Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Niciun sportiv de la kaiac-canoe nu mai merge la Jocurile Olimpice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Federația Română de Kaiac-Canoe (FRKC) a fost suspendată de Federația Internațională pe o perioadă de un an din competiții, din cauza numeroaselor cazuri de dopaj, și va rata astfel participarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (5-21 august).

Quote

''Federația mondială a suspendat echipele României și Belarus cu efect imediat, după probele adiționale prezentate la ședința Comitetului său Executiv din 13 iulie, la Cracovia. Probele prezentate au făcut dovada unui dopaj sistematic în echipa României, 11 sportivi furnizând probe pozitive în urma unui test în afara competiției în aprilie 2016'', se arată pe site-ul forului mondial. Majoritatea cazurilor sunt legate de folosirea substanței meldonium, după ce aceasta fost pusă pe lista interzisă de către Agenția Mondială Antidoping (AMA-WADA), pe 31 decembrie 2015. ''Ca parte a federației naționale, echipa de canoe sprint seniori a României și anturajul său vor avea o suspendare de un an din competițiile internaționale, inclusiv Jocurile Olimpice. De asemenea, persoanele în cauză pot face obiectul unor amenzi pentru acțiunile lor sau al unor amenzi dure dacă vor fi descoperite noi dovezi'', se mai anunță în comunicat, care precizează că Agenția Națională Anti-Doping (ANAD) va decide soarta fiecărui sportiv separat. România avea două echipaje calificate la JO 2016 după descoperirea cazurilor de dopaj, Valentin Cameneschi, Aurelian Mădălin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Răzvan Oltean (K4 — 1.000 m), Iuliana Andreea Țăran, Irina Lauric (K2 — 500 m). Leonid Carp și Andrei Ștefan Strat, calificați la C1 — 1.000 metri (Leonid Carp) și C2 — 1.000 metri, au fost exonerați de către ANAD deoarece aveau concentrații mici la meldonium și se încadrau în marja acceptată de WADA.
http://adevarul.ro/n...98a0/index.html

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eurovision nu, JO olimpice nu...

sa vezi ca o sa ne excluda astia si de la World War III Posted Image O sa trebuiasca sa ne uitam pe canale straine.

Edited by lex404, 16 July 2016 - 18:40.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ar trebui ca sefii sa fie dati afara ..

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postlex404, on 16 iulie 2016 - 17:14, said:

Eurovision nu, JO olimpice nu...

sa vezi ca o sa ne excluda astia si de la World War III Posted Image O sa trebuiasca sa ne uitam pe canale straine.
Doamne ajuta !! Performantele romanilor sunt de evul mediu ... Decat sa ne facem de ras mereu si sa devenim mascaricii Europei mai bine sa nu stie omenirea de existenta noastra .

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Niște drogați! Posted Image

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcobi1, on 16 iulie 2016 - 17:32, said:

Doamne ajuta !! Performantele romanilor sunt de evul mediu ... Decat sa ne facem de ras mereu si sa devenim mascaricii Europei mai bine sa nu stie omenirea de existenta noastra .

La olimpiada e important sa participi nu sa castigi. Olimpiada e si despre altceva nu numai castigarea unor medalii. Asa zic unii ... si eu-s de acord cu ei.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postcobi1, on 16 iulie 2016 - 17:32, said:

Doamne ajuta !! Performantele romanilor sunt de evul mediu ... Decat sa ne facem de ras mereu si sa devenim mascaricii Europei mai bine sa nu stie omenirea de existenta noastra .
Aiurea. La canotaj Romania a fost intotdeauna un competitor de superclasa. De la Leo Rotman, Ivan Patzaichin, Lipa,  barcile noastre au bagat mereu spaima in adeversari.
Asa ca nu mai vorbiti daca nu va pricepeti. Aruncatul cu fecale e sport romanesc...

#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Sa-l faca olimpic, ca ne-am abona la medalii de aur.

#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Am fost kaiacist. Doar campion de zona.
  Pentru cei ce nu stiu (una-i  una, alta-i alta):   Kaiacul este diferit de canoe si se scrie cu ,,K''. Se propulseaza cu padela.
  Canoia se scrie cu ,,C'' si se propulseaza cu pagaia.
De aici si FRKC (Federatia Roamana de Kaiac-Canoe). Pt a nu se confunda initialele.
  Canotajul este altceva.
  Multi au tendinta sa confunde kaiac-canoe cu canotaj.
Fals, asa ceva nu se face.
Nu era usor, eram multi, erau multe cluburi pe vremea aia.
Prin anii '78 - '86. Si baza materiala exista.
   Caras - Severin, Mehedinti, Arad, Timisoara.  Banatul adica.
Sportul era incurajat, inclusiv de interprinderea la care erai angajat.
La Snagov i-am cunoscut personal pe d-nii I.  Patzaichin, V. Daba, I. Barladeanu, etc.
   Trecand peste amintiri si tinand subiectul, stiti ce primeam pe vremea aia, ca suplimente ?!
  Cicolata chinezeasca si dextroza. Dextroza simpla, fara a o combina cu creatina.
Nici NU STIAM despre doping, nu auzisem.
   Munceam, de dragul sportului, ne placea apa.  Kaiac-Canoe, schif...sunt printre putinele sporturi non-violente.
S-a daramat totul.
  Incercati sa va odihniti 3 zile la Valiug. N-o sa puteti, smecherii au acaparat tot.
Multe am de spus, crede-ti-ma.
  Si apoi am invatat carte, m-am realizat in viata.
Da, sportul si serviciul militar m-au calit.
   Spun asta, acum, la varsta de 55 ani.

Edited by Topp, 16 July 2016 - 21:00.


#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPrien, on 16 iulie 2016 - 20:33, said:

Aiurea. La canotaj Romania a fost intotdeauna un competitor de superclasa. De la Leo Rotman, Ivan Patzaichin, Lipa,  barcile noastre au bagat mereu spaima in adeversari.
Asa ca nu mai vorbiti daca nu va pricepeti. Aruncatul cu fecale e sport romanesc...
  Ar fi bine sa nu confunzi canotajul cu Kaiac-Canoe.
  Scrii prostii si  cititorii neinitiati ar lua-o de buna.
Chiar, daca nu te pricepi, de ce scrii prostii ?!
Bunaoara,  d-l Patzaichin a fost canoist, d-na gl. E. Lipa, schifista. Stii care-s deosebirile ?! Le cunosti viata sportiva, palmaresul ?
  Duci cititorii in eroare.
  ,,Asa ca nu mai vorbiti daca nu va pricepeti.''

Edited by Topp, 16 July 2016 - 21:07.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Doi din ei n-au fost dopati, nu mai retin din interviu cum ii cheama dar au fost ieri la Digisport si au zis ca-s cam enervati de faptul ca presa scrie despre toata echipa cand de fapt ei au "scapat". Chiar a folosit unul din ei expresia asta si s-a corectat rapid ca sa nu para ca insinueaza ceva :)) In articol se specifica de Leonid Carp şi Andrei Ştefan Strat, probabil ei au fost.

Au zis ca va merge la olimpiada echipa de caiac 4, nou incropita.

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Pai voi(care va aratati surprinsi) ce credeati? ca performanta din ziua de azi se mai face cu vitamine si dextroza(ca sa-l citez pe colegul Topp) ?

Si chiar si inainte in unele ramuri se dadeau la copii pastile de naposim si le spuneau ca sunt "vitamine"

#13
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005
Voi stiti citi bani s-au papat de la buget cu baietii astia intr-un an ? De cluburi, federatii, sportivi si alti venetici din sistem...Se apropie de 2 mil euro.
Si cu ce rezultat? ...Sa maninci o gramada de bani ca sa te faci de ris, sa fii batjocorit daca intrebi de ce, sa ti se trinteasca usa in nas daca cutezi a cere tragerea la raspundere a vinovatilor......asta e o tara fara stapin. Voi a-ti auzit ca cineva sa fie macar mustrat pentru isprava asta? Ba mai mult....baietii fac scandal ca nu li se dau....prime !!!!!!!!!!!!!! Pe bune... e reala treaba.

Edited by Tic1, 16 July 2016 - 21:46.


#14
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Ma simt obligat sa fac unele precizari, pentru cei neinformati.
Sunt doua federatii:
-FRKC  (Federatia Romana de Kaiac-Canoe)\
                     -Kaiacul e barca aia  cu ajutorul careia te deplasezi ajutandu-te de padela.
In competitii sportive kaiacul poate fi de unul, doi, patru sau mai rar, opt kaiacisti.
Daca vorbim de eschimosi, nu de competitii sportive, da, putem scrie ,,Caiac''.
                    -Canoea este barca pe care sportivul o propulseaza cu o singura vasla, numita pagae.
Canoea in competitii sportive poate fi propulsata de unul, doi, sau mai rar, patru sportivi.
     -FRC   (Federatia Romana de  Canotaj)
   -Canotajul implica  propulsia barcii cu vasle sau rame.
   Sa nu le confundam. Adica poti ,,trage'' pe-o parte sau pe ambele parti ale barcii.
   Cu sau fara carmaci.
   Se mai numesc si ,,schif''.
Sper ca am reusit sa explic cu cuvintele mele diferenta intre cele doua federatii, intre cele doua sporturi, fiecare cu specificul lor.
  Haideti sa facem diferenta intre ,,kaiac'', ,,canoe'', ,,schif''. Precum si intre rame, vasle, padela, pagae.
  Despre dopaj, poate sunt altii mai in tema, mi-a trecut vremea si inca ma simt bine.

Edited by Topp, 16 July 2016 - 22:10.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ce ma surprinde pe mine e ca dupa tot scandalul asta din toate sporturile cu Meldonium, un sportiv se mai gandeste sa continue sa se dopeze deoarece n-o sa se afle, el n-o sa fie testat niciodata.

#16
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postcobi1, on 16 iulie 2016 - 17:32, said:

Doamne ajuta !! Performantele romanilor sunt de evul mediu ... Decat sa ne facem de ras mereu si sa devenim mascaricii Europei mai bine sa nu stie omenirea de existenta noastra .
Aceleasi comentarii de  1 leu gaurit  pe toate topicurile posibile ! Nu stiu de ce SP nu impune un minim de creier pentru membri ! Canotajul romanesc a adus medalii Romaniei din toata lumea la toate competitiile posibile  ! Din pacate acum sunt alergati cu yahturi pe toate lacurile de antrenament !
Cat din cele 2 milioane de euro a ajuns la sportivi ?
PS - Si caiacul si canoea si schiful se denumesc in general canotaj ! Am facut si eu 2 ani de canoe in tinerete ! Cu pagaie bineinteles Posted Image !

Edited by FAP, 16 July 2016 - 22:31.


#17
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostFAP, on 16 iulie 2016 - 22:19, said:

Aceleasi comentarii de  1 leu gaurit  pe toate topicurile posibile ! Nu stiu de ce SP nu impune un minim de creier pentru membri ! Canotajul romanesc a adus medalii Romaniei din toata lumea la toate competitiile posibile  ! Din pacate acum sunt alergati cu yahturi pe toate lacurile de antrenament !
  Nu numai cu iahturi.
Chiar cu barci cu motor, salupe ale caror motoare depasesc puterea admisa pe acea portiune de apa.
Vezi Snagov. Trec ambarcatiuni puternice pe langa sportivii aflati sub cronometru si-s nevoiti sa tot repete  o ,,pista''.
   Nu dam nume, le stiu sportivii.
Niste idioti cu bani, cu vile pe malurile Snagovului au dus la aceasta situatie.
Snagovul era o baza sportiva.
  A devenit proprietatea videnilor, columbenilor, etc, samd. A  hotilor adica.   Pe care Justitia, DNA,  nu-i atinge.

View PostFAP, on 16 iulie 2016 - 22:19, said:

Aceleasi comentarii de  1 leu gaurit  pe toate topicurile posibile ! Nu stiu de ce SP nu impune un minim de creier pentru membri ! Canotajul romanesc a adus medalii Romaniei din toata lumea la toate competitiile posibile  ! Din pacate acum sunt alergati cu yahturi pe toate lacurile de antrenament !
Cat din cele 2 milioane de euro a ajuns la sportivi ?
PS - Si caiacul si canoea si schiful se denumesc in general canotaj !
Cred ca nu stii ce sport ai facut, cu parere de rau ti-o spun. Mai concret, nu ti-a explicat nimeni ca una-i una, alta-i alta -)
Hai sa dam citire DEX atunci :
  -SCHIF : Ambarcațiune sportivă foarte lungă, îngustă și ușoară, cu rame lungi și ușoare și cu scaune mobile. 2. Probă sportivă care se practică cu schiful
  -Kaiac_Canoe: https://ro.wikipedia...iki/Kaiac-Canoe
In alta ordine de idei, daca le stii atat de bine, te rog sa ne explici de ce este nevoie de doua federatii, FRKC si FRC ?
   Pentru ca aceste sporturi sunt unul si acelasi ?!
,,caiacul si canoea si schiful se denumesc in general canotaj'' ?!
Lasa-ne.

Edited by Topp, 16 July 2016 - 22:59.


#18
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Concluzia?!
   Neah.
Nu ,,baietii e vinovati'.
       Ca de altfel si in alte sporturi.
Si In alte domenii ale vietii sociale, de zi cu zi.
      Chestie de medicina prost aplicata, medici slab pregatiti, conditii proaste, cine poate sti adevarul ?
       Nu aruncati cu piatra, n-ati fost langa oamenii aia.
Ca si in alte domenii, nimic nu e cum a fost.
Cautati vinovatii in tot ceea ce se intampla sau VI se intampla, in jurul dvs. de cca 26 ani.
    Deschideti-va ochii, nu-i lasati pe altii sa vi-i inchida.
       Nu-i judecati pe oamenii aia, are cine o face si la urma urmei...ei isi rateaza viata daca o fac cu buna stiinta.
    Este cineva pe-aici care le cunoaste viata, munca, sacrificiile ?!
  NU ?!  Si-atunci..atunci, cu ce drept, cu ce bun simt ?
     Pace !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate