Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

UDMR nu mai vrea in Constitutie denumirea "stat national".

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
236 replies to this topic

#55
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 20:28, said:


Nu trebuie sa interactionezi constant ca sa iti faci o parere.

Deocamdata discutam de actiunile extremiste maghiare !S-ar parea ca le aprobi sau le treci la index-ee merge mai bagati vreo 2 ca doar cu atita e prea putin.

Extremismul duce la asta :

http://www.7est.ro/a...e-internet.html

Exista multi cretini de-o parte si alta. Deocandata nu-i bai, SRI-u' vegheaza si-i urecheaza pe cei care vor sa sara gardu'.
Sa revenim insa la topic, o sa fac o paralela cu ce discutam mai sus. UDMR-istu' face promisiuni pe care nu are cum sa le onoreze. Votantii lui pun botu'. Asta spune multe despre votantii lui. Ergo, cretinii care se apuca de terorism trebuie sa fie foarte norocosi pentru a reusi. Deci, dormiti linistiti. Pana atunci sa ne oripilam cu povesti de genu' "n-a vrut sa-i dea paine ca a cerut in limba romana" si ei se oripileaza ca-s facuti bozgori si li se fura steagu' din fata sediului partidului (true story by the way, numa' ca cretinu' era beat si nu mai stia ce a facut cu steagu').

#56
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:39, said:

Sa revenim insa la topic, o sa fac o paralela cu ce discutam mai sus. UDMR-istu' face promisiuni pe care nu are cum sa le onoreze. Votantii lui pun botu'.

Votantii lui nu doar ca pun botul dar devin si frustrati iar  frustrarea duce la extremism cum de fapt s-a si intimplat. Doar norocul sau actiunea SRI a facut sa nu moara nimeni ..deocamdata.

Tratarea discursului extremist maghiar cu usurinta ,va duce cum a dus si tratarea cu usurinta a islamismului in Europa, la terorism.

Si atunci o sa apara unu si o sa zica...aaa a murit doar 1 sau 2 sau 3 . Nu-i asa de grav.

Edited by Daco_Get, 23 July 2016 - 20:46.


#57
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 20:44, said:

Tratarea discursului extremist maghiar cu usurinta ,va duce cum a dus si tratarea cu usurinta a islamismului in Europa, la terorism.

Nu trateaza nimeni cu usurinta extremismul.

#58
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:47, said:

Nu trateaza nimeni cu usurinta extremismul.

Exact asta faci.
Ce e mare smecherie ca o femeia romanca a fost ostracizata in autobuz ca nu stia maghiara in Romania ?
Da-o dreacu, ce cauta in autobuz ?.. Sa mearga pe jos ,romanca dreacu sau sa invete maghiara daca vrea sa calatoreasca in Romania.
Si alte si alte exemple.

Edited by Daco_Get, 23 July 2016 - 20:52.


#59
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:47, said:



Nu trateaza nimeni cu usurinta extremismul.
Ei nu! Primii care au sarit cu "explicatia" cu "artificii de tort" si alte tampenii au fost hipsterii utili de pe feisbuc!

#60
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 20:49, said:

Exact asta faci.
Ce e mare smecherie ca o femeia romanca a fost ostracizata in autobuz ca nu stia maghiara in Romania ?

Io am impresia ca tu nu stii ce-i ala extremism. Io-ti garantez ca la fiecare fatuca din asta din autobuz exista 5 romani verzi care i-au facut pe altii "bozgori" si i-au trimis in Panonia.
Apropos, la cat am calatorit prin Ardeal de-a lungu' vietii nimeni nu s-o uitat urat la mine ca vorbeam limba romana, desi eram in comunitati unde limba romana ii vorbita, sa zic asa, cu mare dificultate.

#61
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 21:01, said:

Io am impresia ca tu nu stii ce-i ala extremism. Io-ti garantez ca la fiecare fatuca din asta din autobuz exista 5 romani verzi care i-au facut pe altii "bozgori" si i-au trimis in Panonia.
Apropos, la cat am calatorit prin Ardeal de-a lungu' vietii nimeni nu s-o uitat urat la mine ca vorbeam limba romana, desi eram in comunitati unde limba romana ii vorbita, sa zic asa, cu mare dificultate.
Inca o data . Nu vorbim de majoritatea maghiara care este  diferita de extremistii maghiari.
Vorbim despre extremismul maghiar in Romania.
Am spus si eu si altii ca majoritatea maghiara sunt oameni in regula. Sau asa par deocamdata pentru-ca am vazut cum unii se transforma la un moment dat -
Aici se discuta despre extremismul maghiar . Sa mai repet o data sau o luam iar de la capat ?

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 21:01, said:

Io am impresia ca tu nu stii ce-i ala extremism. Io-ti garantez ca la fiecare fatuca din asta din autobuz exista 5 romani verzi care i-au facut pe altii "bozgori" si i-au trimis in Panonia.

Nu imi garanta ca garantezi aiurea. Io iti garantez ca romanii daca au facut ceva sau au spus au fost provocati . Daca nu ar exista provoacare pe romani nici nu i-ar interesa care e maghiar ,chinez sau turc.

Edited by Daco_Get, 23 July 2016 - 21:09.


#62
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 21:06, said:

Aici se discuta despre extremismul maghiar . Sa mai repet o data sau o luam iar de la capat ?

Ti-am spus ca nu sunt de acord cu extremismu' maghiar. Imi doresc ca fiecare cretin care deseneaza harti in somn si instiga la cacaturi sa fie intrebat de sanatate de catre organ. Tu imi dai exemple pe fatuca aia trista din autobuz. Extremist ii Beke ala cu petardele, genial ţucă-l tata. Ala face de ras teroristii oriunde pe mapamond.

#63
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 21:11, said:


Ti-am spus ca nu sunt de acord cu extremismu' maghiar. Imi doresc ca fiecare cretin care deseneaza harti in somn si instiga la cacaturi sa fie intrebat de sanatate de catre organ.

Imi e suficient.

#64
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu pe individul asta care cere asa ceva ,l-as declara persoana non-grata si l-as expulza .Oriunde,da sa nu mai stea aici..
Auzi , si mai are si cetatenie romana!!! Inca!...

#65
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 alionte, on 23 iulie 2016 - 21:25, said:

Eu pe individul asta care cere asa ceva ,l-as declara persoana non-grata si l-as expulza .Oriunde,da sa nu mai stea aici..

De cerut poate sa ceara, nu-l opreste nimeni. Numa' asa poate ajunge de râsu' lumii, si nici pe noi nu ne opreste nimeni sa radem de el. Acuma nu mai ii la guvernare, da' parca vad cand intra Hunor pe holurile Palatului Victoria cum isi dadeau ministrii coate, "pssst, fiti atenti! Vine Hunor! Hunoooor! Hai numa' un pic aici! Hai spus tu la noi cum vrut modificat Constitutia la Romania!"

Voi va dati seama ce tare ii chestia asta? Adica, un sef de partid ca sa aiba suport popular trebuie sa promita si sa faca neste chestii pt. alegatori. Buuun, si Hunor a nostru nu zice de nu-stiu-ce-chestii mai apropiate de realitate, gen hai cu descentralizarea & shit. Nuuuu, probabil el si-a dat seama care-i nivelu' votantului si a dat-o direct cu royala mare: "caracterul national"!! Bine, nici de-ai nostrii nu mi-e rusine, vezi ce frumos a colorat PSD-u' harta la primarii in sezonu' asta.

#66
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
La ce draqu are nevoie ? E cumva ungur in Franta (e doar Francez)!? E cumva ungur/maghiar/nu pot sa pun cum ii alinta unguri!  doar in Ungaria ?

Pe bune , el e sigur ca nu prinde un 5% si o sa fie nevoit sa se "alature" in "posturile di parlamentari conlocuitoare" , care voteaza cu cine ii "cumpara" !
Voi stiti cite sunt si ce au facut de cind "zac" in parlament ?

#67
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cetatenii romani de etnie maghiara care militeaza fara rusine si fara succes pentru secesiune si distrugerea Romaniei ?
e o militeala sortita esecului... asa... de ochii lumii... de dragul placerii... din lipsa de ocupatie!
ei baga doar batul prin gard... javrele latra, ursul merge...
ce-ai vrea tu? sa escaladam conflictul? sa tabaram pe ei sa-i exterminam?
lasa-i in pace!... au si ei o jucarie... fiecare pasare, pe limba ei piere...

Edited by Nero-d, 24 July 2016 - 06:22.


#68
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cosond, on 23 iulie 2016 - 17:34, said:

Daca nu e o singura natiune, adica national, atunci sunt mai multe si se poate diviza intre ele, deci nu mai este nici INDIVIZIBIL, deci trebuie scoasa si aceasta sintagma din noua Constitutie.
Aici este o confuzie, intre statul unitar (cu un singur centru de putere, centralizat) si statul federal (cu mai multe centre de putere, regionale).

Din punctul nostru de vedere (al maghiarilor din Romania) sintagma "stat national" din constitutie este:
1. falsa (adica neconforma cu realitatea),
2. declarat discriminatorie si
3. care instiga la discriminarea natiunilor con-locuitoare.

Sa explic:
1. falsa. Statul Romania nu are numai o singura natiune pe teritoriul sau, ci mai multe. Vor veni unii sa ma corecteze, spunand ca maghiarii, germanii, sarbii, ukrainenii etc. nu sunt natiuni, fiindca nu vor ei. Natiune, neam, popor, totuna e.

2. declarat discriminatorie. Articolul care precizeaza "stat national" este urmat de un altul, care spune ca "Suveranitatea naţională aparţine poporului român..." in sensul ca numai poporul roman are drepturi suplimentare altor popoare de pe teritoriul Romaniei. De fapt, acest articol proclama suveranitatea natiunii romane asupra celorlalte natiuni con-locuitoare, facand din natiunea romana cetateni de rangul I si celelalte natiuni, cetateni de rangul II, cu mai putine drepturi.

3. instiga la discriminare. Unul din articole spune ca "România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială", fara a mentiona expres ca celelalte natiuni con-locuitoare au drepturi egale de suveranitate in teritoriile statului Romania in care traiesc. Sintagma "patria comuna" nu inseamna egalitate in drepturi.
Poate sa fie patrie comuna a cetatenilor de rangul I si a cetatenilor de rangul II.

Quote

Este de actualitate  ca politicienii vor o noua constitutie dupa alegeri.
Si tot de actualitate este ca UDMR sau alianta formatiunilor politice maghiare isi vor oferi sprijinul, dupa alegeri, partidului care va sustine pretentiile maghiare. Mi se pare normal.

 Alexandru H., on 23 iulie 2016 - 17:40, said:

Cam asa e in Constitutiile altor state europene:

Franta (1958): France shall be an indivisible, secular, democratic and social Republic.
[...]
Germania (1949): The Federal Republic of Germany is a democratic and social federal state.
[...]
Italia (1948): Italy is a Democratic Republic, founded on work. Sovereignty belongs to the people, which exercises it in the forms and within the limits of the Constitution.
Sincer, eu nu stiu alt stat european care sa se auto-intituleze "stat national" in constitutie.

#69
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asa si?

parerile tate sunt parerile tale... constitutia e constitutie!!!...
constitutia e clara!

Edited by Nero-d, 25 July 2016 - 21:06.


#70
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 lil debul, on 23 iulie 2016 - 18:12, said:

Convingerea mea este ca UDMR este un ris, ...
Probabil ca pentru tine asa este.
Dar categorisirile si calificarile, intr-o lume meritocratica (nu cleptocratica...) ar trebui sa tina cont de rezultate.
Si anume, la nr. de voturi acumulate si prezenta in parlament.

Pe de alta parte, exista partide romanesti nationaliste sau care clameaza interesul national, care nici nu se apropie de cladirea parlamentului, dar sa mai si intre...
PRU. UNPR. PMP. Nu mai vorbesc de Noua Dreapta.
Sunt tare curios daca macar PMP va intra in parlament la toamna.

Si-atunci, ce sa inteleg: ca cei cativa nationalisti romani de pe SP nu sunt reprezentati decat periferic in masa de votanti, in timp ce noi, cei care ne exprimam aici doleantele natiunii maghiare din Romania, suntem reprezentati chiar si la nivel parlamentar ?

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 18:35, said:

Sa va explic de ce. Prin modificarea Constitutiei nu se poate modifica caracterul de "stat national" deoarece exista un articol (acelasi care le face nopti albe monarhistilor) ce se refera la limitele revizuirii:
Dar Art. 152 poate face obiectul revizuirii. :)

#71
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... nu exista natiunea maghiara din romania!!!... nu exista pur si simplu...
ungurii care nu vor pentru ca nu vor ei sa invete limba romana, nu fac decat sa se autoizioleze, sa rateze integrarea si poteltialul... sa se autosegregheze!
daca lor nu le pasa de ei? de ce mi-ar pasa mie?
cu ce le-ar imbunatati situatia sau viata niste schimbari ale unor cuvinte din constitutie?

Edited by Nero-d, 25 July 2016 - 21:11.


#72
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Nero-d, on 23 iulie 2016 - 18:50, said:

adoptarea unei noi constitutii contravine constitutiei!
Nici o lege (chiar si fundamentala) nu poate interzice preschimbarea sa. Iar daca o face, este caduca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate