Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

aplicatie medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdexterash, on 21 iulie 2016 - 22:33, said:

Na, poate - totusi - nu au nevoie. O fi mai ieftin de platit un scrib + un verificator + un arhivator + unul care sa le copieze la indigo + 3 plimbatori de hartii + mai stiu eu ce. Zic si eu...


Paradoxal, pt ei e mai simplu asa. Angajatii cu asta se ocupa: https://www.google.c...ci scriptologie

Nu, nu exista indigo. Exista oameni care scriu de pe o foaie pe cealalta. Sau de pe ecran pe hartie: nume, prenume etc.

Edited by aaaa4567, 21 July 2016 - 22:52.


#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
Poate te ajută (și) vreunul din ăsta:
https://www.vexio.ro...-40-ppm-600-dpi
https://www.vexio.ro...usb-2-0-300-dpi

Nu te uita la vânzător, uită-te la produs.

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postaaaa4567, on 21 iulie 2016 - 22:06, said:

Aici, punctual, cred ca exagerezi, am lucrat cu sute de tabele (stat cu capul numai in modele ERD, e drept). Si lucrat pe "zone", cu un designer bun. Cu disciplina, merge - evident, cu nume descriptive, vocabular etc -  de obicei, prefixat (schemas) - chiar inainte de a introduce schema, foloseam ceva asemanator.

80 de tabele e foarte putin pentru o aplicatie serioasa (de obicei sunt sute).


Omule, stiu, dar altfel nu se poate, eu nu stiu nici de unde sa strang suta de mii. Li se pare oricum o suma astronomica. La inceput ma gandeam sail fac in Access.


30 de euro/ora pt Romania? 1200 de euro/saptamana; 5000 pe luna. Man, ma sperii. Macar zici brut, nu? LE: acum imi dau seama ca e rata pt 2 oameni.

Vorbesc de un middle-senior in sensul romanesc [3-5 ani exp]. Mai mult, nu e cazul. Eu mizez sa gasesc pe cineva la 1200-1500 de euro, net, cu scutire. Nu mai stiu care sunt salariile. Am sanse?

La o adica DB schema si UI le proiectez eu. Ramane totusi codarea (CRUDuri, mainly).

Nu stiu pe cine gasesti tu cu 1200 de euro net pe luna sa-ti lucreze la un proiect pe termen scurt (care sa si iasa bine evident). Oricum nu inteleg ce vrei sa zici prin buget, tu nu vrei sa obtii profit? Daca ii dai omului 2000 de euro pe luna net, mai platesti vreo 1000 la stat. Asta inseamna vreo 20 de euro pe ora numai cu salariul. In aialalti 10 euro intra impozit pe profit, cheltuieli si profitul in sine...

Daca ai numai 2 oameni si un proiect de 1 an, nu-ti permiti 2 lucruri cel putin:

- sa nu stie ce fac, pentru ca timpul trece repede al dracului de repede
- sa iti plece cind ti-e lumea mai draga, ceea ce se va intimpla oricum daca i se ofera ceva mai bun ASTAZI cind stie ca peste citeva luni tre sa-si caute de lucru (cioara de pe gard)

#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMosotti, on 22 iulie 2016 - 04:23, said:


Nu stiu pe cine gasesti tu cu 1200 de euro net pe luna sa-ti lucreze la un proiect pe termen scurt (care sa si iasa bine evident). Oricum nu inteleg ce vrei sa zici prin buget, tu nu vrei sa obtii profit? Daca ii dai omului 2000 de euro pe luna net, mai platesti vreo 1000 la stat. Asta inseamna vreo 20 de euro pe ora numai cu salariul. In aialalti 10 euro intra impozit pe profit, cheltuieli si profitul in sine...

Daca ai numai 2 oameni si un proiect de 1 an, nu-ti permiti 2 lucruri cel putin:

- sa nu stie ce fac, pentru ca timpul trece repede al dracului de repede
- sa iti plece cind ti-e lumea mai draga, ceea ce se va intimpla oricum daca i se ofera ceva mai bun ASTAZI cind stie ca peste citeva luni tre sa-si caute de lucru (cioara de pe gard)

Da, stiu. Nu vreau sa fac profit din chestia asta, in afara de cazul cand eu voi fi unul din cei 2 oameni si voi avea salariul ala. Dar nu e vorba de profit aici - da, nu vreau sa obtin profit. Ideea e ca o parte din analiza e facuta (un proiect mai vechi, neterminat) - ca altfel, evident, nu ma bagam la asa ceva.

E destul de clar ca oricum as da-o, in jur de 100 de mii tot costa, asta daca mai pun si eu osul si imi asum destule de riscuri, cum spuneam. Pt. profit nu ma bagam, clar.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
Acum, o alta intrebare:

Cat m-ar costa in Romania conceperea unui contract de licentiere cu clientul (o institutie medicala)?...

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Vezi ca este o arie cu avocati & shit, probabil aia stiu mai bine...

#25
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postdani.user, on 21 iulie 2016 - 17:30, said:

Poti... dar la un asa numar, si fara testare, uita dezvoltatorul in saptamana urmatoare despre ce era vorba prin coloana 4 a tabelului 37.


Iti creezi un dictionar de date in documentatia proiectului si stii exact la ce-ti foloseste coloana cutarica in tabelul cutarica si daca creezi si scheme cu nume specifice devine totul mai simplu, cei care folosesc schema implicita dbo pentru orice, fac greseala de la inceput.

Noi cel putin asa facem cand lucram la un proiect, intai planul..pe urma documentatia tehnica cu abordarea solutiei si dupa aia se revizuieste si se aproba si abia dupa incepem treaba.

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,884
  • Înscris: 06.10.2003
Ma ia groaza cand ma gandesc ca probabil asa au sunat si specificatiile la SIUI (downtime 1 day - e ok, testare functionala - minimala, ASP.NET WebForms )  Posted Image Posted Image

Edited by shiva, 25 July 2016 - 13:53.


#27
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Cu Waterfall scoți un produs când deja sunt alte 10 pe piață.

Acuma e vreme doar de prototipizare rapidă. Prinde? Ok, dezvoltăm. Nu prinde, next prototype.

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postshiva, on 25 iulie 2016 - 13:52, said:

Ma ia groaza cand ma gandesc ca probabil asa au sunat si specificatiile la SIUI (downtime 1 day - e ok, testare functionala - minimala, ASP.NET WebForms )  Posted Image Posted Image

Nu se compara una cu alta. Practic e o aplicatie [ce poate rula] pe o singura masina, singura cerinta critica fiind o solutie de backup decenta. Principala cerinta e bugetul. Practic trebuie sa demonstrezi ca se poate si cam cum arata. In cateva zeci de mii, pana intr-o suta de mii de euro. Se poate? Bine. Nu? Asta e.

In acest caz, nu iti iei nu stiu ce server.

Intelegeti si voi ca, cateodata, limita de buget e cerinta nonfunctionala cea mai importanta. Nici macar timpul nu e. Stiu, foarte diferit de ce cere piata astazi.
Si, interesant, nu prea se gasesc aplicatii de vanzare - in fapt sunt cateva prin lume, dar nu-s de vanzare. Desi nu e mare lucru de facut, odata ce cunosti despre ce e vorba.

View PostRedDev, on 25 iulie 2016 - 19:15, said:

Cu Waterfall scoți un produs când deja sunt alte 10 pe piață.

Acuma e vreme doar de prototipizare rapidă. Prinde? Ok, dezvoltăm. Nu prinde, next prototype.
Aici am folosit o amestecatura. Nu timpul e factorul important. Daca ar vrea sa cumpere maine, ar avea foarte putine optiuni [de fapt nu cunosc niciuna]

Edited by aaaa4567, 26 July 2016 - 02:55.


#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 26 iulie 2016 - 02:58, said:

Si, interesant, nu prea se gasesc aplicatii de vanzare - in fapt sunt cateva prin lume, dar nu-s de vanzare.

Nu se prea gasesc, ca-n lumea medicala fiecare vrea altceva. Mai adaugi si ceva diferente de legislatie sau ca cei din tara X nici n-au auzit de coduri medicale/practici folosite prin alte parti si e clar ca nu prea poti avea o piata pentru asa ceva.
Raman solutii mari (la comanda?) pentru cei care-si permit.

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,884
  • Înscris: 06.10.2003
Deschid Visual Studio si pot sa-mi generez o gramada de proiecte web. Uite unul.Pentru ce WebForms si controale Telerik (daca tot e buget mic)? Urmezi documentatia la bootstrap, angular si gata site-ul. Mai sunt o gramada de siteuri sa-ti customizezi bootstrap-ul cu ce culori vrei si teme. Mai simplu nu se poate. Si ai de intretinut o singura instanta a aplicatiei (ca e web). Ca sa nu mai amintesc de performanta cu care se lauda ASP.NET Core-ul.

Problema se pune la backend (si hardware). E sau nu e rasnita, mai ales pe ce ruleaza serverul de DB (o solutie gratis fara limitari de marime e MariaDB - un fork la MySQL). Aici, daca va jucati cu datele personale a pacientilor - trebuie criptate. Si toata sandramaua asta ar fi bine sa n-aiba acces la net si sa nu fie, de fapt, 2 calc. prin ceva sali, la care butoneaza si angajatii dupa pokemoni.

Edited by shiva, 26 July 2016 - 10:55.


#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postshiva, on 26 iulie 2016 - 10:54, said:

Deschid Visual Studio si pot sa-mi generez o gramada de proiecte web. Uite unul.Pentru ce WebForms si controale Telerik (daca tot e buget mic)? Urmezi documentatia la bootstrap, angular si gata site-ul. Mai sunt o gramada de siteuri sa-ti customizezi bootstrap-ul cu ce culori vrei si teme. Mai simplu nu se poate. Si ai de intretinut o singura instanta a aplicatiei (ca e web). Ca sa nu mai amintesc de performanta cu care se lauda ASP.NET Core-ul.

Problema se pune la backend (si hardware). E sau nu e rasnita, mai ales pe ce ruleaza serverul de DB (o solutie gratis fara limitari de marime e MariaDB - un fork la MySQL). Aici, daca va jucati cu datele personale a pacientilor - trebuie criptate. Si toata sandramaua asta ar fi bine sa n-aiba acces la net si sa nu fie, de fapt, 2 calc. prin ceva sali, la care butoneaza si angajatii dupa pokemoni.

O parte din lucrari le asigur eu (partial pro bono). Criptarea e necesara si e doar o parte a problemei. Si da, e mai bine sa n-aiba acces la net, ai sesizat bine. Partea proasta (daca folosesti aplicatii instalate local/intreneturi) e ca trebuie sa asiguri mentenanta on-site (deplasari etc.)
Si eu m-am gandit la ceva pe bootstrap, insa nu prea am lucrat cu el si din ce imi dau seama nu e prea flexibil. Ecranele sunt cam pline intr-o aplicatie ca asta... Cred ca voi ramane la ceva super clasic + Telerik acolo unde e nevoie.

Dar in mare parte m-am lamurit cu pretul. Credeam ca sunt eu exagerat. N-ai cum sa o scoti sub cateva zeci de mii bune (si asta daca pui umarul si supraveghezi)

Edited by aaaa4567, 26 July 2016 - 13:47.


#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,884
  • Înscris: 06.10.2003

View Postaaaa4567, on 26 iulie 2016 - 13:43, said:

[...]Si eu m-am gandit la ceva pe bootstrap, insa nu prea am lucrat cu el si din ce imi dau seama nu e prea flexibil. Ecranele sunt cam pline intr-o aplicatie ca asta[...]
Tocmai. Ca sunt cam pline ecranele, si in WebForms devine un cosmar (fix pe asa ceva lucrez acum, cu n UpdatePanels si modale).
Bootstrap (mai sunt si alte librarii) iti permite 2 lucruri: sa au un style comun la toate elementele si sa le pozitionezi usor unde vrei tu. Pot sa-ti recomand cartea asta, pe care am parcurs-o si eu ca sa inteleg mai bine frameworkul. Iar AngularJS mi se pare cea mai faina librarie de js (impreuna cu lodash sau underscore) - toate cu documentatie cat china.

Intrebarea mea e: ce fel de componente vor fi necesare in site? griduri, controale de input si ceva modale sau ai nevoie si de controale complexe (accordeon, tabs, progress bar-uri).

Btw, nu-i nevoie de maintenance on-side. Doar sa ai acces RDP/TeamView-er/SSH/VNC/VPN la masina respectiva. Securizate la max.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Cred ca voi ramane la ceva super clasic + Telerik acolo unde e nevoie.
Buna decizie. Cu cit bagi mai multe prostii in el, cu atit mai mult o sa dureze dezvoltarea. Nu ai nevoie de prostii inutile de genul responsive web design, fluid shit si alte aberatii Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate