Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Otită - SUA, asigurare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Salut
M-am ales cu o otita după ce am înotat,  nimic special, nu e prima oara.

Acum problema: momentan sunt în SUA și deși am asigurare medicala tot o sa ma încaseze cu minim 350 $ pentru consult și rețetă, suma pe care o consider cam mare (sunt student cu work and travel)

Dacă în România puteam lua din farmacie picături cu antibiotic aici nu pot.  Tot ce pot cumpăra sunt picături cu alcool pentru înotători și picături pentru ceara.  
Momentan ma doare destul de tare și simt o presiune și o senzație de plenitudine în urechea afectata.
Antibioticele orale m-ar putea ajuta? Am ampicilina,  ospen și cred ca as mai găsi mai multe pe la colegi.  
Ce ar trebui sa fac?


#2
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Daca nu ma insel, ospenul chiar este recomandat pentru otita medie. Roaga-ti parintii sa ceara sfatul unui ORL-ist din tara.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Daca esti in SUA trebuie sa faci conform cu regulamentele lor farmaceutice si platile implicate, nu vad cum altfel..

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Draga imigrant roman, cauta pe google statul in care esti si pro bono medical doctor.
Posibil sa gasesti si vreo organizatie de intrajutorare a saracilor sau a studentilor sau a studentilor pe bursa.
Google

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
cauta o biserica ortodoxa in zona, preotul cunoaste romanii din zona, sa-ti dea un nr. de telefon si vorbesti cu cineva acolo.

#6
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Nu am biserica ortodoxa în zona și unde sunt eu nu prea sunt romani stabiliți permanent fiind doar o destinație de vacanță (ex Costinești).  Nu am Ospen,  defapt am augumentin,  dar citind prospectul am văzut ca e recomandat pentru infecții ale urechilor.  Am sa încep sa iau.

Credeți ca as putea sa folosesc picăturile pentru înot (au alcool) pentru curățarea canalului?

#7
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
la otita medie se foloseşte fie: otocalm, Otis-t sau otisrelax. Dar nu sunt identice, fiecare are vrăjeala lui. Cel mai complet ar fi Otis-t care conţine cloramfenicol, fluocinolon şi clorhidrat de lidocaina. Restul sunt mai mult analgezice, acesta are şi fluocinolonul.

Până acum nepoţii mei de la înot îmi fac frecvent otită internă şi de cele mai multe ori doctorul le dă oxacilină (antibiotic antistafilococic) sau augmentin dacă nu găseşti oxacilină. Ţine minte, de cele mai multe ori otita nu necesită antibiotic, doar dacă te doare foarte tare ia. De două zile nepoata are otită medie la ambele urechi, nu este pe antibiotic, doar Otis-t.
Foloseşte dopurile de urechi pe viitor, nu mai băga beţe de curăţat în urechi.

#8
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Otita medie nu e de la inot. Otita externa ai de la inot. Cauta ceva probono si daca respectivul iti da amoxicilina ia augmentinul care il ai. 1gram la 12 ore si cauta ceva probiotice pentru flora intestinala. Alea se iau la 3 ore dupa antibiotic.
Eu am avut otita medie in America si a fost naspa.

#9
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
incearca ibuprofen, asta-mi dadeau aia de la medical center daca-mi cadea mana sau daca ma ma durea urechea

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Si eu fac otita de la apa in urechi. Am inceput insa sa port dopuri de urechi si problema a disparut. Te sfatuiesc si pe tine.

La mine otita nu (prea) trece cu antibiotic oral, cel mai ineficient am descoperit ca este Amoxicilina (Augmentin) iar cel mai eficient este Ciprofloxacin. Pentru canalul auditiv am folosit Dexa Gentamicina dar nu se gaseste peste tot.

In orice caz, sunt perfect de acord cu procurarea antibioticelor strict cu reteta de la medic. Altfel ne trezim cu toate porcariile rezistente la antibiotice.

Edited by Groot, 08 August 2016 - 07:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate