Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Subwoofer activ Microlab - pierdere dramatica de "forta"!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
calin1975

calin1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.09.2009
Subwoofer activ Microlab - pierdere dramatica de "forta"! Sugestii?
Today, 21:07

Salut,
Tocmai ascultam niste muzica cand am observat o "taiere" dramatica a bassului care insotea muzica. Satelitii merg ca inainte.
Sistemul este un 2.1 Microlab FC330 care se auzea f.f. bine pana acum 30 min, il am de vreo 3-4 ani, avea un bass exceptional, fara exagerare.
Acum este doar o palida nuanta de bas (as zice max 10% din forta initiala + un barait in pasajele de bass intens,
Am facut cateva poze cu placa, condensatorii, difuzorul.
Membrana este intacta, condensatorii nu par arsi/plesniti, are cineva o sugestie?

Ia sa vedem in cat timp va fi sters si acest post...
Dja de 2 minute a fost corectat titlul Posted Image deci e pe fir omu

Am mai atasat si o poza cu un multimetru sugerat de primul intervenient pe topicul sters, al doilea lucru sugerat (schema) nu il am fiindca asa se vinde aproape orice chinezism in zilele noastre (AS IS)

Attached Files


Edited by calin1975, 02 August 2016 - 21:57.


#2
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am incercat mutarea acestui topic pe aria "Electronica", loc unde cred ca s-ar fi putut incerca gasirea unei solutii, dar nu s-a aprobat  :( .

Asadar discutia continua pe aria "Audio" si va rog sa va limitati la sfaturi si solutii on-topic.

Multumesc pentru intelegere.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu aș măsura-verifica tensiunile celor două CI TDA2030 - finalii sub.-ului dar și integratele (pe Diode între + și ieșire,  între ieșire și - comparativ la toate TDA2030)

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai s-a rezolvat pe elecronica.
A inlocuit cele 2 Tda2030 si si-a revenit.

#5
calin1975

calin1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.09.2009
confirm, solved the problem cu inlocuirea finalilor in punte 2xTDA2030A cu ajutorul sfaturilor de pe sectiunea electronica. multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate