Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Actualitatea în legumicultură

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#91
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate e supțirel el :))

#92
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* 12.09.2019 - S-a înființat Banca de Resurse Genetice Vegetale pentru Legumicultură, Floricultură, Plante Aromatice și Medicinale Buzău.

#93
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
CIca ramine si pentru la anul:
https://agrointel.ro...rul-de-minimis/

#94
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
13.12.2019 - Directorul Băncii de Resurse Genetice Vegetale pentru Legumicultură, Floricultură, Plante Aromatice și Medicinale Buzău, cercetătorul Costel Vânătoru a fost demis prin ordin al ministrului Agriculturii. În locul lui a fost numit un jurist.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j3X9sDrv6X0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Eugen_D, 14 December 2019 - 02:11.


#95
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Adrian Chesnoiu a fost detașat oficial la Buzău pentru a-i lua locul cercetătorului Costel Vînătoru, la conducerea Băncii de Gene.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B5KYJMbpqSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Eugen_D, 14 December 2019 - 23:41.


#96
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, astept si eu sa vad ceva cu subiect si predicat de la onor ministerul, nu bla-bla-bla-uri ca asta:
https://agrointel.ro...-de-gene-buzau/
Comunicatul asta de partid, pardon, al ministerului, mi se pare doar o mare perdea de fum.
Apropo, dom' ministru-profesor-doctor-veterinar, oile din nava rasturnata la Constanta ce mai fac?

#97
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Domnul Vânătoru poate să-și pună în valoare experienta și în alta tara.  Avem ingineri, doctori.... cu aceeași recomandare din partea bravilor conducători care nu pot sa trăiască în tara lor.

#98
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu vreau sa ma bag in politichie desi momentan doar despre asta e vorba dar am si eu o umila parere. Pentru a infiinta asa ceva trebuie aparatura si infrastructura criogenica de prezervare, chestiune nu chiar foarte complicata, e treaba de ingineri ceva mai destepti, aparatura de descifrare a genomurilor vegetale, deja trecem la alt nivel stiintifico-tehnic, geneticieni, ei acum dam de greu ca astia sunt <rara avis> (ceea ce nici dl Vanatoru si nici acel contabil nu sunt si nici nu au sansa sa se califice in asa ceva) si abia in ultimul rand ceva campuri de cultura cu un horticultor profesionist pentru mentinerea colectiei de seminte viabile (abia aici s-ar califica cu brio dl Vanatoru). Daca nu o iei in ordinea logica iese sigur un vax. Gresesc cu ceva???

Edited by subway_guru, 17 December 2019 - 01:50.


#99
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru primele doua etape e nevoie de o <companie select specializata> de management de investitii/achizitii. Partea a treia e <cheia succesului> si presupune un centru stiintific de cercetare de top mondial, partea a patra e banala si poate usor fi data <in subantrepriza> la actuala statiune de legumicultura unde domneste taica popa...ca neam de neamul nostru am fost <niste tarani> si ne pricepem, nu-i asa? :)
Cine e cu munca la camp sa pofteasca la sapa, cine e cu stiintele savante sa pofteasca in laboratoare si la microscoape iar cine e cu tevaraiele, cablaraiele, excavatiile si betoanele sa pofteasca pe santier, fiecare la locul potrivit ca e loc pentru toata lumea!

Edited by subway_guru, 17 December 2019 - 02:16.


#100
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Toata lumea se pricepe, tocmai de aia de multe ori se ia un oarecare de pe strada si se pune ministru, director, sef.

Pana una alta motivele invocate de ministru sunt total altele
1. Oportunitatea, faptul ca e redundanta, avem deja.
Oare aia dinainte si inclusiv unul care lucreaza in domeniu de atata vreme chiar atat de imbecili sa fie? Probabil...

Daca e asa insa, de ce nu desfiintezi direct o institutie lipsita de sens?

2. Lipsa unor rapoarte sau a altor hartogarii...

Pai decie ok institutia dar e naspa managerul care nu a facut hartiile...punem alt sef?

Si asta ar fi ok dar oare unul care s-a zbatut de atata timp sa faca un drac si care abia a reusit sa catalizeze rezursele si vointa unor autoritati, si care de bine de rau a avut capacitatea si tenacitatea sa nasca acest proiect, nu trebuia intai ajutat sa puna la punct partea care eventual e cu probleme?

Daca tot nu desfiintezi, lasa-l ma pe prostul ala care a facut pe dracu in patru sa construiasca ceva  sa puna pe roate ideea asa cum a vazut-o el, ajuta-l daca e necesar.... Ca daca erau altii mai destepti, mai tenace si mai priceputi, FACEAU EI un asmenea proiect, se zbateau, se agitau..erau ei deja in locul lu popa...


E cam greu totusi sa fie intamplatoare mizeriile.

Cat despre taica parintili, mie nu imi place neam harneala lui insa nici magariile astea si mai ales incercarea de prosteala pe fata din partea unora  nu o pot hali.

Si ca sa schimbam nitel nota... Daca azi mancam pere asta se datoreaza, in foarte mare masura, si unor popi. Zic de pere pt la alea am mai cetit una alta, popii aia se ocupau si de alte "mosmoane".
Asa ca...











#101
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* 23.12.2019 - Deputatul Cristinel Romanescu, a declarat că s-a stabilit repunerea cercetătorului Costel Vînătoru în funcția de director al Băncii de resurse genetice vegetale de la Buzău.

#102
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Alt ministru de "valoare" face cărțile altora. Mai sunt oameni cu personalitate în tara asta sa ajute cu ceva bun, sănătos!?

Edited by decoservicestil, 24 December 2019 - 09:05.


#103
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
In legatura cu taica popa eu am un singur dubiu major, nu poti sa ai trei joburi in acelasi timp si sa slujesti la toate trei impecabil ca nu e vorba aici de sfanta treime, trei in unu...in numele tatalui, al fiului si al sfantului duh...

Edited by subway_guru, 26 December 2019 - 01:01.


#104
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Hai ca ma enervez...ca vad pe net ca se umfla gogoasa...ati uitat faza cand taica popa l-a cadorisit pe taica papa prin manutele dancilei cu <seminte traditional romanesti> de castravete amar???
Aceleasi seminte pe care cu ceva ani inainte le categorisea habarnist ca fiind <mexicane>???...si voi vreti banca de gene <ultimul racnet> de provenienta fake de la impostori? Are acest domn <cercetator de faima mondiala> macar un soi de cea mai umila leguma creatia lui? N-are...asa ca e nevoie de un pic de tamaie si ptiu dreace...

Edited by subway_guru, 26 December 2019 - 04:51.


#105
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ce si-au mai batut joc de cercetarea legumicola/pomicola in tara asta,ufff.   Da sa nu ne grabim ,poate scoate habanero din buzunar!?! Ps.nu am treaba cu agro(dar mai urmaresc). Si din familie cineva lucra la cercetari legu/pomi Bacau.  Golanie max.

#106
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postsubway_guru, on 26 decembrie 2019 - 04:46, said:

Hai ca ma enervez...ca vad pe net ca se umfla gogoasa...ati uitat faza cand taica popa l-a cadorisit pe taica papa prin manutele dancilei cu <seminte traditional romanesti> de castravete amar???
Aceleasi seminte pe care cu ceva ani inainte le categorisea habarnist ca fiind <mexicane>???...si voi vreti banca de gene <ultimul racnet> de provenienta fake de la impostori? Are acest domn <cercetator de faima mondiala> macar un soi de cea mai umila leguma creatia lui? N-are...asa ca e nevoie de un pic de tamaie si ptiu dreace...

Si de unde ai luat informatia ca cercetatorul nostru demis si inlocuit cu un jurist ar fi un impostor si de fapt este un habarnist?
Uite aici, ca sa iesi din ceata: https://www.revista-...ujba-cercetarii

“Părintele” legumiculturii
Costel Vînătoru este ”părintele” a peste 30 de soiuri şi hibrizi noi de legume, omologate şi brevetate, în special de tomate, castraveţi, vinete, ardei, fasole, a omologat în România primele soiuri de cicoare, ştir, busuioc alimentar şi a ameliorat cinci specii de plante legumicole.
De asemenea, în curs de testare şi omologare în reţeaua ISTIS se află încă 15 noi soiuri şi hibrizi de legume.


Bunul simt imi spune ca impostori sunt cei care l-au demis si au avut tupeul sa puna un jurist in locul in care ar trebui sa fie un cercetator!

#107
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nu stiu amanunte de astea adinci, dar bunul simt ala pe care il am eu, cit il am, imi zice ca atunci cind pui fata in fata un politician si un legumicultor, daca ai de ales, apoi sa nu iti pui banii sau cinstea pe politician.

Edited by Taxon, 27 December 2019 - 00:36.


#108
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La el in <parohie> portarul are salariu mai mare ca inginerul...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate