Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camera video pe post de webcam pentru streaming

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007
Salut.
De curand mi-a venit ideea sa transmit live meciurile echipei de fotbal a orasului meu.am inceput cu telefonul mobil utilizand aplicatie emoze,o aplicatie destul de buna care permite streaming in 1080p.insa apoi am vrut ceva mai mult si anume sa pot pune sigle si scor si cronometru pe imagine asa ca am inceput sa caut variante.am descoperit aplicatie OPEN BROADCAST SOFTWARE STUDIO.am cumparat ca si camera de inregistrare webcamul logitech c920.din pacate distantele care trebuiesc acoperite sunt destul de mari si camera nu prea face fata.plus ca atunci cand soarele intra in nori si lumina scade se pierde serios din caltate.asa ca acum ma gandesc la camere vide care sa la folosesc ca si webcam.am inteles ca sunt acele camere vechi cu stocare pe caseta sau mini dv,care ar avea functia de video out prin usb.intrebarea mea este daca acele softuri de la camere sunt compatibile cu windows 7,daca driverele si softurile se potrivesc cu OBS si daca ele vor face fata filmarii pe un stadion.m-ar interesa sindaca stiti modele de astfel de camere.

#2
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Camerele alea vechi nu cred ca aveau iesire video pe USB, in cel mai bun caz pe firewire (cele miniDV).

#3
Motansky

Motansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.08.2016
Ai licenta de transmisie?

#4
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007

 Motansky, on 12 august 2016 - 11:12, said:

Ai licenta de transmisie?
Nu am licenta.echipa e din liga 3.nu am pus pe imagine insemne ale ligii profesioniste de fotbal.streamingul e distribuit pe un grup privat pe facebook.

#5
Motansky

Motansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.08.2016
Si ce sigle ziceai ca vrei sa pui?

#6
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007

 StrictSecret, on 12 august 2016 - 11:12, said:

Camerele alea vechi nu cred ca aveau iesire video pe USB, in cel mai bun caz pe firewire (cele miniDV).
Ai vreo idee cum pot rezolva problema?stiu ca pot folosii o placa de captura cu intrare hdmi si o camara vide hd dar asta inseamna ceva bani si pentru a face o transmisie la 2 saptamani nu cred ca merita.

 Motansky, on 12 august 2016 - 11:19, said:

Si ce sigle ziceai ca vrei sa pui?
Sigla echipei mele.mai apare un cronometru.denumirea echipelor si siglele lor,afisez componenta echipelor si din cand in cand afisez marcatorii.daca aflu ca ceva ce pun pe imagine nu ar trebui sa apara o sa scot de pe imagine.dar vreau sa rezolv problema camerei.

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
O placa de captura cu intrare RCA http://www.emag.ro/p...b/pd/DPQZSYBBM/
+ o camera video cu iesire RCA, daca te multumesti cu o rezolutie SD.

#8
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007

 159, on 12 august 2016 - 11:37, said:

O placa de captura cu intrare RCA http://www.emag.ro/p...b/pd/DPQZSYBBM/
+ o camera video cu iesire RCA, daca te multumesti cu o rezolutie SD.
Sa sti ca nu ma deranjeaza ca e sd cat timp imaginea e clara.dar daca imaginea e pixelata sau plina de dungi atunci nu ma intereseaza.am incercat acum 2 zile tot cu ceva de genul asta dar cu intrare hdmi.pe laptop, softul a deschis imaginea in timp real de pe camera insa nu am reusit sa o montez si in obs.imi vedea fereastra cu imaginea dar cand o alegeam ca sursa video nu deschidea nimic.

#9
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Iti trebuie driver pt placa de captura si software compatibil care sa vada acea intrare.
Ca sa faci streaming iti trebuie o conexiune Internet cu viteza buna de upload.

#10
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007

 159, on 12 august 2016 - 12:20, said:

Iti trebuie driver pt placa de captura si software compatibil care sa vada acea intrare.
Ca sa faci streaming iti trebuie o conexiune Internet cu viteza buna de upload.
Am instalat driverele si softul de pe cd-ul placii.pe laptop aveam imagini de pe camera video dar obs nu vedea acea imagine.la un moment dat softul placii ma pus sa configurez imaginea video,sistem pal sau ntsc rezolutie si bitrate.cred ca acolo nu am facut ceva corect.viteza de upload e suficienta.undeva in jur de 20 Mbps cand obs are nevoie de vreo 3.

Cel mai mult vreau sa stiu daca stiti vreo camera video care poate da semnal video prin usb direct pe laptop fara ajutorul placilor de captura sau tv tunnere.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am o camera sony cu caseta. Am folosit-o cu succes pe post de web-cam. http://www.sony.ro/s...uct/DCR-TRV270E
Asta o am si sta prin dulap de vreo 3 ani. O conectam la USB si gata. Avea ea un soft pe care l-am folosit pe XP iar pe W7 daca retin bine gasesi soft pe pagina Sony.
Problema la ea e ca nu prea mai gasesc casete si ca are ceva greutate. Dar de transmisie live merge. Cauta pe OLX ca sigur gasesti dar sa aiba si cablul gri care se conecteaza la USB.

Edited by PoeOvidiu, 12 August 2016 - 13:00.


#12
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007

 PoeOvidiu, on 12 august 2016 - 12:52, said:

Eu am o camera sony cu caseta. Am folosit-o cu succes pe post de web-cam. http://www.emag.ro/c..../pd/EFSPBBBBM/
Asta o am si sta prin dulap de vreo 3 ani. O conectam la USB si gata. Avea ea un soft pe care l-am folosit pe XP iar pe W7 daca retin bine gasesi soft pe pagina Sony.
Problema la ea e ca nu prea mai gasesc casete si ca are ceva greutate. Dar de transmisie live merge. Cauta pe OLX ca sigur gasesti dar sa aiba si cablul gri care se conecteaza la USB.
Acum m-am uitat pe olx dar nu am gasit nimic.daca sti sigur ca are drivere pt w7 si se pupa cu OBS si te gandesti sa scoti un ban pe ea ma intereseaza.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e de vanzare. Dar daca esti de prin zona Cluj-Deva-Medias-Sighisoara ti-o pot imprumuta o jumatate de ora sa vezi cum merge. O iau cu mine in delegatie si stau cu tine jumate de ora sa incerci sa vezi daca e ceea ce vrei. Pe OLX am vazut ca mai sunt ceva de vanzare. http://olx.ro/oferta...html#a34dc54e55
Asta mi se pare cam scumpa, eu am luat-o noua cu 950 de lei prin 2007. Dar macar stii ce sa cauti.
Si inca ceva, daca vrei sa inregistrezi  folosesti casete sony. Eu cu TDK nu am reusit nicodata. Nu stiu de ce dar imi da eroare ca e blocata caseta dupa 4-5 minute de inregistrare. Cu Sony nu am avut niciodata probleme.

Edited by PoeOvidiu, 12 August 2016 - 14:35.


#14
iszmir8203

iszmir8203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2007

 PoeOvidiu, on 12 august 2016 - 14:33, said:

Nu e de vanzare. Dar daca esti de prin zona Cluj-Deva-Medias-Sighisoara ti-o pot imprumuta o jumatate de ora sa vezi cum merge. O iau cu mine in delegatie si stau cu tine jumate de ora sa incerci sa vezi daca e ceea ce vrei. Pe OLX am vazut ca mai sunt ceva de vanzare. http://olx.ro/oferta...html#a34dc54e55
Asta mi se pare cam scumpa, eu am luat-o noua cu 950 de lei prin 2007. Dar macar stii ce sa cauti.
Si inca ceva, daca vrei sa inregistrezi  folosesti casete sony. Eu cu TDK nu am reusit nicodata. Nu stiu de ce dar imi da eroare ca e blocata caseta dupa 4-5 minute de inregistrare. Cu Sony nu am avut niciodata probleme.
Nu sunt din zona.nu ma interesa sa inregistrez ci doar sa fac acel streaming.asta e.ms oricum pt informatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate