Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cat tine criza hemoroidala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Demult am observat ca daca mananca picanterii ma doare posteriorul dar nu m-am linistit. De ceva vreme am inceput sa iau un picf de ghimbir pudra, duminica dimineata m-am trezit cu o durere "acolo". Luni s-a si umflat si evident doare, pisca, tot tacamul. Am inceput de duminica Detralex 6/zi, SunPiles caps 4 tb/zi si unguent SunPiles si Ultraproct. Cat timp dureaza episodul asta neplacut ?

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
din experiență, durează 2 zile doar dacă cremă este introdusă ”în”. dacă se dă cu cremă pe hemoroizi nu are niciun efect.

#3
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Tablete nu ai luat ?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
supozitor procto-glyvenol

#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Cam o saptamana tine. Daca esti atent, poti sa-ti dai seama din timp cand se declanseaza si sa iei masuri. Eu am dat cu crema de galbenele si am 10 ani de cand nu mi-au mai aparut.

#6
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
In 7 zile ma sinucid...Nu aveam probleme decat cand mancam picant SI NU M-AM INVATAT MINTE ! Fac miscare multa, mananc sanatos, nu am constipatie, fara alcool... ca la carte in schimb porcaria asta de ghimbir pulbere mi-a pus capac.

Cred ca ma calific aici:
""Tromboza este cea mai frecventa complicatie postoperatorie – sangele stagnand in varicele hemoroidal si formand un cheag (trombus), hemoroidul se externalizeaza ca urmare a reactiei inflamatorii a organismului, zona respectiva devenind foarte dureroasa. Acest hemoroid trombozat apare ca un mic nodul violet, dur la atingere. Tratamentul este simplu: o incizie cu un bisturiu fin sub anestezie locala, pentru eliminarea cheagului si calmarea durerii. Ulterior este necesara tratarea hemoroidul in sine pentru a preveni recidiva acestor tromboze. Daca acest cheag nu este indepartat chirurgical, se va transforma intr-o masa mica fibroasa care va iesi in mod constant prin anus. Acesta este putin dureros si poate fi lasat fara a fi operat. In cazul in care produce disconfort este posibil sa fie sclerozat prin metoda cu aburi, sub anestezie locala si fara spitalizare.""

Edited by Godefroy, 09 August 2016 - 12:39.


#7
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Am fost la medic la Laurus, e tromboflebita hemoroidala, consultul a durat 15 minute, tratamentul e Detralex, bai de sezut cu musetel, crema antihemoroidala cu corticosteroid. Va tine 5 zile a spus dr, se scade doza de Detralex si se continua 3 sapt pana la control. 110 lei a fost consultatia, nu a fost nevoie de incizie ptr ca nu e tromboza. ATENTIE LA CONDIMENTE IUTI COLEGII !!!!

#8
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Cea mai bună metodă de a ține problemele hemoroidale la distanță, e să uiți de „clasicul” șters la fund! Spălatul cu apă și săpun face minuni! Săpunul să fie cât mai simplu posibil, fără coloranți și parfum. Ștersul la fund nu face decât să irite și mai mult zona afectată, igiena nefiind corespunzătoare.

Edited by KurtKnispel, 09 August 2016 - 19:26.


#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
@kurtknispel are perfecta dreptate. La noul apartament wc-are are bideu incorporat. Am ajuns de la 10-15 crize (urate) pe an la 1 criza. De fiecare data când "ies afara" folosesc bideul si doar tamponez zona cu hartie

#10
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Luni dimineata a inceput sa doara tare, marti si miercuri la fel, azi, joi a scazut din intensitatea durerii, umflatura momentan e tot asa de mare.

#11
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Intrebare: chestia aia marita se va retrage/dezumfla ? Daca am inteles eu bine de la medic ar trebui s-o bag inapoi in casuta ?? Mi-e cam frica sa nu fac vreo prostie...

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
bagi cremă în fund (hemoroizii sunt și pe canal nu numai afară iar cei de afară nu se pot retrage dacă nu se retrag cei din canal).

Și apoi poți să apeși pe ei ca să intre înapoi.

#13
Carpicus

Carpicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.06.2013

 Godefroy, on 09 august 2016 - 18:17, said:

Am fost la medic la Laurus, e tromboflebita hemoroidala, consultul a durat 15 minute, tratamentul e Detralex, bai de sezut cu musetel, crema antihemoroidala cu corticosteroid. Va tine 5 zile a spus dr, se scade doza de Detralex si se continua 3 sapt pana la control. 110 lei a fost consultatia, nu a fost nevoie de incizie ptr ca nu e tromboza. ATENTIE LA CONDIMENTE IUTI COLEGII !!!!
Cum ai mai evoluat între timp în acești 3 ani, Godefroy ?

#14
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Pana acum in luna iulie nu m-au mai deranjat, am fost acuma la mare, m-am constipat evident ca e constipatia calatorului, sange pe hartie deci clar.
Acum am niste simptome ca acum 3 ani doar ca nu mi s-a umflat fundul asa tare dar e senzatie de arsura, mancarime puii mei. Va trebui sa ma operez ca astia inapoi nu mai dau si in viitor va fi tot mai rau.

#15
Sess

Sess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2016

 Godefroy, on 11 august 2016 - 19:59, said:

Luni dimineata a inceput sa doara tare, marti si miercuri la fel, azi, joi a scazut din intensitatea durerii, umflatura momentan e tot asa de mare.

Cat a durat la tine umflatura? Si eu am avut dureri, in 4 zile a trecut complet durerea cu detralex si unguente, dar umflatura e tot asa de mare. Sunt aproape 2 saptamani de cand am inceput tratamentul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate