Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Cablu HDMI2.0 o necesitate sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#109
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Normal ca prin cablul certificat HDMI v 1.3 cu latime de banda de ~8,2 Gbps a trecut semnal 2160p 60fps. E adevarat ca si cablul este de calitate, mufe metalice aurite, ecranare buna, e gros de ~1cm,...

Edited by DIVX2006, 18 August 2016 - 16:07.


#110
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Spune-i asta si lu' Lupu.
Bag mana in foc ca daca faci proba si cu acel part de cablu noname de 1m va functiona fara probleme.
Oricum vad ca esti scump la vorba si fierbi lumea.
Daca tot ai cu ce si ai facut testarea trebuia sa mergi pana la capat.Era normal sa postezi totul pas cu pas; in primul rand ce echipamente ai folosit, ce fisier, setarile si bineinteles niste poze sau  un video acolo cat de cat din care sa se vada clar cablul folosit la conexiune, specificatiile fisierului si informatiile aparute pe TV care sa ateste ca ruleaza la 2160@60p si eventual 10 bit.
Asa pot sa spun si eu din gura orice.Nu ca nu te-as crede eu pe cuvant caci am spus din capul locului(si au spus si cei de la HDMI.org cum sta treaba) dar vreau sa fie dovedit Negru pe Alb ca sa se termine odata cu polemica asta nonsens.

Edited by geo123, 18 August 2016 - 17:27.


#111
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostDIVX2006, on 18 august 2016 - 16:06, said:

Normal ca prin cablul certificat HDMI v 1.3 cu latime de banda de ~8,2 Gbps a trecut semnal 2160p 60fps. E adevarat ca si cablul este de calitate, mufe metalice aurite, ecranare buna, e gros de ~1cm,...

Sunt convins că lupull are o explicație științifică pentru această „anomalie” :D

#112
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostDIVX2006, on 18 august 2016 - 16:06, said:

Normal ca prin cablul certificat HDMI v 1.3 cu latime de banda de ~8,2 Gbps a trecut semnal 2160p 60fps. E adevarat ca si cablul este de calitate, mufe metalice aurite, ecranare buna, e gros de ~1cm,...
http://www.profigold...nnects/55905663

Asa arata cablul...probabil "adus la zi" cu suport pentru rezolutie UHD.

View Postgeo123, on 18 august 2016 - 17:21, said:

Spune-i asta si lu' Lupu.
Bag mana in foc ca daca faci proba si cu acel part de cablu noname de 1m va functiona fara probleme.
Oricum vad ca esti scump la vorba si fierbi lumea.
Daca tot ai cu ce si ai facut testarea trebuia sa mergi pana la capat.Era normal sa postezi totul pas cu pas; in primul rand ce echipamente ai folosit, ce fisier, setarile si bineinteles niste poze sau  un video acolo cat de cat din care sa se vada clar cablul folosit la conexiune, specificatiile fisierului si informatiile aparute pe TV care sa ateste ca ruleaza la 2160@60p si eventual 10 bit.
Asa pot sa spun si eu din gura orice.Nu ca nu te-as crede eu pe cuvant caci am spus din capul locului(si au spus si cei de la HDMI.org cum sta treaba) dar vreau sa fie dovedit Negru pe Alb ca sa se termine odata cu polemica asta nonsens.
Sunt mult prea lenes pentru asa ceva, insa tv-ul nu suporta 10 bit pe afisare. Trebuie un tv cu panel UHD pe 10 bit nativ, cu 100/120Hz si "acompaniat" de electronica pe masura.
Tv-ul meu este un Philips 49PUS7909, iar media playerul Himedia Q5Pro.
Cablurile sunt cel original de la mp, un Hama, si Profigold-ul, ...mai am si un Samsung certificat HDMI v1.4 pe care nu l-am testat.
Acum ma apuc de descarcat fisierele recomandate de @lupull.Posted Image

Edited by DIVX2006, 18 August 2016 - 18:19.


#113
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Netflix_Boat_4096x2160_60fps_10bit_420

7,4 Gb pentru 5 secunde!....ce film ai vazut tu cu asemenea bitrate?...ce vrei sa dovedesti cu asta?

#114
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Alea sunt rip-uri de Netflix cu hdmi switcher si o placa de achizitie hdmi 2.0.
Evident, semnalul e necomprimat si bitrate-ul real Netflix e departe de ala (max 25mbps).
Calitativ nu sunt mai relevante pentru testare cablu, la fel nici faptul ca TV e cu panel de 8 sau 10b e irelevant, banda ocupata e functie de rezulutie, refresh si compresie culoare.
Din punctul asta de vedere RGB 4k e cel mai demanting si e nesuportat la 60Hz http://www.hdmi.org/...mi_2_0_faq.aspx
Filmele Netflix sunt probabil 4:2:0, eventuala exceptie fiind cele HDR.

#115
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Am testat fisiere 5k si 8k, codate VP9/H265 si merg doar cu Kodi, ceva de genul 1 frame da, 10 nu + macroblocuri.
Fisierele Netflix RAW Kodi nu le vede, iar playerul nativ nu le deschide.
Rezultatele au fost obtinute folosind Profigold-ul si Hama.
Deci, un cablu HDMI certificat v1.3, daca este de calitate si ai tv si mp capabile iti duce si semnal 8K.

#116
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Hai sa nu o dam in extrema cealalta, nu exista nici un cablu HDMI care sa suporte 8k.
Cum spunea FC72, chinezariile ieftine probabil au materiale ieftine care se degradeaza in timp si as adauga eu sigur fac si relabeling (cabluri HDMI 1.2 redenumite ca 1.3 sau alte magarii similare).
Firmele gen Hama sau Profigold nu cred ca fac asta, chit ca sunt tot cabluri ieftine si facute probabil tot in China.

#117
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-In primul rand 8K nu are pe unde sa iasa din acel Himedia care are doar protocol HDMI2.0
2-Tot ce poate sa faca acel mediaplayer este redea fisierul dupa decaodare prin ScaleDown la 2160p.Bineinteles ca neavand suficienta putere de procesare pentru decodare si scaledown va afisa cate un frame la nu stiu cat.Ma mir ca reuseste si atat si nu afiseaza direct video unsuported.
3-Cat despre cabluri merge cu orice petarda indiferent de certificare.Problemele apar la cabluri lungi.

#118
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Eu cablul il pastrez si poate ca intr-o zi o sa pot face test pe un tv 8k si un player capabil sa scoata 8k. Atunci vom vedea daca e ok cablul sau nu, singura conditie este sa fie tot conexiuni HDMI la aparate.

#119
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce vrei tu se poate face doar daca pentru 8K se va pastra aceeasi interfata fizica HDMI.
In prezent singura conexiune care accepata 8K este DP(Display port) ultima versiune(1.4) si duce pana la 8K@30FPS sau 8K losseless copressed 2:1@ 60hz.In cel de-al doilea caz device-urile din lant trebuie sa stie sa encodeze respectiv decodeze  semnalul DSC.

#120
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postgeo123, on 19 august 2016 - 14:43, said:

Ce vrei tu se poate face doar daca pentru 8K se va pastra aceeasi interfata fizica HDMI.
In prezent singura conexiune care accepata 8K este DP(Display port) ultima versiune(1.4) si duce pana la 8K@30FPS sau 8K losseless copressed 2:1@ 60hz.In cel de-al doilea caz device-urile din lant trebuie sa stie sa encodeze respectiv decodeze  semnalul DSC.
Asta am si spus la sfarsit.

#121
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postgeo123, on 19 august 2016 - 11:26, said:

...
2-Tot ce poate sa faca acel mediaplayer este redea fisierul dupa decaodare prin ScaleDown la 2160p....
Parca in Kodi afisa 8K,...parca...o sa mai verific.

Si am avut si un demo la 5K.

#122
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Cu 4k s-a modificat/eficientizat modul in care sunt transmise datele prin hdmi, posibil sa se faca acelasi lucru si pt 8k, pt a putea utiliza in continuare cablurile actuale. High speed-ul a fost gandit pe termen lung.

#123
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

View PostDIVX2006, on 18 august 2016 - 16:06, said:

Normal ca prin cablul certificat HDMI v 1.3 cu latime de banda de ~8,2 Gbps a trecut semnal 2160p 60fps. E adevarat ca si cablul este de calitate, mufe metalice aurite, ecranare buna, e gros de ~1cm,...
Pai si pana la urma conteaza ca e de calitate sau nu? Adica cum sta treaba "sunt doar niste sarme"?
Hmmmm, lucrurile nu sunt chiar "niste sarme".
Comparatia potrivita e ca in cazul cablurilor de retea. Va dau cablu cat 5e pe care sa il mufati cum vreti si cu ce mufe vreti voi si nu o sa obtineti conexiune gigabit, si in acelasi timp am cablu cat 5 care, si spre surpriza mea, a facut conexiune gigabit la o lungime de vreo 10m. Cu toate ca definitia standardului il face incompatibil cu conexiunea 10/100/1000. Asta inseamna ca e de o calitate superioara standardului respectiv. In acelasi timp nu cred ca voi intalni cablu cat 6 care sa nu se conecteze gigabit. Nu e doar tehnologia legata de mufe si pini asa cum sustin unii ci si de grosimea sarmei in primul rand, apoi de izolatii, ecranaje etc. Pt ca, oricat de destepti se dau unii sa ne explice cum e cu 1 si cu 0 aia tranmisi "digital", aia mai prosti care au fost si la scoala stiu ca prin "sarma" de cupru, aluminiu, aur, platina etc circula electroni, nu 1 si 0 luati la kila de la aprozar si transporati cu sarma pana la destinatie. Sau poate au altii alta explicatie cum niste entitati total virtuale si teoretice (1 si 0) fac echilibristica pe o sarma. Prin urmare, un bitrate mare trebuie sa fie sustinut de un cablu de calitate. Ok, ca nu am intalnit noi inca filmele de nu stiu cati GIGAbps si ca merge si un cablu ieftin decent e altceva. Dar sa nu facem comparatii aiuristice cum am vazut si in cazul transferului prin usb. Pai acolo, ca si in cazul unei conexiuni lan, nu prea mai conteaza ca faci o copiere de pe un dispozitiv pe altul si poate sa dureze un timp t sau un timp 2t sau 3t etc. La un film, daca ai un anumit bitrate si cablul nu ar suporta acel bitrate ci doar jumatate, nu poti vedea filmul intr-un timp dublu. Si atunci ce se intampla? Erori, multe erori, care se manifesta in diverse forme, chiar daca de conectat se conecteaza. Si asta chiar daca "sunt mufati" toti pinii pt standardul respectiv. Prin urmare sarma e sarma, dar nu de aceeasi calitate in toate cablurile.
P.s. Evident ca trebuie sa fii mult prea imbecil sa dai sute de euro pe un cablu.

Edited by The_Cult, 27 August 2016 - 03:03.


#124
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View PostThe_Cult, on 27 august 2016 - 02:42, said:

Pai si pana la urma conteaza ca e de calitate sau nu? Adica cum sta treaba "sunt doar niste sarme"?
Hmmmm, lucrurile nu sunt chiar "niste sarme".
Comparatia potrivita e ca in cazul cablurilor de retea. Va dau cablu cat 5e pe care sa il mufati cum vreti si cu ce mufe vreti voi si nu o sa obtineti conexiune gigabit, si in acelasi timp am cablu cat 5 care, si spre surpriza mea, a facut conexiune gigabit la o lungime de vreo 10m. Cu toate ca definitia standardului il face incompatibil cu conexiunea 10/100/1000. Asta inseamna ca e de o calitate superioara standardului respectiv. In acelasi timp nu cred ca voi intalni cablu cat 6 care sa nu se conecteze gigabit. Nu e doar tehnologia legata de mufe si pini asa cum sustin unii ci si de grosimea sarmei in primul rand, apoi de izolatii, ecranaje etc. Pt ca, oricat de destepti se dau unii sa ne explice cum e cu 1 si cu 0 aia tranmisi "digital", aia mai prosti care au fost si la scoala stiu ca prin "sarma" de cupru, aluminiu, aur, platina etc circula electroni, nu 1 si 0 luati la kila de la aprozar si transporati cu sarma pana la destinatie. Sau poate au altii alta explicatie cum niste entitati total virtuale si teoretice (1 si 0) fac echilibristica pe o sarma. Prin urmare, un bitrate mare trebuie sa fie sustinut de un cablu de calitate. Ok, ca nu am intalnit noi inca filmele de nu stiu cati GIGAbps si ca merge si un cablu ieftin decent e altceva. Dar sa nu facem comparatii aiuristice cum am vazut si in cazul transferului prin usb. Pai acolo, ca si in cazul unei conexiuni lan, nu prea mai conteaza ca faci o copiere de pe un dispozitiv pe altul si poate sa dureze un timp t sau un timp 2t sau 3t etc. La un film, daca ai un anumit bitrate si cablul nu ar suporta acel bitrate ci doar jumatate, nu poti vedea filmul intr-un timp dublu. Si atunci ce se intampla? Erori, multe erori, care se manifesta in diverse forme, chiar daca de conectat se conecteaza. Si asta chiar daca "sunt mufati" toti pinii pt standardul respectiv. Prin urmare sarma e sarma, dar nu de aceeasi calitate in toate cablurile.
P.s. Evident ca trebuie sa fii mult prea imbecil sa dai sute de euro pe un cablu.
Povestea asta se rezumă mai pe scurt așa: chiar și un semnal care transportă informație codificată digital, este la bază (pe canalul de transmisie) tot un semnal analogic. Consecința acestui fapt este că ne lovim și trebuie să avem grijă de toate problemele care ne afectează pe analogic: atenuări, zgomot, reflexii, intermodulație, frecvență limită, etc. Adevărata diferență este că în cazul codificării digitate ne interesează numai două niveluri de semnal și acelea cu niște toleranțe, pe când semnalul analogic are o infinitate de niveluri semnificative, fără toleranțe. Acest lucru ne permite o anumită relaxare a cerințelor de calitate pe canalul de transmisie, dar nu înseamnă ca orice sârmă, care transmite un nivel de tensiune de curent continuu (adică nu e întreruptă), poate fi folosită în orice situație.

#125
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
.....dar nu înseamnă ca orice sârmă, care transmite un nivel de tensiune de curent continuu (adică nu e întreruptă), poate fi folosită în orice situație. - Pai dupa unii ''doctori'' orice sarma chioara e buna , fiindca nu exista diferente
Si eu sunt ala care ''nu inteleg'' ca sarma chioara tot sarma chioara e pana la urma , când de fapt......

#126
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 27 august 2016 - 09:36, said:

dar nu înseamnă ca orice sârmă, care transmite un nivel de tensiune de curent continuu (adică nu e întreruptă), poate fi folosită în orice situație.

De curiozitate, ce înţelegi prin "orice sârmă"? Sârma de la cablul de veioză, de exemplu? Nu de alta, dar aici se discuta dacă un high-speed e suficient sau nu pentru 4K.

View Postlupull, on 27 august 2016 - 12:59, said:

.....dar nu înseamnă ca orice sârmă, care transmite un nivel de tensiune de curent continuu (adică nu e întreruptă), poate fi folosită în orice situație. - Pai dupa unii ''doctori'' orice sarma chioara e buna , fiindca nu exista diferente
Si eu sunt ala care ''nu inteleg'' ca sarma chioara tot sarma chioara e pana la urma , când de fapt......

Iar o iei pe arătură. Tu nu ai deschis threadul ca să discutăm despre calitatea cablurilor, ci dacă pentru 4K îţi trebuie cablu special (HDMI 2.0, după tine) sau nu.
Nu o mai tot da la întors.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate