Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Urmari nedorite ale orelor de religie in scoala primara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1689 replies to this topic

#19
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostCazimi, on 15 iulie 2016 - 23:28, said:

Inițiator, ca să împace și capra, și varza, prietenul tău ar putea să caute cursuri din alte religii, inclusiv cele ne-creștine. Dacă merge pe ideea ca fiica lui să-și aleagă religia, poate ar fi idee bună să cunoască și alte religii în afara ortodoxiei.
Da ! Ar fi o idee extraordinara sa-si supuna fiica la mai multe indoctrinari simultan, pentru a face o alegere libera ! Cu cat mai multe idei dinastea nefiltrate introduse in creierul aflat in dezvoltare cu atat mai multe posibiliati de infestare. Nene, religia e ca un virus la care toata lumea are o anumita vulnerabilitate, tu ce crezi ca se intampla daca te expui la acesti virusi si la tulpinile si mutatiile ulterioare ale virusilor ?

#20
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostLegine, on 15 iulie 2016 - 23:31, said:

Religia nu se alege. Te alege ea pe tine. Inclus si ateismul aici.
Dacă tu ți-ai ales deja religia, foarte bine. Dar cred că un părinte care nu vrea să impună copilului ideile sale (și părintele de care e vorba în topic pare să fie din categoria asta) este mai câștigat dacă îi oferă mai multe opțiuni.


View Post_-AppleS-_, on 15 iulie 2016 - 23:41, said:

Da ! Ar fi o idee extraordinara sa-si supuna fiica la mai multe indoctrinari simultan, pentru a face o alegere libera ! Cu cat mai multe idei dinastea nefiltrate introduse in creierul aflat in dezvoltare cu atat mai multe posibiliati de infestare. Nene, religia e ca un virus la care toata lumea are o anumita vulnerabilitate, tu ce crezi ca se intampla daca te expui la acesti virusi si la tulpinile si mutatiile ulterioare ale virusilor ?
Ai dreptate, nu am specificat că există și atei, și agnostici și, cum se numesc în statistici, de religie - fără. Tot opțiuni diferite de ortodoxie sunt și astea.

Plus că în lume au început să apară biserici creștini fără denominație, care se bucură de un succes crescând. Nu cred că e (încă) cazul în România, din păcate.

#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu cred că orele astea de religie trebuiau introduse mult mai târziu.
Introducerea acestei "materii" din clasele primare duce foarte ușor la îndoctrinare.
Cel mai bine ar fi fost să fie introduse după liceu,sau cel mai devreme în ultimii ani de liceu(parcă filosofia era așa de târziu).
Și tot ca materie opțională!

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcristirg, on 15 iulie 2016 - 23:34, said:


omul are liber arbitru

Eu il aleg pe Hategan.

#23
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Scoala ii scoala, biserica ii biserica si ciorba ii ciorba. Asta am facut noi cand le-am combinat.

#24
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostCazimi, on 15 iulie 2016 - 23:50, said:


Dacă tu ți-ai ales deja religia, foarte bine. Dar cred că un părinte care nu vrea să impună copilului ideile sale (și părintele de care e vorba Ă®n topic pare să fie din categoria asta) este mai câștigat dacă Ă®i oferă mai multe opțiuni.


Nu are ce sa ofere altceva decat propriul exemplu. In rest e apa de ploaie.

#25
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostLegine, on 16 iulie 2016 - 00:05, said:

Nu are ce sa ofere altceva decat propriul exemplu. In rest e apa de ploaie.
Au făcut deja asta. Tocmai aici este problema expusă în topic: copilul acasă a învățat ceva, iar la școală i se spune altceva, ba chiar își judecă părinții că nu se poartă cum a învațat ea la orele de religie.

#26
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostCazimi, on 16 iulie 2016 - 00:10, said:

Au făcut deja asta. Tocmai aici este problema expusă în topic: copilul acasă a învățat ceva, iar la școală i se spune altceva, ba chiar își judecă părinții că nu se poartă cum a învațat ea la orele de religie.

Miorlaie pisicile!

#27
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostJurasikMan, on 15 iulie 2016 - 22:50, said:

....
Mie mi se pare a fi o problema serioasa a societati . Vrem copii indoctrinati gata  ? Ii vrem plecati in lume cu ideile altora , nu cu ale lor ?
Sau cu ideile parintilor ?!

View PostFAP, on 15 iulie 2016 - 23:03, said:

Orele de religie nu au ce cauta in scoli !!! Daca se fac inafara scolii deoarece doresc parintii e altceva ! Mai bine ore de sport !
Corect !

Cu toate ca nu sunt ateu , NU sunt deacord ca religia sa fie " materie " de scoala indiferent de varsta . Sunt alte materii care se cam bat in cap cu religia si de aici pot aparea confuzii mai ales la varste fragede . Apoi e problema ca nu sunt reprezentate toate religiile in sensul ca in timpul orei de religie sa fie atatea clase cate religii sunt in lumea asta , astfel fiecare copil crescut in religia x sa aiba parte de educatie corecta . La fel si cu ateii o clasa pt acestia care neavand de aprofundat " discutii mistice " sa faca ceva util ca , sport , jocuri , etc . Atunci , da , as accepta religia in scoala .

#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Măcar dacă s-ar face istoria religiilor în ora de religie.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,833
  • Înscris: 14.10.2008
La mine a fost religie la scoala inca din clasa a 2-a (1993). Bunica mea a fost foarte credincioasa. Rezultatul: cred in Dumnezeu dar nu suport dogma bisericeasca, la biserica merg doar 1 data pe an de Paste.

Cred dar vreau sa ma bucur de toate placerile vietii fara restrictii. Prin urmare, nu tin Posturile. Unii ar zice la prima vedere ca din motive religioase nu m-am casatorit si nu am avut prietena pana acum, dar chiar nu e deloc asa, nu are nici o treaba, aparentele inseala. Posted Image

Deci depinde si de om daca se lasa indoctrinat. Totusi verisoarele mele sunt aproape habotnice, poate ca asupra fetitelor efectul e mai puternic.

In liceu orele de religie erau ore de caterinca, profii fiind tineri. Posted Image

#30
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostCazimi, on 16 iulie 2016 - 00:31, said:

Măcar dacă s-ar face istoria religiilor în ora de religie.
Exact!
Să se predea despre toate religiile,astfel încât elevul să știe cu ce se "mănâncă" fiecare religie.
Să nu mai facă confuzie între catolicism,ortodoxie,iudaism,budism,islam,etc.

#31
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
BOR n-ar accepta așa ceva, tocmai fiindcă nu s-ar mai întâmpla ce i se întâmplă fetiței despre care e vorba în topic.

#32
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cam ce se zice la ore?   :huh:

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008


View Postcristirg, on 15 iulie 2016 - 23:07, said:

-pai e normal sa se creeze o persoana cu vederi religioase,cu credinta ortodoxa, suntem un neam ortodox de 2000 de ani

Stai puțin sa zic si eu ceva... Ha ha ha, ortodox de doua milenii zici?


View Postdjl, on 16 iulie 2016 - 02:17, said:

Dar cam ce se zice la ore?   :huh:
Basme evreiești.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
In Romania NU SE FACE RELIGIE.

Ceea ce e in scoli este CREDINTA

In Romania nu exista ortodoxism, este SUPERSTITIE

Locul credintei NU ESTE IN SCOALA, ci, la biserica.
Flagelul asta nociv si gaunos TREBUIE INTERZIS in scoala de stat.

View PostCazimi, on 15 iulie 2016 - 23:28, said:

Inițiator, ca să împace și capra, și varza, prietenul tău ar putea să caute cursuri din alte religii, inclusiv cele ne-creștine. Dacă merge pe ideea ca fiica lui să-și aleagă religia, poate ar fi idee bună să cunoască și alte religii în afara ortodoxiei.


Foarte gresit.
Ar inseamna sa-ti bati joc de copilul tau.

#35
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostTsunnnami, on 16 iulie 2016 - 03:45, said:

Foarte gresit.
Ar inseamna sa-ti bati joc de copilul tau.
Argumentează, te rog.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCazimi, on 16 iulie 2016 - 03:46, said:

Argumentează, te rog.

Are si el viata lui de copil, trebuie lasat si liber, sa SE JOACE, nu indoctrinat cu ceea ce se predica in alte tari
Il omori psihologic vorbind.
Scoala pe de o parte, tu, acasa pe de alta..
In plus, scoala il va convinge ca o sa arda in iad cu tine pentru ca predici si alte religii, ceea ce e complet interzis.
In speta, fiecare religie e radicala si exclusivista

Copiii trebuie sa rada mah, sa cante, sa ii enerveze p-aia mari, atunci e el fericit, nu cand e OBLIGAT sa retina tampenii religioase

Cam asta e argumentul

Am raspuns bine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate