Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum scot bani dintr-o firma offshore (Seychelles)?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011
Ma gandesc sa-mi deschid of firma offshore pe Seychelles.

1. Cum scot dividende legal in Romania? Cat impozit platesc? 5% sau 16% + 5%?
2. Pot avea probleme (ex. rezidenta fiscala) pentru ca detin o asemenea firma? De exemplu exista aceasta lege:

"Aveți centrul de interes în România sau locuiți acolo timp de cel puțin 183 de zile consecutive în decurs de 12 luni)? Atunci statul român vă va impozita totalitatea veniturilor obținute oriunde în lume."
Atunci cum pot avea legal o firma in Seychelles sau Cipru daca eu stau in Romania?

3. Ma poate contacta cineva prin mesaj privat, care are firma in Seychelles si a scos dividende in Romania?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. E de dorit consultanta fiscala.
2. strict teoretic iti trimiti banii in contul din Romania, cu titlul Dividende, apoi le raportezi la PF la declaratia pe venitul global.
3. Impozitul pe dividende anul acesta e 5%, de la anu va fi 5% + 5% sanatate (limitat la o suma x).

#3
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Este legal sa ai firma oriunde in lume. Tocmai pentru ca locuiesti in Romania esti obligat sa platesti cei 5% pe dividende (sau cat o mai fi peste cativa ani).

Problema se pune daca poti fi obligat sa platesti in Romania si impozitul pe profit al firmei, ca si cum ar fi o firma Romaneasca. Ideea ar fi ca daca o firma este condusa din Romania (de exemplu), chiar daca este inregistrata in Seychelles, sa se supuna impozitarii din Romania. Exista presiuni in acest sens, din cate am citit si eu, nu doar in Romania. Statele vor sa "suga" cat mai multi bani de la cei care ii produc, asa ca inventeaza tot felul de legi... Nu stiu cat de posibil este totusi, mai ales cand firma este intr-o tara unde contabilitatea nu este obligatorie...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
exista o conventie pentru evitarea dublei impuneri, care spune ca poti fi impozitat doar o data. daca platesti impozitele in alta tara, nu le mai platesti in romania: https://www.anaf.ro/...EvZ0FBIS9nQSEh/

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 sebisibiu, on 13 iulie 2016 - 11:43, said:

Ma gandesc sa-mi deschid of firma offshore pe Seychelles.

1. Cum scot dividende legal in Romania? Cat impozit platesc? 5% sau 16% + 5%?
2. Pot avea probleme (ex. rezidenta fiscala) pentru ca detin o asemenea firma? De exemplu exista aceasta lege:

"Aveţi centrul de interes în România sau locuiţi acolo timp de cel puţin 183 de zile consecutive în decurs de 12 luni)? Atunci statul român vă va impozita totalitatea veniturilor obţinute oriunde în lume."
Atunci cum pot avea legal o firma in Seychelles sau Cipru daca eu stau in Romania?

3. Ma poate contacta cineva prin mesaj privat, care are firma in Seychelles si a scos dividende in Romania?

Colegu,dar de ce trebuie sa stie romanii ca tu ai firma acolo? Banii poti sa-i scoti usor,doar sunt o gramada de carduri anonime inca,nu o sa apara numele tau pe nimic.
Iar cand iti faci firma in Seychelles poti plati serviciile de infiintare la fel,cu un card anonim sau ma rog,"pe alt nume"....detalii in privat...

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cu Seychelles sigur nu avem conventie...:D

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Un articol mai vechi: Cât de rentabil este un offshore

#8
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011
1) In primul rand romania nu are conventie pentru evitarea dublei impuneri cu Seychelles.
2) da as putea scoate cu cardul dar eu vreau sa fac totul legal :)

 oMariusRO, on 13 iulie 2016 - 13:12, said:

Este legal sa ai firma oriunde in lume. Tocmai pentru ca locuiesti in Romania esti obligat sa platesti cei 5% pe dividende (sau cat o mai fi peste cativa ani).

Problema se pune daca poti fi obligat sa platesti in Romania si impozitul pe profit al firmei, ca si cum ar fi o firma Romaneasca. Ideea ar fi ca daca o firma este condusa din Romania (de exemplu), chiar daca este inregistrata in Seychelles, sa se supuna impozitarii din Romania. Exista presiuni in acest sens, din cate am citit si eu, nu doar in Romania. Statele vor sa "suga" cat mai multi bani de la cei care ii produc, asa ca inventeaza tot felul de legi... Nu stiu cat de posibil este totusi, mai ales cand firma este intr-o tara unde contabilitatea nu este obligatorie...

De unde stiu daca voi fi obligat sau nu?

 Adm, on 13 iulie 2016 - 12:28, said:

1. E de dorit consultanta fiscala.

Am fost deja. Nu stie nimeni 100% cum este :)

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Baga o cerere la ANAF, asa afli sigur ce si cum.
Avand rezolutia oficiala, actionezi in consecinta.

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 sebisibiu, on 14 iulie 2016 - 19:53, said:

1) In primul rand romania nu are conventie pentru evitarea dublei impuneri cu Seychelles.
2) da as putea scoate cu cardul dar eu vreau sa fac totul legal Posted Image



De unde stiu daca voi fi obligat sau nu?



Am fost deja. Nu stie nimeni 100% cum este Posted Image

Colegu',spune ce vrei sa faci,poate te putem ajuta.Ca daca e la o adica,vii aici in Irlanda,ca deocamdata e si asta asa un paradis fiscal....

#11
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011

 ady_77, on 14 iulie 2016 - 22:20, said:


Colegu',spune ce vrei sa faci,poate te putem ajuta.Ca daca e la o adica,vii aici in Irlanda,ca deocamdata e si asta asa un paradis fiscal....

Vreau sa platesc impozit in Seychelles si sa platesc dividende in Romania :)

#12
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Auzi..  Dar câți bani ai de luat? Ai deja firma in scheyschell sau vreți sa iti faci? Dacă e vorba de sub 100k euro pe an, mai bine faci un Micro aici, și plătești 5% pe venit și 5% pe ce rămâne ca dividente. Dai 10% dar nu te doare capul...

#13
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011

 oMariusRO, on 15 iulie 2016 - 10:28, said:

Auzi..  Dar câți bani ai de luat? Ai deja firma in scheyschell sau vreți sa iti faci? Dacă e vorba de sub 100k euro pe an, mai bine faci un Micro aici, și plătești 5% pe venit și 5% pe ce rămâne ca dividente. Dai 10% dar nu te doare capul...

Acesta nu este o optiune pentru mine (motivele nu conteaza).

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 sebisibiu, on 15 iulie 2016 - 11:48, said:


Acesta nu este o optiune pentru mine (motivele nu conteaza).

Pai atunci eu zic sa te gandesti la Irlanda.Firma o faci intr-o zi,rezidenta o obtii imediat,taxe mici...

#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Ce taxe are o firma in Irlanda ?

#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 denisen, on 15 iulie 2016 - 20:41, said:

Ce taxe are o firma in Irlanda ?

12,5% daca e pe servicii sau 10% daca e pe productie.

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

Quote

De unde stiu daca voi fi obligat sau nu?
Trebuie sa urmaresti reglementarile privind prestarea serviciilor (banuiesc ca de asra vorbim).
De exemplu vezi brosura de aici: http://discutii.mfin...a_2Servicii.pdf
Conteaza si tara clientului, in anumite situatii ar trebui sa fii taxat acolo, daca ai firma offshore, dar asta iti va spune clientul.
Mai departe ai riscul teoretic sa fie recalificate veniturile incasate pe offshore ca si venituri in Romania nedeclarate. Subliniez, e un risc teoretic, nu stiu cum e cu practica.

#18
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011

 yndy, on 18 iulie 2016 - 18:51, said:

Trebuie sa urmaresti reglementarile privind prestarea serviciilor (banuiesc ca de asra vorbim).
De exemplu vezi brosura de aici: http://discutii.mfin...a_2Servicii.pdf
Conteaza si tara clientului, in anumite situatii ar trebui sa fii taxat acolo, daca ai firma offshore, dar asta iti va spune clientul.
Mai departe ai riscul teoretic sa fie recalificate veniturile incasate pe offshore ca si venituri in Romania nedeclarate. Subliniez, e un risc teoretic, nu stiu cum e cu practica.

Da asta as vrea sa stiu si eu. A scos cineva dividende dintr-o firma offshore? Au fost intrebari/probleme?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate