Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Vreau sa plec in Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Cred ca discutia voastra despre universitatile din UK il ajuta foarte mult pe initiator. Foarte mult!

View Postsource-direct, on 09 august 2016 - 14:49, said:

cel mai important ar fi sa fie oportunități de munca în sector industrial de genul fabrici depozite și nu construcții sau horeca. an experiența în munca la linie în diferite fabrici și taximetrie.


#38
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostMichidoo, on 11 august 2016 - 10:16, said:

Cred ca discutia voastra despre universitatile din UK il ajuta foarte mult pe initiator. Foarte mult!
Era vorba de locuri de vizitat/vazut, oxford fiind un oras superb, nu universitatea.

#39
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaxtron_69, on 11 august 2016 - 10:51, said:

Era vorba de locuri de vizitat/vazut, oxford fiind un oras superb, nu universitatea.

si la concurenta cu cambridge la frumuseste...

#40
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostQuantum, on 09 august 2016 - 14:59, said:

Cu 70 de lire pe saptamana nu locuiesti nici macar in parc... poate sub un pod ceva...
In share house poti sa gasesti si cu 50 lire / saptamana , 250 lire pe luna depinde de zona . In buricul Londrei nu ai nici o sansa dar la periferie / country side, gasesti cacalau .

#41
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu cred ca as vizita in anglia doar edinburgh si insula aia cu castel din vest... restul mi se pare ca sunt peisaje postapocaliptice.

cu bisericile nu le am, dupa mine ar trebui sa dispara toate. iar dragut e ca au iarba verde cam tot anul si in anumite zone ai apus cu toate culorile curcubeului si un bleu misto in general. si marile destul de limpezi, imita cerul interesant. dar daca punem la bataie spania, portugalia, grecia, elvetia, nu se compara. pana si romania ii da clasa la peisaje/relief.

eu cred ca au avut atatea colonii fiindca se impuscau daca stateau prea mult pe insula lor. ;)

Edited by 41ex, 11 August 2016 - 13:26.


#42
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
shared house, gen:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LMuzulhl1oo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LMuzulhl1oo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Situatii de mai sus sunt exceptii, de aia si apare la sectiunea "SENZATIONAL".

#45
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
http://www.capital.ro/dezastru-locativ-romanii-sunt-cei-mai-inghesuiti-din-europa.html

#46
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016

View PostLukRo, on 12 august 2016 - 21:09, said:

Situatii de mai sus sunt exceptii, de aia si apare la sectiunea "SENZATIONAL".
situatii de exceptii pe naiba. asa stau majoritatea romanilor plecati la munca in UK si aici vorbit doar de romani fara indieni, bulgari, cehi, polonezi

Edited by revillz, 13 August 2016 - 08:43.


#47
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Iar afirmatia ta se bazeaza pe....articole din presa? Impresia ta dupa ani de zile de UK?

Am trait si in share, si singur. Singur e mai bine :)

Nicaieri pe unde am fost (Londra si imprejurimi), nu am vazut sau macar auzit de astfel de cazuri. Nici romanii pe care ii stiu in UK nu au stat si nu ar concepe sa stea in astfel de conditii. Daca ar fi ceva normal, nu ar mai aparea la TV.

#48
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Du-te la Burnt Oak, Edgware, Londra.  E un amestec de judetul Vaslui si Aleppo, Syria. Singurii englezi de acolo cred ca sunt politistii.

Edited by wiseguy76, 13 August 2016 - 09:39.


#49
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Dupa cum am spus, sunt in UK de cativa ani si nu am auzit de vreun roman sa accepte sa stea la gramada. Nu are nici o relevanta amestecul de rase. Si da, stiu ca exista astfel de cazuri unde stau ca la cazarma. Sau case parasite ocupate de homeless.

Insa nu este adevarat ceea ce ai spus, anume ca majoritatea romanilor stau asa. Este o afirmatie gratuita, fara nici un suport real.

#50
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eu am auzit un reportaj la radio (imi pare rau ca nu pot da link...deh, radio) despre un sat intreg din Maramures care s-a mutat in Anglia. Mai exact, lucreaza acolo (in constructii) 10-11 luni pe an si vin acasa de sarbatori. Acolo stau cate 6-7 in camera, fac economie la de toate, inclusiv mancare. Intre timp, acasa se inalta casele, de care se vor bucura peste cativa ani, fara sa mai fie nevoie sa stea la gramada.

#51
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Da, cei care lucreaza in constructii, stau asa sau in baraci, peste tot in lume, inclusiv in Romania. Iar soferii de TIR dorm in cabina, in 2 metri patrati. Sunt exceptii.

Inca o data, nu sunt de acord cu afirmatia ca MAJORITATEA romanilor stau asa.

#52
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
poate ma insel, dar multi romani din UK lucreza in constructii. Poate nu sunt majoritatea, dar sunt multi. Si stau si traiesc in conditiile astea.

Sau altfel spus, din cei plecati, cred ca sub 10% sunt cu job-uri de birou (IT in preponderenta) si cu salarii de peste 2000-3000 lire. Marea majoritate lucreaza prin depozite (astia tineri, de abia au luat bacu') sau sunt meseriasi (constructii, tamplarie, electricieni etc), soferi, iar femeile ingrijitoare la batrani sau asistente medicale. Sigur ca si din 2000 lire poti sa stai singur si decent, la o chirie de 500-600 lire (nu in Londra), dar sa nu uitam ca oamenii astia se duc acolo cu un singur gand: sa stranga bani, sa-i trimita in tara (fie au familie de intretinut, fie sunt plecati amandoi si strang pentru mult-visata casa), fie au rate, dataorii de platit etc. Asa ca da, am convingerea ca majoritatea stau in shared (nu 6-7 in camera, alea sunt cazuri separate) si strang cat mai mult cureaua.

Edited by Michidoo, 13 August 2016 - 16:34.


#53
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
http://www.diasporar...-eliberat-baia/

Quote

„Următoarele zile au fost la indigo. Când ajungeam acasă, era bătaie pe ochiurile la aragaz, după care se muta bătaia pe baie. În fiecare zi era același meniu, deci oamenii ăștia nu făceau altceva decât cartofi prăjiți și ouă ochiuri. Plus cârnați și brânză. Atât! În weekend grătar, dar și atunci cumpărau, de maximum 15-20 de lire (făceau chetă) aripioare, pulpe, copănele. Toate de la Lidl. Cred că o familie nu cheltuia mai mult de 20 de lire pe mâncare pe săptămână. Aveau cofraje cu ouă și saci cu cartofi, cumpărate de la un depozit românesc. Eu, unul, nu am văzut în două săptămâni să mănânce altceva…”
Nicu, 44 de ani, despre viața alături de alte 14 persoane


#54
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostMichidoo, on 13 august 2016 - 15:14, said:

Intre timp, acasa se inalta casele, de care se vor bucura peste cativa ani, fara sa mai fie nevoie sa stea la gramada.

Iar toate acele case sunt  urate, fara pic de gust, monstruos de mari si care arata ca un cacat pus in mijlocul unei farfurii de portelan.
Toata frumusetea maramureseana a fost mutilata cu tot felul de arhitecturi aduse de prin italia, germania, anglia.
Chiar daca vechile lor case nu le pot asigura confortul modern, cu un arhitect bun ele se pot upgrada, asa cum se poate vedea in imaginea de mai jos, unde niste tineri au cumparat o casa maramureseana, au demontat-o si au reamplasat-o pe lanfa Clui.

http://casoteca.ro/w...maramures-4.jpg

Edited by draculescu, 13 August 2016 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate