Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Urmari nedorite ale orelor de religie in scoala primara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1689 replies to this topic

#37
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostTsunnnami, on 16 iulie 2016 - 03:50, said:

Are si el viata lui de copil, trebuie lasat si liber, sa SE JOACE, nu indoctrinat cu ceea ce se predica in alte tari
Il omori psihologic vorbind.
Scoala pe de o parte, tu, acasa pe de alta..
In plus, scoala il va convinge ca o sa arda in iad cu tine pentru ca predici si alte religii, ceea ce e complet interzis.
In speta, fiecare religie e radicala si exclusivista

Copiii trebuie sa rada mah, sa cante, sa ii enerveze p-aia mari, atunci e el fericit, nu cand e OBLIGAT sa retina tampenii religioase

Cam asta e argumentul

Am raspuns bine?
Adică practic spui exact ce am zis eu: că nu trebuie îndoctrinat, ci lăsat să aleagă ce vrea el, inclusiv ateism, agnosticism sau pastafarieni.
Sau nimic din toate astea.

Edited by Cazimi, 16 July 2016 - 04:02.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCazimi, on 16 iulie 2016 - 04:02, said:

Adică practic spui exact ce am zis eu: că nu trebuie îndoctrinat, ci lăsat să aleagă ce vrea el, inclusiv ateism, agnosticism sau pastafarieni.
Sau nimic din toate astea.


Mai mult, OBLIGAT sa se joace
Cand vrea in casa, batuta pe el sa mearga inapoi la joaca, mama lui de copil

#39
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Orele de religie nu sunt obligatorii.
Zi-i sa-si retraga fericit copila de la atrocitatile alea

#40
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Deci, să înțeleg: la școală , la religie profesorul îi învață pe copii să fie cuminți, să asculte de părinți, să aibă o relație cu Dumezeu, să nu fure, să nu ucidă, să nu se bată, să nu curvescă...etc
Waw! Acesta e  un atentat violent și grosolan la libertatea copiilor noștrii de a se educa singuri, de a alege să fie la fel ca și societatea decadentă și violentă din jur. Adică ce: pușcăria nu-i și  de noi?

Edited by orlandobarbulescu, 16 July 2016 - 06:47.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View Postorlandobarbulescu, on 16 iulie 2016 - 06:47, said:

Deci, să înțeleg: la școală , la religie profesorul îi învață pe copii să fie cuminți, să asculte de părinți, să aibă o relație cu Dumezeu, să nu fure, să nu ucidă, să nu se bată, să nu curvescă...etc
Waw! Acesta e  un atentat violent și grosolan la libertatea copiilor noștrii de a se educa singuri, de a alege să fie la fel ca și societatea decadentă și violentă din jur. Adică ce: pușcăria nu-i și  de noi?

La credinta, si nu la religie cel care intoxica copiii ii SPERIE nu ii invata, ii AMENINTA, nu le explica
Credinta, la biserica, stiinta, in scoala

#42
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View Postorlandobarbulescu, on 16 iulie 2016 - 06:47, said:

Deci, să înțeleg: la școală , la religie profesorul îi învață pe copii să fie cuminți, să asculte de părinți, să aibă o relație cu Dumezeu, să nu fure, să nu ucidă, să nu se bată, să nu curvescă...etc

teoretic doar la asta ar trebui sa se "limiteze" sfintii parinti profesori, din pacate unii sar calul, altii sar o intreaga herghelie.

caz concret, in ajunul lui 2012 (ala cu apocalipsa, daca mai tineti minte) un copil, coincidenta a facut sa fie copil de preot, ii raspunde unui profesor .. la ce sa mai invatam, ca si asa vine apocalipsa .. normal ca ta-su a fost chemat de urgenta la scoala pentru "declaratii si clarificari" asupra subiectului in cauza. omul ramane paf, intrucit desi este preot, nu este un habotnic, mai sa-l ia pe copil la "educatie coercitiva", cind sare copilul si zice .. nu tata mi-a zis, ca daca ma auzea, ma batea, ci domnu' de religie ..

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007

View PostJurasikMan, on 15 iulie 2016 - 23:10, said:

Imi spunea ca fetita a fost sfatuita de profesoara sa se roage zilnic ca sa ia note mari , ca altfel , daca nu se roaga , va lua note mici .


Si n-a fost a doua zi la conducerea scolii ca sa depuna o reclamatie?
Cateodata imi pare rau ca nu suntem in SUA unde ar fi putut fi dat in judecata profesorul pentru aberatiile aste si sigur ar fi obtinut depagubiri substantiale.


View Postorlandobarbulescu, on 16 iulie 2016 - 06:47, said:

Deci, să înțeleg: la școală , la religie profesorul îi învață pe copii să fie cuminți, să asculte de părinți, să aibă o relație cu Dumezeu, să nu fure, să nu ucidă, să nu se bată, să nu curvescă...etc

Domnule orlando, cititi mai sus ce li se spune copiilor.
Nu stiu de unde ai scos insiruirea aia dar numai de asta nu a fost vorba pana acum.



#44
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Postorlandobarbulescu, on 16 iulie 2016 - 06:47, said:

Deci, să înțeleg: la școală , la religie profesorul îi învață pe copii să fie cuminți, să asculte de părinți, să aibă o relație cu Dumezeu, să nu fure, să nu ucidă, să nu se bată, să nu curvescă...etc
Waw! Acesta e  un atentat violent și grosolan la libertatea copiilor noștrii de a se educa singuri, de a alege să fie la fel ca și societatea decadentă și violentă din jur. Adică ce: pușcăria nu-i și  de noi?
Deci sa înțeleg ca părinți ii învață pe copii sa NU fie cuminți, sa NU asculte de părinți,  sa NU aiba o relatie cu Dumnezeu, sa fure, sa ucidă, sa se bată, sa curveasca... și ca fără orele de religie toți copiii vor fi viitori infractori și cremenali????? Pe bune???? Ai copii? Ii educi și  tu  sau pasezi responsabilitatea la ora de religie?

Edited by ianos76, 16 July 2016 - 07:41.


#45
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru că ce s-a scris mai sus nu e complet. Nu numai ce s-a menționat de către inițiator, se învață în timpul orelor de religie dar și celelalte. Problema e că atunci când acuzăm ceva suntem extrem de subiectivi și deci incompleți. Într-un conflict, adevărul este prima victimă. În acest spirit recunosc și eu că sunt mult prea multe persoane habotnice ce-l prezintă pe Dumnezeu într-un mod greșit.

View Postianos76, on 16 iulie 2016 - 07:40, said:

Deci sa înţeleg ca părinţi ii învaţă pe copii sa NU fie cuminţi, sa NU asculte de părinţi,  sa NU aiba o relatie cu Dumnezeu, sa fure, sa ucidă, sa se bată, sa curveasca... şi ca fără orele de religie toţi copiii vor fi viitori infractori şi cremenali????? Pe bune???? Ai copii? Ii educi şi  tu  sau pasezi responsabilitatea la ora de religie?

Îi educ eu, am patru. Sunt protestant si in bisericile noastre nu sunt infractori, sau „cremenali”

Edited by orlandobarbulescu, 16 July 2016 - 07:49.


#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
De unde stii asta? Ai fost prezent la ora de religie in clasa respectiva?

Predarea religiei e o sintagma hilara si trista in acelasi timp. Daca trebuie sa explic afirmatia asta inseamna ca e in floare habotnicia.
Considerand ca vorbim totusi despre niste personaje de pveste, a caror existenta nu este sustinut de dovezi concrete mai mult decat existenta lui Hansel si Gretel, nu ar trebui bagate pe gat nimanui ca un adevar absolut si de necontestat, mai ales unor copii.

#47
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
subiectul religia in scoli este deja un subiect tabu :))

#48
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Religia ar trebui sa se predea caci e materie de cultura generala, si cam ce nume de facultati sunt in universitate ar trebuie sa fie si disciplinele de invatamant. Cu lucruri invizibile lucreaza pana la urma toate materiile teoretice. Iar daca copii sunt indoctrinati asta nu i  afecteaza pe restul, caci doar cativa isi trag veniturile din convingerile oamenilor: politicieni, retori.
Eu cred ca cea mai nociva materie de invatamant e economia care duce la aparitia fenomenului infractional.

#49
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postalnegru, on 16 iulie 2016 - 08:28, said:

Religia ar trebui sa se predea caci e materie de cultura generala, si cam ce nume de facultati sunt in universitate ar trebuie sa fie si disciplinele de invatamant. ....
Explica ce ai vrut sa zici ca io unu n-am priceput logica ?

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalnegru, on 16 iulie 2016 - 08:28, said:

Religia ar trebui sa se predea caci e materie de cultura generala, si cam ce nume de facultati sunt in universitate ar trebuie sa fie si disciplinele de invatamant. Cu lucruri invizibile lucreaza pana la urma toate materiile teoretice. Iar daca copii sunt indoctrinati asta nu i  afecteaza pe restul, caci doar cativa isi trag veniturile din convingerile oamenilor: politicieni, retori.
Eu cred ca cea mai nociva materie de invatamant e economia care duce la aparitia fenomenului infractional.

Si eu sper ca vezi ironia din postarea ta fata de subiectul de discutie...
Nu o sa elaborez fiindca nu am chef de suspendari.

Edited by AlexEn, 16 July 2016 - 09:01.


#51
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostCazimi, on 15 iulie 2016 - 23:28, said:

Inițiator, ca să împace și capra, și varza, prietenul tău ar putea să caute cursuri din alte religii, inclusiv cele ne-creștine. Dacă merge pe ideea ca fiica lui să-și aleagă religia, poate ar fi idee bună să cunoască și alte religii în afara ortodoxiei.


Tu ai pus vreodata mana pe o carte de istorie a religiilor? Posted Image
Probabil ca  nu.
Pentru ca, daca ai fi facut-o, ai fi vazut ca, de exemplu, la capitolul crestinism, despre Isus, care sta in centrul religiei crestine, se spune ca intrertinea cel mai probabil relatii oculte destul de stranse cu zelotii, care erau fundamentalistii evrei ai vremii, fundamentalisti al caror obiectiv era sa puna capat ocupatiei romane in Palestina.
De asemenea, se mai spune ca e imposibil de reconstituit mesajul sau original, ba chiar ca sursele timpului nu contin aproapre nicio informatie despre existenta sa.
Deci, asa, de la primele informatii, cam cine ar fi interesat de crestinism si de Isus, nu?

Edited by she_wolf, 16 July 2016 - 09:17.


#52
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

singura credinta adevarata e cea ortodoxa

Si cine anume a dat verdictul asta?! Bazat pe ce argumente?! Pun pariu ca 99% din toti aia care se dau/se considera "credinciosi adevarati", care merg la biserica in fiecare Duminica (si restul de sarbatori mici si mari), tin toate posturile, samd... habar nu au care e diferenta intre biserica Ortodoxa si cea Catolica sau Protestanta.

Unii habar nu au nici macar pentru ce merg la biserica... era un filmulet pe youtube cu niste babe care erau intrebate de ce se duc la biserica de Craciun , ce se sarbatoreste.. si ele ziceau "Ce sa se sarbatoreasca? Prima zi de Craciu, a doua zi de Craciun, a treia zi de Craciun"

#53
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Orele de religie ar fi mai bune, dupa parerea mea, daca s-ar explica toate religiile. Sa explice istoria religiilor, prezentand fiecare doctrina in parte. Sa nu se rezume doar la : "in ortodoxism...". In multe cazuri religia e pusa la coltul extrem, cum ar fi : "musulmanii cred ca ii asteapta n virgine in rai, si asta se poate intampla doar daca tin cu dintii de Coran facandu-i extremisti" sau "un om fara Dumnezeu, nu e om cu care sa discute un crestin". Nu stiu cum, dar eu mai mult am observat o influenta de ura pentru diferite persoane/situatii.

Tin minte pe proful de relligie ca zicea : abstinenta e calea. Fara abstinenta, vin bolile sexuale. Mai era o parte cand zicea : reproducerea e modalitatea prin care corpul da ce e mai bun din el pentru a face o alta fiinta, irosind si obosind corpul prin relatii sexuale "din placere". Adica sa ne rezumam la sex doar cu nevasta (doar cand avem nevasta) si pentru a face copil. Evident ca restul clasei o durea in conducta, explicand niste lucruri ca astea la copii de 18 ani (care nu mai sunt inocenti de mult).

Edited by _Claudiu_, 16 July 2016 - 09:32.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTheRipper0607, on 16 iulie 2016 - 05:31, said:

Orele de religie nu sunt obligatorii.
Zi-i sa-si retraga fericit copila de la atrocitatile alea
Astea sunt pentru creduli, oficial asa e, in practica e mult mai complicat, fiecare unitate are propriul plan de indoctrinare si au repertoriu vrei sa te retragi si o mica scapare care spune ca acolo unde nu se pot organiza alte cursuri (si nu o sa doreasca sa faca altele) nu te poti retrage.

View PostAlexEn, on 16 iulie 2016 - 07:34, said:

Si n-a fost a doua zi la conducerea scolii ca sa depuna o reclamatie?
Sunt mana in mana. O sa ai probleme generalizate daca te opui sistemului doar pe declaratii fara probe si chestii serioase, devenind oaia neagra Posted Image Astea cu se poate nu e obligatoriu bla bla sunt texte ale credulilor fara pic de experienta. Si eu am crezut acu 2 ani ca o sa fie usor... treaba e mai complexa.

Edited by andreic, 16 July 2016 - 09:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate