Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Plangere penala

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

Zeratulx said:

Poti da mai multe detalii te rog?  

born2lose a spus ca conteaza doar legea nu si ce crede un clan
Eu spun ca ceea ce crede un clan poate fi o problema mai grava decat ce scrie in lege.

Edited by arg, 29 July 2016 - 16:03.


#56
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 15:09, said:


@ winter dream, matusa a vorbit adineaori cu o doamna avocat, asta s-a rezolvat.Chiar nu as vrea sa-mi implic parintii.
Foarte bine! E cel mai bun lucru pe care puteai sa-l faci. :) Si altadata sa te gandesti de 10 ori inainte de a actiona,

#57
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Vezi ca zilele de spitalizare nu sunt una si aceeasi cu zile de ingrijiri medicale. Pentru o simpla zgarietura primesti 3-4 zile de ingrijiri medicale. La o fractura de piramida nazala poti primi zeci de zile de ingrijiri medicale. Astea conteaza la incadrarea juridica a faptei. Asta ca sa nu batem campii pe aria juridica. Jumatate din sfaturi sunt inutile sau paralele cu aria juridica. Mai intai afla ce a primit individul de la medicina legala.

Edited by caiuscorneliu, 29 July 2016 - 21:48.


#58
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Nu-s, iar pt. stabilirea tipului de infractiune nu se tine cont numai de numarul de zile de ingrijiri, ci si de zona vizata si de intensitatea loviturilor, pt. ca astfel se poate stabili ce a urmarit de fapt agresorul, de-aia unul care i-a dat in cap cuiva cu o cheie a fost condamnat pt. tentativa de omor, cica capul fiind zona vitala, putea sa-l omoare. Si eu i-am zis ca cel mai bine pt. el este sa consulte un avocat, forumul nu-i o solutie.

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 winter_dream, on 29 iulie 2016 - 21:55, said:

Nu-s, iar pt. stabilirea tipului de infractiune nu se tine cont numai de numarul de zile de ingrijiri, ci si de zona vizata si de intensitatea loviturilor, pt. ca astfel se poate stabili ce a urmarit de fapt agresorul, de-aia unul care i-a dat in cap cuiva cu o cheie a fost condamnat pt. tentativa de omor, cica capul fiind zona vitala, putea sa-l omoare. Si eu i-am zis ca cel mai bine pt. el este sa consulte un avocat, forumul nu-i o solutie.
Macar sa mai linistit si sa speram ca schimbat atitudinea si modul de abordare.

Edited by arg, 29 July 2016 - 22:12.


#60
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 arg, on 29 iulie 2016 - 15:00, said:

Se vede ca nu ai intrat in conflict cu vre-un clan, nu scapi nici daca pleci in alta tara.
n-am intrat, din fericire avem legi care te protejeaza de problemele astea, dar trebuie sa te interesezi si sa stii sa te folosesti de ele. serios, e pacat sa-ti traiesti viata cu frica unuia cu mai putine clase decat trenul...

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 born2lose, on 29 iulie 2016 - 23:33, said:

n-am intrat, din fericire avem legi care te protejeaza de problemele astea, dar trebuie sa te interesezi si sa stii sa te folosesti de ele. serios, e pacat sa-ti traiesti viata cu frica unuia cu mai putine clase decat trenul...

Corect dar cel mai bine este sa nu ai nici o legatura cu aceasta "problema".
Frica este una si cunoasterea realitatii este alta.
De exemplu batausul clasei: una este sa-ti fie frica de el si alta sa sti de ce este in stare si cum se rezolva eventualele conflicte.

Edited by arg, 29 July 2016 - 23:46.


#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 15:41, said:

Va tin la curent cu ce se mai intampla pe parcurs..
Vei avea ocazia  doar dacă te vei concentra pe aspectul juridic al întâmplării, nu pe etnia celui pe care l-ai agresat. După primul mesaj rasist pe care-l vei scrie, va fi închis.
Și șterge-ți avatarul, teribilistule. E simbol nazist și în România n-ai voie să-l afișezi.

#63
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
OFF
Avatarul n-are treabă cu Germania nazistă; e steagul marinei din vremea imperiului german și a fost folosit între 1871 și  1918.

#64
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 radunic, on 30 iulie 2016 - 07:40, said:

Avatarul n-are treabă cu Germania nazistă; e steagul marinei din vremea imperiului german și a fost folosit între 1871 și  1918.
Ai dreptate, am greșit. Cred că din cauza rasismului pe care-l afișează însă asta nu e o scuză.
Aș zice că nici el nu știa până acum că nu-i simbol nazist :)

#65
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Cu asta cred că sînt șanse mari să fie cum spui...

#66
defav1907

defav1907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2016
Veleitatatile mele le tin si la pastrez pentru mine alhea, toti le avem intr-un fel sau altul.

Situatia a luat o intorsatura.Aseara, prin jurul  orei 19, taica-meu a plecat sa vorbeasca cu parintele "victimei"( chiar asa, cat de bizar suna, avand in vedere ca el a venit spre mine...) si, dupa discutii care-au durat aproape  4 ore dupa spusele lui, omul i-a spus urmatoarele lucruri:

E dispus sa-l convinga pe fi-su sa-si retraga plangerea si sa renunte la tot, doar cu 2 conditii:

Il primesc si-l antrenez pe individ 3-4 zile pe saptamana la clubul de muay thai in care imi petrec 85% din timpul liber.
Sa imi fac timp si sa-l petrec cu el

Voi ce parere aveti?

Multumesc userilor care-au scris celebral pe acest thread... claudiu, zerat, caius, takemeintoyourskin, bogdan, newbie..

#67
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 defav1907, on 30 iulie 2016 - 13:10, said:

E dispus sa-l convinga pe fi-su sa-si retraga plangerea si sa renunte la tot, doar cu 2 conditii:

Il primesc si-l antrenez pe individ 3-4 zile pe saptamana la clubul de muay thai in care imi petrec 85% din timpul liber.
Sa imi fac timp si sa-l petrec cu el

Voi ce parere aveti?
Părerea mea e că ești un copil cu filme în cap. Încep să-i înțeleg pe colegii care văd trolli peste tot.  

 defav1907, on 30 iulie 2016 - 13:10, said:

Multumesc userilor care-au scris celebral pe acest thread... claudiu, zerat, caius, takemeintoyourskin, bogdan, newbie..
Cerebral, defav, cerebral.

#68
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

 defav1907, on 30 iulie 2016 - 13:10, said:

Veleitatatile mele le tin si la pastrez pentru mine alhea, toti le avem intr-un fel sau altul.

Situatia a luat o intorsatura.Aseara, prin jurul  orei 19, taica-meu a plecat sa vorbeasca cu parintele "victimei"( chiar asa, cat de bizar suna, avand in vedere ca el a venit spre mine...) si, dupa discutii care-au durat aproape  4 ore dupa spusele lui, omul i-a spus urmatoarele lucruri:

E dispus sa-l convinga pe fi-su sa-si retraga plangerea si sa renunte la tot, doar cu 2 conditii:

Il primesc si-l antrenez pe individ 3-4 zile pe saptamana la clubul de muay thai in care imi petrec 85% din timpul liber.
Sa imi fac timp si sa-l petrec cu el

Voi ce parere aveti?

Multumesc userilor care-au scris celebral pe acest thread... claudiu, zerat, caius, takemeintoyourskin, bogdan, newbie..
Ca toata chestia asta ar trebui sa se petreaca in fata unui mediator si in prezenta avocatului.

#69
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 pacopaco1967, on 29 iulie 2016 - 11:18, said:

Dosar penal se intocmeste abia dupa 90 zile de ingrijiri medicale sau ramane cu sechele serioase (un ochi scos, nasul taiat , mana taiata complet ) .

Ce dorea politistul ? Risti doar o amenda  si plata la spitalizare .

Eu zic sa nu platesti nimic in afara de amenda si spitalizare .
Asta este dupa Codul lui Hammurabi?

Daca sunteti pe langa subiect am rugamintea sa ii lasati pe altii in masura sa ofere un sfat.
Eu personal nu tin minte sa fi oferit vreun sfat pe aria de medicina spre exemplu.
Totodata, astept si alti doritori de off topic (in special mesajele rasiste).

Edited by Dau, 04 August 2016 - 10:31.


#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 defav1907, on 30 iulie 2016 - 13:10, said:

E dispus sa-l convinga pe fi-su sa-si retraga plangerea si sa renunte la tot, doar cu 2 conditii:

Il primesc si-l antrenez pe individ 3-4 zile pe saptamana la clubul de muay thai in care imi petrec 85% din timpul liber.
Sa imi fac timp si sa-l petrec cu el

Voi ce parere aveti?

Multumesc userilor care-au scris celebral pe acest thread... claudiu, zerat, caius, takemeintoyourskin, bogdan, newbie..

A oferit o solutie mai mult decat decenta.
Poti invata multe lucruri de la "ei"
Nu numai ca iti da o sansa, dupa ce l-ai batut pe fi-su, care de aici de pe forum ar face asa ceva?
Dar, te obliga cumva sa-l cunosti si sa castige si el si tu din experienta asta.

Stai pe langa el si pe langa taica-su, ai multe de invatat.

Mi-a placut la nebunie solutia. Nu cred c-am citit ceva asemanator de cand sunt pe S/pedia din 2005

#71
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 pacopaco1967, on 29 iulie 2016 - 11:18, said:

Dosar penal se intocmeste abia dupa 90 zile de ingrijiri medicale sau ramane cu sechele serioase (un ochi scos, nasul taiat , mana taiata complet ) .

Ce dorea politistul ? Risti doar o amenda  si plata la spitalizare .

Eu zic sa nu platesti nimic in afara de amenda si spitalizare .

Mai, taceti dracului din gura daca nu va pricepeti!!!

#72
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Tsunnnami, on 04 august 2016 - 12:52, said:

Mi-a placut la nebunie solutia. Nu cred c-am citit ceva asemanator de cand sunt pe S/pedia din 2005
Tu chiar crezi că s-a întâmplat asta după ce zice că i-a făcut?  Adică ăla i-a dat o palmă, el i-a făcut fața terci și tac-su i l-ar fi adus să-i fie mentor + antrenor de muay thai? Posted Image Eu nu.

 defav1907, on 29 iulie 2016 - 11:09, said:

Salut, scriu pe acest site pentru ca nu mai gasesc alt remediu util. loc unde să mă laud.
...pentru că nu găsesc alt loc unde să mă laud, cred că așa trebuia citit.

Edited by althea, 04 August 2016 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate