Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

UDMR nu mai vrea in Constitutie denumirea "stat national".

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
236 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ar trebui modificate multe chestii in constitutie... din pacate pentru UDMR, modificarea constitutiei este practic imposibila!

Edited by Nero-d, 23 July 2016 - 18:32.


#38
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

 lil debul, on 23 iulie 2016 - 18:27, said:

Ce facem, ce organizam ?


Singurul lucru bun si acceptabil este sa luam atitudini ferme si transante in fata extremismului maghiar in Romania fiindca nu trebuie sa ne amagim ;"propunerile" de genul celei din titlul topicului sunt extremiste si trebuie tratate ca atare !

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Domnu' sef UDMR poate sa suga pixu' cu care se modifica Constitutia pana i se fac ochii albastrii.
Povestea asta ii o cretinatate demagogica tipica Dan Diaconescu, UDMR si altii care fac apel la votanti cu IQ sub nivel mediu. Sa va explic de ce. Prin modificarea Constitutiei nu se poate modifica caracterul de "stat national" deoarece exista un articol (acelasi care le face nopti albe monarhistilor) ce se refera la limitele revizuirii:

Quote

ARTICOLUL 152
(1) Dispoziţiile prezentei Constituţii privind caracterul naţional, independent, unitar şi indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independenţa justiţiei, pluralismul politic şi limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii.

Asta inseamna ca singura metoda de a scapa de aceasta sintagma este Erdogan style, da' nu vad io UDMR-u' dand lovituri de stat si alte piscoşaguri din astea.

#40
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Nimic nou sub soare, UDMR-ul este consecvent. Oamenii isi vad de program, o tin langa, chiar daca sunt constienti ca la un referendum (organizat in toata Romania, nu numai in HarCov) rezultatul este previzibil, adica defavorabil lor.

Ianurie 2009 - Antal Arpad (UDMR), a declarat joi, în cadrul unei conferinţe de presă, că ar fi mult mai actuală şi mai aproape de realitate Constituţia României dacă prezentarea Statului Român ca “stat naţional unitar” ar fi înlocuită cu cea de “stat multinaţional”. http://www.napocanew...onstitutie.html

Aprilie 2010 - Maghiarii vor insista in discutiile cu pedelistii pentru eliminarea din Constitutie a sintagmei de “stat national”, a aratat vineri liderul UDMR Marko Bela. http://www.ziuaveche...utie-1205.html/

Noiembrie 2011 - Parlamentarii UDMR au depus, recent, la Comisia de revizuire a Constituţiei un amendament prin care se elimină caracterul naţional al statului român, cu toate că dispoziţiile actualei Constituţii privind caracterul naţional nu pot face obiectul revizuirii. http://www.libertate...stitutie-660843

Martie 2013 - UDMR va susţine la dezbaterile privind revizuirea Constituţiei eliminarea caracterului naţional al statului şi definirea României ca "stat suveran şi independent, unitar şi indivizibil", care "are ca fundament solidaritatea cetăţenilor săi". http://revista22.ro/...in-regiuni.html

Octombrie 2014 - Candidatul UDMR la Preşedinţie, Kelemen Hunor, a declarat, vineri seară, la Târgu Mureş, că e dificil să se vorbească de relaţii de încredere între majoritate şi minoritate, cât timp sintagma de “stat naţional” din articolul 1 al Constituţiei exclude minoritatea maghiară. http://www.gandul.in...tional-13413795

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 18:35, said:

Domnu' sef UDMR poate sa suga pixu' cu care se modifica Constitutia pana i se fac ochii albastrii.
Pentru acest motiv se doreste o noua Constitutie, nu amendarea/modificarea/revizuirea celei vechi.

Edited by claudiu1, 23 July 2016 - 18:44.


#41
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cu atat mai mult, o noua constitutie e imposibil de adoptat!!!
adoptarea unei noi constitutii contravine constitutiei!

nu stiu daca s-a mai scris ca n-am citit topicul
acestea sunt aberatii pur electorale... UDMR stie foarte bine ca n-au sorti de izbanda cu asa prostii... dar baga si ei sa dea bine la electorat...

Edited by Nero-d, 23 July 2016 - 18:59.


#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 claudiu1, on 23 iulie 2016 - 18:40, said:

Pentru acest motiv se doreste o noua Constitutie, nu amendarea/modificarea/revizuirea celei vechi.

Pai de aia spun, UDMR-istu' ii in lumea lui. Legea fundamenta nu se schimba asa cum vrea basca lui verde. Singura cale ii lovitura de stat (aaaahahaha), pana atunci ii ca si cum io as spune ca o sa fac sex cu Scarlett johansson si sa si gasesc cretini care ma cred.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,587
  • Înscris: 02.09.2006

 TruculMagic, on 23 iulie 2016 - 17:15, said:

Pentru aceste excremente bipede nu imi gasesc cuvintele potrivite ca sa ii injur. Sa mearga el cu adunatura lui de minoritati in ungaria sau daca nu sa se adapteze la statul roman. De unde si pana unde le oferim acces la noi in parlament ? Lasati conventiile. Este o mizerie ce numai noi o suportam. Maine poimaine ne trezim ca ajunge ceva tigan senator sau deputat. Rusine !

Si zici ca daca ajunge un tigan in parlament (apropont, sint deja) o sa cera sa se unesca Telormanul cu India?

 cosond, on 23 iulie 2016 - 17:26, said:

Cine a facut Statul roman? Nu natiunea romana?
Au dorit alte state marirea statului Roman?
Germania este stat national federal sau doar federal?

Eu cred ca te prefaci, de fapt intentia ta este sa fitilezi!

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 17:42, said:

Este intra-devar de foarte actualitate numai ca si in Romania s-a ajuns sa fie o discriminare inversata. Daca vorbesti si iti sustii drepturile de roman in Romania esti nationalist,extremist etc.
Rezultatul se va vedea cind va fi prea tirziu.
Oricum vor mai urma atentate cu bomba sau alt tip de atentate din partea maghiarilor din Romania asupra romanilor pentru-ca li se permit mai multe libertati unei minoritati ca oriunde in lume.
Deci ori cu topicul asta ori fara asta ,asa cum europenii nu fac fata islamismului nici romanii nu fac fata maghiarismului revansard.
Probabil si intr-un caz si in altul se va lasa cu mare varsare de singe iar pasivii de azi se vor intreba : Oare cum s-a ajuns aici ??

Este foarte grav ce efirmati dv., daca aveti ceva info anuntati urgent organele specializate! Ca sa va ajut am facut eu un printscreen si-l voi trimite la SRI!

#44
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
thread pentru scandal

#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 spider_zero_sapte, on 23 iulie 2016 - 20:00, said:

thread pentru scandal

De fapt pentru aria "Fun".

#46
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

 tytysor, on 23 iulie 2016 - 19:57, said:



Este foarte grav ce efirmati dv., daca aveti ceva info anuntati urgent organele specializate! Ca sa va ajut am facut eu un printscreen si-l voi trimite la SRI!
Este foarte grav intr-adevar. Foarte bine daca faci sesizare.
S-au mai facut sesizari la SRI si sper sa se mai faca poate o data si o data va inceta atacul asta concertat, extremist maghiar, asupra Romaniei,romanilor si institutiilor sale.

#47
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:04, said:


De fapt pentru aria "Fun".
E distractiv pentru unii ,mai putin pentru romanii din Harcov si din zonele controlate de maghiari . Da bineinteles ca daca nu mi se intimpla mie pe aialalti da-i dreacu l La "fun" cu ei.

http://www.ziarelive...-ungureste.html

#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 20:11, said:

E distractiv pentru unii ,mai putin pentru romanii din Harcov si din zonele controlate de maghiari . Da bineinteles ca daca nu mi se intimpla mie pe aialalti da-i dreacu l La "fun" cu ei.

http://www.ziarelive...-ungureste.html

Nu sunt impresionat.

#49
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

 Airbag, on 23 iulie 2016 - 20:08, said:

Sper ca ai nostri sa se prinda la timp si sa lase mingea sa cada.
Ai vostri fiind cine ?

Cetatenii romani de etnie maghiara care militeaza fara rusine pentru secesiune si distrugerea Romaniei ?
Cetatenii romani de etnie maghiara care vor sa ii omoare pe romanii si ii vor spinzurati in pietele publice ?

Care " ai nostri " ?

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:13, said:

Nu sunt impresionat.
Nici nu trebuie.
Nici francezii nu erau impresionati de teroristi. Probabil pina nu o sa aiba cite un mort in fiecare casa nu o sa fie impresionati.

Edited by Daco_Get, 23 July 2016 - 20:19.


#50
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Ideea e simpla, UDMR-istii trebuie sa isi justifice painea pe care o mananca degeaba in timp pe Verestoi taie paduri. Sunt foarte multi etnici unguri care pun botul la vrajeala asta ieftina si astfel mai voteaza o tura leprele udmriste care iar se imbuiba din banii publici.
UDMR-ul stie ca daca se intampla o rupere, tinutul iese din UE si practic in 3 luni vine marea foamete peste ei la cum arata cifrele economice dar ei doar dau din gura si furnieaza nutret pentru cretini si nimic mai mult.

Oricum vine Horica si cu Lexi si ne vor explica,dupa ce au ingerat nutretul mai sus mentionat,ca, ce bine se va trai dupa ce stergi o fraza de nu stiu unde.

#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 20:15, said:

Nici nu trebuie.
Nici francezii nu erau impresionati de teroristi. Probabil pina nu o sa aiba cite un mort in fiecare casa nu o sa fie impresionati.

Sa nu exageram. Daca o faceau niste tigani de portofel in autobuzu' ala poate nu auzea nici dracu' de chestia asta. Asa, vaaaai, au facut-o ungurii "tiganca"! Nu mi se pare ceva de cazut in cur de indignare. Da-o-n p*la mea de panseluta, hai sa dam pe facebook, da-i cu petitii, da-i cu dracu'. Plm, n-am vazut unguri sa planga ca au fost facuti "bozgori".

#52
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:21, said:

Sa nu exageram. Daca o faceau niste tigani de portofel in autobuzu' ala poate nu auzea nici dracu' de chestia asta. Asa, vaaaai, au facut-o ungurii "tiganca"! Nu mi se pare ceva de cazut in cur de indignare. Da-o-n p*la mea de panseluta, hai sa dam pe facebook, da-i cu petitii, da-i cu dracu'. Plm, n-am vazut unguri sa planga ca au fost facuti "bozgori".

Stiu ca e greu de priceput ca ala e doar un(unul din multele exemple care au fost date de romanii Harcov) exemplu. Si la fel stiu ca daca nu ti se intimpla tie sau familiei tale (vb in general) e mai greu de priceput gravitatea unei sau a mai multor actiuni.
Pe asta se si bazeaza barbologia extremista maghiara care ca si Hitler zice  -daca omor pe unu e o crima daca omor 1 milion e acelasi lucru.

Edited by Daco_Get, 23 July 2016 - 20:25.


#53
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Daco_Get, on 23 iulie 2016 - 20:23, said:


Stiu ca e greu de priceput ca ala e doar un(unul din multele exemple care au fost date de romanii Harcov) exemplu. Si la fel stiu ca daca nu ti se intimpla tie sau familiei tale (vb in general) e mai greu de priceput gravitatea unei sau a mai multor actiuni.

Cam cu cati unguri interactionezi in Iasi?

#54
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

 edy_wheazel, on 23 iulie 2016 - 20:25, said:

Cam cu cati unguri interactionezi in Iasi?

Nu trebuie sa interactionezi constant ca sa iti faci o parere.

Deocamdata discutam de actiunile extremiste maghiare !S-ar parea ca le aprobi sau le treci la index---ee merge mai bagati vreo 2 ca doar cu atita e prea putin.

Extremismul duce la asta :

http://www.7est.ro/a...e-internet.html

Edited by Daco_Get, 23 July 2016 - 20:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate