Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Formatare partitii windows

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Salut!
Când vreau să instalez Windows-ul îmi spune că pârtia nu e formata corect.  O formatez folosit acest tutorial,   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pb6tECZP6WE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dar când vreau să reinstalez sistemul iar primesc acesta eroare.
Partea rea este ca îmi formateaza tot HDD.  Ce pot face?
Acum am incercat pe win7 și tot așa pățesc.

O zi buna!
Attached File  uploadfromtaptalk1467993146525.jpg   38.06K   31 downloads

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 06.03.2016
Dezactivează UEFI din bios si vezi daca merge.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce mesaj iti apare daca apesi pe "Show details"?
Ce reprezinta partitiile de acolo? Ai incercat sa stergi partitiile de la vechea instalare a lui Windows si sa le recreezi?
Prima partitie de 100 MB imi sugereaza ca ai avut candva Windows 7 instalat si aceea este partitia System Reserved de la Windows 7. Urmatoarea partitie (MSR) imi sugereaza convertirea disk-ului din MBR in GPT. Din cauza ca nu ai eliminat partitia de 100 MB, partitia "MSR" in loc de a fi prima partitie, a ajuns a doua partitie. Tot din cauza ei Windows 10 nu si-a mai putut crea o partitie System Reserved care trebuie sa fie mai mare.
Daca nu ai date importante pe celelalte partitii sau ai posibilitatea sa copiezi datele pe alt HDD, atunci iti recomand sa stergi toate partitiile si sa repartitionezi HDD-ul de la zero (foloseste comanda "clean" in DiskPart, dupa selectarea disk-ului).
Mesajul acela de eroare suspectez ca apare din cauza ca HDD-ul este GPT, iar tu in loc de a boota in mod UEFI, ai bootat in mod Legacy.
In acest moment nu poti instala Windows in mod Legacy, din cauza ca ai mai mult de 4 partitii primare (primele doua fiind tot primare).

Edited by _-_, 08 July 2016 - 18:31.


#4
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Asa îmi apare când dau click pe eroare.  Cum zici sa fac  ca sa nu mai primesc acesta eroare niciodată că e neplăcut ca de fiecare data când instalez Windows-ul sa formatez HDD~ul?

Mulțumesc mult!!
Attached File  uploadfromtaptalk1467999376693.jpg   37.67K   30 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1467999384323.jpg   40.31K   27 downloads

Edited by _-_, 08 July 2016 - 19:40.
Recomandarea din Regulament este de a nu cita (integral) ultimul post.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai in aceasta imagine ai alte partitii. Prima partitie este de 450 MB si este o partitie OEM (rezervata). Restul nu se vad...
Evident ca nu o poti selecta pe aceea in vederea instalarii. Computerul a venit cu un sistem de operare preinstalat?

Sa inteleg ca ai doua HDD-uri?

Tu pe care dintre ele vrei, de fapt, sa instalezi Windows 10?

In rest ramane valabil ce ti-am spus. HDD-ul este partitionat in stil GPT, iar tu fie ai dezactivat UEFI, fie ai bootat in mod Legacy. De aici eroarea din a doua imagine.

Ca sa nu mai ai probleme, trebuie sa te decizi daca vrei UEFI+GPT sau Legacy+MBR, sa faci setarile corespunzatoare in BIOS Setup/ interfata UEFI, sa repartitionezi HDD-ul in mod corespunzator (aceasta presupune pierderea tuturor datelor) si sa bootezi in mod adecvat: EFI sau Legacy (in functie de stilul de partitionare a HDD-ului) de pe mediul de instalare care, de asemenea, trebuie creat in mod corespunzator.

#6
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Am un singur HDD. Când am cumpărat laptopul a venit FreeDos.  
Alăturat ai restul de partitii care le pot șterge și Biosul. Unde intru în BIOS sa modific ca ma depășește?  Multumesc!

Attached File  uploadfromtaptalk1468001084621.jpg   38.99K   27 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468001095903.jpg   46.58K   26 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468001100933.jpg   44.08K   25 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468001107234.jpg   40.86K   24 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468001113380.jpg   52.79K   24 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468001122513.jpg   42.93K   17 downloads

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Partitia aceea cu FreeDOS nu iti mai este de niciun folos. Fa, eventual, un backup la partitie ca sa o poti pune la loc in caz ca returnzi laptopul sau daca il trimiti in garantie si pretind sa existe partiile originale, apoi sterge toate partitile, daca zici ca si restul se pot sterge. Pentru aceasta bootezi de pe DVD si accesezi interfata de linie de comanda: http://www.tenforums...-a.html#option1
Apoi lansezi comanda "diskpart" (fara ghilimele) urmata de Enter. In DiskPart, tastezi comenzile: "list disk", "select disk n", unde n este numarul cu care apare HDD-ul tau, apoi "clean". Disk-ul va fi complet gol si il vei putea initializa ca GPT sau MBR dupa cum doresti.

BIOS-ul este setat corect. Singura modificare pe care trebuie sa o faci este sa pui la Boot Option Priorities pe primul loc optiunea care acum este #3, daca vrei ca HDD-ul sa fie initializat in stil GPT la instalare .Altfel, lasi asa.

Daca nu poti sterge toate partitiile, atunci le stergi doar pe cele pe care le poti sterge (fara partitia EFI sau "MSR" cum este vazuta in acest stadiu) si instalezi neaparat folosind optiunea #3 cu UEFI in fata. La tine nu apar partitile corect, deoarece ai bootat cu optiunea #1, adica in asa-numitul mod "Legacy" (MS-DOS).
Daca optiunea #3 este ignorata la boot (am intalnit situatia asta pe niste pocnitori de la Asus), atunci nu ai de ales decat sa alegi modul UEFI (cand bootezi de pe DVD) din Boot Menu (care la Asus - daca ai placa de baza Asus - se obtine, de obicei, via tasta ESC apasata imediat dupa restart; altfel, depinde de placa de baza si de versiunea de BIOS - te uiti in manualul placii de baza).

#8
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Am rezolvat!
Îti multumesc mult!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate