Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Trecere de la windows xp la Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, mulțumim pentru feedback!
Ca să-ți explic ceva, metacity --replace înlocuia managerul de ferestre (compiz ai spus) cu WM-ul metacity, dar ar fi trebuit înlocuit de fapt cu WM-ul Xfce4, adică xfwm4. Comanda corectă pentru a reveni la managerul de ferstre al Xfce4 (xfwm4)ar fi fost:
xfwm4 --replace



#56
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Pai asta e problema ca nu stiu ! eu am gasit o solutie la o alta problema ce a rezolvat problema mea dar a creat o alta problema.
Eu cred ca daca foloseam comanda

Quote

xfwm4 --replace
sau

Quote

xfce4-panel --quit ; pkill xfconfd ; rm -rf ~/.config/xfce4/panel ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml ; xfce4-panel
de prima data numai imi dispareau butoanele de la ferestre.


View Postshogun1, on 25 septembrie 2016 - 08:54, said:

Ăștia de la Mint nu-s tocmai renumiți pentru stabilitate și buna integrare a pachetelor (interfețele grafice de exemplu), dar în cazul acesta bănuiesc că problema provine de la tine, o setare proastă!
De asta am intrebat care sunt punctele tari si punctele slabe la toate Desktop Environments din Linux ca pana la urma vad ca slabiciunile/ punctele forte nu "tin mai mult de perceptie, sunt subiective" cum ai zis.
Daca pot sa aflu care Desktop Environments din Linux nu are probleme de "stabilitate și buna integrare a pachetelor" as fi recunoscator.
Mai mult ca din cauza ca nu stiu cum sa rezolv problemele daca apar ca abia am reusit cu chiu cu vai sa rezolv prima problema ca am facut alta problema.

#57
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Repet opinia mea:
”slăbiciunile/ punctele forte” sunt subiective, userul poate strica sistemul neintenționat și nu e slăbiciunea sistemului, uite cazul de față, poți folosi un alt WM într-un DE (o metodă e comanda aia nume-wm --replace, cu condiția să ai acel WM instalat) dacă știi ce faci! Setările noului WM nu se fac din centrul de control/ setări al interfeței, ci din din utilitarul dedicat (CCSM pentru compiz). Nu-i vina developerilor că tu înghiți mai mult decât poți mesteca...

Mie-mi plac Xfce4, Plasma5 și Lxde , altui-i place Cinnamon, altuia Mate sau Unity, alții sunt adepții unor WM-uri (Openbox, i3, Awesome, Ratpoison, Fluxbox, șamd), ține mai mult de capacitățile hardware, nevoi și preferințe personale! Regret, dar nu-s atât de egocentric ca să-mi închipui că preferințele mele ar trebui să fie universal valabile, deci cred că-ți vei găsi singur calea!

LE: și diferențe pot fi sesizate între distribuții, teoretic un DE ar trebui să se comporte la fel pe orice distro! Distribuțiile ce folosesc variantele vanilla (cele originale, pure, nemodificate) ale interfețelor sunt după mine mai stabile, mai lipsite de probleme, mai curate, maintainerii distribuțiilor nu și-au băgat coada să le ”personalizeze/ facă prietenoase”.

LLE: dacă vreodată vrei să-ți resetezi sistemul (să arate și să se comporte ca după fresh install) fă ce scrie aici: http://forum.softped...te-de-wm-linux/
Ar mai fi varianta unui backup al partiției /, Clonezilla e simplu de folosit, strici ceva repui imaginea și te-ai scos. Chestia asta cu clonarea / (sau :C) nu-i specifică Linux, pe orice OS ar trebui să-ți asiguri spatele!

#58
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcuriosu_91, on 01 octombrie 2016 - 16:40, said:

Am si eu o intrebare legata de butoanele din coltul din stanga de sus din Linux Mint 18 Xfce
[...]

Exista subiect dedicat pentru Linux Mint. Ti-am mutat postul aici:

http://forum.softped...0#entry19936781

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate