Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Zilele libere de sărbători legale sunt plătite?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#55
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 Nero-d, on 02 august 2016 - 18:20, said:

ok... incearca!
unde scrie asta?
Ok hai sa facem altfel: lucrezi la salariu de baza standard, cu ore lucrate pe luna 160 tot standard, fapt care se regaseste in toate CIM,  (8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana ) conf Art. 112 lund in considerare si faptul ca o luna de munca are 4 saptamini ( L-V )

O luna calendaristica, poate avea mai mult de 160 de ore lucratoare, dar are tot 4 saptamani, dar lund in considerare, ca este salariu de baza standardizat, pe 160 ore lunar vei lua acelasi ,salariu indiferent ca luna are 160 de ore sau mai mult.

Edited by stefanionutmarius, 02 August 2016 - 18:43.


#56
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Daca e vorba de platit mai putin, nu mai e o problema. Posted Image

#57
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
No, ai pus punctul :D

#58
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Am salariu fix pe luna conform CIM, peste acesta vin orele lucrate sambata, duminica,sarbatorile legale sau dupa ora 22. Daca am concediu de odihna doua saptamani sa zicem primesc acelasi salariu negociat mai putin bon de masa ptr. zilele respective. Chestia cu bonurile variaza de la angajator la angajator. La zece zile consecutiv lucrate urmeaza obligatoriu doua zile pauza urmand carestul de zile libere sa fie recuperate in cursul lunii intodeauna cel puti doua consecutive. Asta la patron conform codului muncii.

#59
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
arata CIMul sa ne convingem

Quote

O luna calendaristica, poate avea mai mult de 160 de ore lucratoare, dar are tot 4 saptamani, dar lund in considerare, ca este salariu de baza standardizat, pe 160 ore lunar vei lua acelasi ,salariu indiferent ca luna are 160 de ore sau mai mult.
cer prea mult daca doresc sa-mi arati under anume in lege scrie asta?
ca am impresia ca v-0am cerut luna d epe cer si incep sa-mi pierd rabdarea sincer...

Quote

Acele zile sunt decontate de stat la fel ca si zilele de concediu medical ,
subliniaza-mi si mie pasajul de lege care prevede asa ceva te rog!

eu am concedii medicale nedecontate de 3 ani... dar sa nu dramatizam Posted Image

Quote

Intradevar nu este specificat, atit de clar cum ai vrea tu
nu ca nu e specificat clar... nu e specificat deloc
dupa cum spuneam... la zilele de concediu de odihna, se specifica ca sunt platite
la zilele libere pentru evenimente personale, se specifica clar ca sunt platite!... la sarbatorile legale nu se specifica! deci logic nu sunt platite... pentru ca daca erau platite? ghici ce? era specificat in lege!
ca de aia e lege... si de aia scrie in ea una alta nu sa interpretati voi cum credeti

Quote

Dacă ai fi în stare să legi niște texte unul de altul n-ai avea nevoie de argumente! Unde scrie că zilele libere prin lege sunt neplătite?!
care ar fi acele legi?
ru te intreb unde scrie ca sunt platite???
cum scrie la celelalte zile libere, recte concediu de odihna platit si zile libere pentru evenimente personale platite!!!
unde scrie asa ceva despre sarbatorile legale?

mai mult decat atat... concediul de odihna si remuneratia pentru el sunt trecute in CIM...
unde in CIM sunt trecute si sarbatorile legale?
mai mult decat atat Posted Image
care este logica care va indeamna sa credeti ca sunteti platiti ca sa stati acasa?

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 20:26.


#60
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 Nero-d, on 02 august 2016 - 19:57, said:

arata CIMul sa ne convingem


cer prea mult daca doresc sa-mi arati under anume in lege scrie asta?
ca am impresia ca v-0am cerut luna d epe cer si incep sa-mi pierd rabdarea sincer...


subliniaza-mi si mie pasajul de lege care prevede asa ceva te rog!

eu am concedii medicale nedecontate de 3 ani... dar sa nu dramatizam Posted Image


nu ca nu e specificat clar... nu e specificat deloc
dupa cum spuneam... la zilele de concediu de odihna, se specifica ca sunt platite
la zilele libere pentru evenimente personale, se specifica clar ca sunt platite!... la sarbatorile legale nu se specifica! deci logic nu sunt platite... pentru ca daca erau platite? ghici ce? era specificat in lege!
ca de aia e lege... si de aia scrie in ea una alta nu sa interpretati voi cum credeti

care ar fi acele legi?
ru te intreb unde scrie ca sunt platite???
cum scrie la celelalte zile libere, recte concediu de odihna platit si zile libere pentru evenimente personale platite!!!
unde scrie asa ceva despre sarbatorile legale?

mai mult decat atat... concediul de odihna si remuneratia pentru el sunt trecute in CIM...
unde in CIM sunt trecute si sarbatorile legale?
mai mult decat atat Posted Image
care este logica care va indeamna sa credeti ca sunteti platiti ca sa stati acasa?

Acum am inteles, statul nu tia platit deconturile de 3 ani si ca represalii, vrei sa nu le mai platesti zile libere angajatilor, + sa ai pui sa asi plateasca singuri apa (Cea care trebuie angajatorul , sa o furnizeze peste anumite temperaturi) .
OK acum sincer dca as fi lucrat pentru tine, pe caldurile astea, decat sa imi platesc singur apa de la robinet, (ca de obicei asta este, in bidoanele alea de la cumpana , aqua,ETC) si sa stau acasa in libere legale pe bani mei , mai bine ati tranteam un medical ca si asa mai ai de primit si din urma si stateam linistit acasa , si nu aveai decat sa ma dai in judecata daca puteai .

Edited by stefanionutmarius, 02 August 2016 - 20:55.


#61
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
@Nero, concediile&zilele libere platite se scad din numarul zilelor lucratoare. Sarbatorile legale & perioada de repaus (weekendurile) nu sunt zile lucratoare, deci nu trebuie sa fie platite ori scazute din salariu. Nu se iau in calcul, sunt libere pur si simplu.
Nu vad ce se mai poate spune pe acest subiect.

Edited by Arianna-D, 02 August 2016 - 20:57.


#62
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu trebuie platite am inteles... dar daca nu sunt platite, automat sunt scazute din salariu!
unde scrie in lege sa nu sunt scazute din salariu?
orele lucrate sunt mai putine, munca mai putina = bani mai putini!
orice CIM e facut pe un anumit numar de ore!
salariul = atatea ore!... (40 pe saptamana de cele mai multe ori)
esti platit doar pentru timpul care-l petreci la serviciu si prestezi!
si pentru concediul de odihna care e trecut in CIM... si pentru zilele libere platite care sunt clar mentionate in codul muncii...

daca eu iti scad din salariu conform orelor din ștatul de plata, sarbatorile legale... ce articol din codul muncii sau ce clauza din CIM crezi ca incalc?

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 21:02.


#63
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Un anumit numar de ore din zile lucratoare. Daca platesti pe ora, se incaseaza timpul efectiv. Daca platesti lunar, salariu nu il vei raporta la zilele lucratoare? Stabilesti intai salariul, raportat la 8h/5 zile/4saptamani si apoi incepi sa scazi, dintr-o luna o zi, in alt luna 2, la altele adaugi etc? Nu e mai usor sa il stabilesti in functie de nr mediu de ore/zile lucratoare, intr-o perioada de timp data? Cum justifici scaderea salariului, daca salariul a fost negociat la suma X?

Edited by Arianna-D, 02 August 2016 - 21:16.


#64
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Ok o luam altfel , in  momentul asta norma aia de 40 de ore,  pe saptamana 160 de ore pe luna, este pur statistica se lucreaza la salariu de baza, ori  la norma. Din acel salariu de baza se scade numai absentele nemotivate si concediul fara plata ( la acest moment) plus diferentele la concedii medicale in rest nimic .
Altceva cele zile libere daca le lucrezi se platesc dublu, daca nu le lucrezi de ce sa se scadea din salariu ?Nu are logica nu ( se subintelege ca se considra zile  libere la fel ca si cele de repaus saptamanal  ) In unele aspecte unde lucrurile sunt de o natura mai ambigua intervine cutuma ( adica se subantelege ) .
Acum vei spune ca vrei negru pe alb , sa ati mai dau un exemplu in justitie unde cadrul legislativ lasa loc de interpretat ca si in cazul nostru intervine jurisprudența (jurisprudența înlocuĭește de multe orĭ tăcerea legiĭ.)

Edited by stefanionutmarius, 02 August 2016 - 21:29.


#65
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
si acum 20 ani era la fel. rationamentul ca exista un tarif orar fix e gresit. orele normale lucrate difera de la luna la luna,
dar salariatul v-a avea acelasi venit. zilele de sarbatoare legala nu sunt luate in calcul la stabilirea numarului de ore
pe care salariatul trebuie sa le lucreze in luna respectiva.legea nu prevede ca trebuie sa platesti ziua de sarbatoare legala,
deoarece daca pica in weekend ar fi trebuit sa platesti in plus.

luna august 2016 are 23 zile lucratoare  in timpul saptamanii,din care o zi -15.08.- e sarbatoare legala.
pe statul de plata vor fi 22x8=176 ore ,care trebuie lucrate.daca 15.08. pica in weekend,atunci erau 184 ore.

Edited by sanderoalex, 02 August 2016 - 23:09.


#66
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nu e mai usor sa il stabilesti in functie de nr mediu de ore/zile lucratoare, intr-o perioada de timp data? Cum justifici scaderea salariului, daca salariul a fost negociat la suma X?
salariul negociat presupune anumite conditii! respectiv 40 ore lucrate pe saptamana pentru norma intreaga!
lucru prevazut clar si expres in CIM
de ce nu aveti bunavointa sa va cititi propriile CIMuri?

Quote


Din acel salariu de baza se scade numai absentele nemotivate si concediul fara plata ( la acest moment) plus diferentele la concedii medicale in rest nimic .

cine zice asta?

Quote


acele zile libere daca le lucrezi se platesc dublu

aici n-ai nici o explicatie logica! Posted Image
sa zicem ca deretmini prin metode numai de tine stiute cat valoreaza o zi de munca... cu toate ca tu esti platit la luna, nu la zi... asa afirmati voi
ok
de 0 zi e 10 lei sa zice, deci tu daca lucrezi in zi de sarbatoare primesti la salariu 20 de lei in plus, da? ei... daca n-o lucrezi... nu primesti nimic in plus, corect?
deci niua nelucrata valoreaza zero lei
iar plata dubla nu-i obligatoirie!... legea zice ca trebuie sa-i dai o zi libera!... deci o sarbatoare legala valoreaza o zi libera! nu 2!

iti spun eu ce are logica... logica are ca daca nu lucrezi, sa nu fii platit!... asta e consecinta legii!
logica are ca daca legea nu prevede expres o masura... sa n-o aplici!... asta e logic
logic e ca daca nu exista consecinte legale, sanctiuni, etc... sa nu platesti sarbatorile legale...
e lipsit de orice logica ca tu sa-mi ceri sa te platesc pentru un timp nelucrat efectiv atata timp cat legea nu prevede acest lucru si nu e prevazut in CIM

ok
am inteles... n-aveti lege... vino atunci cu jurisprudenta!!!... accept si asta!
adu jurisprudenta care iti sprijina ideile...

Quote

dar salariatul v-a avea acelasi venit.
in afara de situatia expresa prevazuta de lege care se refera strict la salariul minim pe economie... de unde ai dedus tu acest lucru si prin ce procedee logice?
e gresit total conceptul ca ai salariu fix indiferent cat lucrezi efectiv!
arata-mi fluturasul!
ia legatura cu contabila ta... te va lamuri!

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 07:10.


#67
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 Nero-d, on 03 august 2016 - 07:06, said:

iar plata dubla nu-i obligatoirie!... legea zice ca trebuie sa-i dai o zi libera!... deci o sarbatoare legala valoreaza o zi libera! nu 2!

am inteles... n-aveti lege... vino atunci cu jurisprudenta!!!... accept si asta!
adu jurisprudenta care iti sprijina ideile...

Na jurisprudență pentru plata dublă:

Quote

De asemenea, expertul contabil, în urma verificărilor efectuate, a constatat că în zilele de sărbători legale reclamantul a prestat un număr de 110 ore pentru care nu i s-a acordat timp liber corespunzător și nici sporul de 100% prevăzut în art.142 alin.2 Codul muncii, rezultând o diferență în sumă brută 460 lei și în sumă netă actualizată de 402 lei.
................
Având în vedere considerentele în fapt și în drept anterior expuse se constată că acțiunea precizată este întemeiată, urmând să fie admisă în parte în sensul că va fi obligată pârâta să plătească reclamantului următoarele diferențe de drepturi salariale, nete și actualizate la data de 31.05.2015, aferente perioadei 10.02.2012 - 02.02.2015, respectiv: 641 lei reprezentând c/val spor ore lucrate peste programul normal de lucru, 402 lei reprezentând c/val spor ore lucrate în zilele de sărbători legale, sume care vor fi actualizate în continuare până la data plății efective.
............
Această sentință a rămas definitivă prin neapelare.

Detalii: http://legeaz.net/sp...izare-4101-2015

#68
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am citit si nu am inteles nimic.
mai pe simplu am sa intreb la itm sau un jurist sau mai multi.
la noi este altcumva , adica platit la ora.
cate zile lucratoare sunt in medie pe an impartit la 12 si iese numarul de ore pe luna.
exemplu . anul asta media iese 169,33 ore pe luna la care este impartit salariul  net si iese cat este pe ora.
si iese la salariul minim pw economie, 5,47 lei la care se adauga bonuri de masa si suplimentarele.
adica asa se facea , acuma nu stiu daca se mai face pt ca am trecut la alta firma .

#69
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
http://revista-de-hr...e-ponteaza.html
Uite cum se ponteaza sarbatorile libere ...platite.
Nu inteleg care este treaba cu contabila, evidentele cu personalul si drepturile salariatilor tin de serviciul HR.

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 redbotos, on 03 august 2016 - 07:31, said:

am citit si nu am inteles nimic.

Nici eu nu înțeleg care e de fapt problema ta. Ai zis că ai un salariu de încadrare lunar:

 redbotos, on 02 august 2016 - 14:06, said:

la luna , plus suplimentarele care trec peste numarul de ore la care este calculata luna .
Ai luat mai puțini bani în lunile cu sărbători legale? Sau ce te interesează, de ce ai deschis topicul?

#71
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Uite cum se ponteaza sarbatorile libere ...platite.
1. cine zice? si conform carei prevederi legale?
2. in nici o lege, zilele libere de sarbatoare nationala nu sunt asimilate cu zilele libere platite! (alea sunt cu totul si cu totul altceva) si nici nu sunt numite astfel!

contabilul face statele si le baga in banca!

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 07:48.


#72
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,489
  • Înscris: 20.02.2008
Din ce spune Nero inteleg ca ar trebui sa fiu platit mai putin in zilele cu multe sarbatori legale... ceea ce nu se intampla. Salariul este acelasi, daca nu intervin concedii medicale, fara plata sau ore lucrate peste program.

Ca un exemplu dus la absurd: o luna poate avea toate zilele sarbatori legale. Eu voi sta acasa si voi lua acelasi salariu ca intr-o luna fara sarbatori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate