Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Banuiala cancer

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
@argonaut - schimba te rog titlul ca ma ia cu fiori.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postveteran_x, on 10 august 2016 - 16:31, said:

mentionez ca am momente cant ridic privinrea in sus ametesc cateodata de simt nevoia sa ma asez ca sa nu cad, cand ma ridic din pat la fel.

Oameni cu "galme" de diferite dimensiuni stiu mai multi. Si totusi nu au cancer. Esti sigur ca nu ai tensiunea mica?
Un RMN/CT, biopsie si ai un diagnostic mai mult sau mai putin corect.... Multa sanatate si bafta.

#21
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postveteran_x, on 10 august 2016 - 16:31, said:

Cancerul caci despre el vreau sa vorbim.
De cativa ani (3-4) ma tot sicaneaza ''ceva'' ce banui ca ar fi cancer.


Erai ingropat de 3 ori de atunci!
Tu ai alta boala, sigur. Stari precanceroase are oricine, de exmplu unele semne de pe piele, da pana sa evolueze ii cale lunga.
Nu-ti mai pune diagnostic singur, ca nu asa se face. Cere si parerea altui(altor) medici si daca ei iti pun un diagnostic si iti dau un tratament urmeaza-l, daca nu stai linistit si gaseste-ti alta ocupatie, nu cautatu de boli.

Edited by gabyxm, 10 August 2016 - 21:46.


#22
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postveteran_x, on 10 august 2016 - 16:31, said:

Nu stiu ce poate sa fie, eu ma gandesc ca ar fi o tumora canceroasa, dar habar n-am cum se manifesta cancerul.

Nu cred ca este tumora canceroasa, mai degraba ai ceva acumulare de lichid sau un dezechilibru al urechii interne. Cel putin asa spun simptomele tale. Tumorile/galmele canceroase nu dor.

Ai dureri de cap insotite de varsaturi? Vedere dubla sau incetosata? Dificultati de vorbire? Amorteli si furnicaturi in brate sau picioare? Convulsii? Slabiciune generala? Probleme cu memoria? Modificari de personalitate? Cazuri de cancer cerebral in familie?
Daca NU ai nici unul din aceste simptome NU ai nici cancer. Mergi la un neurolog si fa un RMN, o sa fii bine. Posted Image

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postisisceanoua, on 10 august 2016 - 19:43, said:

Te-ai gandit ca poate e mai fricos,asa  si tocmai de aceea a traganat-o atatia ani?

Si cu ce-l scuza ca e fricos?

#24
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e cancer. Si eu am avut o galma cam de marimea unui bob de mazare in spatele urechii. Am purtat-o cu mine vreo 3-4 ani, nu ne suparam una pe altul. Pana cand, am avut o perioada in care tot o zgandaream si atunci galma s-a umflat si odata cu ea jumate de capatana. M-am dus la medic, mi-a dat o trimitere la chirurgul din policlilnica (Malcoci) m-a operat si gata. Am mai fost de 3-4 ori la curatat si am scapat de ea. Sunt vreo 10 ani de atunci.

#25
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

View PostChifteluta, on 11 august 2016 - 08:33, said:

Nu e cancer. Si eu am avut o galma cam de marimea unui bob de mazare in spatele urechii. Am purtat-o cu mine vreo 3-4 ani, nu ne suparam una pe altul. Pana cand, am avut o perioada in care tot o zgandaream si atunci galma s-a umflat si odata cu ea jumate de capatana. M-am dus la medic, mi-a dat o trimitere la chirurgul din policlilnica (Malcoci) m-a operat si gata. Am mai fost de 3-4 ori la curatat si am scapat de ea. Sunt vreo 10 ani de atunci.

Diferenta la mine este ca daca fac efort, muncesc o zi de ex, umflatura isi dubleaza volumul si durerea se acutizeaza si isi mareste suprafata.

Am fost ieri la spital universitar si am facut analizele au iesit ok, dupa spusele medicului, mi-a dat programare la neurologie pe 5 septembrie, ramane de vazut ce si cum e.

#26
adinaa94

adinaa94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.11.2014
Nu trebuie sa fie neaparat cancer.
Umflatura aia poate sa fie si un lipom de grasime. Posted Image

#27
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Faceti RMN,si va spune daca este cancer.
Procedura este neinvaziva,comparativ cu biopsia.

#28
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
RMN nu poate spune cu certitudine daca e cancer, colegul!

Du-te la medicul de familie si cere-i o trimitere pentru chirurgie plastica.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
De obicei tumorile care cresc exagerat sunt benigne. Alea maligne mai degrabă dau metastaze decat sa creasca exagerat in volum. Ce ai tu la ureche  poate fi si un chist epitelial, lipom, chist sebaceu. Mergi la doctor si nu te mai speria aiurea.

#30
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Am fost la medicul neurolog unde am avut programare, pe 5, a zis ca el nu vede nimic suspect.
Mi-a dat alta programare pe 27 octombrie sa fac rezonanta magnética (RMN ???) si m-a pus sa semnez ca sunt de acord, sunt o gramada de posible reactii adverse, o fi chiar asa de naspa?  la ce sa ma astept?

Cu frica e alta treaba, pina cand nu ni se intampla noua personal niste chestii care le vedem la alte persoane nu constientizam durerea, frica.

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Nu e nașpa RMN ca doar nu faci zilnic. Tomograful e mult mai nociv sau o simpla radiografie. Vezi ca începi să suni a ipohondru.

#32
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
RMNul este o procedura noninvaziva, adica iti face atata rau cat iti face lumina unei lanterne. Daca te pune neurologul sa semnezi, isi bate joc de tine. Cand te baga la aparat te pun cei de acolo sa semnezi o declaratie ca n-ai fiare prin corp sau valva la inima.

#33
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Aia cu Ipohondru e buna, dar nu e asa, nu am avut mania sa sa dau vina pe boli inchipuite niciodata, ba, din contra am asteptat sa vad evolutia bolii, daca a fost cazul si abia atunci am actionat,

Nu am tije metalice pe interior cu toate ca am avut ceva accidente (auto) si s-a lasat cu oase rupte.

Probabil ca doctorul o fi vrut sa testeze daca sunt diliu.
puii mei, asta e, daca face parte din procedura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate