Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camera video cu HDR

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Aveti vreo idee unde gasesc camere video cu HDR?
Ma refer la camere video compacte pentru amatori, nu profesionale,

Intreb in ideea in care am vazut ca noul telefon Samsung Galaxy Note 7 suporta HDR video....suna interesant iar video-urile de pe youtube arata ca este un must in curand.

Multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Interesant, ptr ca din cate stiu doar pentru fotografi exista HDR.
In principiu HDR presupune 2 sau mai multe poze facute cu timpi de expunere diferiti combinati intr-o singura fotografie. Nu stiu cum ar face la un film chestia asta - ar insemna sa filmeze cadre de 2-3 ori mai multe si in acelasi timp sa le combine. Cam greu cu puterea de procesare, mai ales in HD.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DSC-HX400V. Parca ii zice DRO pe filmare si HDR pe foto.

http://www.photograp.../image_quality/

Edited by bumpocbum, 03 August 2016 - 09:23.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Interesant, ptr ca din cate stiu doar pentru fotografi exista HDR.
In principiu HDR presupune 2 sau mai multe poze facute cu timpi de expunere diferiti combinati intr-o singura fotografie. Nu stiu cum ar face la un film chestia asta - ar insemna sa filmeze cadre de 2-3 ori mai multe si in acelasi timp sa le combine. Cam greu cu puterea de procesare, mai ales in HD.
exact!
filmeaza la 60fps cu 2 expuneri diferite (un cadru asa, un cadru asa...)
nu-ti inchipui ca face 3 sau mai multe expuneri
rezultand prin suprapunere un film HDR la 30fps

alta varianta e folosirea a 2 camere

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 09:45.


#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Nero-d, on 03 august 2016 - 09:44, said:

alta varianta e folosirea a 2 camere
Ba nu, deoarece unghiurile ar fi diferite. Imaginile suprapuse trebuie sa fie 100% identice mai putin expunerea.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ei da... sper ca ai vazut telefoane cu 2 camere... sunt la distanta de cativa milimetri una fata de cealalta!
cu un minim efort, ajungi la aceeasi incadratura
uite HDR facut cu 2 camere!
[ https://player.vimeo.com/video/14821961 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 10:43.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
4 EV cat se prezinta in clipul de mai sus, se scot usor din procesarea unei singure expuneri, iar o camera care trage 14 bit (nici nu mai zic de 16), poate sa faca asta usor daca are senzor mare.

E suficienta o corectie gamma performanta, fie un fill light, aplicate pe o imagine subexpusa cu -1,5 - 2EV.

Insa un senzor mare nu gasesti in camere ieftine, deci nu ai ce gamma sa mai corectezi.
Oricum o camera ieftina nu ar avea nici hardware care sa traga VIDEO 14 bit, nici 16 si nici macar 12bit RAW, sa faca corectia pseudo-HDR si abea apoi sa comprime...
Asta inseamna banda video foarte mare, pe langa putere mare de procesare, si deocamdata nu este ieftin asa ceva.

Mai accesibila ramane solutia cu tras 60p cu expunere diferite la fiecare al doilea cadru.

Edited by loock, 03 August 2016 - 11:18.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
o corectie pe o imagine, nu cred ca aduce detalii acolo unde lipsesc... poate ma insel eu...
de zgomot in zonele intunecate nu mai pomenim...

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 11:19.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Nero-d, on 03 august 2016 - 09:44, said:

exact!
filmeaza la 60fps cu 2 expuneri diferite (un cadru asa, un cadru asa...)
nu-ti inchipui ca face 3 sau mai multe expuneri
rezultand prin suprapunere un film HDR la 30fps

alta varianta e folosirea a 2 camere

1. Pai da, dar una e filmarea cu 60 fps - care o camera de amatori o poate face daca e mai rasarita o idee, dar ca sa combine imaginile alea in timp real si sa le compreseze apoi ptr inregistrare presupune un procesor mai tapan. Asta ziceam mai sus.

2 camere deobicei erau ptr 3D - desi au cam disparut modelele astea. Aparusera multe acu 2-3 ani.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu vreau sa ma pronunt pe ce nu stiu... nu stiu care ar fi efectul daca s-ar reda asa cum se inregistreaza... un frame cu +2 un frame cu -2EV
la 60 fps.... nu-mi dau seama cum s-ar vedea... ca fliker sigur n-ar avea

si pentru HDR foto e necesara o anumita prelucrare
oricum, tehnica si metode exista
initiatorul vrea o camera de amatori care sa faca acest lucru!

iar pentru asta... galaxy note 7 corespunde cerintelor Posted Image

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 13:27.


#11
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 Nero-d, on 03 august 2016 - 13:26, said:

nu vreau sa ma pronunt pe ce nu stiu... nu stiu care ar fi efectul daca s-ar reda asa cum se inregistreaza... un frame cu +2 un frame cu -2EV
la 60 fps.... nu-mi dau seama cum s-ar vedea... ca fliker sigur n-ar avea

si pentru HDR foto e necesara o anumita prelucrare
oricum, tehnica si metode exista
initiatorul vrea o camera de amatori care sa faca acest lucru!

iar pentru asta... galaxy note 7 corespunde cerintelor Posted Image
Așa este, galaxy note 7 corespunde dar vorbim de tehnologie care este disponibilă pe telefoane dar nu o găsim pe camere video, fie si mai scumpe.... Cam dubios. Daca acel telefon costa 4000 de lei, o cameră video de amatori cu aceeași tehnologie ar fi cam pe același preț sau poate ceva mai scumpă

#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu va mai dati cu parerea despre ceva ce nu stiti.
Daca se puteau trage 2 cadre consecutive cu expunere diferita(variind ISO sau Shutter Speed) era demult prezent acest lucru pe camerele profesionale de cinema care se lupta din rasputeri cu senzori foarte performanti in format S35 si FF35 pentru a storce si jumate de stop in plus fata de concurenta cand vine vorba de interval dinamic.
Nu se poate ce spuneti voi deorece imginile sunt in miscare si apar erori temporale care dau chix la suprapunerea celor 2 imagini.Gandestete la o masina sau personaj care se misca prin cadru sau un pan.HDR se poate doar la foto si doar la cadre statice sau partial statice.
Pe video se poate face doar un surogat de HDR care presupune scanarea senzorului linie cu linie(si se variaza iso de la linie la linie) Chestia asta injumatateste rezolutia pe verticala si apar si artefacte la contururi datorita micii diferente temporale generate prin deplasarea imaginii pe verticala cu 1 pixel la procesul de suprapunere.
Acest tip de pseudo HDR  se afla prezent pe unele camere pofi sau Firmware de DSLR cum e magic lantern.
Deocamdata totul sta in dimensiunea si performanta senzorului.Camere cine ca ARRI,RED,Cinealta,BM, scot 14 stopuri de latitudine dintr-o singura expunere. Unele chiar mai mult.  4 stopuri e frectie pentru o camera decenta.Pentru o trompeta de telefon in schimb insemna mult.
Asta impreuna cu sensibilitatea in Low Light, DOF-ul si nivelul de detaliu fac diferenta intre o sapuniera/telefon si o camera pro de cinema.
Crezi ca o camera cine costa degeaba zeci de mii de euro doar ea.Fara lentile, carduri ultrarapide si  accesorii......
Vrei DR mare si imagine sharp si curata sari cu banul greu. Telefoanele si camerele de amatori tot la nivelul de trompeta vor fi oricate denumiri pompoase de marketing se afla pe eticheta.
Cele mai bune alternative cu pretentii cine la buget redus raman A7SII si Ursa Mini.

Edited by geo123, 03 August 2016 - 17:31.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Nero-d, on 03 august 2016 - 11:16, said:

o corectie pe o imagine, nu cred ca aduce detalii acolo unde lipsesc... poate ma insel eu...
de zgomot in zonele intunecate nu mai pomenim...

Daca senzorul este mare, asa cum am precizat deja, se poate face chiar o corectie mai mare de 4 EV, chiar peste 5 EV.

Compara fotositi de 1 micron, cu unii de 6 microni - 6x6 = 36 X mai mare suprafata, deci DR cu peste 5 EV mai mare.

La video insa pt asa ceva ai nevoie fie de procesor HDR foarte puternic in camera, fie de salvare flat video RAW sau flat comprimat foarte putin, chestie care necesita hardware cu banda video f. mare, spatiu de stocare f mare si hiper-ultra-rapid, si apoi trebuie si postprocesat pe PC f. performant - daca vrei sa rezolvi intr-un timp rezonabil...

Edited by loock, 03 August 2016 - 17:39.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si ca sa nu te faci de ras chiar de tot, explica cum inregistreaza video HDR telefonul asta?
http://www.go4it.ro/...model-15548339/

nu stiu cat de mult conteaza senzorul si optica... probabil ca conteaza!!!... dar mai mult conteaza firmwareul si softul care-l comanda si exploateaza!

nu inteleg de ce-i plangi si lelesti pe astia cu cinemaul
astia filmeaza in studio, unde lumina e controlata, filmeaza la chromakey, baga CGI la greu... nu-i vad avand frustrari de HDR
la ce le-ar folosi?

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 17:52.


#15
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
ce am gasit pe net despre HDR video.....nimic despre camere video....

http://www.trustedre...ision-explained

cu toate astea, exista cateva filme HDR pe piata....evident sunt 4K....

si cel mai important.....display-ul trebuie sa stie sa "arate" HDR

Edited by madmax80, 03 August 2016 - 17:55.


#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
HDR-ul din link se refera la cu totul altceva.Acolo este vorba de intervalul dinamic si numarul de nuante pe care poate sa-l redea noile ecrane cu panou pe 10bit.
Este vorba de noul format SUHD pe 10bit REC 2020.
E cu totul altceva fata de procesul de captare si inregistrare al imaginilor cu interval dinamic ridicat.
Imaginile RAW FLAT provenite de la camerele Cine sunt tonate si in urma acestui proces apar detaliile din lumini si umbre care inainte erau  practic invizibile.
Cand o sa Tonati  macar un cadru foto de DSLR tras RAW cu expunerea la dreapta o sa intelgeti cum sta treaba cu, gama asta dinamica si informatia latenta din lumini si umbre.
Pentru cadrele comprimate exista curbe S-log la echipamentele pro pentru a ingramadi un interval dinamic cat mai mare in 10bit cat are prorez sa DNxHD de exemplu.
Astea sunt lucruri care necesita studiu aprofundat; nu se pot invata aici pe forum.

#17
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 geo123, on 03 august 2016 - 19:12, said:

HDR-ul din link se refera la cu totul altceva.Acolo este vorba de intervalul dinamic si numarul de nuante pe care poate sa-l redea noile ecrane cu panou pe 10bit.
Este vorba de noul format SUHD pe 10bit REC 2020.
E cu totul altceva fata de procesul de captare si inregistrare al imaginilor cu interval dinamic ridicat.
Imaginile RAW FLAT provenite de la camerele Cine sunt tonate si in urma acestui proces apar detaliile din lumini si umbre care inainte erau  practic invizibile.
Cand o sa Tonati  macar un cadru foto de DSLR tras RAW cu expunerea la dreapta o sa intelgeti cum sta treaba cu, gama asta dinamica si informatia latenta din lumini si umbre.
Pentru cadrele comprimate exista curbe S-log la echipamentele pro pentru a ingramadi un interval dinamic cat mai mare in 10bit cat are prorez sa DNxHD de exemplu.
Astea sunt lucruri care necesita studiu aprofundat; nu se pot invata aici pe forum.
ok, deci avem TV-uri cu HDR10....unde sunt camerele video cu aceasta caracteristica? ori n-am inteles eu bine?

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tvurile cu HDR, pot reda continut online cu standard HDR... acelasi nucru il poate face si galaxy note 7... fiind singurul telefon cu asemenea capabilitati la acest moment!
asta e un aspect al problemei
acest continut nu poate fi redat local!

doar ca in linkul asta, se specifica ca camera devicelui poate filma HDR!
deea ce e o chestie diferita!
doar ca aia in film zice hașderedi! nu haidainamicrengi
ceea ce e cu totul si cu totul altceva!
deci posibil sa fie o confuzie!

dar mi se pare o prostie sa zici ca spre deosebire de S7, aceasta poate inregistra HDredy!

Edited by Nero-d, 04 August 2016 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate