Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless cu baterii

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#2521
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,084
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 18 noiembrie 2023 - 13:24, said:

Placutele de frana mai au in continuare carne suficienta pentru frecuş. Sunt OEM, schimbate la 60.000km, pe vremea cand mai faceam revizii la reprezentanta. Deci setul actual are deja 80.000km si rezista.
Si eu am schimbat pe spate dupa 80.000 de km ... pe fata inainte de 70.000 ... nu mai stiu exact la cat.

#2522
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,806
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCumulus, on 20 noiembrie 2023 - 11:21, said:

Nu mai au aderenta, pe franare pe asfalt uscat zic ca esti la patinaj, masina merge foarte putin, iar uzura lor este minima, dar varsta le face periculoase.
aderenta aia nu dispare asa ca prin magie.

Am cautat de curiozitate, si michelin recomanda schimbarea lor la cel mult 10 ani.

Quote

If the tyres have not been replaced 10 years after their date of manufacture, Michelin recommends replacing them with new tyres as a precaution. This recommendation also applies to spare tyres.

https://www.michelin...g-do-tyres-last


Deasemenea, schimbarea prematura nu face decat sa genereze deseuri si costuri suplimentare. Daca aveam gume chinezesti, probabil erau varza demult, dar totusi Michelin sunt gama "premium" sa zic asa, nu-si bat joc de produsele lor.

#2523
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 08.01.2010
Astea de iarna se intaresc treptat, deja in a doua iarna nu mai sunt la fel de bune si in timp s-au facut tari de tot, desi au fost tinute in beci, ferite  complet de caldura/soare. Aveam senzatia ca sunt din lemn, se sinteau pe masina ca erau foarte rigide. Masina merge intre 1000 si 10000km pe an, are 120000km si vreo 17 ani, nu ma crede nimeni :)

Edited by Cumulus, 20 November 2023 - 18:37.


#2524
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,806
  • Înscris: 15.06.2007
Unul din motivele pentru care ezit sa ma arunc la gume noi: realitatea este ca traim in Romania. Cine imi garanteaza mie ca negustorii de gume vand produse de calitate la noi, si nu ciurucuri care prin occident ar fi refuzate?
7 sezoane cu gumele michelin din fabrica, nu au necesitat niciodata echilibrare.
Citeam aici pe forum la un coleg, ca a cumparat niste gume michelin pe care s-a chinuit apoi sa le returneze, pentru ca desi au fost pusi plumbi pe jante tot nunerau echilibrate si aveau bataie.  
Cine iti plateate montare si demontare in caz de defect? Nu poti sti ce primesti.

#2525
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 08.01.2010
Nici eu nu am echilibrat setul de roti de vara, dar nici pe cel de iarna. Acum, multe modele se fac in Estul Europei, inclusiv la noi, n-ar trebui sa fie surprize, cu exceptiile de rigoare.

#2526
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Posttfmercedez, on 20 noiembrie 2023 - 19:09, said:

Unul din motivele pentru care ezit sa ma arunc la gume noi: realitatea este ca traim in Romania. Cine imi garanteaza mie ca negustorii de gume vand produse de calitate la noi, si nu ciurucuri care prin occident ar fi refuzate?
7 sezoane cu gumele michelin din fabrica, nu au necesitat niciodata echilibrare.
Citeam aici pe forum la un coleg, ca a cumparat niste gume michelin pe care s-a chinuit apoi sa le returneze, pentru ca desi au fost pusi plumbi pe jante tot nunerau echilibrate si aveau bataie.  
Cine iti plateate montare si demontare in caz de defect? Nu poti sti ce primesti.
TF eu am pus de doi ani o gramada de crossclimateuri la firma , minim 7 masini si toata lumea a fost extrem de multumita , au rezistat ff mult in timp , la numar mare de km . asta pt ca la ce ierni avem noi am decis ca e mai bine cu all seasons bune ...
Basca mereu costrurile si isteria cu pune gume de vara pune gume de iarna , depoziteaza-le etc.  Asa, le schimb cand sunt mai obosite si una peste alta iese mai ieftin.

Edited by m6d, 21 November 2023 - 15:03.


#2527
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 08.01.2010

View Posttfmercedez, on 20 noiembrie 2023 - 10:03, said:

Pai vad ca acuma sunt multi care merg cu un set de placute peste 50.000km
Dar tot pe forumul asta citeam cu multi ani in urma un jurnal de ML al carui utilizator a schimbat nu numai  placutele ci si discurile la 30.000km!

La Golf (are spre 70000km) asa arata placutele. Cele fata in acelasi stil duc lejer peste 100000-120000km, cele spate sunt in regula si ele, probabil le voi schimba ceva mai repede pentru ca folosesc autohold. Mers extraurban, drumuri libere, nu suport sa pierd timp in trafic si programul mi-l fac cum vreau.Attached File  Fata.jpg   167.25K   26 downloadsAttached File  spate.jpg   195.31K   24 downloads

#2528
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,806
  • Înscris: 15.06.2007

 m6d, on 21 noiembrie 2023 - 14:59, said:


Tleu am pus de doi ani o gramada de crossclimateuri la firma , minim 7 masini si toata lumea a fost extrem de multumita ,
si eu am luat in calcul sa iau crossclimate d ela michelin in locul celor de iarna. Sezonul asta mai merg cu hankook. Azi am observat ca erau dezumflate, desi nu se vedea, s-a aprins martorul in bord. Aveau 1,5 bar presiune. Ori era stricat aparatul de la benzinarie, si indica aiurea. Nu-mi vine sa cred ca nu se observa cu ochiul liber pe bombeu cand presiunea este asa de scazuta. Am pus 2,5 si nu se observa nici o diferenta.

Edited by tfmercedez, 22 November 2023 - 16:47.


#2529
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

 Cumulus, on 21 noiembrie 2023 - 16:10, said:

La Golf (are spre 70000km) asa arata placutele. Cele fata in acelasi stil duc lejer peste 100000-120000km, cele spate sunt in regula si ele, probabil le voi schimba ceva mai repede pentru ca folosesc autohold. Mers extraurban, drumuri libere, nu suport sa pierd timp in trafic si programul mi-l fac cum vreau. Fata.jpg spate.jpg

La masinile plug-in hybrid si electrice (in general masini cu franare regenerativa), e posibil sa nu schimbi placutele nici la 1 milion de kilometri.

Edited by abac, 22 November 2023 - 17:41.


#2530
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,806
  • Înscris: 15.06.2007
Ce incredere sa mai ai in "tehnica"..
Ma tot rodea gandul ca aveam 1 bar si ceva in gume..inainte sa umflu rotile la MOL si totusi nu se vedea mare lucru. M-am dus la alta benzinarie mol, acolo aparatul era praf, nu mergeau butoanele, dar indica presiunea incarcata la prima benzinarie. Asa ca m-am dus la OMV sa verific inca odata: am gasit si 3,5bar

[ https://i.postimg.cc/9fKSBdPC/20231122-193157.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 22 November 2023 - 19:59.


#2531
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Iti cumperi un manometru, sau cel mai elegant un compresor pe baterie portabil.

https://www.emag.ro/...l/pd/DC96LGBBM/

#2532
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,806
  • Înscris: 15.06.2007

 abac, on 22 noiembrie 2023 - 17:40, said:



e posibil sa nu schimbi placutele nici la 1 milion de kilometri.
in cazul unui sofer echilibrat. Daca faci numa liniute si scheme cu masina in trafic, se duc si alea la franari multe.

Nu mai pune linkuri la emag, e ultimul loc unde as cauta ceva.  Fix manometru imi lipseste. M-am lamurit si cu cheia dinamometrica  ca era sa pierd rotile stranse cu aia.. acuma le strang la mana pana la scârț.

Edited by tfmercedez, 22 November 2023 - 20:04.


#2533
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Nasol. Compresorul ala se gaseste numai si numai pe emag. Ghinion.

#2534
victhor75

victhor75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.02.2011
Un ziarist l-a vazut din intamplare pe Alain Prost urcand intr-un Duster. Asta se intampla acum ~10 ani in Lyon... Nu s-a putut abtine si a intrat in vorba cu el. Printre altele, ziaristul a remarcat surprins ca Dusterul era incaltat cu allseasons... fara sa precizeze ce marca. L-a intrebat de ce... Raspunsul a fost socant pentru un roman ca mine:

"Asfaltul de pe strazile noastre (atentie Franta) nu sunt prea curate. La orice ploicica de vara, cand franez brusc, ma duc sanie cu cauciucurile de vara cu orice masina de oras. Normal ca nu fac asta si cu cele sport!" :))))))))))))))

De cand am citit articolul (normal ca la inceput l-am considerat un idiot pe Prost), am zis sa risc si sa incalt corsa cu allseasons (trebuia oricum sa schimb cioacele). Am stat pe teste all seasons ADAC si Autobild si, in top 3 pe diferite suprafete, aparea mereu Nokian (atentie: teste pe R14 cat are corsa). De atunci, Corsa sta numai pe Nokian iar Octavia cu ale ei R16, este incaltata cu Good Year vector allseasons.

p.s. nu vreau sa influentez pe nimeni, este doar o parere personala si o experienta proprie. conteaza stilul de condus mai ales ca eu merg 80% urban(bucuresti)
p.p.s. placutele la octavia le-am schimbat preventiv la 50 mii km anul trecut. da erau inca bune dar daca tot am ajuns in service pentru distributie pompa si accesorii am vrut sa scap de grija.
p.p.p.s. Mercedes, inca nu ai schimbat distributia si pompa la 140k ai tai?

#2535
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,234
  • Înscris: 12.12.2011
Skoda zice la 180k km, chiar si 210k km schimbată sau la 8 ani se verifică starea distribuției.

#2536
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,628
  • Înscris: 30.10.2003

 victhor75, on 23 noiembrie 2023 - 06:28, said:

"Asfaltul de pe strazile noastre (atentie Franta) nu sunt prea curate. La orice ploicica de vara, cand franez brusc, ma duc sanie cu cauciucurile de vara cu orice masina de oras. Normal ca nu fac asta si cu cele sport!" Posted Image)))))))))))))
Nu stiu cum merge Alain Prost la varsta lui, dar eu nu mai tin minte cand mi-a intrat ABS in functiune.

#2537
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 08.01.2010
Daca ne luam dupe ce gasim pe internet, aflam ca anvelopele allseason sunt cea mai mare inventie, dupa apa calda.

#2538
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Si nu sunt?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate