Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Plangere penala

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 13:43, said:

... In momentul în care chiar incerci sa ma iei la palme, nu mai e vorba de ofensa, ci de agresiune si aici intervine libertatea mea de a-ti maltrata organul cu care-ai facut-o in mod brutal si inventiv...
Au ajuns "minoratile" (impropriu spus), indienii expulzati cu forta sa aiba avantaje mai mari decat mine in tara mea.

Nu prea are legatura una cu alta si de aceea nu te cred. Daca era un blond dragut care te scuipa si te pocnea era ok sa accepti ? Daca e mai minoritar nu ii dai dreptul nici macar sa te atinga cu respiratia urat mirositoare ?
Prea alimentezi chestia data de batutul unui tigan ... Ce vrei acum statuie si osanale pe Softpedia ? Ce fel de barbat esti daca oricum ai batut un "indian expulzat" si ti-ai aratat avantajul "in tara ta" mai astepti un zambet angelic si un mesaj pe SP plus like pe FB ??? Pai ti-ai aratat barbatia si patriotismul bagand un om in spital (cel putin din vorbe) mesajele de adeziune de pe forum sunt cireasa de pe tort ...

Edited by superm, 29 July 2016 - 14:03.


#38
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 13:43, said:

Raman perplex cand citesc unele comentarii.Oricum, e mult mai groasa decat ma asteptam initial, eu asa am interpretat apararea, descriind adevarul fara marja de eroare. Jegul ala m-a strans de gat, ce moloz era sa fac?Sa-l las sa-mi aplice bastarci?CU SIGURANTA incerca vreo scamatorie marca proprie daca nu-l linisteam la sol.
@reddev, invata sa citesti, ai interpretat textul cum ai vrut.

Nu e bine deloc, dar consider ca nu am nici macar jumatate din vina.Asa am fost crescut.Esti liber sa declari c-ai vrea sa faci orice. Atata timp cat iti tii mainile departe de fata mea, faptul că eu sunt ofensat de amenintarile tale scarboase nu este deloc relevant. In momentul în care chiar incerci sa ma iei la palme, nu mai e vorba de ofensa, ci de agresiune si aici intervine libertatea mea de a-ti maltrata organul cu care-ai facut-o in mod brutal si inventiv.
Au ajuns "minoratile" (impropriu spus), indienii expulzati cu forta sa aiba avantaje mai mari decat mine in tara mea.
Eu ti-am zis ca trebuie sa iti cauti un avocat bun, altfel, e posibil sa te infunzi singur mai mult decat e necesar, ceea ce-ai facut tu nu se incadreaza la legitima aparare, nu exista proportionalitate intre aparare si atac, plus ca atacul la care faci tu referire era deja consumat, deci nu mai poti invoca ca voiai sa inlaturi ceva ce nu mai exista. Daca mai spui judecatorului ca ai facut si sport de peformanta si ca i-ai carat pumni cu nemiluita aluia ca sa impresionezi o muiere, s-ar putea sa ti se mareasca si mai tare pedeapsa, pt. ca fapta ta iese si din sfera provocarii.

O atitudine smerita, chiar daca nu-ti convine, ti-ar fi de folos.

Edited by winter_dream, 29 July 2016 - 14:18.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Poti sa intelegi ce sa intamplat si cu o atitudine potrivita sa scapi usor sau sa nu intelegi si sa-ti explice sistemul (calea cea grea).

#40
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 winter_dream, on 29 iulie 2016 - 14:20, said:

O atitudine smerita, chiar daca nu-ti convine, ti-ar fi de folos.

 arg, on 29 iulie 2016 - 14:22, said:

Poti sa intelegi ce sa intamplat si cu o atitudine potrivita sa scapi usor sau sa nu intelegi si sa-ti explice sistemul (calea cea grea).

...un sfat foarte bun
+1

Edited by superm, 29 July 2016 - 14:23.


#41
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Zeratulx, on 29 iulie 2016 - 11:31, said:

Ai grija sa nu fie rromul   baiat de bulibasa daca spui ca se purta ca un arogant ca daca e asa,   ai cam pus-o pentru tot restul vietii   (ca in fond, astia conduc acum tara de facto ).
aberezi infiorator. Romania este o republica consitutionala, toate etniile au drepturi egale, nu conduce nimeni nimic de facto. conducerea se alege democratic, prin scrutinuri periodice. poate sa fie baiatul respectiv si tatal bulibasei, acelorasi legi se supune. ma deranjeaza teribil sa vad astfel de idiotenii scrise mai ales pe aria asta.

on-topic, daca nu te intelegi cu el, cel mai probabil nu vei face puscarie, dar vei avea o pata pe cazier cativa ani. cum este vazuta chestia asta de angajatori... aici nu exista o regula, depinde de angajator.

#42
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 13:43, said:

Raman perplex cand citesc unele comentarii.Oricum, e mult mai groasa decat ma asteptam initial, eu asa am interpretat apararea, descriind adevarul fara marja de eroare. Jegul ala m-a strans de gat, ce moloz era sa fac?Sa-l las sa-mi aplice bastarci?CU SIGURANTA incerca vreo scamatorie marca proprie daca nu-l linisteam la sol.
@reddev, invata sa citesti, ai interpretat textul cum ai vrut.

Nu e bine deloc, dar consider ca nu am nici macar jumatate din vina.Asa am fost crescut.Esti liber sa declari c-ai vrea sa faci orice. Atata timp cat iti tii mainile departe de fata mea, faptul că eu sunt ofensat de amenintarile tale scarboase nu este deloc relevant. In momentul în care chiar incerci sa ma iei la palme, nu mai e vorba de ofensa, ci de agresiune si aici intervine libertatea mea de a-ti maltrata organul cu care-ai facut-o in mod brutal si inventiv.
Au ajuns "minoratile" (impropriu spus), indienii expulzati cu forta sa aiba avantaje mai mari decat mine in tara mea.


Sincer, in locul tau eram in pamant de frica.  
Iti bagi avatar cu cruce germana ca sa pari nazist, mai si comentezi cu tupeu.......sincer, iti meriti soarta. Ai merita  sa cam fii pedepsit, de fapt e posibil ca pe langa amenda, plata unor daune+spitalizare si dosar penal  si cazier patat pentru 3 ani sa te mai trezesti si cu o vizita a satrei  sale de rromi la poarta curtii tale ( politia e in mana-n mana cu ei  ).

Imi pare rau de parintii care trebuie sa suporte consecintele unor rafuieli adolescentine. Sper ca dupa ce-ti rezolvi problema  sa-ti revii cu picioarele pe pamant, sa realizezi ca nu mai traim in evul mediu sa bati tu pe cine vrei,  sa respecti pe oricare om indiferent de etnie si sa stii ca  cateodata, sa ignori si sa fugi e mai sanatos. Apoi, nu te-a obligat nimeni sa-l primesti pe teren  

 born2lose, on 29 iulie 2016 - 14:39, said:

  Romania este o republica consitutionala, toate etniile au drepturi egale, nu conduce nimeni nimic de facto.  

Poate oficial cum spune presa, dar neoficial...

Edited by Zeratulx, 29 July 2016 - 14:49.


#43
defav1907

defav1907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2016
Nu imi pare rau pentru ce am facut, imi pare sincer rau pentru ca am interpretat gresit legitima aparare.Sunt pregatit sa suport consecintele, oricare ar fi.

#44
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 bogdannn1980, on 29 iulie 2016 - 13:48, said:

Prea te complici cu jegul ala de tigan.


 bogdannn1980, on 29 iulie 2016 - 13:35, said:

Sfatul meu, mai bate-l odata daca nu-si retrage plangerea ca sa-i completezi restul zilelor de spitalizare pana la 16. In mod cert este o manarie de-a lui cu politistul care cerceteaza cazul si cu cei de la medicina legala sa-i bage zile in plus la spitalizare. Poti cere si o contraexpertiza la medicina legala adica sa faci cerere sa vina ala sa-l mai cerceteze dpdv medical alt medic deoarece zilele de spitalizare sunt exagerate si bagi in fata faza cu "vroiam doar sa ma apar si sa scap de el ca era scandalagiu si nici decum sa-l bagi in spital"
lol, cred ca nici tu nu mai ai mult pana o iei pe aratura la cum comentezi.

Quote


Bani sub nici o forma sa nu-i dai ca astia te mananca de bani daca devii "slab de ingeri si te pierzi"
Legal, de stors bani o sa-l stoarca ca nu are incotro. Bine ar fi ca  dupa ce plateste daunele si spitalizarea  ,  pentru siguranta lui , sa se mute cu familia  in alta parte daca nu vrea sa fie stors de bani in permanenta de satra de rromi.

Edited by Zeratulx, 29 July 2016 - 15:03.


#45
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 14:45, said:

Nu imi pare rau pentru ce am facut, imi pare sincer rau pentru ca am interpretat gresit legitima aparare.Sunt pregatit sa suport consecintele, oricare ar fi.
Sa nu te puna pacatele sa spui asta. Pff! Baiete, chiar nu te vad bine daca nu apelezi la un avocat. Tu faci cum vrei, dar gandeste-te bine daca merita sa-ti bati joc de tine insuti pt. ca ti-a sifonat unul orgoliul. Frustratilor nu le dai apa la moara, altfel nu esti mai bun decat ei.

#46
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 winter_dream, on 29 iulie 2016 - 14:51, said:

Sa nu te puna pacatele sa spui asta. Pff! Baiete, chiar nu te vad bine daca nu apelezi la un avocat. Tu faci cum vrei, dar gandeste-te bine daca merita sa-ti bati joc de tine insuti pt. ca ti-a sifonat unul orgoliul. Frustratilor nu le dai apa la moara, altfel nu esti mai bun decat ei.
eh, lasa-l ca in fond are 18 ani....o sa realizeze poate la 28 sau pe la 38 de ani ce a facut.

Edited by Zeratulx, 29 July 2016 - 15:03.


#47
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

 Zeratulx, on 29 iulie 2016 - 14:53, said:

eh, lasa-l ca in fond are 18 ani....o sa realizeze poate la 28 sau pe la 38 de ani ce a facut.
Eu il las, daca asa vrea, niciun om nu poate fi impiedicat sa incerce sa-si distruga viata.

#48
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Zeratulx, on 29 iulie 2016 - 14:44, said:

Poate oficial cum spune presa, dar neoficial...
pai neoficialul este irelevant, eu cred ca marea majoritate a oamenilor (inclusiv eu) sunt interesati doar de conducerea oficiala. de ex cand ma intereseaza care e limita maxima de viteza pe un segment de drum sau cate ore pot sa muncesc legal in fiecare sapt, ma uit in lege, nu la ce crede un clan de tigani. e dreptul tau sa faci altfel daca simti nevoia, poti sa te supui oricui, dar vezi sa nu intri in conflict cu oficialul, ca atunci chiar nu prea mai ai pe unde scoate camesa....

Edited by born2lose, 29 July 2016 - 14:59.


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Zeratulx, on 29 iulie 2016 - 14:53, said:

eh, lasa-l ca in fond are 18 ani....o sa realizeze poate la 28 sau pe la 38 de ani ce a facut.

In 10-20ani se pot intampla multe, si-a tunat gaz in cap si acum se joaca cu focul.

 born2lose, on 29 iulie 2016 - 14:58, said:

pai neoficialul este irelevant, eu cred ca marea majoritate a oamenilor (inclusiv eu) sunt interesati doar de conducerea oficiala. de ex cand ma intereseaza care e limita maxima de viteza pe un segment de drum sau cate ore pot sa muncesc legal in fiecare sapt, ma uit in lege, nu la ce crede un clan de tigani. e dreptul tau sa faci altfel daca simti nevoia, poti sa te supui oricui, dar vezi sa nu intri in conflict cu oficialul, ca atunci chiar nu prea mai ai pe unde scoate camesa....

Cu oficialul mai rezolvi, te faci "baiat cuminte", platesti conform legi si gata.
Se vede ca nu ai intrat in conflict cu vre-un clan, nu scapi nici daca pleci in alta tara.

Edited by arg, 29 July 2016 - 15:06.


#50
defav1907

defav1907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2016
Nu pare clan, dar oricum, din ce am vazut eu  pe site-urile de socializare, sunt putrezi de bogati.Genul de retardati care se folosesc de pretextul "credintei" pentru a-si asigura traiul din biserici.Sectanti, daca ma-ntelegeti.Pretind ca sunt mari pocaiti, dar in realitate sunt pleava societatii.
Eu din ce am lucrat vara asta, adunati cu banii de vara trecuta si alte formalitati, am agonisit cam 2.800 de lei.

@ winter dream, matusa a vorbit adineaori cu o doamna avocat, asta s-a rezolvat.Chiar nu as vrea sa-mi implic parintii.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 15:09, said:

Nu pare clan, dar oricum, din ce am vazut eu  pe site-urile de socializare, sunt putrezi de bogati.Genul de retardati care se folosesc de pretextul "credintei" pentru a-si asigura traiul din biserici.Sectanti, daca ma-ntelegeti.Pretind ca sunt mari pocaiti, dar in realitate sunt pleava societatii.
Eu din ce am lucrat vara asta, adunati cu banii de vara trecuta si alte formalitati, am agonisit cam 2.800 de lei.

@ winter dream, matusa a vorbit adineaori cu o doamna avocat, asta s-a rezolvat.Chiar nu as vrea sa-mi implic parintii.

Stiu ce vrei sa spui, dar problema este ca te-ai pus intr-o situatie delicata si trebuie sa iesi din ea.
Lasa-i pe ei cu ale lor si tu vezi-ti de viata ta.
p.s. nu te baza 100% pe avocat pentru ca va fi platita indiferent de rezolvare.

Edited by arg, 29 July 2016 - 15:22.


#52
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 Tsunnnami, on 29 iulie 2016 - 12:53, said:

  Ai merita ceva munca in folosul comunitatii.
Stai asa ca munca in folosul comunitatii primesti daca ai atentat la bunurile statului , daca ai furat de la buget, daca ai comis acte de coruptie.


Legal si oficial  , pentru o rafuiala si vatamarea corporala a unei persoane, te alegi maxim cu un dosar penal, plata daunelor, amenda si plata pentru spitalizare.
Neoficial,  avand in vedere ca persoana vatamata  e de etnie rroma (si in general, rromii  nu iarta, nu recurg la impacare, sunt foarte razbunatori  , uniti si dornici sa mai ciuguleasca niste bani in plus pentru ca asta le e mentalitatea),  initiatorul o sa cam aiba de suferit multi ani de acum inainte daca nu se muta imediat dupa ce isi ispaseste pedeapsa.


btw:

@initiator: stai la sat, la comuna, localitate sau oras?

Edited by Zeratulx, 29 July 2016 - 15:23.


#53
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 15:09, said:

Nu pare clan, dar oricum, din ce am vazut eu  pe site-urile de socializare, sunt putrezi de bogati.Genul de retardati care se folosesc de pretextul "credintei" pentru a-si asigura traiul din biserici.Sectanti, daca ma-ntelegeti.Pretind ca sunt mari pocaiti, dar in realitate sunt pleava societatii.
Eu din ce am lucrat vara asta, adunati cu banii de vara trecuta si alte formalitati, am agonisit cam 2.800 de lei.


Nu-i clan, dar tot e nasol ca daca sunt putrezi de bogati si sectanti   pot sa obtina suport din partea unuia (clan, interlop, bulibasa) si sa inceapa sa te ameninte si sa te intimideze  (iar politia chiar nu te poate ajuta din moment ce   tu esti faptasul si nici nu se complica sa se bage peste clanuri decat in cazuri de coruptie la nivel inalt ).

Mergi la tribunal, ia-ti avocat bun, iti ispasesti pedeapsa si va mutati de acolo!  Si te inveti minte de acum inainte sa nu mai fii iute la manie, sa ignori nebunii , sa nu mai confuzi autoapararea cu spartul nasului   si sa nu mai iei in serios orice meci de fotbal.

 arg, on 29 iulie 2016 - 15:00, said:

Se vede ca nu ai intrat in conflict cu vre-un clan, nu scapi nici daca pleci in alta tara.
Poti da mai multe detalii te rog?  

 arg, on 29 iulie 2016 - 15:23, said:

Sau se insoara cu fata sefului si gata.
Din cate cunosc, asta se intampla numai daca s-a culcat cu ea.

Edited by Zeratulx, 29 July 2016 - 15:37.


#54
defav1907

defav1907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2016
Stau in centrul orasului.Va rog sa nu va mai faceti griji cu o eventuala mutare, am ridicat casa asta cu tata de mic copil, nu ma lepad de aici nici de sus- numitu'. Vreau doar sa nu se ajunga la treaba asta cu cazierul, imi este invatatura de minte. Munca si muzica sunt cele mai pretioase, ma tin in viata.
Stiti ce mi-a transmit doamna avocat prin intermediul matusii?Treaba cu "16-18" zile de spitalizare e posibil sa fie balarie.( la cate seringi baga in tine-n spitale pentru a trece movul ala de pe fata, E IMPOSIBIL sa fi stat atat. Doar nu am folosit halebarda pe post de maini. Mi s-a mai spus sa "propun" martorii pe care ii am in "probatiune" . Am un baiat(coechipier la acea vreme) care poate povesti cele intamplate.Celalalt imi vede mesajul si nu raspunde...

Va tin la curent cu ce se mai intampla pe parcurs..

Edited by defav1907, 29 July 2016 - 15:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate