Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Trecere de la windows xp la Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
@kodiak, abia am trecut la Linux si vreau sa o iau incetul cu incetul nu sa ma grabesc sa testez prea multe variante de Linux ca turbez de cap.
Si in plus am vazut pe siteul distrowatch ca Linux Mint e primul Linux in top 10 recomandat pentru incepatori, al doilea Linux este Ubuntu dar am citit ca nu vine cu codecurile cu care poti sa asculti muzica, sa vezi filme si sa clipuri pe youtube.
Trebuie sa instalezi tu codecurile alea dar cum eu nu stiu cum sa umblu in Terminal nu stiu cum sa instalez codecurile alea in Ubuntu Linux. Eu folosesc programul Synaptic sa instalez programe.
Caut pe google ce programe merge pe Linux Mint si scriu in casuta Search din Synaptic si gaseste programul si apas pe Apply sa il downloadeze.

@shogun1 am inteles ca trebuie sa stau mai mult timp cu un Linux si sa invat mai multe despre el pana gasesc slabiciunile/ punctele forte.
Totusi eu vroiam sa aud si parerile oamenilor care stiu bine de tot Linux sa imi spuna slabiciunile/ punctele forte la interfetele KDE si Cinnamon.
Ca pana imi formez eu o parere cine stie cat timp trece ?

Multumesc pentru raspuns @AnbuBlack ! raspunsuri din astea caut.
Ca pana invat eu minimul cat trebuie sa stie o persoana care foloseste Linux cine stie cat dureaza.
Mie nu mia placut Xfce din cauza ca e prea straina interfata fata de XP. Sunt obisnuit cu interfata de la XP iar Linux Mint Mate, Cinnamon si KDE seamana destul de mult cu interfata de la XP.
Nu stiu cum sa customizez Linuxul ! mia arata @shogun1 mai sus cum sa pun o interfata de KDE peste Cinnamon.
Cred ca daca am KDE pot sa pun Cinnaom peste KDE, doar ca trebuie sa scriu Cinnamon in loc de KDE in comanda aia in Terminal.

#38
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Si eu am folosit Mint Mate si Ubuntu cu Gnome2 timp de ani de zile, dupa aia am trecut la Netrunner (denumirea veche a lui Maui) !
Nu te grabi, savureaza calatoria în lumea linuxului ! Posted Image
Orice distributie Linux poti sa o pui pe un stick usb ca imagine bootabila si sa bootezi de pe stick, fara sa instalezi distributia respectiva pe hard-disk, doar ca sa vezi cum arata, cum se comporta, pur si simplu sa vezi daca iti place sau nu!

Edited by kodiak, 29 August 2016 - 21:23.


#39
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@curiosu_91

Ce ti se pare tie diferit la XFCE, LXDE,MATE, KDE?
Culori...si altele.....ca tot ca la XP....apesi....stanga jos..pentru START...


View Postkodiak, on 29 august 2016 - 21:22, said:

Orice distributie Linux poti sa o pui pe un stick usb ca imagine bootabila si sa bootezi de pe stick

Nu isi are rostul...poate testa si in VirtualBox..

Edited by xxvirusxx, 29 August 2016 - 21:28.


#40
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postcuriosu_91, on 29 august 2016 - 18:33, said:

Mie nu mia placut Xfce din cauza ca e prea straina interfata fata de XP. Sunt obisnuit cu interfata de la XP iar Linux Mint Mate, Cinnamon si KDE seamana destul de mult cu interfata de la XP.
Nu stiu cum sa customizez Linuxul ! mia arata @shogun1 mai sus cum sa pun o interfata de KDE peste Cinnamon.
Cred ca daca am KDE pot sa pun Cinnaom peste KDE, doar ca trebuie sa scriu Cinnamon in loc de KDE in comanda aia in Terminal.

Interfețele de care vorbești tu nu se pun una peste alta, ci vor funcționa fiecare independent una de alta. Fie rulezi Kde, fie Cinnamon, sau oricare alt mediu desktop (interfață), dar toate vor rula separat, însă aplicațiile instalate într-unul din medii le poți accesa și în celelalte.

Ține minte: pe sistemele GNU/Linux poți face și modifica orice, ești limitat doar de imaginația.

PS: uite un XP/Xfce4. Posted Image Mie nu îmi pare chiar așa de diferit de XP.

Attached Files

  • Attached File  00a.png   2.94MB   35 downloads
  • Attached File  00b.png   2.94MB   39 downloads
  • Attached File  00c.png   2.94MB   34 downloads


#41
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@xxvirusxx

Ma crezi ca nu am folosit niciodata virtual box-ul?
M-am uitat acum pe Maui, e instalat din oficiu, dar naiba stie, niciodata nu l-am folosit, nici macar n-am fost curios!
Am o gramada de iso-uri descarcate pe hard, poate intr-o zi imi fac timp si chef sa ma joc cu virtual box-ul!

Scuze de off-topic!

#42
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@curiosu_91, Ubuntu 16.04 ai incercat? S-ar putea sa-ti placa interfata Unity. Posted Image

Edited by LensFlare, 30 August 2016 - 08:06.


#43
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Eu am din 2012 Ubuntu LTS. Cu un pc de pe acea vreme. Am facut update/upgrade si am acum Ubuntu 16 LTS.
Mentionez ca niciodata nu am avut nevoie de reinstall.
Nu pot face grafica 3D pe el, dar se misca mai mult decat rezonabil.

#44
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Din propia experienta la ce sistem ai initiator o sa iti mearga oricare Linux modern, oricare Linux modern este superior WIN XP-ului in termen de securitate si modernitate a sistemului si aproape orice programe o sa iti ruleze usor in Linux pe acea configuratie.
Acum ca Linux eu ti-as recomanda LXLE pe 64 Biti deoarece are 3 interfete grafice si ai de unde alege, in plus se bazeaza pe Lubuntu care este un Ubuntu lightweight dar vine cu mult mai multe programe din start instalate.

#45
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
@xxvirusxx, testarea in Virtual Box implica limite pe partea de placa video folosita (emuleaza 128 Mb). Daca are o placa video si vrea sa vada ce suport ofera kernelul, virtual box nu ajuta.
Personal am un DvD RW, nu ma atrag stick-urile prea tare Posted Image

@curiosu_91, distributiile linux din zilele noastre sunt axate pe un anumit mediu de lucru, de aici si integrarea specifica.
- Ubuntu foloseste Unity
- Debian - Gnome 3.x
- Linux Mint are propriile sale medii de lucru, Cinnamon bazat pe Gnome si Mate bazat pe versiunea 2.x a Gnome (asta consuma resurse putine)
- OpenSuSE - KDE
- Fedora - a migrat catre Gnome... variatiile pot continua.

De vreme ce ai zis de KDE, Cinnamon si Mate, le ai pe toate la Linux Mint, trebuie doar sa alegi doar versiunea ce este pe gustul tau https://www.linuxmint.com/

Cinnamon mai exista si la alte distributii linux dar numai in depozitele lor de pachete.

Succes ! Posted Image

#46
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012

View Postxxvirusxx, on 29 august 2016 - 21:23, said:

@curiosu_91

Ce ti se pare tie diferit la XFCE, LXDE,MATE, KDE?
Culori...si altele.....ca tot ca la XP....apesi....stanga jos..pentru START...
Pai difera ferestrele, meniurile unde se gasesc setarile, locatia la diferite programe si unde sa intri.
Ca aspect am vazut ca poti sa faci sa arate ca XP dar tot e diferit de ma bagat in ceata ca nu am vazut niciodata in viata mea decat XP si Windows 7 care seamana cu XPul.
Am incercat mai multe distributii Linux si cel mia mult mia placut Linux Mint Cinnamon ca vine cu toate programele si felul meniul foarte asemanator cu XP-ul dar si ca gasesc foarte usor totate programele care le caut in meniu.
Nu stau sa intru in meniuri peste meniuri sa ma ratacesc ca la KDE si Mate.
Am vazut ca Linux Mint Xfce nu consuma asa multe resurse ca Cinnamon dar eu lam gasit mult mai usor decat KDE si Mate ca nu ma ratacesc prin meniuri cand caut un program.
Am testat si Ubuntu, Debian, Fedora, OpenSuSE, Manjaro, Mageia si alte distributii dar niciuna nu mia placut ca Linux Mint ! adica mi sau parut mai dificile decat XP si decat Linux Mint Cinnamon si Xfce.

Acuma as vrea sa va intreb ce plusuri si minusuri au Cinnaom si Xfce ?
Va rog mult de tot sa imi spuneti si mie ca nu stiu mai nimic despre Linux si nu stiu nici unde sa caut pe google.

#47
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postcreatura85, on 15 septembrie 2016 - 14:57, said:

Daca are o placa video si vrea sa vada ce suport ofera kernelul, virtual box nu ajuta.

Normal ca sunt limitari.
Da crezi ca un incepator stie cum sa verifice daca kernelul ofera suport pentru placa video?



@curiosu_91
Ultima data cand am testat Cinnamon avea numai probleme, crash, bug-uri etc....

PS. Nu stiu ce tie greu sa cauti intr-un meniu....

Poza stanga-meniu KDE
Poza dreapta meniu XFCE

+ ca ai un Search, nu trebuie decat sa scrii primele 2-3 litere...si iti gaseste programul.

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 17 September 2016 - 09:35.


#48
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Imi e greu sa caut in meniu daca sunt mai multe meniuri in meniul principal iar ca sa scriu primele 2-3 litere sa imi gaseasca programul trebuie sa stiu numele la program iar eu nu stiu nici un program pe de rost.
Dupa cum vezi in poza ta din dreapta cu meniu de Xfce nu sunt meniuri mai mici la meniul principal.


Insa eu acum am o problema ! am aprins calculatorul si mia aparut o banda neagra jos de nu pot sa mai vad butonul de meniu
[ https://i.imgur.com/ke0YWMy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am cautat pe internet cum sa rezolv asta si am apasat pe tastele Ctrl + Alt + F12 si am scris in ecranul negru mai multe comenzi gasite pe internet si apoi am apasat pe tastele Ctrl + Alt + F8 si tot nu sia revenit.
Dar sistemul merge fara probleme, pot sa intru pe orice site, sa vad filmulete pe youtube doar ca nu se vad programele jos in bara aia unde acuma este o banda neagra.
Si cand deschid meniul in loc sa se vada meniul se vede o fereastra mare si neagra in loc de meniu.

Stiti ce sai fac ?

#49
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Treci la Mint Cinnamon. XFCE-ului Ii fac unii o reclamă susținută pe aici ca ar fi ultra-customizabil dar, în realitate, e înca un DE rudimentar. Și Cinnamon oferă o gamă largă de posibilități de customizare, a scăpat de bug-urile care deranjau în trecut și este, totuși, un derivat Gnome nu un DE primitiv. Vei observa, după ce îl instalezi, până și diferența, mai mult decât evidentă, a modului în care randează elementele video pe desktop (o imagine mult mai clară, mai strălucitoare, mai bine definită)

Edited by Dobrin_M, 25 September 2016 - 08:08.


#50
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@curiosu_91: pentru a reveni la setările implicite ale panoului:
xfce4-panel --quit; pkill xfconfd; rm -rf ~/.config/xfce4/panel ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml; xfec4-panel

Pentru a reveni la setările implicite ale Xfce4 (exact ca după fresh install):
rm -rf ~/.config/xfce4

logout- login sau restart.

Ăștia de la Mint nu-s tocmai renumiți pentru stabilitate și buna integrare a pachetelor (interfețele grafice de exemplu), dar în cazul acesta bănuiesc că problema provine de la tine, o setare proastă! Să știi că-i indicat să ”dezvălui” comenzile date în terminal, așa putem vedea ce anume ai încercat.

Edited by shogun1, 25 September 2016 - 08:56.
Typo


#51
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postcuriosu_91, on 25 septembrie 2016 - 08:00, said:

Dupa cum vezi in poza ta din dreapta cu meniu de Xfce nu sunt meniuri mai mici la meniul principal.

In poza din dreapta nu este meniul default din XFCE, ci este un alt meniu Whisker Menu pe care il foloseam cand aveam XFCE.
Cel default arata asa

Attached Files



#52
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@xxvirusxx: bănuiesc că omul se referă de fapt la sub-meniuri, categorii de aplicații (opțiuni, accesorii, sistem, multimedia, șamd).

#53
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai i-am pus poza mai sus... si cu submeniuri...la XFCE...
[ https://i.imgur.com/bI2LenV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu sunt curios cum gasea programele cand folosea XP...
[ http://www.onlinecomputertips.com/images/windows1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


PS. Si sunt o gramada de DE-uri cu meniu simple....

-XFCE
-LXDE
-Mate
- Gnome Classic (flash back)

Edited by xxvirusxx, 25 September 2016 - 11:04.


#54
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Va multumesc la amandoi pentru ajutor ! eu sunt de vina ca mam jucat la setari si am instalat Compiz.
Am scris mai multe comenzi in Terminalul deschis tastele Ctrl + Alt + F12 si am scris in ecranul negru mai multe comenzi gasite pe internet si apoi am apasat pe tastele Ctrl + Alt + F8 si tot nu sia revenit.
Comenzile scrise sunt

Quote

stop --kicker si apoi restart --kicker,
restart lightdm,
stop --xfce4 si apoi restart --xfce4
Dupa aia am gasit aici https://ubuntuforums...d.php?t=1446298 ca trebuie sa opresc Compizul si am facut asa:
am apasat pe ALT si F2 si am scris "metacity --replace" si mia disparut banda neagra dar si butoanele de la ferestere din coltul din dreapta de sus.
Apoi nu am stiut cum sa fac sa imi apara butoanele ca am intrat in Settings si numai mergea sa intru in Windows Manager sa aleg butoanele.
Dar am gasit comanda asta

Quote

xfce4-panel --quit ; pkill xfconfd ; rm -rf ~/.config/xfce4/panel ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml ; xfce4-panel
aici http://askubuntu.com...efault-settings si am scriso in Terminal si apoi am dat restart la PC si sia revenit ca prin minune !
[ https://i.imgur.com/bDimIxj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar dupa aia a trebuit sa configurez eu iarasi cateva setari dar nu ma deranjat asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate