august 2016 - 17:52, said:

Te mai rog sa imi spui si mie Slabiciunile/ punctele forte din perceptia ta la KDE si Cinnamon.

Diferența constă în faptul că fiecare mediu desktop are în general setul lui de aplicații standard:
ex:
KDE: - browser: Konqueror, file manager: Dolphin (un fel de windows explorer), arhivator: ark, client e-mail: kmail,etc .
Gnome: -browser: Web, file manager: Nautilus, arhivator: file roller, client e-mail: evolution, etc.
Xfce: -browser: Midori, file manager: Thnar, arhivator:Xarchiver,etc.
O comparații între aceste medii desktop găseștii aici: Default programs packaged.


PS: Ai zis că nu îți place Xface, dar acest mediu desktop este cel mai modular dintre toate și poate fi aranjat astfel încât să arăte că și KDE/Windows XP sau cum vrei tu, trebuie doar să stai de el și să-l customizezi.(vezi foto).

Attached Files


Edited by AnbuBlack, 29 August 2016 - 18:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate